Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 16 Nisan 2016  Gösterim: 8.867  Cevap: 2

Tansiyon değerlerim normal mi?

Ziyaretçi
1 Şubat 2009 12:38       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
hocam yaklasış 1 aydır tansiyonum 14-9 sıkıntı ne olabilir yaş 32
Tansiyon değerlerim normal mi?
EN İYİ CEVABI Safi verdi
47455d1460813870 tansiyon nedir tansiyon

Damarlardaki Hassas Basınç ve Hız

Geçen sayıda, kanı dokulara taşımakla vazifelendirilmiş damar şebekesi ve asıl hizmetin görüldüğü kılcal damarlar hakkında enteresan rakamlar vererek, insan denen meçhulün üzerindeki nakışlara ışık tutmaya devam etmiştik. Kılcal damarların atardamar tarafındaki kısmında bulunan gıda ve diğer maddeler, bu kısmın yüksek basıncı (32 mmHg) sebebiyle doku arasına süzülürken; kılcalların toplardamar tarafında bulunan doku arasındaki atık maddeler ise, buradaki basıncın daha düşük olması (15 mmHg) sebebiyle kılcal damar içine geçer. Bu basınca karşı duran kanın osmotik basıncı 22 mmHg iken, doku arası sıvının basıncı 10 mmHgdır. Kılcalların atardamar tarafında, kanın damardan dışarı süzülmesine vesile olan esas basınç ise, 10 mmHgdır. Doku arasındaki atıkların toplardamara geri emilmesine vesile olan basınç da 7 mmHgdır. Kan plâzmasının bir deveranı sırasında, % 0,5i bu kılcallarda süzülür. Bir günde yaklaşık 20 litre kan plâzması dokulara süzülürken, bunun yaklaşık % 90ı -yani 18 litre kadarı- tekrar geri emilir; kalan % 10luk kısım (2 litre) ise, tasfiye edilmek üzere lenf sistemine aktarılır.
Sponsorlu Bağlantılar

DEVAMI Tansiyon Nedir?
Son düzenleyen Safi; 16 Nisan 2016 17:49


1 Şubat 2009 16:07       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Üye
normal tansiyon arteriyel yani kan basıncı değerleri 120/80 mm hg olsada bu kişilerin metabolizma hızına göre değişebilir.. şöyleki kimi insanlar ın tansiyonu 150 mm hg olsada rahatsızlık duymamaktadır. ve genelde belli bir yaşa kadar %40 ının tansiyonu 90-100 mmm hg olsada bundan rahatsızlık duymadıkları için çoğunlukla haberleride olmaz..
önemli olan kan basıncınızın vücudunuza etkileridir.. bunu bir şekilde göz kararması, baş ağrısı şeklinde ortaya çıkartır.. önerim bir hafta kadar aynı satte ve aynı tansiyon aletiyle kan basıncınızı ölçtürüp not almanız. ve bir dahiliye uzmanına bunu göstermeniz.. ancak hemen belirteyim DİJİTAL TANSİYON ALETLERİNE LÜTFEN GÜVENMEYİNİZ.. EN İYİSİ CİVALI TANSİYON ALETLERİDİR..


Sağlıklı günler dilerim
Safi tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç