Yazdır
Gösterim: 153.683|Cevap: 16|Güncelleme: 29 Ağustos 2014

Barış Manço

3 Eylül 2006 14:57   |   Mesaj #11   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
SAÇSIZ SAKALSIZ BARIŞ MANÇO'YU ANNESİ BİLE TANIYAMADI.
Herkesin tanımakta güçlük çektiği yedeksubay Barış Manço, İstanbul'da vapurda saçlı-sakallı bir arkadaşı ile beraber. Manço, genç arkadaşında, kendi eski halini görüyor.

HANGİSİ BARIŞ MANÇO?
bm11
Barış Manço'yu tanır mısınız? Şimdi çoğunuz biraz da soruda gizli "Cahilliğe" gülerek "Elbette tanırız" diyorsunuz bu satırları okurken. Ama ben de diyorum ki "zor tanırsınız!"...
"Anacığı" bile tanımamış oğlunu "Askerlik dönüşü". Açmış kapıyı da karşısında "yolunmuş horoz" gibi birisini görünce basmış feryadı:
- "Kimsin sen efendi?"
Zor tanıtmış kendini Barış Manço.
- "Anacığım" demiş, "Ben Polatlı Topçu ve Füze Okulundan yedeksubay öğrencisi oğlun Barış Manço!"
Artık olayların zincirini siz kurun. İstanbul'a izinli olarak geldiği günden beri Barış Manço bir "Yabancı" olmuş tüm dostlarının içinde.
- "Ayakkabı boyacım bile eskiden 10 dakika uğraşırdı. Bu halimle beni tanımadı, 2 dakikada baştan savdı." diyor Barış. Ve İstanbul'daki "Garip olaylar zinciri"ni anlatıyor aklına geldikçe.
(Necmi Onur, 30.6.1972, Hürriyet)


HOCANIN KÜRKÜ BARIŞ'IN SAÇI


TANINMAYAN ŞÖHRET

Barış Manço eskiden bir çıksa Beyoğlu'na peşine bir sürü insan takılırdı. Oysa bugün kimse tanımıyor Barış'ı.
Nasreddin Hoca'mızın bir "Kürk Hikayesi" vardır, ünlüdür. Asker ocağına girdikten sonra da Barış Manço'nun bir Saç-sakal hikayesi çıktı ortaya.

SAÇSIZ SAKALSIZ BARIŞ MANÇO'NUN HALİ
Saçı ve sakalı kesildikten sonra "Yolunmuş tavuk" örneği, "Anacığı" tarafından bile tanınmayan Barış Manço'yu yanıma aldım. Önce, bir plak şirketine gittik. Elinde bir saz. Işık Plak şirketinin sahibi Fahri Bey'e Barış'ı şöyle tanıttım:
- "Fahri Bey, Kozanlı Aşık Ferhat'ı takdim ederim size. Elini uzatsan da bir plağını çıkarsan piyasaya."
Plakçı Fahri Bey açık konuştu:
- "Vallahi beyim" dedi. "Biz ancak gözümüzle görünce adamlara sarılırız. Meşhur oldu mu arkalarından koşarız. Bu arkadaş yeni, iş yapmaz ki!.."
O zaman tanıştırdım Barış Manço'yu asıl kimliği ile fahri Bey'e. Adamcağız "şoke oldum" dedi ve şöyle konuştu:
- "Ağrıma giden ne, biliyor musunuz? En azından bin defa görmüşümdür Barış Bey'i. Ve takdir ettiğim bir sanatçıdır. Nasıl oldu da tanımadım, hayret!.."

SATICI DA TANIMADI
Bir plak satıcısına gittik. Barış, satıcıdan kendi plaklarını istedi. Adam çıkarıp verdi. Sordum satıcıya:
- "Bu plak alan beyi tanıdın mı?"
Satıcı Cevat Onat:
- "Tanımadım ama her müşteri bizim için muhteremdir." dedi. Tekrar sordum:
- "Barış Manço'nun plaklarından çok satıyor musun?"
- "Çok" dedi plak satıcısı...
- "Karşındaki Barış Manço" dedim, satıcının ağzı açık kaldı.

RAHAT HAYAT BU
Beyoğlu'nda bir tur attık Barış Manço ile. Simitçiden simit alıp yiye yiye gezdik. Kimse aldırmadı ikimize de. Barış dedi ki:
- "Eski halimle burada acaba adım atabilir miydim! Bir bakıma rahat hayat bu."
Tek tük uyananlar çıktı gençlerden. Fısıltı halinde "Bu Barış Manço galiba" dediler o kadar. Ve bu gezimizin sonunda anladık ki, Barış Manço saçsız ve sakalsız, "Kürksüz Nasreddin Hoca"ya çok benziyor.
Şimdi Barış'ın içinde bir askerliği bitirme telaşı var. Saçına ve de sakalına kavuşmak için...

(Necmi Onur, 29.9.1972, Hürriyet Kelebek)Eski defterlerimizin altın varakları üzerinde yerini aldın Barış.
Gözümde yaş görseler
Erkek ağlar mı derler
Gökler ağlıyor dostlar
Ben ağlamışım çok mu
Rahmet yağarken dostlar
Ben ıslanmışım çok mu

Bir gün dönsem sözümden
Düşerim dost gözünden
Dünya dönüyor dostlar
Bir sözden dönsem çok mu
Devran dönüyor dostlar
Ben dönmüşüm çok mu


Barış yolun sonunda
Yürü demek boşuna
Hayat duruyor dostlar
Ben durmuşum çok mu
Yaşam bitiyor dostlar
Ben bitmişim çok mu
Mystic@L
29 Eylül 2006 18:15   |   Mesaj #12   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
“Yüreğimdeki Barış Şarkıları” konseri
Ölümünün 3. yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anılan sanatçı Barış Manço için birbirinden ünlü sesler “Yüreğimdeki Barış Şarkıları” adlı karma albümde bir araya geldi. Albümün tanıtım konseri bu akşam Mydonose Showland’de yapılacak.
Ardında bir sanatçıya yakışır şekilde dolu dolu yaşam ve onlarca hit şarkı bırakarak aramızdan ayrılan ünlü sanatçı Barış Manço, ölümünün 3. yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anılıyor. Bu etkinliklerin belki de en önemlisi Barış Manço’nun sanatçı dostlarının “Yüreğimdeki Barış Şarkıları” albümü için bir araya gelmesiydi. Sanat dünyasında daha önce örneği görülmeyen bu birliktelik sonucunda sanatçının adını ve şarkılarını yaşatacak bir albümün kayıtları tamamlandı. Sezen Aksu’nun “Sakız Hanım ve Mâhur Bey”, Nilüfer’in “Gülpembe”, Ayna’nın “Aynalı Kemer”, Teoman’ın “Anlıyorsun Değil mi?”, Yavuz Bingöl’ün “Kol Düğmeleri”, Sertab Erener’in “Dağlar Dağlar”, Muazzez Ersoy’un “Can Bedenden Çıkmayınca”, Cahit Berkay’ın “Rüya”, Kenan Doğulu’nun “Dönence”, Zerrin Özer’in “Unutamadım”, Mahsun Kırmızıgül’ün “Ben Bilirim”, Haluk Levent’in “Yine Yol Göründü Gurbette”, Kurtalan Ekspres’in “Gibi Gibi”, Hülya Avşar’ın “Söyle Zalim Sultan” adlı şarkıları seslendirdiği albüm, 5 Şubat’ta piyasaya çıkacak.
“Yüreğimdeki Barış Şarkıları” albümünün tanıtımı ise bu akşam Mydonose Showland’de gerçekleştirilecek dev bir konserle yapılacak. Albümde Barış Manço şarkılarını okuyan tüm sanatçıların sahne alacağı konser, saat 20.00’de başlayacak. Konserden önce Sinan Çetin’in hazırladığı Barış Manço belgeseli de ilk kez burada müzikseverlere gösterilecek.
Toplumun sanatçılarına sahip çıkması gerektiğini söyleyen Barış Manço Derneği başkanı ve sanatçının eşi Lale Manço, Yüreğimdeki Barış Şarkıları albümü ve konserinden elde edilecek gelirle, parasız; ama yetenekli gençlere müzik eğitimi verilecek bir “Pop Müzik Akademisi”nin kurulacağını ifade etti. “Barış, ‘İnsan isminin son anıldığı yerde ölür.’ derdi. Biz onu, bu güzel seslerle gelecek kuşaklara aktarabileceğiz.” diyen Lale Manço, 3 Şubat’ın ‘Barış ve Sevgi Günü’ olarak anılmasını da istedi.
Barış Manço’nun adının yaşaması için sürdürülen faaliyetler bunlarla da kalmıyor. Her köşesine unutulmaz melodilerin sindiği Barış Manço’nun Moda’daki evi, müze haline getirilecek. Barış Manço’nun arşivinin ve eşyalarının sergileneceği müzede ayrıca film izleme odasıyer alacak.

Şarkıları - Klipleri

KOL DÜĞMELERİ
Barış Abi'mizin en iç burkan kliplerinden biridir. Klip; şarkının, "Estağfurullah Ne Haddimize" albümündeki versiyonuna çekilmiştir. Bu klipte Barış Abi'miz ve sevgilisinin çeşitli anıları, yaşadıkları canlandırılmakta ve ara bölümlerde de Barış Manço fotoğrafta da görüldüğü üzere klasik üslubuyla şarkıyı söylemektedir. Klibin sonunda Kol Düğmeleri kutusundan fırlayıp yere düşmektedir.

İŞTE HENDEK İŞTE DEVE
Bu klipte Barış Manço, köylülerin içinde, elinde orakla, baltayla şarkının sözlerine uygun olarak canlandırmalar yapmaktadır. Klip, şarkının "Değmesin Yağlı Boya" albümündeki versiyonuna çekilmiştir.

ANLIYORSUN DEĞİL Mİ?
Klibin başında Barış Manço ile sevgilisi havaalanında büyük bir koşuşturmaca yaşamaktadırlar. Sevgilisi, havaalanından kaçarcasına uçağa binmekte ve yabancı bir ülkeye gitmektedir. Şarkının çok kısa olmasından dolayı, klibin bu koşuşturmaca sahnelerinde "Yeni Bir Gün" şarkısından alıntı bir müzik çalınmaktadır. Daha sonra sevgilisinin ardından Barış Manço'da bu ülkeye gitmektedir. Fakat O'nu hemen bulamaz ve şarkının sözlerindeki gibi sokaklarda şaşkın bir halde dolaşmaktadır.
Ancak klibin sonunda iki sevgili karşılaşır ve kavuşurlar.

DÜRİYE
Bu klipte Barış Manço "Düriye" adlı komşu kızının kapısının önünde ve merdivenlerinde oturarak şarkısını seslendirmektedir. Hayli eğlenceli bir kliptir.

NANE LİMON KABUĞU
Bu şarkıya Barış Abi'miz iki kez klip çekmiştir. Tahminimizce ilk çektiği klip fotoğrafta da görmüş olduğunuz kliptir. Bu klipte Barış Abi'miz palyaço olmuş, ve ıskambil kağıtlarının "papaz", "bacak" ve "kız" karakterli kostümler giymiş olan partnerleriyle şirin bir klip çekmiştir. Ara sıra da kendi orjinal görüntüsüyle şarkıyı seslendirmektedir. İkinci klibini ise şarkının içeriğine tam anlamıyla uyan bir ortamda; yani bir baharatçı dükkanında çekmiştir. Bu klipte ise şarkının sözlerine uygun olarak Barış Abi'miz baharatları alıp karıştırmakta ve hapşırmaktadır.

ZEHRA
"Fast forward"; yani hızlı ilerleyen eğlenceli bir kliptir. Hala kızı Zehra ile Barış Manço evde adeta köşe kapmaca oynamaktadırlar. Şarkının sözlerine uygun olarak Barış Abi'miz, hala kızı Zehra'ya yapmadığını bırakmamaktadır. Ancak buna rağmen Zehra, o kadar yapışkandır ki; gitmek bilmez. Klibin sonunda Barış Manço en sonunda çıldırır ve evin tapusunu da Zehra'ya vererek evden kaçar.

KARA SEVDA
Şarkının olağan üstü ritmlerine uygun olarak simsiyah bir stüdyoda Kurtalan Ekspres ile birlikte hoplayarak, zıplayarak ve çeşitli bulanık efektlerle zenginleştirilerek çekilmiş kendine bağlayan bir kliptir.

KEZBAN
Tiyatro ortamındaki bir stüdyoda, "Kezban" rolündeki neredeyse birbirinin tıpa tıp aynısı mankenler beyaz güvercinler ve yeşil bir papağan eşliğinde çekilmiş enteresan bir kliptir. Klipte yine şarkının sözlerine uygun olarak "sarı sarı bilezikler" havada uçuşmaktadır.

DIRAL DEDE'NİN DÜDÜĞÜ
Klipte, Barış Manço tarihi bir yerde, rüzgarda uçuşan saçlarıyla, şarkının sözlerine uygun ilginç kıyafetiyle ve elindeki temsili "Dıral Dede'nin Düdüğü"yle şarkıyı seslendirmektedir.

GÜLPEMBE
Bu şarkının da, orjinal ve Mançoloji için yapılmış montajlama klipleri olmak üzere toplam iki klibi vardır. Biz, yanda da bir karesini görmüş olduğunuz orjinal klipten bahsedelim. Bu klipte Barış Manço, bir ozan edasında dağlarda, kırlarda klavyesiyle gezmekte ve alıştığımız üslubu; el-kol hareketleriyle şarkıyı seslendirmektedir. Klibin bazı bölümlerinde Barış Abi'mizin klavyesini çalması yakın çekim gösterilmiştir.

MÜSAADENİZLE ÇOCUKLAR

İşte, Barış Manço'nun en renkli kliplerinden bir tanesi... Taksim Meydanı'nda halka açık bir şekilde o dönemin ünlü popçularının ve tabii ki Kurtalan Ekspres'in eşliğinde çekilmiş; açık hava konseri tadında bir kliptir. Klipte; Ajlan-Mine ikilisi, Burak Kut, Hakan Peker, Jale, Nalan, Soner Arıca, Tayfun, Ufuk Yıldırım ve Grup Vitamin oynamış ve şarkıya kendi şarkı sözleriyle de eşlik etmişlerdir.

BENDEN ÖTE BENDEN ZİYADE

Bu klipte Barış Abi'miz; fantastik bir ortamda, ilginç kıyafetleriyle ve melek görünümlü bayan partnerleriyle şarkının ağırlığını tam anlamıyla yansıtacak bir klip çekmiştir.

OSMAN

Son derece acıklı bir klibe sahiptir. Şarkının sözlerine uygun olarak sürükleyici bir yapısı vardır. Klibin sonunda Osman intihar etmektedir.

SAKIZ HANIM - MAHUR BEY
Bu klipte, Barış Manço şarkıda da anlattığı gibi çocukluğunun geçtiği mahalledeki eski, ahşap evin önünde şarkısını seslendirmektedir. Klip; sonbaharda çekilmiştir. Klipte ayrıca Sakız Hanım ve Mahur Bey'i temsilen tatlı bir teyze ve yaşlı bir amca oynamaktadır.

LITTLE DARLIN'

Bu klip, 70'li yılların sonunda tahminimizce Belçika'da çekilmiştir. Klip, siyah-beyaz formatta ve açık havadadır. Barış Manço'ya her zamanki gibi Kurtalan Ekspres eşlik etmektedir.

NE OLA YAR OLA
Bu şarkının klibi Ürgüp'te peribacalarının koynunda siyah-beyaz olarak çekilmiştir. Barış Manço klipte yine karşımıza çok ilginç ve hoş bir kostümle çıkmaktadır. Müzik ile görüntüler tam anlamıyla örtüşmektedir. Barış Manço, 70'li yıllarda bu klibi çektiği zaman; Türkçe'mizde "klip" diye bir kelime bile yoktu. Yani medyamız bunu yayınlarken, insanlar da bunu izlerken bu "şey"in aslında bir "klip" olduğunun farkında bile değildi. Yeri gelmişken söyleyelim; "Klip" kavramını Türkiye'ye getiren Barış Manço olmasına rağmen şu anda ne yazık ki kimsenin bu klipleri yayınlamaması hepimizi kahretmektedir.

DÖRT KAPI
Barış Manço'nun ekranlara pek yansımamış kliplerinden biridir. "Darısı Başınıza" albümünün kapak resmi; bu klibin bir sahnesinden alınmıştır. Barış Manço şarkıyı açık bir havada seslendirmektedir. Klip, tarihi değeri olan bir yerde çekilmiştir.

DAĞLAR DAĞLAR

Şarkının klibi tahminimizce Anadolu'da dağlık bir yerde çekilmiştir. Klip, Barış Manço'nun bir parça ekmeğinden ısırmasıyla başlar ve sonra koyulur yollara... Bir ara eski gazete manşetleri, eski gençlik yıllarından fotoğraflar ve küpürler gösterilmektedir. Klipte ayrıca Barış Manço çok uzun bir asma köprü üzerinde yürümektedir.

SARI ÇİZMELİ MEHMET AĞA
Harika bir klip diyebiliriz. Barış Manço bu klibini Anadolu'nun şirin bir köyünde çekmiştir. Klip başlarken samanlıklarda dolaşır, köy yollarında yürür ve küçük köy kahvehanelerinin önünde, ağa kıyafetiyle ve kahverengi çizmeleriyle şarkıyı söyler. Tahminimizce gün yeni doğarken çekilmiş bir kliptir.

SÜPER BABAANNE

Barış Abi'mizin en az şarkı kadar anlamlı ve eğlenceli kliplerinden bir tanesidir. Klipte Barış Manço'nun "babaannesi" rolünde ton ton bir teyze ve onun gençliğini canlandıran genç bir bayan oynamaktadır. Barış Manço bu klipte; farklı kostümlerle hem dedesini; hem de torunu olarak kendini canlandırmaktadır. Fotoğrafta görmüş olduğunuz karede babaanne udunu, Barış Manço ile gitarını çalmakta ve şarkıyı seslendirmektedir.

GÖNÜL FERMAN DİNLEMİYOR
Klibin başında, Barış Manço McDonalts'da gördüğü genç ve güzel bir bayanı çok beğenir ve bir bahaneyle yanına gidip sohbet etmeye başlarlar ve dolayısıyla arkadaş olurlar. Ayrıca Barış Manço klipte dj'lik yapmaktadır. Bu klipte Barış Abi'miz spor bir otomobilde açık havada hızla giderken şarkıyı seslendirmektedir. Barış Manço'nun karizmasına son derece yakışan kliplerden bir tanesidir.

SAHİLDE
Bu şarkı için Barış Abi'miz iki kez kamera karşısına geçmiştir. İlk klibini bir deniz kenarında tek başına düşünceli tavırlarıyla çekmiştir. (Fotoğrafını ve tanıtım videosunu gördüğünüz bu kliptir.) Sonradan çekilen klip ise daha kapsamlıdır. Barış Manço'nun yanında esmer bir bayan partneri vardır. Sahildeki dalga görüntüleri, şarkının içinde geçen dalga efekti ile çok iyi bir şekilde örtüştürülmüştür. Klibin bir sahnesinde "Ağustos Akşamı"nı temsilen Barış Manço ve partneri sahilde yürürler ve bir çay bahçesinde otururlar.

DOMATES BİBER PATLICAN
Tahminimizce Avustralya'da veya Güney Yarım Küre'nin sıcak iklimli ülkelerinden birinde çekilen Barış Abi'mizin mükemmel üstü kliplerinden bir tanesidir. Klipte onlarca erkek ve bayan oyuncu rol almıştır. Fotoğrafta görmüş olduğunuz karedeki esmer güzel, Barış Manço'nun aşık olduğu bayanı canlandırmaktadır. Klibin ise ilginç bir senaryosu bulunmaktadır. Barış Manço sarı üstü açık jeep'iyle gezerken, yol üstünde kızlardan ikisi otostop çeker ve Barış Manço'da onları almak için durur. Ancak iki kişinin binmesini beklerken küçücük jeep'e onlarca erkekli kızlı bir ordu biner adeta... Ve sonra olaylar gelişir.

CAN BEDENDEN ÇIKMAYINCA
İzlerken tüm BarışSeverler'i ağlatabilecek; Barış Abi'mize olan özlemimizi su yüzüne çıkarabilecek nitelikte olan harika bir klip daha. Gerçekten şarkının güzelliğine yakışır cinsten bir çalışma olmuş. Barış Abi'miz yine Türkiye'de video klip yapımcılığının öncüsü olarak tecrübesini konuşturmuş ve karla kaplı bir arazide, kış güneşinin hüzün verici ışığı altında şarkıyı seslendirmiştir. Bunun yanısıra klipte bayan partneriyle geçirdiği güzel günler, anılar canlandırılmakta ve ayrılık sahneleri gösterilmektedir. Ayrıca Barış Manço'nun ne kadar mütevazi bir kişiliğe sahip olduğu da klipte açıkça ortaya çıkmaktadır. Ayrılık acısıyla yanıp tutuşan bir kişiye uygun olarak hiç abartıya girmeden üzerinde yeşil montu, desenli kazağıyla gayet doğal bir şekilde sevenlerinin karşısına çıkmıştır. Bunun haricinde Can Bedenden Çıkmayınca Mançoloji versiyonu için çekilmiş olan ve eski video kayıtlarının montajlanmasıyla bir araya getirilen anma klibi bulunmaktadır. Bu klipte de eski eşi, çocukları ve Kurtalan Ekspres üyeleri rol almışlardır.

SÜLEYMAN
Süleyman'ın klibi bir köy ortamında büyük bir kalabalık halk eşliğinde çekilmiştir. Şarkının içinde de geçtiği gibi davul-zurnacılar ortalıkta tabiri caiz ise; cirit atmaktadır. "Süleyman" kelimesinin vokalini yapan üç kız; ekrana yeşil bir fon önünde çıkmakta ve "Süleyman" diye bağırmaktadırlar. Barış Abi'mizin başarılı çalışmalarından bir tanesidir.

AYI
Bu klip, aynen şarkıda olduğu gibi çoluk, çocuk, büyük, küçük, cümbür cemaat karma karışık son derece eğlenceli bir çalışmadır. Klibin büyük bölümü pembe bir mahkeme ortamında, hakime hesap verirken geçer. Diğer bir bölümü de beyaz fonlu bir stüdyoda çekilmiştir. Şarkının "AYI" nakaratında ekranda rengarenk "A-Y-I" harfleri uçuşmaktadır. Ayrıca klipte Barış Manço'nun küçük oğlu Batıkan Zorbey Manço'da rol almıştır.

DÖNENCE
Aslında ne şarkıyı; ne de klibini kelimelere sığdırmak imkansız. Zaten "inanılmaz" bir şarkı olan Dönence'ye aynı "inanılmazlıkta" bir klip çekilmiş. Her şey şarkının yapısına göre ince elenmiş, sık dokunmuş adeta. Klip, simsiyah bir gecenin koynunda; dumanlar eşliğinde bir araba çöplüğünde çekilmiştir. Klipte Barış Manço yine tarzını konuşturmuş ve siyah deri montu, beyaz t-shirt'i, uzun çizmeleri, kot pantolonuyla şarkının rock ruhuyla bütünleşmiştir. Kurtalan Ekspres, tam kadro klipte yer almaktadır. Ayrıca güzel ve asi bayanlar da klibe ayrı bir hava katmaktadırlar. Bir ayrıntı da Barış Manço "Dönence" derken ekrana sürekli dönen bir fan/pervane görüntüsü getirilmesidir. Baştan da dediğimiz gibi, açıklaması kelimelere sığamayacak kalitede; tek kelimeyle muhteşem bir kliptir.

RÜYA

Enstrümental bir parça olan Rüya'nın klibinin büyük bir bölümünde Barış Abi'miz evindeki piyanosunda melodiyi canlandırmaktadır. Bunun yanısıra, sarı sonbahar yapraklarıyla kaplı, duygu yüklü bir ortamda bir bayan gezmektedir.
king nothing
17 Eylül 2008 22:00   |   Mesaj #13   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Barış Manço
 • Doğum tarihi: 2 Ocak 1943
 • Ölüm tarihi: 1 Şubat 1999
 • Doğum yeri: Türkiye
 • Mesleği: Sanatçı
Barış Manço, 2 Ocak 1943 tarihinde, Rikkat ve Hakkı Manço çiftinin dördüncü çocukları olarak İstanbul, Moda’da dünyaya geldi. Annesi Rikkat Hanım, Türk Sanat Müziği sanatçısıydı. Aileden gelen yeteneğiyle ortaokul öğrenimini aldığı yaşlarda müzikle ilgilenmeye başladı. Liseye Galatasaray Lisesi’nde başladı.
Müziğe Galatasaray Lisesi’nde başlayan Barış Manço’nun arkadaşlarıyla birlikte kurduğu ilk grubun adı “Kafadarlar”, ikincisi ise “Harmoniler”di. Daha sonra Şişli Terakki Lisesi’ne geçiş yaptı.
Liseden sonra Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde 1963- 1971 yılları arasında resim, grafik ve iç mimari okudu. Belçika’da “Lemistgrees” adında, Amerikalı, Belçikalı, İtalyan, Kuzey Afrikalı, İngiliz müzisyenlerden oluşan bir grupta yer aldı. “Lemistgrees”le beraber iki yıl içerisinde ParisOlympia’da konser verdi. 1966 yılında Paris’te iki 45’lik plak çıkardı.
1970 yılında Türkiye’ye döndüğünde Fuat Güner ve Mazhar Alanson ile birlikte “Kaygısızlar” adıyla bir grup kurdu. Aranjman şarkılara tepki göstererek Anadolu’dan beslenen pop folk tarzında müzik yapmaya başladı. Onuncu plağı “Dağlar Dağlar” ile büyük bir çıkış yaptı, albüm beş ayda 700 bin adet satışa ulaştı. Bu çalışma, sanatçıya Altın Plak Ödülü’nü de kazandırdı. 1971 yılında Moğollar ile çalıştı. Aynı yıl Kurtalan Ekspres’i kurdu. İlk klibini 1973’te, “Hey Koca Topçu”ya çekti. 1975’te ilk albümü “2023”ü yaptı. 1978'de Lale Manço ile evlendi, Doğukan ve Batıkan ismini verdikleri iki erkek çocukları oldu.
1980 yılında Altın Orfe’de “Nick The Chopper” ve “Ben Bir Şarkıyım” adlı Bulgar şarkısı ile de altın madalyalar aldı. Yurtdışında birçok TV programına konuk olarak katıldı, birçok ülkede konserler verdi. 1983 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’na “Kazma” adlı şarkısıyla katıldı, ancak elendi.
1988 yılının Ekim ayında TRT 1’de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programı olarak başlayan “7’den 77’ye” , 1998 Haziran ayında 370. kez ekrana gelerek Türk televizyonculuğunda ulaşılması zor bir rekora imza attı. “Ekvatordan Kutuplar’a” isimli programında ekibiyle birlikte beş kıtada 100’den fazla değişik yöreye giderek 600.000 km.’ye yakın yol kat etti.
Bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısı, kendisine 12 altın ve 1 platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı. Bu şarkıların bir bölümü daha sonra Yunanca, Bulgarca, Arapça, Farsça, Kürtçe, Japonca, İbranice, Fransızca, İngilizce ve Felemenkçe olarak yorumlandı. Müzik ve televizyon hayatında sayısız ödülldı. Barış Manço 1991 yılında devlet sanatçısı unvanı, aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Onursal Doktora unvanı, Uluslararası Teknoloji Ödülü, Japonya Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü aldı. Ayrıca, Belçika Krallığı Leopold II Şövalyesi Nişanı, Fransız Kültür Bakanlığı Edebiyat ve Sanat Şövalyesi Nişanı, Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen Türkmen Vatandaşlığı ödülleri vardır.
Barış Manço, 1 Şubat 1999 Pazartesi saat 01:00 sularında Moda’daki evinde bir kalp krizi sonucu vefat etti.


bmanco2

Kronolojisi
 • 1943'te Moda'da dünyaya geldi.
 • 1958'de Galatasaray Lisesi orta sona giderken 15 yaşında ilk grubunu kurdu: "Barış Manço ve Kafadar". Bu aynı zamanda müzik kariyenin başlangıcı oldu. İlk sahne deneyimini yaşadı. Bu grupla 1960'a kadar beraber çalıştı.
 • 1960'ta Harmoniler grubunu kurdu.
 • 1962'de ilk 45'liğini çıkardı. 1984'e kadar 33 adet 45'lik çıkardı.
 • 1963'te desen ve grafik sanatları eğitimi görmek için Belçika'ya gitti. Harmoniler böylelikle sona erdi. Yurda dönünceye kadar yabancı müzisyenlerden oluşan Vahşi Kediler'le çalıştı.
 • 1967'de Gülpembe'yi besteledi. Bunu babaannesi kaybettiği bir dönemde besteledi.
 • 1968'de yurda döndü ve Kaygısızlar'ı kurdu.
 • 1970'de Dağlar Dağlar'ı Keban'dan İstanbul'a minibüsle gelirken besteledi.
 • 1971'de bir yıl Moğollar'la çalıştı.
 • 1972'de Kurtalan Ekspres'i kurdu.
 • 1972-1973'te askerliğini Kara Kuvvetleri'nde Topçu Asteğmen olarak Polatlı'da yaptı.
 • 1975'te ilk albümü 2023'ü çıkarttı.
 • 1975'te oldukça görkemli bir törenle Lale Manço ile evlendi.
 • 1975-1976'lı yıllarda yurtdışında çalıştı.Bu yıllarını "vadinin dibine battığım yıllar" olarak niteliyor.
 • 1976'da "Sakla Zamanı Gelir Zamanı" albümünü çıkarttı.
 • 1977'de "Nick the Chopper"ı Barış Mancho adıyla yurtdışında çıkarttı.
 • 1978'de "Yeni Bir Gün" ü piyasaya çıkarttı.
 • 1979'da "Sarı Çizmeli Mehmet Ağa" ile yeniden çıkış yaptı.
 • 1981'de "Sözüm Meclisten Dışarı" yı çıkardı.
 • 1981'de büyük oğlu Doğukan Hazar dünyaya geldi.
 • 1983'te "Estağfurullah Ne Haddimize" yi çıkarttı.
 • 1984'te küçük oğlu Batıkan Zorbey dünyaya geldi.
 • 1985'te "24 Ayar Manço" yu çıkarttı.
 • 1987'de "Değmesin Yağlı Boya" albümünü çıkarttı.
 • 1988'de "Sahibinden İhtiyaç" ı çıkarttı.
 • 1988'de 7'den 77'ye programına başladı. 4 binden fazla "Adam Olacak Çocuğu" ekrana getirdi.
 • 1990'da Japonya serüvenine başladı. Aynı yıl Türk-Japon ilişkilerinin 100. yılı nedeniyle bir programda üç şarkı söyledi.
 • 1994'te "Müsadenizle Çocuklar" albümünü çıkarttı.
 • 1995'te Japonya'nın değişik şehirlerinde konserler verdi.
 • 1996'da "Dönence" ile belgeselciliğine farklı bir boyut getirdi.
 • 31.01.1999'da Moda'da vefat etti.
Daisy-BT
13 Temmuz 2009 19:44   |   Mesaj #14   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Barış Manço'nun Sanat Hayatı

Müzik

2023, Barış Manço'nun toplama albümleri dışında çıkardığı yeni şarkılardan oluşan ilk plağıdır.

Albüm "Kol Bastı", "Uzun İnce Bir Yoldayım" ve "Tavuklara Kışşt De!" (Bu şarkı Lambaya Püf De şarkısının enstrümental versiyonudur) gibi türkülerle birlikte, türkü tarzı Manço eserlerinide bulundurur. "Kayaların Oğlu" ve "2023" ikilisi Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılına yazılmış senfonik bir eserdir. 5 parçadan oluşan "Baykoca Destanı" da albümün bir başka epik eseridir. (Bu destanın iki bölümü "Gülme Ha Gülme" ve "Vur Ha Vur" daha farklı versiyonlarla daha önce plak olarak yayınlanmıştır.) Özellikle bu iki eserde progresif rock dışında elektronik esintiler de dikkat çeker.
2023'teki bazı şarkılar Barış Manço'nun tek filmi olan Baba Bizi Eversene'de yer almıştır. Bu albümden 2023 şarkısı Murat Göğebakan, Yine Yol Göründü Gurbete şarkısı Haluk Levent tarafından tekrar yorumlanmıştır. Yine Yol Göründü Gurbete şarkısı daha sonra Barış Manço'nun "Live in Japan" albümünde de konser versiyonuyla yer alır.

Sinema
Barış Manço ve "Baba Bizi Eversene"
Baba Bizi Eversene (1975) sanatçının tek bir sinema filmi yapıtıdır.
Mahir [Barış Manço], patron yardımcısı ve satış temsilcisi olarak çalıştığı ilaç fabrikasının sahibi Fazıl Bey'in [Hulusi Kentmen] kızı Sevim [Meral Zeren] ile yıllar önce bir aşk yaşamışlar; fakat Fazıl Bey buna karşı çıkarak kızı Sevim'i, Mahir'i unutması için yurtdışına göndermiştir. Yıllar sonra Sevim Türkiye'ye geri döner ve Mahir'le tekrar aşk yaşamaya başlar. Fazıl bey, Mahir ile Sevim'in evlenme isteğine karşı çıkar. Bu arada, Fazıl Bey'in oğlu ve Sevim'in erkek kardeşi olan Erol [Sinan Ecer] ile birlikte olan Şermin [Serpil Nur], doğurduğu bebeği Erol'a bırakır. Erol, bu bebeğin kendisine ait olduğu yalanına inanarak paniğe kapılır. Mahir ile evlenmenin yollarını arayan Sevim, Erol'la ve Mahir'le anlaşarak, bebeğin kendilerine ait olduğunu söylerler ve Fazıl Bey'in bebek sayesinde kendilerini evlendireceğini düşünürler...
Bundan sonra da komik olaylar gelişmeye başlar.bababizieversene1975
Uploaded with ImageShack.us

Yapım: Erman Film
Yapım Yılı: 1975
TV Telif Hakkı: Show Tv, TGRT, TRT-1
Sponsor: CIBA-GEIGY
Yönetmen: Oksal Pekmezoğlu
Senaryo: Ahmet Üstel
Kamera ve Foto Direktörü: Kenan Kurt
Renk Uzmanı: Türker Vatan
Montaj ve Senkron: İsmail Kalkan
Negatif Montaj: Mahmut Eskici
Sesleri Alan: Necip Sarıcıoğlu
Müzik: Barış Manço ve Kurtalan Ekspres
Prodüktör: Hürrem Erman
Stüdyo: Yeni Stüdyo

Oyuncular: Barış Manço, Meral Zeren, Hulusi Kentmen, Serpil Nur, Sinan Ecer, Bilge Zobu, Diler Saraç, Ali Cağaloğlu, Feridun Çölgeçen, Erdoğan Güz
Misafir
2 Ocak 2013 00:43   |   Mesaj #15   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Barış Manço Google Doodle
bar manos 70th birthday 1007005 hp
21 Ağustos 2013 12:36   |   Mesaj #16   |   
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
MANÇO, Barış
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi

Türk pop müziği sanatçısı (1943 İstanbul - 1999).
Belçika Kraliyet Akademisi'nden mezun oldu. Okul sıralarında müzikle ilgilenmeye başladı. Yurt dışında müzik eğitimi gördü. Sözleri de kendisine ait olan besteleriyle kısa sürede üne kavuştu. TRT'de yaptığı çocuk programlarında çeşitli dünya ülkelerini ilginç yanlarıyla tanıttı. "Baba Beni Eversene" filmiyle sinema oyunculuğu da yaptı.
29 Ağustos 2014 10:53   |   Mesaj #17   |   
Finn and Jake - avatarı
MOD Adventure Time
Barış Manço
MsXLabs.org

photo 204 1 zps493fd97aoriginal

2 Ocak 1943 doğumlu Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı ve televizyon programı yapımcısı.

Gerçek Adı: Mehmet Barış Manço
Doğum Yeri: İstanbul
Doğum Tarihi: 2 Ocak 1943

Hakkında:
- Türkiye'de rock müziğin öncülerinden, Anadolu rock türünün de kurucularından biri olarak kabul edilmektedir.
- 1970 yılında Moğollar'ın kadrosuna dahil olup 1971 yılında Kurtalan Ekspres grubunu kurmuştur.
- İlk albümünü 1975 yılında "2023" ismiyle yayımlamıştır.
- Hazırladığı televizyon programıyla birçok ülkeyi gezmiştir ve "Barış Çelebi" olarak adlandırılmıştır.
- 1975 yılında "Baba Bizi Eversene" isimli sinema filminde rol almıştır.
- 1988 yılında başlayan "7'den 77'ye" adlı televizyon programı 378 kez ekrana gelerek Türk televizyonculuğunda ulaşılması zor bir rekor kırmıştır.
- Albümleriyle her yaştan dinleyicinin ilgisini kazanan sanatçı, altın ve platin plak gibi birçok ödülün sahibi olmuştur.

İlk Albüm: 2023


Karnaval.com

Daha fazla sonuç:
Barış Manço