Gösterim: 4.093|Cevap: 1|Güncelleme: 6 Şubat 2011

Boşaltım sistemi simülasyonu çalışması nasıl yapılır?

29 Aralık 2010 14:55   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
İlköğretim 5. sınıf öğrencisi olan kızımın "insandaki boşaltım sistemi" konulu proje çalışmasına katkıda bulunuyorum. Yapmak istediğimiz çalışmayı, 3 boyutlu bir simülasyonda gerçekleştireceğiz.
Simülasyonu; böbrekler, idrar kesesi ve iletim kanallarından (üreter, üretra) oluşturacağız.
Böbrekler: 3 adet giriş-çıkışa sahip ve 2 kısımda filtre gerçekleştirebilecek küçük hacimli bir üniteden oluşacak. 1. kısım filtre kırmızı gıda boyalı suyu geçirirken, azot,ürik asid gibi elementleri temsil eden farklı renklerdeki sim taneciklerini süzecek. 2. kısım filte ise kırmızı gıda boyasını önemli ölçüde süzecek nitelikte olacak. Her ikisininden sağlanacak çıkışlardaki; 1. kısımdan kan dolaşım sistemine, 2. kısımdan ise idrar kesesine bağlanacak.
Kanın devir daimini ise, bir anlamda kalbi simüle edecek olan akvaryum motoru, elektrikli süt popmamsı gibi birşeyler kullanmayı düşünmekteyiz. Boşaltım sistemi projemizde kalp fonksiyonunu anlatmamız gerekmiyor ancak, devir-daim (basınç) için ihtiyaç duyulmaktadır.
İdrar kesesi: Üsten girişi ve alttan çıkışı olan basit bir balonu kullanmayı düşünüyoruz. balonun alt çıkışına öyle birşey koymalıyızki balondaki su miktarı (idrar) belirli bir seviyeye ulaştığında MEMBRAN VALF açılsın ve suyun deşarj olmasına müsade etsin. Henüz pasif çalışacak olan MEMBRAN VALFin yerini alacak nesne konusunda belirleme yapamadık! BU MALZEME İÇİN FİKİR ARAYIŞINDAYIZ.
Tüm bileşenleri, vucut ve boşaltım sistemi baskılı fotoblok üzerinde montajlamayı düşünmekteyiz.
Bu çalışmamızın her aşaması için fikre ihtiyacımız vardır. Çok teşekkürler..
Misafir
6 Şubat 2011 10:52   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
boşaltım iyi bir şekilde böbrekten yardım alarak kendi çalışması arasında yer alan sistemdir çalışması olayını kendi kendine yada yardım alarak gerçekleştirir en güzel çabalarındaki fazla yağları eriterek oluşturur yağ az geldiğinde çalışmaz hale gelir
acebook yorumları
paneli aç