Yazdır
Güncelleme: 11 Aralık 2013  Gösterim: 16.167  Cevap: 30

Piri Reis kimdir, hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Misafir
17 Mart 2011 19:10       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ünlü bir Osmanlı denizcisi olan Piri Reis, deniz coğrafyası alanındaki çalışmaları ve çizdiği dünya haritasıyla tanınmıştır.
Çekirdekten yetişme bir denizci olan Piri Reis, küçük yaşta amcası Kemal Reis'in yanında denizlere açıldı. Akdeniz'de birçok korsanlık olayına kanştı. Amcası Osmanlı Devleti'nin hizmetine girince Piri Reis'e de kaptanlık verildi. 1499-1502 arasındaki Osmanlı-Venedik Savaşı'na katılan Piri Reis 1511'de amcası ölünce Gelibolu'ya çekildi. Burada ünlü yapıtı "Kitab-ı Bahriye"(Denizcilik Kitabı) üzerine çalışmaya koyuldu. 1513'te bir dünya haritası çizdi. Yavuz Sultan Selim'in çağrısı üzerine 1517'de Mısır'a sefer yapan donanmada görev aldı. 1522'deki Rodos seferine katıldı. 1521'de bitirdiği "Kitab-ı Bahriye"yi yeniden düzenleyerek 1525'te Kanuni Sultan Süleyman'a sundu. 1528'de ikinci bir dünya haritası çizerek bunu da padişaha armağan etti.
Piri Reis bundan sonra Kızıldeniz, Umman Denizi ve Basra Körfezi'nde görev yapan Osmanlı donanmasına katıldı. 1547'de bu donanmanın kaptanlığına getirildi. Bölgedeki Osmanlı egemenliğini tehdit eden Portekizliler'e karşı çetin savaşlara girişti. Ama son seferinde gemilerinin bir bölümünü önlem olarak Basra'da bıraktığı için donanmanın başından ayrılmakla suçlanarak idam edildi.
Piri Reis denizciliğinin yanı sıra coğrafya alanındaki çalışmalarıyla tanınmıştır. Ünlü yapıtı "Kitab-ı Bahriye"Akdeniz ve Ege Denizi kıyılarını, adalarını ve limanlarını tanıtan bir kılavuzdur. Kitapta yer alan 223 haritada anlatılan yerlerin coğrafi özellikleri ayrıntılarıyla betimlenmiştir. Piri Reis ayrıca, uzun deneyimlerinden ve birçok yazılı kaynaktan yararlanarak kaleme aldığı bu yapıtta, o dönemde bilinen denizler ve karalar hakkında yararlı bilgiler verir, denizlerdeki rüzgâr çeşitlerinin ve fırtınaların bir dökümünü yapar.
Piri Reis 1513'te çizdiği ilk dünya haritası için Kristof Kolomb'un 1498'de çizdiği, bugün kaybolmuş olan haritayla Portekizli ve Arap coğrafyacıların çalışmalarından yararlanmıştır. Haritadan günümüze kalan parça İber Yarımadası, Kuzeybatı Afrika, Atlas Okyanusu ile Orta ve Güney Amerika'nın doğu kıyılarını kapsar. Piri Reis'in bu haritası 16. yüzyılda batılı haritacıların Çalışmalarından daha doğru bilgiler ve çizimler içerir. 1528'de çizdiği ikinci dünya haritasından elde kalan parça ise Atlas Okyanusu'nun kuzey kesimini kapsar. Haritada görülen Asor Adaları ile Antiller'e ilişkin çizimler 1513 tarihli haritaya göre daha doğrudur.
Misafir
17 Mart 2011 22:49       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Türk gemilerinin Karadeniz, Ege ve Akdeniz'den baska Kizildeniz'i de bir Türk gölü haline getirdiklerini, Bati Hindistan kiyilarinda sancak dalgalandirdiklarini görmüstük. Hint seferine çikan ünlü deniz kumandanlarindan biri de Piri Reistir. Pirî Reis Hint seferine 30 kadar gemi ile çikmisti. Herhangi bir fetih gerçeklestiremedi ama Türk gemilerinin Hint Okyanusu'nda büyük bir güç oldugunu gösterdi.
Fakat, Hürmüz'ü kusatan Pirî Reis'in burasini ele geçirmeden kusatmayi kaldirmasi hos karsilanmadi ve azline sebep oldu.
Pirî Reis'in en önemli yani bir cografya ve kartografya bilgini olmasidir. Pirî Reis'ten sonra Süveys Kaptan-i Derya-ligi'na Murad Reis tayin edildi. Murad Reis de kisa süre sonra görevden alindi ve yerine Seydi Ali Reis getirildi. Seydi Ali Reis, Gucerat'a kadar üç yil süren bir sefer düzenledi. Portekiz donanmasiyla savasarak, Hint Okyanusu'nun azgin dalgalariyla mücadele ederek geçen bu macerali seferde de herhangi bir fetih olmadi. Fakat bu sefer Türk gemilerinin dünyanin bütün denizlerine açildigini gösteren baska bir olaydir.
Kanunî Sultan Süleyman zamaninda Habesistan (Etyopya)'da Türk hâkimiyetine alinmistir. Süleyman Pasa'nin Hindistan seferine katilan kumandanlardan biri olan Özdemir Bey (sonra pasa oldu) daha sonra Nilden güneye inerek Nübya'ya (Sudan'a) ulasmis, buradan doguya yönelmis, Eritre, Somali ve Habesistan'in önemli bölgelerini'ele geçirmistir. Bu bölgeler önce Misir beylerbeyligine baglandi, fakat daha sonra Habesistan beylerbeyligi haline getirilerek, Özdemir Bey, pasa rütbesiyle Habes beylerbeyi oldu.
Habesistan'in Hristiyan krali bir yil kadar sonra Portekizlilerin yardimi ile Türk hâkimiyetinden kurtulmak isteyince, özdemir Pasa 30 bin kisilik bir kuvvetle Habesistan fetihlerine basladi. Bu harekât sirasinda Nil'in kaynagina dogru ilerleyerek nehrin iki yaninda kaleler yaptirdi. Böylece beyazlarin ilk defa ayak bastigi bu yerlerde Türk hâkimiyetini kurdu. Bu putperestler diyarina saray, mescid, cami ve çesitli yapilarla medeniyet getirmeye çalisti.
Habesistan beylerbeyligi 7 yil süren Özdemir Pasa, bir tropikal hastaliga yakalanarak öldü (1560). Cenazesi, Habesistan'in (Etyopya'nin) Kizildeniz kiyisindaki Massava sehrine gömüldü ve yerine oglu Osman Pasa tayin edildi.
Misafir
23 Mart 2011 16:26       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
piri reis fizikçidir
Misafir
23 Mart 2011 16:27       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Büyük Türk denizcisi ve amirali ve coğrafya bilgini olan Piri Reis’ in 1513 yılında çizdiği dünya haritasıyla ilgili tartışmalar halen bitmiş değil. Günümüzde dünya haritaları uydu fotografları yardımıyla yapılırken bu teknolojiye sahip olmayan Piri Reis’ in söz konusu haritayı nasıl çizdiği halen gizemini koruyor. Bilim adamları, bu haritanın ne şekilde çizildiğine dair bir hüküm veremezken, Piri


Reis’ in bu teknolojiyi nereden aldığı büyük bir merak konusu.

Haritadaki bazı detaylar ilgisini çekiyor. . Piri Reis ’in çizdiği haritanın bazı özellikleri ; *Uzaydan çekilen uydu fotograflarıyla karşılaştırıldığında Afrika’nın doğruluğu anlaşılıyor.

*Çağlar boyunca buzlarla kaplı olan Antartika Dağları’nın haritada doğru bir şekilde gösterilmesi haritanın harika yönlerinden birisidir. Çünkü bu dağların varlığı ancak 1952 yılında ses yansıtıcı aletlerle keşfedilmiştir.

*Uydu fotograflarında Grönland’ın bir adadan değil, üç ayrı adadan meydana geldiği görülür. Piri Reis de haritasında Grönland’ı üç ayrı ada olarak göstermiştir.

Gerek haritanın özellikleri gerekse Kitab-ı Bahriye’deki su dizeler küçük araştırmacıda gerekli olan azmi ve isteği doğurur. Haritanın çizilmesine dair yaygın olan iki görüş vardır;gemiyle dolaşarak yada uzaydan çizilmesi. Haritanın ortasında “Rüzgar Gülü” diye nitelendirilen dairesel bir sekil bulunmaktadır. Bu Rüzgar Gülü”nün içinde de içi çizgili , içi çizgisiz, ve siyah üçgen bulunmaktadır. Ayrıca iki siyah üçgen arasında 7 tane çizgili ve çizgisiz üçgen vardır. Çizgili ve çizgisiz üçgen sayıları çarpıldığında . çıkar. iki siyah üçgen arasındaki çizgili ve çizgisiz üçgen sayısı 7 burada kullanırsak 224,7 yi buluruz ki bu da bize Venüs gezegeninin NASA tarafından hesaplanmış dolanma ve dönme süresi olan 224,7 günü verir. Ringer Gölü üzerinde daha bunun gibi bir dizi matematiksel işlemler yapıldığında Venüs gezegenine ait astronomik değerler bulunmaktadır.


1- ilk bakışta kırmızının çeşitli tonlarında vakamı diye adlandırılan uçsuz bucaksız dağ sıraları oldukça zengin maden cevherleriyle dopdolu…..ipek ve yün yüklü gemiler kıyıda seyretmekte ..

2- Bu ülkenin insanlarının hepsi çıplak veya yari çıplak bir vaziyette yaşıyorlar.

3- Burası Antillia’nın bir vilayeti gibi ve buralar günesin battığı topraklar.

İnsanların söylediklerine göre burada 4 ayrı renkte papağan yasamakta (beyaz,kırmızı,yeşil, ve
siyah) Yerli halk bu papağanların etlerini yemekte ve tüylerinden kafalarına çeşit çeşit başlıklar
yapmakta. Burada ilginç bir taş var kutsal bir taş olmalı bizim Hacer-ül Esved taşı gibi siyah
kutsal saydıkları bir taş.

NOT: Piri Reis yazdığı Kitab-i Bahriye ’sinde Akidenizde esir aldığı bazı gemilerden elde ettiği
ganimetler arasında buradakine benzer tüyden başlıklar ve kutsal siyah taslara rastladıklarını
belirtiyor.

4- Bu harita Gelibolu’da Kemal Reis adıyla bilinen Piri İbni Hacı Mehmet tarafından
çizilmiştir.(Hicri; Muharrem 919) , ( 9 Mart – 7 Nisan 1513)

5- Bu kısıda ise kıyıların ve adalar dan bahsediyor;

Bu sahiller Antilya kıyıları olarak adlandırılır. Hicri 896 yılında keşfedilmiştir. Fakat
buraların Cenovalı Kolomb adlı bir Hiristiyan tarafından yazılan bir kitapta benzer özelliklerden
bahsettiği kıyıların ve adaların zengin madenler ve değerli taşlarla dolu topraklar olduğunu Bati Atlantik, Dünyanın batisi diye adlandırıldığı belirtilmiş.

Sözü edilen kitapta Kolomb Cenovalılara demiş ki :

‘’Bana 2 gemi verin gidip dünyanın batisini keşfedeyim’’. Bunu duyanlar ‘’Sen delirdin mi ,bu denizin bati ucunu bulabileceğini mi sanıyorsun? Bu denizin sonu puslu ve bilinmez derin bir karanlık oraya gidip yok olmak mi istiyorsun ?” Bu söylenenlerden Kolomb Cenovalılardan bir destek gelmeyeceğini anlayınca gidip tüm hikayeyi detaylarıyla İspanya Kralına anlattı. Ancak oradan da aldığı tepki Cenovalılardan farksızdı.
Fakat Kral yinede yardım edeceğini söyledi. Sonuçta Kolomb Cenovalılardan uzunca bir mühlet istedi İspanya Kralıda ona çok iyi donatılmış 2 gemi vererek Kolomb’a ‘’ Sana çok iyi 2 gemimi veriyorum git ve dediklerini ispatla bana eğer başarırsan seni İspanya Krallığının Deniz Filosuna Amiral yapacağım.
Piri Reisin İspanyol bir kölesi vardı. Colomba ile oralara 3 defa gittiğini birincisinde
Cebelitarik boğazından çıkıp binlerce mil hiçbir sapma yapmadan dümdüz batıya yol aldıklarını denizin son derece sakin ve havanın rüzgarsız olduğu bir yerde bir adaya rastladıklarını . Burada pusulaların kuzey diye gösterdiği yönde o bildikleri kutup yıldızının görünmediği ve yıldızların bile dizilisinin farklı olduğunu. Bu adanın yakınına demir atmışlar ve bir süre sonra ada da yasayan yari çıplak insanlar gelmişler onlara balık kemiklerinden yaptıkları oklarıyla saldırmışlar ve adada ilerlemelerine izin vermemişler. Bunun üzerine onlarda koşarak adanın diğer tarafına kadar gitmişler ve orada bir filikaya rastlamışlar. Hemen içine binip kıyıdan tekrar uzaklaşmışlar.
İlerlerken botun içine baktıklarında içinde insan kemikleri ve artıkları olduğunu görmüşler ve
anlaşılan o ki buradaki adalarda yaşayan bu insanlar birbirlerine saldırarak yakaladığı insanları yiyorlar. Filikayla diğer adaya kadar ilerlediler burada en çok büyük yılanlara rastlamışlar bu adanın yakınlarında 17 gün kadar kadar kalmışlar ve bunlardan bir zarar gelmeyeceğini anlayan ada halkı onlara balık yakalayıp küçük filikalarıyla getirip ikram etmişler İspanyollarda onlara cam eşya ve renkli tespih taneleri hediye etmişler.
Hediye edilen cam eşya ve boncuklar yerliler için çok değerliydi ve İspanyolları0 memnun
etmek için daha fazla misafirperver davrandılar. Bir gün terli bir kadının kolunda bir sürü altın takı gördüler ve bundan sonra altınlarla boncukları değiştirmeye başladılar. İspanyolları verdikleri her boncuğa bir sürü altın verdiler.
Anlaşılan çevredeki dağlar altın deposu gibiydi. Bir gün birinin kolunda inciler gördüler.
Bunun üzerine yerlilere daha fazla boncuk vererek incilerin yerlerini göstermelerini istediler.
İncileri kıyıda birkaç kulaç derinliklerden çıkarıyorlardı. Bunlardan başka İspanyol kralına
götürmek için değerli keresteler alıp gemilere yüklediler.
Bütün bunlardan sonra Kolomb dedi ki: ”Biz dillerini bile bilmediğimiz bu insanlara
ticareti,okuma-yazmayı ve din ögretmeliyiz. Bu insanlar çıplak ve adeta hayvanlar gibi yaşam
sürüyorlar.” Böylece bir süre sonra İspanya kralının gönderdiği papazlar ve diğer eğiticilerle
eğitildiler. Hayatta yeni dinlerine oldukça çabuk uyum sağladılar. Çevredeki irili ufaklı ada ve
adacıklar da Kolomb tarafından isimlendirilerek haritaları çizildi. Kolamb ayni zamanda iyi bir
gökbilimci idi. Ben kemal Reis bu adaları da kolombun bu yaptığı çalışmalardan yararlanarak
haritama ekledim.
Yukarıda haritamı çizim safalarını anlattığım bu haritanın bir benzeri daha yoktur. Bu tarzda çizilen dünya üzerinde 20 kadar harita var. Haritamı Arap, Çinli ,Hintli ve Alman kartografların çizdikleri bu haritalarla da karşılaştırarak yorumladım. Bu yüzden harita bu yüzyılın en güvenilir haritasıdır. Haritamın gösterdiği ülkelerin denizcileri de haritama bakarak ve kendi görüşlerini kullanarak ülkelerinin ve yakın çevrelerinin haritalarını çizerse böylece ortaya çok objektif bir dünya haritası çıkacaktır.
7- Burada Portekize göre gündüzler 2 saat daha kısa ancak gündüz hava son derece sıcak ve güneşli geceleri ise hava serin ve nemli.
8- Dönüş yolunda portekiz gemileri zaman zaman kıyı dan seyretmelerine rağmen sert ve
karadan esen ters rüzgarlarla karşılaştılar. Bu rüzgarlar güneye inildikçe daha da sertleşti. Bu
kıyılarda da denizcileri balık kemiği oklar la çıplak insanlar karşıladılar. Kıta üzerinde ilerledikçe
yeni yeni topluluklara rastlanıyordu. Bu kıyıları hepsi adeta doğal birer liman gibi girintili ve
çıkıntılı idiler. Portekizliler buralarda da işaretle alışverişler yaptılar.
9- Bu ülkede rastlanılan ilginç şeylerden biride beyaz tüylü canavarlar , 6 boynuzlu öküze
benzer hayvanlar ve dev yılanlardı. Bu yüzden dolayida denizciler kara içerisine giremediler ayrıca aşırı sıcaktan da bitkin düştüler.
Misafir
23 Mart 2011 16:31       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
piri reisin kişisel özellikleri bitirdiği okullar ilgilendiği alanlar aldığı ödüller gerekiyor ne olur bir şey yazın acil yoksa öğretmen 1 verecek çabuk cevaplayın ne olurMsn Sad
Msn Sad
ener
23 Mart 2011 16:35       Mesaj #17
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

piri reisin kişisel özellikleri bitirdiği okullar ilgilendiği alanlar aldığı ödüller gerekiyor ne olur bir şey yazın acil yoksa öğretmen 1 verecek çabuk cevaplayın ne olurMsn Sad
Msn Sad

Osmanlı denizci. Dünya haritaları ve denizcilik kitabıyla tanınmıştır. Doğum tarihi kesin olarak bilinmiyor. 1465-1470 arasında Gelibolu'da doğdu. Kahire'de öldü. Asıl adı Muhiddin Pirî'dir. Karamanlı Hacı Ali Mehmed'in oğlu ve ünlü Osmanlı denizcisi Kemal Reis'in yeğenidir. Akdeniz de korsanlık yapmakta olan amcasının yanında yaklaşık 1481'den sonra denize açıldı. 1487'de onunla birlikte İspanya'daki Müslümanlar'ın yardımına gitti. 1491-1493 arasında Sicilya, Sardunya, Korsika adalarına ve Güney Fransa kıyılarına yapılan akınlara katıldı. Amcasıyla birlikte Osmanlı Devleti'nin hizmetine girerek 1499-1502 Osmanlı-Venedik Savaşı'nda bir savaş gemisinde kaptanlık yaptı. 1511'de amcasının ölümü üzerine Gelibolu'ya çekilerek Kitab-ı Bahriye (Denizcilik Kitabı) üzerinde çalıştı ve 1513'te bir dünya haritası çizdi. 1516 Mısır seferinde Osmanlı donanmasında kaptan olarak savaştı. 1517'de ilk çizdiği haritayı I. Selim'e (Yavuz) sundu. 1521'de Kitab-ı Bahriye'yi tamamladıktan sonra 1522'de Rodos seferine katıldı.1524'te sadrazam Makbul İbrahim Paşa'yı Mısır'a götüren gemiye kılavuzluk etti. Sadrazamın ilgilenmesi üzerine 1525'te Kitab-ı Bahriye'yi yeniden düzenleyerek onun aracılığıyla I. Süleyman'a (Kanuni) sundu. 1528'de çizdiği ikinci haritasını da padişaha armağan etti. 1528'den sonra güney denizlerinde görev yaptı. Portekizlilerin Aden'i alması üzerine Süveyş'teki Osmanlı donanmasına kaptan atanarak 26 Şubat 1548'de Aden'i geri aldı. 1552'de önemli bir Portekiz üssü olan Maskat'ı ve ardından Kişm Adası'nı alarak Hürmüz Kalesi'ni kuşattı. Portekizliler'in Basra Körfezi'ni kapatmak istediklerini duyarak kuzeye yöneldi. Katar Yarımadası'na, Bahreyn Adası'na egemen olarak Mısır'a geçti. Donanmayı Basra Körfezi'nde bıraktığı için sefer sırasında kendisinden yardımını esirgeyen Basra Valisi Kubâd Paşa'nın da girişimleriyle suçlu görülerek idam edildi. Büyük bir denizci olduğu kadar büyük bir haritacı olan Pirî Reis, korsanlık günlerinden başlayarak gezip gördüğü yerleri yabancı kaynaklardan da yararlanarak tarihi ve coğrafi özellikleriyle birlikte kitabında anlatmış ve haritalarını çizmiştir. Kitab-ı Bahriye'nin nazımla yazılan ve denizcilikle ilgili tüm bilgilerin toplandığı başlangıç bölümünde, genel açıklamalardan sonra Ege ve Akdeniz adaları tanıtılarak, denizle ilgili gözlem ve deneyim önemi vurgulanır. Fırtına, rüzgâr çeşitleri, pusula ve haritanın tanımından sonra dünyayı kaplayan denizler ve karaların oranı belirtilir. Portekizliler'in denizcilikteki ilerlemeleri ve keşifleri, Çin Denizi, Hint Okyanusu, Akdeniz ve Ege Denizi'ndeki rüzgârlar, Basra Körfezi, Atlas Okyanusu ayrıntılı biçimde anlatılır. Düz yazı ile anlatımın başladığı haritalı bölüm asıl metni oluşturur. Bu bölümde Çanakkale Boğazı'ndan başlayarak Ege Denizi kıyı ve adaları, Adriyatik denizi kıyıları, Batı İtalya, Güney Fransa, Doğu İspanya kıyılarıyla çevresindeki adalara ilişkin tarihi, coğrafi bilgiler verilerek kuzey Afrika kıyıları, Filistin, Suriye, Kıbrıs ve Anadolu kıyıları izlenerek Marmaris'te tüm Akdeniz'in havzası noktalanır. 1513'te çizdiği ilk haritasında Kristof Kolomb'un 1498'de çizdiği Amerika haritasından, Portekiz ve Arap haritalarından yararlandığını belirtir. Elde kalan parçası Avrupa ve Afrika'nın batı kıyılarıyla Atlas Okyanusunu, Antil Adalarını, Orta ve Güney Amerika'yı gösterir. 1528'de çizdiği ikinci haritasından günümüze kalan parça, büyük bir dünya haritasının kuzey batı köşesi olup Atlas Okyanusu'nun kuzeyini, kuzey ve orta Amerika'nın yeni keşfedilmiş kıyılarını ve Grönland'dan Florida'ya uzanan kıyı şeridini içerir. Adalar ve kıyılar son keşiflere dayalı olarak daha doğru çizilidir. Keşfedilmeyen yerler ise beyaz bırakılarak, bilinmediği için çizilmediği belirtilir. İlk haritadan daha büyük ölçekli ve gelişkin olan ikincisi, teknik olarak döneminin en ileri örneğidir.
Misafir
24 Mart 2011 18:32       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yha daha kısa yoq mu yha ?? Msn Sad
Misafir
27 Mart 2011 17:34       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ölümünü bulamadım
Misafir
28 Mart 2011 13:35       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Piri Reis ( .... - 1554)

Osmanlı denizci. Dünya haritaları ve denizcilik kitabıyla tanınmıştır. Doğum tarihi kesin olarak bilinmiyor. 1465-1470 arasında Gelibolu'da doğdu. Kahire'de öldü. Asıl adı Muhiddin Pirî'dir. Karamanlı Hacı Ali Mehmed'in oğlu ve ünlü Osmanlı denizcisi Kemal Reis'in yeğenidir. Akdeniz de korsanlık yapmakta olan amcasının yanında yaklaşık 1481'den sonra denize açıldı. 1487'de onunla birlikte İspanya'daki Müslümanlar'ın yardımına gitti. 1491-1493 arasında Sicilya, Sardunya, Korsika adalarına ve Güney Fransa kıyılarına yapılan akınlara katıldı. Amcasıyla birlikte Osmanlı Devleti'nin hizmetine girerek 1499-1502 Osmanlı-Venedik Savaşı'nda bir savaş gemisinde kaptanlık yaptı. 1511'de amcasının ölümü üzerine Gelibolu'ya çekilerek Kitab-ı Bahriye (Denizcilik Kitabı) üzerinde çalıştı ve 1513'te bir dünya haritası çizdi. 1516 Mısır seferinde Osmanlı donanmasında kaptan olarak savaştı. 1517'de ilk çizdiği haritayı I. Selim'e (Yavuz) sundu. 1521'de Kitab-ı Bahriye'yi tamamladıktan sonra 1522'de Rodos seferine katıldı.1524'te sadrazam Makbul İbrahim Paşa'yı Mısır'a götüren gemiye kılavuzluk etti. Sadrazamın ilgilenmesi üzerine 1525'te Kitab-ı Bahriye'yi yeniden düzenleyerek onun aracılığıyla I. Süleyman'a (Kanuni) sundu. 1528'de çizdiği ikinci haritasını da padişaha armağan etti. 1528'den sonra güney denizlerinde görev yaptı. Portekizlilerin Aden'i alması üzerine Süveyş'teki Osmanlı donanmasına kaptan atanarak 26 Şubat 1548'de Aden'i geri aldı. 1552'de önemli bir Portekiz üssü olan Maskat'ı ve ardından Kişm Adası'nı alarak Hürmüz Kalesi'ni kuşattı. Portekizliler'in Basra Körfezi'ni kapatmak istediklerini duyarak kuzeye yöneldi. Katar Yarımadası'na, Bahreyn Adası'na egemen olarak Mısır'a geçti. Donanmayı Basra Körfezi'nde bıraktığı için sefer sırasında kendisinden yardımını esirgeyen Basra Valisi Kubâd Paşa'nın da girişimleriyle suçlu görülerek idam edildi. Büyük bir denizci olduğu kadar büyük bir haritacı olan Pirî Reis, korsanlık günlerinden başlayarak gezip gördüğü yerleri yabancı kaynaklardan da yararlanarak tarihi ve coğrafi özellikleriyle birlikte kitabında anlatmış ve haritalarını çizmiştir. Kitab-ı Bahriye'nin nazımla yazılan ve denizcilikle ilgili tüm bilgilerin toplandığı başlangıç bölümünde, genel açıklamalardan sonra Ege ve Akdeniz adaları tanıtılarak, denizle ilgili gözlem ve deneyim önemi vurgulanır. Fırtına, rüzgâr çeşitleri, pusula ve haritanın tanımından sonra dünyayı kaplayan denizler ve karaların oranı belirtilir. Portekizliler'in denizcilikteki ilerlemeleri ve keşifleri, Çin Denizi, Hint Okyanusu, Akdeniz ve Ege Denizi'ndeki rüzgârlar, Basra Körfezi, Atlas Okyanusu ayrıntılı biçimde anlatılır. Düz yazı ile anlatımın başladığı haritalı bölüm asıl metni oluşturur. Bu bölümde Çanakkale Boğazı'ndan başlayarak Ege Denizi kıyı ve adaları, Adriyatik denizi kıyıları, Batı İtalya, Güney Fransa, Doğu İspanya kıyılarıyla çevresindeki adalara ilişkin tarihi, coğrafi bilgiler verilerek kuzey Afrika kıyıları, Filistin, Suriye, Kıbrıs ve Anadolu kıyıları izlenerek Marmaris'te tüm Akdeniz'in havzası noktalanır. 1513'te çizdiği ilk haritasında Kristof Kolomb'un 1498'de çizdiği Amerika haritasından, Portekiz ve Arap haritalarından yararlandığını belirtir. Elde kalan parçası Avrupa ve Afrika'nın batı kıyılarıyla Atlas Okyanusunu, Antil Adalarını, Orta ve Güney Amerika'yı gösterir. 1528'de çizdiği ikinci haritasından günümüze kalan parça, büyük bir dünya haritasının kuzey batı köşesi olup Atlas Okyanusu'nun kuzeyini, kuzey ve orta Amerika'nın yeni keşfedilmiş kıyılarını ve Grönland'dan Florida'ya uzanan kıyı şeridini içerir. Adalar ve kıyılar son keşiflere dayalı olarak daha doğru çizilidir. Keşfedilmeyen yerler ise beyaz bırakılarak, bilinmediği için çizilmediği belirtilir. İlk haritadan daha büyük ölçekli ve gelişkin olan ikincisi, teknik olarak döneminin en ileri örneğidir.En İyi Cevabı Gör
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç