Güncelleme: 12 Aralık 2009  Gösterim: 4.568  Cevap: 0

The Associated Board of the Royal Schools of Music Sınavı (ABRSM)

12 Aralık 2009 21:06       Mesaj #1
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
ABRSM (The Associated Board of the Royal Schools of Music) Sınavları uluslararası bir organizasyondur. Bu sınavlar teori ve pratik olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Teori Sınavları 1'den 8'e seviyelendirilmiştir ve tüm müzik aleti çalan ya da çalamayanlar için ortak bir sınavdır. Pratik Sınavlar, müzik aleti çalmaya dayalıdır. 1'den 8'e kadar seviyelendirilmiştir. Piyanodan, klarnete, orga kadar birçok müzik aleti için ayrı ayrı düzenlenir. 8 seviye bittikten sonra isteyen öğrenciler diploma sınavlarına katılabilirler. Bunlar : "ABRSM", "LRSM", "FRSM"'dir.

ABRSM Sınavları yıl içinde birçok kez, dünyanın (Türkiye'de dahil) birçok şehrinde yapılmaktadır. 3 Mart'taki ABRSM Teori Sınavı, İstanbul'da Robert Kolej'de yapılmıştır.

ABRSM Tarihi


Royal School of Music bünyesindeki ABRSM 1889 yılında Royal Academy of Music müdürü Sir Alexander MacKanzie ve Royal Collage of Music müdürü Sir George Grove tarafından kurulmuştur. Amaçları, başında oldukları iki enstitünün bir sınav mercii oluşturmak üzere bir araya getirilmesiydi ‘müzik eğitiminin yararına objektif bir motivasyondan etkilenerek… daha yüksek başarı kalitesi için orijinal bir amaç ortaya koyabilecek ve bunu teşvik edecek bir merkez’. İlk başlarda bu merciinin adı oldukça basit bir şekilde ‘ABRSM’ olarak belirlenmişti; bu yeni oluşum daha çok kar odaklı olan sınav enstitülerinden farklı olarak ABRSM’un daha yüksek standartlarda müzik eğitimi ve değerlendirmesi sağlanması isteğinden hareketle bağımsız ve geçerli bir yapı sağlamak üzere oluşturulmuştu.
MacKenzie ve Grove'a bağlı olarak ve Lord Charles Bruce’un başkanlığında oluşturulan ilk Yönetim Kurulunda Sir Arthur Sullivan (en çok opera yazarı W.S. Gilbert ile işbirliği içinde ürettikleri komedi oyunları ile tanınan üretken kompozitör), Sir John Stainer, Sir Walter Parratt, Sir Charles Stanford ve Sir Hubert Parry (William Blake’in Jerusalem şiiri üzerine yaptığı eser ile ünlenmiş önemli koral bestecisi) gibi isimler bulunmaktaydı. Majesteleri Galler Prensi (Geleceğin Kral VII Edward’ı) aktif katılımı olan bir başkandı ve yeni sınav kurumunun yıllık toplantılarını kendi evi olan Marlborough House’da gerçekleştirirdi.
Sir Hubert Parry, Board’un kuruluş prensiplerinin ve hedeflerinin ana hatlarını belirlemişti: “Bizlere kendini kabul ettirmiş olan şeylerin büyük çoğunluğu çok iyi bir şekilde hak edilmiş sertifikalar değillerdir… ancak insanlara uğrunda çalışacakları bir şey vermek içindir; en iyi seviyedeki müzik sanatının kendisi ile içten bir bağı olan fırsatlar sağlanması ve iyi olanın en yararlısını sağlayacak olan müziğe ilişkin bir anlayış ve yorum standardının elde edilmesidir."

Vikipedi / ABRSMHızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç