Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 31 Ekim 2013  Gösterim: 220.142  Cevap: 13

Sürtünme kuvvetinin olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir, örnek verir misiniz?

Misafir
2 Aralık 2012 12:09       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sürtünme Kuvvetinin Etkileri

Sürtünme kuvveti, cisimlerin yüzeyde tutunmasına yardım eden bir etkendir. Eğer sürtünme kuvveti var olmasaydı birçok yaşamsal faaliyet mümkün olmazdı. Yolda yürüyemez, bir yerde oturamaz, yemek yiyemez, yazı yazamaz, araç kullanamazdık. Örneklerde de görüldüğü gibi her türlü hayati olayın gerçekleşmesinde sürtünme kuvvetinin etkisi vardır. Araba örneğini biraz açacak olursak, yolda hareketine başlayan bir aracın durması sürtünme kuvvetinin etkisi ile oluşmaktadır. Bu kuvvet olmasaydı frenler tutmayacağı için araba sürekli hareket ederdi.
Sponsorlu Bağlantılar

Buzun sürtünme kuvvetinin toprak veya asfalta göre daha düşük bir sürtünme kuvveti olduğu bilinmektedir. Kışın buzlu yollarda araçlar daha fazla kaymakta ve frenlerin etkisi daha az olmaktadır. Bu nedenle kışın meydana gelen kazalar, diğer zamanlara göre daha fazla olmaktadır. Bu nedenle kışın buzun erimesi için tuz kullanılması (suyun donma sıcaklığını düşürür) veya toprak atılması bu sürtünme kuvvetini artırmak içindir.

Sürtünme kuvvetinin hayatımızı kolaylaştıran çok büyük etkilerinin yanında günlük yaşantıda işleri zorlaştırdığı da bilinmektedir. Çünkü sürtünme kuvvetini yenerek, cisimleri harekete geçirmek için daha büyük kuvvet kullanılması gerekir. Ve büyük yükleri, sürtünme kuvveti nedeni ile kas gücümüzle hareket ettiremeyiz. Bundan dolayı çeşitli makineler kullanarak bu yükleri hareket ettiririz.

Makineler çalışırken, içerisindeki parçalar birbirine sürtünürler. Sürtünen bu parçalar zamanla aşınarak kullanılmaz hale gelirler. Makinelerin yıpranmasını engellemek için sürtünme kuvvetini düşürücü önlemler almak gerekir. Yani sürtünme kuvvetinin çok büyük yararları olmakla beraber bazı zorlukları da vardır.

Sürtünme Kuvvetini Artırmak ve Azaltmanın Yolları


Sürtünme kuvvetinin, bir olayın gerçekleşmesi için yetersiz kaldığı durumlarda alınması gereken tedbirler vardır. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak;

  • Kışın araba lastiklerine zincir takılması,
  • Sporcuların ayakkabılarının altına dişler yapılması,
  • İş makinelerinin tekerlerinde dişlerin daha büyük yapılması,
  • Büyük kütlelerin altına tekerlek tipinde cisimlerin konulması,
  • Makinelerin yağlanması,
  • Dik yokuşlarda ulaşımı kolaylaştırmak için önlemler alınması.


Son düzenleyen Safi; 12 Şubat 2016 00:45


Misafir
6 Aralık 2012 16:55       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Devinime neden olan etkiler insanlari uzun süre ilgilendirmiş ve bu konuda Galileo ve Newton zamana dek pek başarilı sonuçlar elde edilmemişti. Kesinlikle bir etkinin,yani bir kuvvetin gerektiğini ileri sürmüşlerdir. Gerçekten bir düzlem üzerinde bir cisim kaydırmak istenirse, cisim kısa bir süre gittikten sonra durduğu gözlenir.Bu gözlem dış bir kuvvet olmadığı sürece kaymanın olmadığını gösterir. Galileo yaptığı deneylerde bunun doğru olmadığını gösterdi. Eğer cisim ve onun üzerinde durduğu düzlem pürüzsüz hale getirilirse ve cisim yağlanirsa, cismim hızı daha yavas azalır.Buna göre,sürtünmeler ortadan kaldirilirsa, cisim değismez bir hizla yoluna sonsuza değin devam sonucu çikar. Galıleonun vardığı sonuç bu idi.Ona göre bu cismin hizini degistirmek için dis kuvvet gerekir;ama belli bir hizla giden cismin hizini koruyabilmesi için kuvvete gerek yoktur.Iste Galileon’un buldugu bu gerçegi Newton bir evrensel yasa olarak 1686′da ortaya koydu.

NEWTON’UN BIRINCI HAREKET KANUNU
Tanımuran bir cisme bir dis kuvvet etki etmedikçe cisim yine hareketsiz kalir.Bir cisme etki eden bileşke kuvvet sifir(R=0) ise cisim o anki durumunu korur. Newtonun bu birinci yasasi gözlem çerçevelerini de tanımlar.Çünkü genel olarak bir cismin ivmesi,yani hizindeki degisim gözlem çerçevesine göre ölçülür.Birinci yasaya göre cismin çevresinde baska cisim yoksa,öyle gözlem çevreleri bulabiliriz ki,cismin bu çerçevede ivmesi olmasin.Cisimlerin üzerine etki eden kuvvetlerin olmaması durumunda cisimlerin durumlarini korumasi maddenin bir özelligi olarak alinir ve buna eylemsizlik denir. Newtonun 1.yasasinda görüldügü gibi, bir cismin durmasi ve sabit bir hizla gitmesi arasinda fark yoktur.

NEWTON’UN IKINCI HAREKET YASASI

Dinamigin Temel Yasası Birinci yasadan biliyoruz ki,kuvvet olmadiginda cismin hizinda bir degisim olmaz,yani ivme söz konusu degildir.O halde kuvvet oldugunda,bir ivme yani hiz degisimi olmalidir.Kuvvet ile ivme arasindaki baglantiyi bulmak icin ,önce ayni cisme degisik siddet ve dogrultuda kuvvet uygulayip F ve a ölçülürse ,sonrada farklı cisimlerde ayni ölçümler yapilirsa su sonuçlar elde edilir:
1)Bütün durumlarda ivmenin dogrultusu kuvvet ile aynı dogrultudadır.
2)Belli bir cisim için kuvvetin siddetinin,ivmenin oranı degismez.

Bu oran degisik cisimler için farkli,fakat bir cisim için aynıdır.Kütle m ile gösterilir. Kütle sayisal bir büyüklüktür. F=m.a esitliginde oldugu gibi kütle,uygulanan kuvvete karsi cismin kazanacagı ivmeye karsı koyan bir niceliktir.Yani,aynı bir kuvvetle kütlesi kücük olan olan bir cisim daha büyük bir ivme,kütlesi büyük olan cisim daha büyük ivme kazanir.Bu açıdan kütleye,öteleme eylemsizligi de denir. F=m.a esitligi vektörel bir esitliktir.Bir cisme aynı anda çesitli dogrultularda,cesitli büyüklüklerde bir cok kuvvet etki ettiginden,cisim bunların bileskesi yönünde bir ivme kazanır. Newtonun ikinci yasası F=m.a söyle tanımlanır:
1)Ivme uygulanan kuvvetle dogru orantilidir,ve kuvvet yönündedir.
2)Cismin momentumunda zamana göre degisimin oranı,cisme etkiyen kuvvetle dogru orantilidir

NEWTON’UN ÜÇÜNCÜ HAREKET YASASI
Etki-Tepki Günlük yasantimizda bir cisme kuvvet uygulanmasi söz konusu oldugunda,onun herhangi bir yolla itilmesi veya cekilmesi aklimiza gelir. Etki -tepki kuvvetlerinin özelligini gösteren yasa,Newtonun üçüncü yasasi olarak söyle açiklanir;
TANIM:Herhangi bir etkiye karsi her zaman bir tepki vardir;yada iki cismin karsilikli etkisi daima eşit fakat zıt yönlüdür.
TANIM:Iki cismin arasinda olusan etkilesme F kuvveti,ikincinin birinciye etkiledigi F kuvvetine esit fakat zit yönlüdür

SÜRTÜNME KUVVETI
Ayaginiz kaydiginde sendeler yada düsersiniz.Yerde sürükleyerek götürmek istedigimiz cisimleri kaygan zeminde daha kolay götürürüz. Hareketli cisimlerin yüzey ile aralarinda hareketi engelliyen bir etki vardir.Bu etkiye sürtünme kuvveyi denir.cisimlerin hareketini saglayan kuvvet sürtünmeden daha büyük olmalıdır.
Sürtünme kuvvetinin olumlu ve olumsuz yönleri
Hareketlilerde sürtünme olmasaydi duramazlardi. Makina parçalari hareket ederken birbirine sürtünür sürtünmeden dolayı parçalar yipranir.
Cisimlerin agirligi büyük olur sürtünmeden dolayi onlari hareket ettirmek için daha fazla enerji gerekir.


Son düzenleyen Safi; 12 Şubat 2016 00:46
13 Aralık 2012 18:15       Mesaj #13
_EKSELANS_ - avatarı
Üye
kuvvet5sin21
Sürtünme kuvvetinin olumlu ve olumsuz yönleri, sonuçları ve tarafları nelerdir
sürtünme nedir – sürtünmenin olumlu ve olumsuz yönleri – sürtünme kuvvetinin olumlu ve olumsuz etkileri
Sürtünme nedir?

Sürtünme, birbirine görevli olarak hareket eden iki nesnenin arasında oluşan ve harekete karşı koyan kuvvete verilen isimdir. Daha
global bir kavram olarak, sürtüşme bilimi olarak tanımladığımız tribolojinin bir ilgili alanıdır. Bizim yaşadığımız basamakta her cisim arasında mekanik kontak bulunan veya uzaktan interaksiyon halinde olan bir fiziki olgudur.Sürtünme kuvveti olarak kızağın kaymasını örnek olarak verebiliriz.

Fs=uN
u=sürtünme katsayısı
N=tepki kuvveti
Sürtünme kuvvet ile aynı doğrultuda ve zıt yönlerdedir. Eğer cisim duruyorsa, sürtünme ve kuvvet eşit veya kuvvet sürtünmeden daha azdır. Sürtünme kuvveti pürüzlük arttıkça artar.Eğer bir cismin üzerine tepki kuvveti ve yer çekimi kuvveti dışında kuvvet uygulanmıyorsa sürtünme yoktur.
Sürtünme Yararlımı Zararlımı?
Cismin hareketine karşı koyan, harekete zıt yöndeki kuvvete sürtünme kuvveti denir.Sürtünme kuvveti birbirine sürtünen yüzeyler arasında oluşur.sürtünme kuvveti yüzeylerin cinsine ve cismin kütlesine bağlıdır.
Sürtünme kuvveti olmasaydı en azından yürüyemezdik. Arabalar frene basınca duramazdı. Cisimleri
kolayhareket ettirmek için tekerlek takmazdık.

Sürtünme Kuvvetinin Olumlu Olumsuz Yönleri :
1. Yürümeyi kolaylaştırır. Hareketi zorlaştırır.
2. Sürtünme kuvveti
nedeniyle yerine koyduğumuz koltuk ve masa gibi eşyalar yerinde kalır.
3. Metaller arasında oluşan sürtünme sonucu sert metal yumuşak metali aşındırır.
Enerji kaybına neden olur. Arabaların motor gücünün yaklaşık %20 si sürtünme kuvvetini yenmeye harcanır.
4. Sporcular ayaklarına giydikleri çıkıntılı
ayakkabılar ile daha rahat yere basarlar.
5. Sürtünme kuvveti cisimleri aşındırır .
6. Araba,uçak,gemi ve trenin hızını yavaşlatır.
7. Sürtünme kuvveti olmasaydı dağ yamaçlarındaki kaya ve topraklar kolaylıkla kayardı.
8. Kalemle yazamaz veya yazdıklarımızı silemezdik.
9. Arabalar frene basılınca duramazdı.

Sürtünme Kuvvetini Artırıcı Ve Azaltıcı Yöntemler
1. Çok dik yokuşlara girinti çıkıntı yapılması
2. Kışlık ayakkabıların buzda kaymaması için girintili olması
3. Araçların tekerlerine karda zincir takılması
4. Kayakçıların düz ve pürüzsüz kayak kullanması
5. Ağır cisimlerin altına sürülen yağ veya konulan silindirler
6. Otomobil tekerlerinin mil yataklarına çelik bilye konulması


Sürtünme Kuvvettinin Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Cismlerin bulundukları yerde hareket etmeden durmaları sürtünme kuvveti sayesindedir.Hareketlilerde sürtünme kuvveti olmasaydı istendiği zaman durulamazdı.Bizde yürürken duramazdık.Bu durum çarpışma ve kazalara neden olurdu.Buz veya kar üzerinde sürtünme kuvvetti azdır.Bu nedenle kış mevsiminde ayakkabıların altlarının pürüslü olması tercih edilir.Otomobillerin kaymalarını önlemek içnde zincir takılır.Makina parçaları hareket ederken bir birine sürtünür.Sürtünmeden dolayı parçalar yıpranır.
Cisimlerin ağırlığı büyük olur sürtünmeden dolayı onları hareket ettirmek için daha fazla enerji gerekir.
Yukarda anlatılan sürtünmenin olumlu ve olumsuz etkilerini azlalt için bir takım önlenler alınır.

Araba motorunun rahat çalışması veya sürtünmeyi azaltmak için parçalar yağlanır.Tekerleklerin rahatça dönmesi için bilye kullanılır.

Trenlerin tekerlekleri demirdir.Raylarda demir olduğundan sürtünme azdır.Bu nedenle kamyondan daha büyük olan vagonların daha az enerjin harcayarak hareketi sağlanır.Ancak durması gerektiğinde sürtünmenini artması gerekir bu nedenle tekerlek ile ray arasında kum püskürtülerek kolayca durması sağlanır.


Misafir
31 Ekim 2013 16:06       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

Sürtünme kuvvetinin olumlu ve olumsuz yönleri, sonuçları ve tarafları nelerdir
Sürtünme nedir?


Sürtünme, birbirine görevli olarak hareket eden iki nesnenin arasında oluşan ve harekete karşı koyan kuvvete verilen isimdir. Daha global bir kavram olarak, sürtüşme bilimi olarak tanımladığımız tribolojinin bir ilgili alanıdır. Bizim yaşadığımız basamakta her cisim arasında mekanik kontak bulunan veya uzaktan interaksiyon halinde olan bir fiziki olgudur.Sürtünme kuvveti olarak kızağın kaymasını örnek olarak verebiliriz.
Son düzenleyen Safi; 12 Şubat 2016 00:47Cevap Yaz En İyi Cevabı Gör
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç