Arama

Bilgisayarda düşük upload mobil kablosuzda 2 katı kadar. Ne yapmalıyım?

Güncelleme: 27 Ocak 2021 Gösterim: 1.445 Cevap: 2
byseus - avatarı
byseus
Kayıtlı Üye
17 Ocak 2021       Mesaj #1
byseus - avatarı
Kayıtlı Üye
Merhaba

Sponsorlu Bağlantılar
Arkadaşlar tuhaf bir durum söz konusu. Evimde Turk Telekom'un 50 Mbps limitsiz fiber internetini kullanıyorum.

Modeme bilgisayar ile (win 10) kablolu bağlanıyorum bağlantı hız test sonucu resimdeki gibi

HRS5nt

Evdeki modeme kablosuz bağlanırsam sonuç alttaki resimdeki gibi

HRSuMQ

Evdeki modeme android telefonumla bağlanınca aldığım sonuç alttaki gibi

HRSXB0

Bilgisayarıma android telefonu usb internet paylaşımı (usb tethering) yöntemi ile bağlayıp internet hız testi yapınca sonuç alttaki gibi

HRSIXc

Yukarıda resimlerde görüldüğü üzere her koşulda birbirinden farklı upload sonuçları alıyorum. Download birbirine oldukça yakın değerlerde seyrediyor.
Turk telekom uploadı sınırlayarak veriyor biliyorum, zaten 30 40 upload beklemiyorum ancak 8 e kadar alabiliyor olmam gerektiği ve en azından telefon ile bağlanıp aldığım kablosuz upload hızı kadar kablo ile bağlanınca upload hızı almam gerek diye düşünüyorum. Ancak alamıyorum. Bilgisayarım sıkıntılı yüksek upload almıyor desem telefonu bilgisayara usb ile bağlayınca şebekeye göre gayet yüksek uploadları aldığını yine yukarıdaki resimde görüyoruz.

Yetmedi şunuda yaptık komşumuza bilgisayarımızı alıp gittik. Komşumuzda 24 Mbps fiber internet kullanıyor. Önce telefon üzerinden kablosuz komşu internet hız testi yaptık download 24 Mbps upload 4,5 Mbps sonuç aldık. Komşu internetine bilgisayarı kablo ile bağladık 24 Mbps download 1.9 upload sonucu aldık. Bizde dedik ki ulen bizim bilgisayar bozuk boşuna o kadar uğraştık. Tam o sırada komşumuz 'dur bizim bilgisayardan bir bakalım kaç çıkacak' dedi. 24 mbps download 2 upload sonucu aldı.

Haydaa, o zaman bilgisayarda sorun yok. Peki kimde sorun var? Bilgisayar bozuk olsa telefonu modem olarak kullanıncada düşük upload vermesi gerek. Bilgisayarımızın ethernet kartı, ethernet kablosunda sorun olsa komşumuz kendi bilgisayarında kendi kablosuyla denedi bizimle aynı sonuçları aldı. Türk Telekom interneti sıkıntı olsa cep telefonu ile kablosuz bağlantı yapınca normale yakın değerler vermemesi gerek diye düşünüyorum.

Arkadaşlar enteresan bir durum içinde kaldık. Ha diyeceksiniz ki niye bu kadar dert ettin kendine bunu?

Bir gsm firmasının müşteri temsilciliğini evden hizmet vererek yapmaya para kazanmaya çalışıyorum. Malesef internetin bu durumu işimi yapmama engel oluyor. Müşteri sesi kesintiye uğruyor keza benim sesim bazen gitmiyor kısaca verimli bir görüşmeye izin vermiyor. Ping sürelerim güzel yerinde download zaten fazlasıyla iyi upload şuan tek şüpheli gözüküyor. Yoksa bize mi öyle geliyor? Telefon ile bilgisayara şebeke interneti verince çağrılarda hiç problem olmuyor gayet akıcı ve net.

Ne yapmak gerek? Neye bakmak gerek?
Forgetme - avatarı
Forgetme
Kayıtlı Üye
22 Ocak 2021       Mesaj #2
Forgetme - avatarı
Kayıtlı Üye
Önce Windows da Ethernet driver larını güncelle. Ayarlarında bir sorun olabilir.Ayarları sil Diyeceğim driversız nete bağlanamayacaksın bu seferde. Bunu denedikten bonra modem arayüzüne gir upload değerlerim ne görünüyor bir bak.Dsl istatistikleri .bölümünde bulursun. Ne attına verilen değerler neymiş gör
Sponsorlu Bağlantılar
byseus - avatarı
byseus
Kayıtlı Üye
27 Ocak 2021       Mesaj #3
byseus - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı
Forgetme adlı kullanıcıdan alıntı

Önce Windows da Ethernet driver larını güncelle. Ayarlarında bir sorun olabilir.Ayarları sil Diyeceğim driversız nete bağlanamayacaksın bu seferde. Bunu denedikten bonra modem arayüzüne gir upload değerlerim ne görünüyor bir bak.Dsl istatistikleri .bölümünde bulursun. Ne attına verilen değerler neymiş gör

Turk Telekom bölge ekipleri bile dahil oldu konuya çözemediler. Modemi devreden çıkardık doğrudan bilgisayarda geniş bant ağ kurduk uzaktan sınır kaldırdılar falan yinede olmadı bölgemi araştırıyorlar şimdi.

Ben artık vazgeçtim zaten iş için olmasa mecbur katlanırdım ancak şu durumda mecbur ikinci sağlayıcıdan hizmet almak zorunda kaldım. Superonline alt yapısını serdi ve hizmet vermeye başladı. Sorunsuz 10 upload 100 download alıyorum tık sorun yok.

Telekomu cayma bedelsiz iptal etmenin derdindeyim şimdi.

Redmi Note 8 Pro ile MsXLabs Mobil Uygulaması\'ndan gönderildi.