Arama

Doğanın dengesi konusunda detaylı bir araştırma bulur musunuz?

Güncelleme: 6 Haziran 2011 Gösterim: 1.744 Cevap: 2
unaccessible - avatarı
unaccessible
Ziyaretçi
15 Nisan 2010       Mesaj #1
unaccessible - avatarı
Ziyaretçi
Selam arkadaşlar,
Öncelikle bu bölümdeki moderatörlere teşekkürler. İsveçte Biyoloji bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Çevresel filozofi diye bir alıyorum bu dönem ve derste işime yarayan, konu ile alakalı çok bilgi kullandım bu bölümden. Teşekkürler!
Sponsorlu Bağlantılar

Sene sonunda teslim etmemiz gereken çok ciddi bir rapor var (essay). Konusu doğanın dengesi. Birçok makale okudum ancak dersin amacı dolayısıyla olaya birazda felsefi şekilde bakmamızı istiyor hoca.

İşte burada tıkanıyorum. Nasıl bir giriş yapmalıyım, nasıl örneklendirebilirim, örnekleri nasıl savunabilirim hafif tırsmış durumdayım.

Gerek kaynak, gerek fikir , her türlü düşünceye şimdiden teşekkürler.
1 ay süre verdi hoca. Sağlam birşey istiyor yani.

Herkese kolay gelsin.
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
15 Nisan 2010       Mesaj #2
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
unaccessible adlı kullanıcıdan alıntı

Selam arkadaşlar,
Öncelikle bu bölümdeki moderatörlere teşekkürler. İsveçte Biyoloji bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Çevresel filozofi diye bir alıyorum bu dönem ve derste işime yarayan, konu ile alakalı çok bilgi kullandım bu bölümden. Teşekkürler!

Sponsorlu Bağlantılar

Sene sonunda teslim etmemiz gereken çok ciddi bir rapor var (essay). Konusu doğanın dengesi. Birçok makale okudum ancak dersin amacı dolayısıyla olaya birazda felsefi şekilde bakmamızı istiyor hoca.

İşte burada tıkanıyorum. Nasıl bir giriş yapmalıyım, nasıl örneklendirebilirim, örnekleri nasıl savunabilirim hafif tırsmış durumdayım.

Gerek kaynak, gerek fikir , her türlü düşünceye şimdiden teşekkürler.
1 ay süre verdi hoca. Sağlam birşey istiyor yani.

Herkese kolay gelsin.

Öncelikle biz teşekkür ederiz bu kadar güzel sorunuzu sorduğunuz için.

Doğadaki Düzen ve Denge Nasıl Oluşuyor?
^inceler misiniz umarım size yardımları dokunur.Msn Happy

Alıntı

İnsanoğlu çevresine baktığı zaman büyük bir uyumun olduğunu ve bu uyumun sürekli olduğuna tanık olmuştur.Mavi bir gökyüzünde uçan kuşlar,mavi bir denizde yüzen balıklar,yeşil ağaçların kenarlarından akan dereler ve buna benzer birçok şeyin dengeli bir biçimde yürüdüğünü görecektir.
Ancak bu dediğim olayların 100 yıl önce daha dengeli ve düzenli olduğu görülecektir.Peki ne olmuştur da bu denge bozulmuştur.Doğal dengeyi bozan bir çok etken; daha doğrusu etkenler vardır.
Bu etkenlerin başında ise düşüncesizce kullanılan tarım ilaçları en başta yer almaktadır.Tarım ilaçlarının dengesiz bir şekilde ve tarıma uygun olmayan bir biçimde kullanılması sonucu,yetişen bitkiler dengesiz yetişmektedir.Yapılan araştırmalar tarımın yapılmadığı kutup bölgelerinde bile bu kimyasallara rastlandığı,bunun nedeninin ise tarımın yapıldığı ve bilinçsizce yapılan ilaçlama neticesinde doğada biriken ilaçlar olduğu tespit edilmiştir.Daha önceleri çokça kullanılan ve sonraları yasaklanan ddt gibi kimyasal ilaçların bırakın ilaçlamanın yapıldığı bölgelerdeki derelerde bulunmasını; kilometrelerce uzakta bulunan kutuplarda bile ortaya çıktığı tespit edilmiştir.Bu ilaçların birikimi sonucu ise denizdeki ve derelerdeki hayvanlar ölmekte;yetişen bitkiler ise hormonal dengesizlik içerisinde yetişmektedir.
Doğal dengeyi bozan maddelerden birisi ise yine bir kimyasal olan kloro-floro-karbon gazını içeren maddelerdir.Bu maddeler daha çok parfümeri ve yan ürünlerinde kullanılmaktadır.Bu kimyasallar ise ozon tabakası adını verdiğimiz üç moleküllü oksijen atomlarının iki moleküllü oksijen atomları haline dönerek bozulmasına neden olmaktadır.Ozon tabakasının bozulması yani delinmesi ise birçok tehlikeyi başında getirmektedir.Başlıca tehlike ise küresel ısınma olup bu nedenden dolayı kutuplarda bulunan buzullar erimekte ve Dünya’nın su seviyesi yükselmektedir.Bazılarınız zannedebilir ki;Ne güzel Dünya’daki su miktarı artacak…Hayır,artan tuzlu su olup bu suyun buharlaşması neticesinde oluşacak sera etkisi sonucu Dünya daha da ısınacak ve sonuçta yaşanamaz bir Dünya oluşmuş olacaktır.
Doğal dengeyi bozan diğer etmenlerden birisi de yine kimyasal maddelerden olup ve adına çöp dediğimiz şeylerdir.Mesela pet şişeler ve plastik kaplar,naylonlar gibi.Bunların doğadaki parçalanmaları yüzlerce yıl olup doğayı kirleten en önemli etkenler arasında yer almaktadır.Olay sadece göze çirkin görünme olayı olmayıp bu çöplerin meydana getireceği dengesizliklerde söz konusudur.
Doğal dengeyi bozan diğer bir etken ise bilinçsizce kullanılan araçlar olup bunların çıkardığı karbondioksit ve özelliklede parçalanması zor olan karbonmonoksit gazı doğayı kirletmekte ve canlıların soluduğu havaya zarar vermektedir.Bu gazlar aynı zamanda atmosferin üst tabaklarında birikmekte ve buda sera etkisine yol açıp Dünya’nın ısınmasına neden olmaktadır.
Doğal dengeyi bozan diğer etkenlerden ise fabrika ve ev bacalarından yükselen dumanları gösterebiliriz.Bu dumanlar doğal dengeyi olumsuz etkilemekte ve solunum yapma olayını güçleştirmekte,aynı zamanda yağan yağmurların asidik karakterli olmasına neden olmakta,bu ise bitki ve hayvanların zarar görmesine neden olmaktadır.Öyle ki,yağmurlar sadece o bölgeye yağmayıp kilometrelerce ötede bile yağmakta ve buda doğayı olumsuz etkilemektedir.
Doğal dengeyi bozan en önemli etken ise ağaçların biliçsizce kesilmesi olup,bo olay doğal dengeyi alt üst etmektedir.Erozyon adını verdiğimiz değerli toprağın kaybolmasına neden olan bu olay aynı zamanda Dünya’nın bir çöl haline gelmesine de neden olmaktadır.Ağaçların kesilmesi neticesinde havada karbondioksit oranı artmakta,bu ise sera etkisine neden olmakta,aynı zamanda canlılara zarar vermektedir.İnsanların enerji kaynaklarının yavaş yavaş tükenmesi,odun gibi yenilenebilir enerji ve hammadde kaynaklarının önemini bir daha ortaya koymakta ve buda insanların konuya daha dikkatli yaklaşmaları gerektiğine işaret etmektedir.
Doğal dengeyi bozan diğer bir etken ise desibel seviyesi yüksek olan ve gürültü adını verdiğimiz sestir.Bu ses canlıların ve özelliklede insanların yapısını bozmaktadır.Daha çok insanın psikolojisini etkileyen bu faktör,insanların daha sessiz şehirlere ve kasabalara göç etmesine neden olmaktadır.Ülkeler konu ile ilgili olarak yol kenarlarına bariyer yaptırmakta ve bu da araçların gürültüsünü bir nebzede olsa da ortadan kaldırmaktadır.
Doğal dengeyi bozan diğer bir etmen ise verici ve alıcı adını verdiğimiz sistemlerle çalışan elektronik sistemledir.Kansere bile yol açabilen bu sistemlerin fazla kullanılması uykusuzluğa ve insan dengesinin bozulmasına yol açmaktadır.
Doğal dengeyi bozan en önemli etken ise derelere ve denizlere akıtılan fabrika artıklarıdır.Bu artıklar hem çevrenin çok kötü kokmasına ve hemde suların kirlenerek canlıların ölmesine neden olmaktadır.

^bu cümlelere bakarak bir giriş hazırlayabilirsiniz.
Saygılarımla

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Haziran 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Slm bende biyoloji mezunuyum ve isveçte master yapmak istiyorum orda akrabalarda var fakat ünv ile ilgili çok bağlantıları yok neler yapmam gerekiyor başvuru için bana yardımcı olursan çok sevinirim.