Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 16 Ağustos 2017  Gösterim: 28.472  Cevap: 5

Gül hastalığı teşhisi kondu, hastalık geçer mi?

Ziyaretçi
17 Aralık 2008 11:05       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Gül hastalığı teşhisi kondu, hastalık geçer mi?
EN İYİ CEVABI Kral_Aslan verdi
Bilgi olarak bakınız Gül Hastalığı (Pityriasis Rosea)

Yinede doktora gitmenizde fayda var.
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 16 Ağustos 2017 19:08


Kral_Aslan tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
17 Aralık 2010 12:16       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ban yaklaşık 2yıl önce kaşıntılarım yüzünden cildi yeye gittiğimde 'gül astalıı' teşhisi kondu. ve üzüntüden çıkar dendi. 6ay boynca kremler kullandım ancak bi eytkisi olmadı. en sonunda 'aktar'a gidip gavur ermenisi die bi kiremite benzeyn taşlardan aldım. onları yice ezip 2lt şişeye suyn içine koydum . bi kaç gün dinlendikten sonra normal bir su içer gibi içtim. son dibine çöken bu taşın tozlarıyla da banyoda yıkandım. bir süre snra geçti. ancak yine ıktı yine kremler sürdm 3gündürde iğne vuruluyorum. eğer yne bi fayda göremezsem o taştan alıcam. tavsiye ederm
Misafir
19 Ocak 2012 11:37       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar PSORCUTAN\ Beta Pomat ı öneren kişiye çok çok teşekkür ediyorum forumda okudum ve kullandım ikinci gün etkisini gösterdi.Mutlaka denemenizi tavsiye ederim.geçmiş olsun.
1 Haziran 2017 11:43       Mesaj #5
aloevera999 - avatarı
Üye
bu hastalığı bir yıldır taşıyorum doktorlar kortizonlu kremler verip gönderiyor kortizon da bi süre etkili sonra hastalık tekrar ortaya çıkıyor
madem bu hastalık geçmiyor hiç olmazsa kortizon almaktan kurtulayım derken araştırmalara başladım ve aloe vera kremler üreten alman bi firma buldum kremler gerçekten işe yarıyor kortizon kadar etkili tabiki hastalık son bulmuyor ama yaşayan bilir onun verdiği ızdıraba bir son veriyor
hastalığın sebebi bilinmediği için ortada bir tedavisi de yok insanın hayat kalitesinin artışı bakımından bu kremler beni cok rahatlattı herkese tavsiye ederim
15 Ağustos 2017 15:06       Mesaj #6
OneNight - avatarı
VIP Ez Hej Te Dikim

Gül hastalığı (Pityriasis Rosea)


Daha çok ruhsal sıkıntılar, stres sebebiyle ortaya çıkan, sık görülen bir deri hastalığıdır.
Kırmızı yuvarlak güle benzeyen üzeri hafif beyaz kabuklu döküntülerle seyreder. Bazen tek büyük bir lezyonla başlar. Bu; öncü, haberci plaka madalyon denir,hastalık bazen "madalyon hastalığı "olarak da anılır.Döküntüler en çok gövde, sırtta ve kollarda görülür. Sırtta çam ağacının dallarını andıran bir görünüm oluşur; bu görünüme "noel çamı deseni" denir.

Gençlerde daha çok olmakla birlikte her yaşta görülebilir. Bahar aylarında sık rastlanır. Virüslere karşı(HHV-7) alerjik bir reaksiyon olduğu üzerinde durulmaktadır.
Hastalık genellikle kalıcı bir iz bırakmaz; fakat esmer kişilerde zaman içinde gerileyen kahve renkli lekeler kalabilir.
Herkes hayatında bir kere ya da daha fazla gül hastalığı geçirebilir; ancak hastalık kronik değildir. Hastalığın seyrinde kaşıntı görülebilir. Hastalık bazen tek bir madalyonla seyredebildiği gibi; bazen çok şiddetli bir seyirle vücudun %80'ini tutabilir.

Tanı ve tedavisi
Hastalık bulaşıcı değildir. Tanı, dermatolojik muayene ile konulur. Pitriasis rosea genellikle sırtı, boynu, göğsü, karnı ve kol ve bacakların üst bölümünü etkiler.
Döküntü herkeste farklı seyredebileceği için tanıda bazen zorluk çekilebilir. Döküntünün sayısı ve boyutları kişiden kişiye değişir, ara sıra döküntü vücudun farklı alanlarında, örneğin vücudun alt kısmı ve yüzde görülebilir. Gövdedeki mantar enfeksiyonu, sedef hastalığı ile karışabilir. Bazı ilaç reaksiyonlarında görülen döküntüler de "pitriasis rosea"ya benzeyebilir. Bu durumlarda dermatoloji uzmanı tarafından alınan deri biyopsisi ile tanı konulabilir.
Tedavide; döküntüleri ve kaşıntıyı gidermek için ağızdan alınan veya sürülebilen bir takım ilaçlar kullanılabilir. Nemlendirici losyonlar,antihistaminikler ve kortizonlu kremler sık kullanılan ilaçlardır.


Bakınız > Gül Hastalığı (Pityriasis Rosea)Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç