Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 19 Nisan 2016  Gösterim: 605.399  Cevap: 10

Boğaz ağrısını nasıl geçirebilirim?

Ziyaretçi
4 Şubat 2009 22:26       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Boğaz ağrısını nasıl geçirebilirim?
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
Boğaz Ağrımı Nasıl Tedavi Edebilirim?
Soğuk algınlığı veya nezlenin yol açtığı boğaz ağrısı, aşağıdaki şu uygulamalarla biraz azaltılabilir:

 • *Sıvı alımınızı arttırınız (Ballı sıcak çay, bilinen bir halk çaresidir).
 • *Yatak odanızda bir nemlendirici veya buhar kaynağı bulundurunuz.
 • *Tuzlu su ile günde birçok kez boğazınızı gargara yapınız (Yarım bardak suya dörtte bir çorba kaşığı tuz konur).
 • *Hafif ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
 • *Boğazı uyuşturan pastillerden kullanabilirsiniz.
Doktora Ne Zaman Gitmeliyim?
Sponsorlu Bağlantılar
Boğaz ağrısı, basit bir soğuk algınlığının yol açtığı beş ile yedi günden daha uzun sürüyorsa, kaçınabileceğiniz bir alerji veya tahriş edici maddeden olmuyorsa, doktora görünmelisiniz. Şu belirtiler, doktora başvurmanız için size uyarı olmalıdır:

 • *Şiddetli ve uzun süren boğaz ağrısı
 • *Nefes almada güçlük
 • *Yutmada güçlük
 • *Ağzı açmada güçlük
 • *Eklem ağrıları
 • *Kulak ağrısı
 • *Döküntü
 • *Ateş (38 derecenin üzerinde)
 • *Sık tekrarlayan boğaz ağrısı
 • *Boyunda şişlik
 • *İki haftadan uzun süren ses kısıklığı
Ne Zaman Antibiyotik Almalıyım?
Antibiyotikler, bakterilerin üremesini durduran veya onları öldüren ilaçlardır. Hekim, sık boğaz iltihabına yol açan "strep" türü bakterilerden şüphelendiği zaman penisilin, eritromisin gibi antibiyotikler reçete eder. Fakat bazı bakteri türleri, penisilinden etkilenmez böylece diğer antibiyotik gruplarını kullanmak gerekir. Antibiyotikler, virüsleri öldürmezler, fakat virüsler insanın bakterilere karşı olan direncini zayıflatırlar. Bu tür bir karışık iltihap oluşursa, antibiyotikler gerekli olabilir.

Antibiyotik, hekim tarafından reçete edildiği zaman, hekimin tavsiye ettiği şekilde tam olarak kullanılmalıdır. Aksi takdirde, iltihap baskı altında kalır, ilaç kesildiğinde tekrarlayabilir.
Son düzenleyen Safi; 19 Nisan 2016 22:28


fadedliver
4 Şubat 2009 22:43       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
BOĞAZ RAHATSIZLIKLARI
 • Adaçayı iyi bir baharat ve antibiyotiktir. Bal ve sirke ilave edilerek içilirse, boğaz ağrılarına karşı etkili olur.
 • Ahududu çiçeğini kaynatarak yapılan ılık su banyosu, bademcik iltihaplarına iyi gelir.
 • Ayva'nın suda bekletilmesi ile elde edilen şurupla gargara yapılırsa boğaz ilhitaplarına iyi gelir.
 • Kara duttan yapılan şurup ağız ve boğaz iltihaplarını geçirir.
 • Gül yaprakları ile yapılan çayla gargara yapmak boğaz iltihaplarında çok etkili olur.
 • Hintyağı boğaz ağrısı hallerinde 20 gram içilip bir gün de oruç tutulursa şikayet konusu olan durumlar geçer.
 • Ihlamur, sarmısak, frenk üzümü, dut boğaz ağrılarına iyi gelir.
 • İncir sütle birlikte pişirilerek yenilirse nezleyi ve boğaz ağrılarını giderir. Göğsü yumuşatır.
 • Kara kafes gargara yapıldığında, boğaz iltihabı ve anjine etkili olur.
 • Kızıl yaprak kaynatılarak gargara yapıldığında boğaz iltihaplarını yok eder. Buruna çekildiğinde nezleyi geçirir.
 • Limon suyu boğaz hastalıklarına ve bademcik rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Melek otu kaynatılarak gargara yapıldığında boğaz yaralarını tedavi eder.
 • Menekşe yapraklarından yapılan çay bronşit, boğaz ve göğüs iltihaplarına çok iyi gelir.
 • Mine çiçeği suyu ile gargara yapıldığında boğaz iltihaplarını giderir.
 • Mürver ağacı çiçeklerinden yapılan çay ağızda gargara yapıldığında bademcik iltihaplarını önler.
 • Yabanmersini boğaz hastalıklarına iyi gelir.

Kaynak : Hürriyet Gazetesi

Son düzenleyen Safi; 19 Nisan 2016 22:28
fadedliver
4 Şubat 2009 22:43       Mesaj #3
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Boğaz ağrısına sert şekerlerin iyi gelebileceği bildirildi.Fransız "Prescrire" tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, sert şekerleri emerken tükürük bezleri harekete geçiyor, dolayısıyla yutkunma artıyor, şekerlerin yanındaysa sıcak içecekler içmek boğaz ağrısını gidermekte yeterli bir yöntem.
Larenjit, farenjit, anjin gibi sık sık rastlanan boğazla ilgili hastalıkların birkaç gün içinde kendi kendine geçtiğini ve ilaçlarla tedavi edilmesine gerek olmadığını belirten araştırmacılar, vakaların yüzde 90'ının virüse bağlı boğaz iltihabı olduğunu, bunun da antibiyotikler, kortizonlu veya iltihap önleyici ilaçları kullanmayı gerektirmediğine dikkati çekti.
1150 kişi üzerinde yapılan 4 araştırmanın sonuçlarına göre bilim adamları, pastiller, şuruplar ya da antimikrop, antiseptik içeren ilaçların, şeker, bal ya da sıcak içeceklerle kıyaslandığında elle tutulur yararı bulunmadığını vurguladı.
Araştırmaya katılanlardan rastgele seçilen bir grup, 2-3 gün boyunca ambroksol içeren pastilden günde en fazla 6 tane olmak üzere aldı, diğer grubaysa placebo (sahte ilaç) verildi. Araştırmaların sonunda, placebo pastillerin etkisi 2 yetişkin hastadan birinde "iyi" ya da "çok iyi" olarak değerlendirildi. Bununla beraber 12 yaşın üzerindeki gençlerde ambroksol içeren pastil ve placebo pastilin etkisi arasında fark görülmedi.
Araştırmacılar, boğaz ağrısının sadece birkaç gün sürdüğünü, sıcak içeceklerin virüslerin çoğalmasını sınırlandırdığını şekerlerinse tükürük bezlerini harekete geçirdiğini belirterek önerilerde bulundu:
"Boğazınızın iki tarafı ağrıyorsa sert şekerlerden emin. Normalde belirtiler 4-5 güne kadar geçecektir. Bu süre zarfında doktorunuza telefonla durumunuz hakkında bilgi verebilirsiniz. Vakaların yüzde 10'unda iltihap bakteri kökenlidir ve antibiyotikle tedavi edilmesi gerekir. Eğer belirtileriniz aynı şekilde 5 günden uzun sürüyorsa ya da kulak ağrısı gibi yeni bir gelişme söz konusuysa doktora gidin
fadedliver tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
ener
24 Ekim 2009 10:55       Mesaj #5
ener - avatarı
Ziyaretçi
Boğaz Ağrısının Bitkisel Tedavisinde Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler:
Kedi otu, Şakayık, Ada çayı, Servi kozalağı, Bal

Hazırlanış Şekli:
Kedi otunun saçakları kurutularak ezilir. On dakika süreyle suda kaynatıldıktan sonra süzülür. Süzülen sıvı bal ile tatlandırılarak şurup kıvamına gelinceye kadar karıştı­rılır. Hazırlanan şurup ısıtılarak tedavi süresince günde üç bardak içilir.
* Servi kozalağı dövülüp ezildikten sonra şakayık çiçeği ile birlikte reçel kıvamına gelinceye kadar bal ilave edilerek yoğrulur. Hazırlanan reçelden yemek önce ve sonrası bir çorba kaşığı yenir.
* On dakika kaynar suda bırakılan ada çayı otu dem­lenerek süzülür. Süzülen çay bal ile tatlandırılarak şurup kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Hazırlanan şurup­tan ısıtılarak günde üç fincan içilir.
Son düzenleyen Safi; 19 Nisan 2016 22:30
18 Mart 2010 23:52       Mesaj #6
biruni - avatarı
VIP Önce Sağlık
Boğaz Hastalıkları
Tıp dilinde farenjit veya anjin adı verilen bu hastalığın nedenleri;
 • nezle ve grip gibi ateşli hastalıklarla, havadaki zararlı maddeler,
 • sinüzit, alkol veya sigaradır.
 • yüksek sesle konuşanlarda da çok görülür. (öğretmenlerimiz vb.)
 • adaçayını gargara yapıp içmek,
 • ebegümecini de aynı şekilde gargara yapıp içmek,
 • ıhlamura adaçayı, ebegümeci ilave edip içmek,
 • toz zencefili balla macun yapıp 3x1 çay kaşığı dolusu yemek, denemeye değer.
Son düzenleyen Safi; 19 Nisan 2016 22:44
Misafir
11 Ocak 2011 15:51       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Boğaz ağrısı nedenleri ve tedavisi
Boğaz ağrısı en sık rastlanılan tıbbi şikayetlerden biridir. Türkiye’de çok fazla kişi bu şikayetle doktora müracaat eder.

Boğaz ağrısı, başta enfeksiyonlar olmak üzere çeşitli hastalıklarda ortaya çıkan bir şikayet olup enfeksiyonlar, ya virüsler (soğuk algınlığı, grip gibi) ya da bakteriler sebebi ile oluşur.

Virüsler ve bakteriler arasındaki en önemli fark bakterilerin antibiyotiğe cevap vermesine rağmen virüslerin cevap vermemesidir. Memorial Hastanesi Kulak Burun boğaz Hekimeleri bakteriler ve virüslerin farklarını şöyle tanımlıyorlar;

VİRÜSLER
Virüslerin en sık sebep olduğu boğaz ağrısı soğuk algınlığı sırasında görülen ve burun akıntısı, kaşıntı, hapşırık, vücutta kırgınlık ve ağrı ile birlikte olan ağrısıdır ve bilinen yüzlerce çeşit virüsün biri hastalığın sebebidir.Vücut virüslere karşı antikor üreterek yaklaşık bir hafta içinde hastalığı yener. Boğaz ağrısı kızamık, su çiçeği, boğmaca ve krup gibi başka viral hastalıklara da eşlik edebilir. Boğazdaki aftlar ve ateş kabarcıkları da oldukça ağrılı olabilir.
Enfeksiyöz mononükleozis denilen özel bir viral enfeksiyonun iyileşmesi bir haftadan uzun sürebilir. Virüs lenf sistemi içine yerleşerek bademciklerde, boyunda, koltuk altında ve kasıkta şişlikler oluşturur. Bu hastalık boğazda şiddetli ağrı ile birlikte bazen solunum güçlüğü, karaciğer rahatsızlığı ve buna bağlı sarılığa sebep olabilir. Ayrıca 6 hafta veya daha uzun sürebilen şiddetli yorgunluğa sebep olur.
Bu hastalık buluğ çağı veya genç erişkin dönemindeki kişileri etkiler. Hastalık tükürük ile bulaştığı için ‘öpüşme hastalığı’ olarak da isimlendirilir. Hastalık ayrıca ağız-el, el-ağız yoluyla veya aynı havlu veya çatal bıçak kullanılması yolu ile de bulaşabilir.

BAKTERİLER
Boğaz ağrısı çeşitli tip streptokoklar tarafından da oluşturulabilen bir hastalıktır. Bu hastalık aynı zamanda kalp kapakçıkları ve böbrekleri de etkileyebilir. Streptokoklar ayrıca bademcik enfeksiyonu, zatürre, sinüzit ve kulak hastalıklarına da yol açabilir.
Tüm bu ciddi komplikasyonlar sebebi ile streptokokların yol açtığı boğaz ağrısı antibiyotik ile tedavi edilmelidir. Bakteriyel boğaz ağrıları genellikle soğuk algınlığından daha uzun süren hastalık yaparlar. Streptokokların yaptığı hastalık muayene ile tanınamıyorsa boğaz kültürü yapılması gerekebilir.
Son zamanlarda kullanılmaya başlayan ‘strep testi’ 24 saatlik kültürde üreme süresine kıyasla 15 dakika içinde streptokok enfeksiyonu varlığını gösterebilir. Bu testlerin pozitifliği doktorun antibiyotik yazmasına sebep olabilir.
Tonsillit boğazın her iki tarafında yer alan bademciklerin iltihabıdır. Yaşamın ilk 2-3 yılında bu dokular enfeksiyonu yakalar ve çocuğun kendi savunma sistemini yaratmasına yardımcı olur. Sağlıklı bademcikler enfekte kalmaz ve tonsillit sebebi ile sık sık boğaz ağrısı geçirme bademcikteki iltihabın tam olarak tedavi edilmediğini gösterir. Son yıllarda yapılan bir çalışma sık sık tonsillit atağı geçirmekte olan çocukların (bir kaç yıl boyunca senede 3-4 tonsillit atağı) bademciklerinin cerrahi bir operasyonla çıkartılmasından sonra daha sağlıklı olduklarını göstermiştir.
Burun veya sinüslerdeki enfeksiyonlar da boğaz ağrısına sebep olabilir çünkü içinde bakteri olan hastalıklı akıntı boğaza doğru gittiği için hastalığı buraya taşır.

TAHRİŞ
Soğuk kış aylarında kuru ısı özellikle sabahları, tekrarlayıcı ve yanıcı şekilde bir boğaz ağrısına sebep olur. Bu durum odanın nemlendirilmesi ve sıvı alımının artması ile düzelir. Burun tıkanıklığı olan ve sürekli ağızdan nefes alan hastalarda da boğaz kuruluğu oluşur.Bu hastalarda burun muayenesi ve tedavisi gerekmektedir.
Sabahları oluşan seyrek bir boğaz ağrısı sebebi de mide asit salgısının ağız ve boğaza geri gelmesi ve buna bağlı tahriş ağrısıdır.Bunun tedavisi ise yatarken başın ayak hizasından biraz daha yüksek olmasına dikkat etmektir. Ayrıca yatmadan 1-2 saat öncesinde bir şey yememeye dikkat etmek gerekir. Doktora görünmenizde yarar vardır.
Endüstriyel kirlilik ve kimyasal maddeler boğaz ve burunu tahriş ederler ancak en sık ve rahatsız edici hava kirliliği sebebi sigaradır. Alerjik veya içindeki maddelere duyarlı olan insanları rahatsız eder.
Sesini çok fazla zorlayan bir insan (örneğin bir spor karşılaşmasında) de boğaz ağrısından yakınır ve bu ağrının sebebi ses tellerinin zorlanması ve ses tellerine kötü muameledir. İyi eğitilmiş ve deneyimli spikerler ve şarkıcılar seslerini ve boğazlarını bu şekilde zorlamamasını öğrenirler. Yüksek sesleri boğaz kaslarını zorlamadan derin nefes alıp karın ve göğüs kafesi kaslarını kullanarak çıkarırlar.
Boğaz, dil ve gırtlak tümörleri de genellikle uzun süre sigara ve alkol içimi ile ilgilidirler. Bazen kulağa yayılabilen boğaz ağrısı ve yutkunma zorluğu böyle bir tümörün semptomları olabilir.
Sıklıkla boğaz ağrısı çok hafif ve kroniktir ve hasta tarafından fark edilmeyebilir. Diğer önemli semptomlar arasında ses kısıklığı, boyunda kitle, açıklanamayan kilo kaybı ve /veya tükürükte kan olması sayılabilir.
Bu hastalıkta tanı kulak, burun ve boğaz üzerinde uzmanlaşmış doktorların şüpheli bölgeleri gösteren özel aynalar ve teleskopik aletlerle yapacağı muayene ile konabilir.

BOĞAZ AĞRIMI NASIL TEDAVİ EDEBİLİRİM?
Soğuk algınlığı sebebi ile oluşan boğaz ağrısı şu önlemlerle rahatlatılabilir:
dotBlack Sıvı alımınızı arttırın
dotBlack Yatak odanızın havası nemli olsun
dotBlack Tuzlu su ile günde bir kaç kez gargara yapın
dotBlack Asetaminofen gibi hafif ağrı kesiciler kullanın.

NE ZAMAN DOKTORA GİTMELİYİM?
Boğaz ağrısı ciddi ise, soğuk algınlığının normalde geçeceği 5-7 günde geçmemişse, alerji veya tahriş edici bir maddeye bağlı değilse tıbbi yardım almalısınız. Aşağıda yer alan bulgu semptomlar varsa doktorunuzu görmeniz gerekmektedir :
 • dotBlack Ciddi ve uzamış boğaz ağrısı
 • dotBlack Soluk almada ve yutkunmada güçlük
 • dotBlack Ağzı açmada güçlük
 • dotBlack Kulak ağrısı, eklem ağrıları
 • dotBlack Döküntü, ateş
 • dotBlack Tükürükte kan
 • dotBlack Sık tekrarlayan boğaz ağrısı
 • dotBlack Boyunda kitle
 • dotBlack 2 haftadan uzun süren ses kısıtlığı

Son düzenleyen Safi; 19 Nisan 2016 22:40
metinmert06
14 Ağustos 2011 15:06       Mesaj #8
metinmert06 - avatarı
Ziyaretçi
Bademcik İltihabında Dikkat edilecek hususlar Nelerdir?
Bademcik Ağız içinde geniş eti dediğimiz parçanın arka sol ve sağındaki dokulardır. Bu dokular vücudun askerleridir. Ağızdan alınan tüm besinler ve içecekler bu dokulardan geçerler. Bazı besin ve içeceklerin içindeki mikro organizmalar bu dokulara yapışarak dokuları bozmaya çalışırlar. Bu durumda vücudun ilk manevrası vücut ateşini yükseltmek olacaktır. Bu durumda kişi boğazında bir yanma ve yutkunurken hafif ağrı hissedecektir.

Bademcik İltihabı bin anda oluşmaz. Dokunun zarar görmesi önce sol ya da sağ kısımdan başlar bu aslında bir uyarıdır. Gerekli önlemler alınmaz ise bu iltihap sağ kısımda başlamışsa sol kısma geçecektir. Daha sonra her iki dokuda da mikro organizmalar çoğalmaya başlayacak ve ağız ve solunum yolundaki diğer dokulara yayılmaya başlayacaktır.

İltihap başlangıç döneminde kesinlikle çok soğuk ve çok sıcak içecekler içilmemelidir. Bilinenin aksine dondurma gibi çok soğuk yiyecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Bu tür besinler dokulardaki mikro organizmaların çoğalmasını sağlar.

Tedavi Yöntemi
Bademcik İltihabında yapılacak en önemli tedavi Antibiyotik kullanımı olacaktır. Fakat çoğu antibiyotik penisilin etkilidir. Kişi kendisinin penisiline karşı alerjisi olup olmadığı bilmesi gerekir. Penisilin alerjisi olan kişiler bu tür antibiyotikleri kesinlikle kullanmamalıdır.

1- Antibiyotik tedavisi düzenli uygulanmalı yetişkinlerde günlük normal doz 2 gr’dır. Kullanım oranı Sabah 1 Akşam 1 olmak üzere alınmalıdır.
2- Kesinlikle tok karnına ilaç kullanılmalıdır.
3- Bir bardak ılık su içine 2 çay kaşığı yemek tuzu katılıp tuz suda iyice eritildikten sonra bu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır. Bademcik İltihabını oluşturan mikro organizmaların düşmanı tuzlu sudur.
4- Bir bardak çay içine bal katarak karıştırılmalı ve bu çay içilmelidir. Bal’da bol miktarda Demir, Bakır ve Manganez bulunur. Bal’daki enzimler Bademcik iltihabını oluşturan mikro organizmaları öldürmeye yetecektir.
5- Bunların dışında kişi mutlaka iyi dinlenmeli ve iyi beslenmelidir.
6- Bademcik iltihabını artıran diğer bir etkende Ağız ve diş yapısıdır. Düzenli Olarak hasta dişlerini fırçalaması gerekmektedir.

DEVAMI Bademcik ve Farenjit
Son düzenleyen Safi; 19 Nisan 2016 22:45
GüNeSss
1 Kasım 2011 10:43       Mesaj #9
GüNeSss - avatarı
Ziyaretçi
Boğaz Ağrısı

Boğaz ağrısı, en sık karşılaşılan şikayetlerdendir. Bu yüzden birçok kişi muayene ve tedavi olmaktadır.

Boğaz Ağrısına Ne Yol Açar?
Boğaz ağrısı, birçok rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. İltihaplar, boğaz ağrısının en sık sebepleridir ve bunlar bulaşıcıdırlar. İltihaplar, çoğunlukla virüs (soğuk algınlığı, enfeksiyöz mononükleaz...) veya bakteriler (strep, mikoplazma...) tarafından oluşturulurlar.

Bakteriler ile virüsler arasındaki en önemli fark, bakterilerin antibiyotik ile tedavi edilebilmesi, virüslerin tedavi edilememesidir.

Virüsler: Çoğu soğuk algınlığının sebebi, virüslerdir. Burun tıkanıklığı, hapşırma, genel halsizlik, boğaz ağrısı ile beraber bulunduğunda muhtemel sebep, bilinen yüzlerce virüsten bir tanesidir. Çok bulaşıcıdırlar ve özellikle kışın salgın yaparlar. Vücut, kendi yaptığı mücadele ile bu hastalıktan yaklaşık bir hafta içerisinde kurtulur.

Kızamık, su çiçeği, boğmaca gibi, virüslerin yol açtığı hastalıklara da boğaz ağrısı eşlik eder.

Boğazdaki aft ve pamukçuk da oldukça ağrılıdır.

Bir haftadan fazla süren bir virüs enfeksiyonu, "enfeksiyöz mononükleaz"dır. Bu virüs, lenf bezlerini tutar, bademcikte büyüme yapar ve üzerini beyaz bir zar kaplar. Boyun, koltukaltı ve kasıktaki lenf bezlerinde şişme görülür. Bazen boğaz ağrısı, solumayı bile zorlaştırır, karaciğeri etkileyerek sarılığa sebep olabilir. Altı hafta veya daha uzun sürebilen aşırı halsizliğe yol açabilir.

Bu hastalık, yetişkin ve bulûğ çağında ağırdır, fakat çocukluk döneminde daha hafif geçer. Tükürük ile geçtiği için "öpücük hastalığı" da denir. Mamafih, ağızdan ele, oradan tekrar ağıza geçerek de bulaşabilir. Bu yüzden, aynı havlu, yemek kapları kullanılmamalıdır.

Bakteriler: "Strep" iltihabı, "streptococcus" diye isimlendirilen bakteri ailesinden kaynaklanır. İltihap, kalp kapakçıklarını (romatizmal ateş) ve böbreği (nefrit) etkileyebilir. Bu tür mikroplar, aynı zamanda kızıl, bademcik iltihabı, zatürre, sinüzit ve kulak iltihaplarına da sebep olabilirler.


"Strep" iltihabının oluşturabileceği zararlar gözönüne alınarak, antibiyotik ile tedavi edilmelidirler. Çoğunlukla basit soğuk algınlığından daha uzun süre boğaz ağrısına sebep olurlar. Bu bakteri, muayene ile her zaman tespit edilemez, boğaz kültürü gerekebilir.

Bademcik, dilin arka kısmına gelen, boğazın her iki tarafında bulunan lenf dokusu kitlesine verilen isimdir. Bazı durumlarda, bu dokular mikrop barındırabilir. Son yapılan araştırmalar, sık bademcik iltihabı geçiren çocukların, bademcikleri alındığında, daha sağlıklı olduklarını göstermiştir.

Burun ve sinüs iltihabı olan kişilerde, bu iltihaplı akıntının genizden boğaza gelmesi sebebi ile boğaz ağrısı oluşabilir.

En tehlikeli boğaz iltihabı, boğazın girişinde bulunan "epiglot" denilen yapının iltihaplanmasıdır. Bu durum nefes yolunu tıkayabileceği için aciliyet arzeder. Yutmanın çok ağrılı olduğu, ağızdan salya aktığı ve solumanın zorlaştığı durumlarda şüphelenilir.

Alerji: Saman nezlesi ve alerjisi olanlar, burun akıntısı, burun kaşıntısı, hapşırık, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı gibi şikayetlerinin olduğu sıra boğaz ağrısı da hissederler. Burunu rahatsız eden, aynı çiçek tozu ve küfler, boğazı da rahatsız edebilirler. Kedi ve köpeğe alerjisi olanlar, bu tür hayvanlarla birikte oldukları zaman boğaz ağrısından şikayetçi olabilirler. Ev tozu da en sık alerji sebeplerindendir ve özellikle kışın ısınmanın etkisiyle kuru havada rahatsızlık yaratırlar.

İritasyon: Kışın, evlerin ısıtılması sonucu oluşan kuru havanın etkisiyle, bilhassa sabahları artmış olarak hissedilen boğaz ağrısı olabilir. Bu, odanın nemlendirilmesi ve sıvı alımı ile önlenebilir. Burun tıkanıklığı sebebi ile sürekli ağzından nefes alan insanlarda da boğaz kuruluğu ve ağrı görülebilir.

Burun muayenesi ve gerekli tedavisi gerekir.

Sabahları olan boğaz ağrısının bir sebebi de, asitli mide muhtevasının boğaza kaçmasıdır. Yatağınızın başını onbeş, yirmi santimetre daha yukarıda tutmanız faydalı olur. Yatmadan önce birkaç saat birşey yememeniz gerekir. Mide asidine iyi gelen ilaçlar faydalı olabilir. Bunlar yardımcı olmazsa, hekime başvurmalısınız.

Endüstriyel hava kirliliği ve havadaki kimyasal maddeler, burun ve boğazı tahriş edebilir; fakat şu ana kadar bilinen en sık ve etkili tahriş maddesi, tütün dumanıdır. Sigara dumanının içindeki maddelere alerjik kimseler, buna tahammül edemezler. Diğer tahriş eden maddeler, alkol ve baharatlı yiyeceklerdir.

Bir müsabakada veya başka bir yerde aşırı bağıran bir insanda, hem boyun kaslarının yorgunluğu, hem de boğazın tahrişinden dolayı boğaz ağrısı görülür. İyi eğitilmiş spiker ve şarkıcılar, boğazlarını nasıl koruyacaklarını bilirler. Derin nefes alarak, boğaz kasları yerine göğüs ile karın kaslarını kullanarak, yükses ses çıkartabilirler.

Tümörler: Boğaz, dil ve nefes borusunun tümörleri her zaman olmasa da, çoğunlukla uzun süreli sigara ve alkol kullanımı ile ilgilidir. Bazen kulaklara da yansıyan boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü, böyle bir tümörün belirtisi olabilir. Boğaz ağrısı, çoğunlukla uzun süreli ve hafiftir. Diğer önemli şikayetler, ses bozukluğu, boyunda şişlik, açıklanamayan zayıflama, tükürük veya balgamda kan olmasıdır.

Teşhis, kulak, burun, boğaz hekimince konur. Özel aynalar veya endoskopik aletler ile bu bölgeler muayene edilir.

Boğaz Ağrımı Nasıl Tedavi Edebilirim?
Soğuk algınlığı veya nezlenin yol açtığı boğaz ağrısı, aşağıdaki şu uygulamalarla biraz azaltılabilir:
 • *Sıvı alımınızı arttırınız (Ballı sıcak çay, bilinen bir halk çaresidir).
 • *Yatak odanızda bir nemlendirici veya buhar kaynağı bulundurunuz.
 • *Tuzlu su ile günde birçok kez boğazınızı gargara yapınız (Yarım bardak suya dörtte bir çorba kaşığı tuz konur).
 • *Hafif ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
 • *Boğazı uyuşturan pastillerden kullanabilirsiniz.

Çocuklarda Boğaz Ağrısı
Okulların açılması, havaların soğumasıyla çocuklarda en sık görülen yakınmalardan biri boğaz ağrısıdır. Nedeni beta denilen bakterinin(beta hemolitik streptokok) yol açtığı bir anjin olabileceği için boğaz ağrısını ciddiye almak gerekir. Ancak, her boğaz ağrısı beta değildir ve antibiyotik tedavisi gerektirmez. Çocuklarda, anjine sıklıkla virüsler yol açar ve antibiyotik tedavisi gerekmez. Beta anjininde ise, uygun antibiyotik tedavisi olmazsa komplikasyon riski vardır. Bu yüzden, bu ikisinin ayırt edilmesi gerekecektir. Doktorunuz, bulguları değerlendirecek, kesin tanı için belki de boğazdan kültür aldırmak isteyecektir. Siz de kültür sonucunu beklerken bazı kriterleri değerlendirip tahminde bulunabilirsiniz.

Eğer, 3 günden uzun süren yüksek ateş varsa çocuğunuz 3 yaşın üstünde ve özellikle anaokulu veya okula gidiyorsa okulda beta saptanan arkadaşları varsa boynundaki bezeler şişmişse beraberinde aksırık, öksürük, burun akması gibi belirtiler yoksa kültürde bakteri saptanıp antibiyotik alması ihtimali yüksektir.

Boğaz Ağrısı ve Antibiyotikler
Antibiyotikler, bakterilerin üremesini durduran veya onları öldüren ilaçlardır. Hekim, sık boğaz iltihabına yol açan "strep" türü bakterilerden şüphelendiği zaman penisilin, eritromisin gibi antibiyotikler reçete eder. Fakat bazı bakteri türleri, penisilinden etkilenmez böylece diğer antibiyotik gruplarını kullanmak gerekir. Antibiyotikler, virüsleri öldürmezler, fakat virüsler insanın bakterilere karşı olan direncini zayıflatırlar. Bu tür bir karışık iltihap oluşursa, antibiyotikler gerekli olabilir.

Antibiyotik, hekim tarafından reçete edildiği zaman, hekimin tavsiye ettiği şekilde tam olarak kullanılmalıdır. Aksi takdirde, iltihap baskı altında kalır, ilaç kesildiğinde tekrarlayabilir.

Son düzenleyen Safi; 19 Nisan 2016 22:27
3 Kasım 2011 13:17       Mesaj #10
Yavru_Aslan - avatarı
VIP VIP Üye
Boğaz yanmasına ne iyi gelir
Boğaz yanması konusunda araştırmalar yapan uzmanlar bu konu üzerine yaptıkları araştırmalar onucunda aşağıdaki bitkisel karışımların boğaz yanmasına birebir geldiği tespidini yapmışlardır.
 • - Boğaz yanmalarının yanı sıra boğaz şişmelerinde; Çemen macunu, bal ve bakla karıştırılarak merhem gece ve gündüz birer kaşık atılır.
 • - Boğaz yanması için soğanın suyu sıkılır bir kaşık soğan suyu bal ile beraber karıştırılarak yutulur.
 • - Eriğin yaprakları toplanır ve kaynatılır. Kaynatılan su soğuyunca gargara yapılır,
 • - Bol bol fıstık yenir
 • - Ispanak otu kaynatılır ve içilir.
 • - Dut şerbeti bulabilirsiniz içiniz.
 • - Meyan kökü boğaz yanmaları için birebirdir kaynatılır ve içilir.
 • - Sirkeli su ile boğazda gargara yapılır
Son düzenleyen Safi; 19 Nisan 2016 22:31Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç