Güncelleme: 3 Eylül 2009  Gösterim: 5.128  Cevap: 0

Bayar Şahin

i_ly
3 Eylül 2009 19:45       Mesaj #1
i_ly - avatarı
Ziyaretçi
1965'de Artvin Macahel'de doğdu Bayar Şahin. Macahel Gürcistan sınırında Gürcülerin yaşadığı bir köy... Artvin'den doğan bu ses, hala ayakta kalabilmeyi başaran güçlü bir kültürün mirasçılarının ve bu mirasa olan bağlığın bir çığlığı.

Sarp Sınır Kapısının açılmasıyla Türkiye ile Gürcistan arasındaki Berlin Duvarı yıkıldı, Bayar Şahin'in şarkılarıyla da Türkiyeli Gürcülerin kendi kültürleri ve müzikleri ile aralarındaki duvar da yıkılmaya başladı.

İlk albümü "Horona Çağrı" adıyla 1988'de çıkan Bayar Şahin, herkesi el ele barış içinde ve kardeşçe yaşamaya davet ediyordu. Bu çağrı büyük bir anlam ve derinlik taşıyordu. Bu çağrının, içinden kopup geldiği insanlara hissettirdiği duygu ise bir başkaydı. Albüm Gürcülerin kendi özüne ve kültürel değerlerine smahip çıkması için özel bir bir çağrıydı adeta.

Bayar Şahin bu doğrultuda önemli bir misyon üstlenmişti. "Etnik müziğin Türkiye müzik piyasasına yeni yeni girdiği bir dönemde Horona Çağrı etnik bir repertuarla piyasaya çıktı. Böyle bir çalışma ilk bakışta bir Don Kişot'luğu andırdığı için bir çok kaygımız vardı. Ancak daha sonra gördük ki bu albüm, müzik piyasasının öze dönüş arayışlarıyla pekişti. Ve baştan duyduğumuz heyecanı büyük ölçüde mutluluğa dönüştürerek diğer çalışmalarımızın yolunu açtı" diyor sanatçı bu ilk göz ağrısı için...

13 yaşında (1977) Artvin'den İstanbul'a gelip yerleşen Bayar Şahin, Türk Folklor Kurumu'nda başladığı müzik eğitimine İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında devam eti. 1993 yılında Stüdyo BAYŞAH'ı, 2001 yılında da BAYŞAH Müzik Yapım'ı kurdu.

İlk albümün üzerinden 2 sene geçmişti ki mutlu haber kulaktan kulağa yayıldı. "Bayar Şahin ikinci albümü Rüzgara'yı çıkardı. İlk albümde yüreğimize akan bu sıcak sesin devamı ve daha güçlüsü çıkmıştı karşımıza. Rüzgara albümü ile yerel basının ardından ulusal basının da keşfettiği bu çok özel sanatçı, mütevazılığından hiçbir şey kaybetmeden hem küçük, şirin, onurlu köyünün; hem de Lazca ağıtlardan Gürcüce potporilere, her şeyiyle albümlerine taşıdığı Karadeniz'in gururu olmayı sürdürdü.

Müzik piyasasına Kafkas-Anadolu sentezi tarzında albüm kazandıran ilk sanatçıydı o. Kafkas-Anadolu sentezi olan Rüzgara, Bayar Şahin'in daha sonraki çalışmalarının temeli oldu. Türkiye ile Gürcistan arasında bir çok köprü kuruluyor. Bakü-Tiflis-Ceyhan bir enerji köprüsü ve değişik alanlarda iki ülke dostluğu için adları burada anılamayacak kadar çok çalışma... Bayar Şahin'de iki ülkenin müzik köprüsünü kurmaya çalışıyor. Bu nedenle sanatçı genelde Kafkas-Anadolu, özelde ise Gürcü ve Türk müziğinden sentez oluşturmak için kolları sıvadı.

Bayar Şahin'in kurduğu Mşvidobis Megobrebi (Barışın Dostları) Grubu, böyle bir anlayış sonucu ortaya çıktı. Öncelikli olarak sadece Türkiye'deki Gürcüler tarafından söylenen şarkıların kaybolmasını önlemek ve gün yüzüne çıkarılmasını sağlamak amaçlanıyor bu projeyle. Mşvidobis Megobrebi (Barışın Dostları), Türkiye'de yaşayan Gürcü müziğini öncelikli olarak Türkiye'ye, Gürcistan'a ve tüm dünyaya tanıtacak. Orkestra 8 kişiden oluşuyor. Gürcü ve Türk etnik enstrümanlarının yer alacağı orkestranın solistliğini Bayar Şahin yapacak. Orkestra üyelerinin 5'i Gürcistan, Bayar Şahin'le birlikte 3'ü de Türkiye'den... Ekim 2002'de çalışmalarına başlayacan Mşvidobis Megobrebi (Barışın Dostları), 2003 yılında sahne çalışmalarına başlayadı. Albüm ise yazın çıkarılacak.

2004 yılında "Bani" adlı albümünü çıkarmıştır. Albümde genelde gürcü müzikleri bulunuyor. Genelde gürcü müzisyenlerle çalışılmış bir albümdür. Albümde 2. parça olan "borçka hemşini" adlı şark herkezin beğenisini kazanmakla birlikte şarkıya klipte çekilmiştir.


Daha fazla sonuç:
Bayar Şahin

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç