Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 28 Ekim 2015  Gösterim: 380.988  Cevap: 7

Karnımın sol alt kısmındaki ağrının sebebi ne olabilir?

ozge
8 Mart 2009 17:07       Mesaj #1
ozge - avatarı
Ziyaretçi
Sol alt karın bölgemde bir ağrı var, ama sadece 2 parmaklık bir bölge ağrıyor. Dokunmam bile ağrımasına yetiyor, hatta durduğum yerde zonkluyor. Bu neden olabilir?

Karın ağrılarının nedeni nedir?

EN İYİ CEVABI nicely verdi
"BİRÇOK HASTALIK KARIN AĞRISINA NEDEN OLABİLİR"
Karın ağrısı hastalık habercisi olabilir
(İHA) - Uzmanlar, karın ağrısı şikayetinin altında farklı sebepler olabileceğine dikkat çekerek, bilinçsiz bir şekilde ilaç alınmamasını öneriyor. Yemek sırasında gelişen hafif şiddetteki karın ağrılarında ise hafif buzlu su içilmesi, tost yenmesi, elma suyu içilmesi veya muz yenmesi öneriliyor.

Sponsorlu Bağlantılar
Prof. Dr. Taviloğlu, karnın farklı bölümlerinde hissedilen ağrıların farklı sebeplerden kaynaklanabileceğinin altını çizerek, "Karın sağ üst bölümünde olan ağrılardan; karaciğer, safra kesesi ve yollarının hastalıkları ve ülser sorunları sorumlu olabilir. Karın sol üst bölümünde olan ağrılarının sebebi; dalak, pankreas, ve karın şah damarının (aorta) hastalıkları olabilir. Göbeğin üst bölümünde olan ağrılarda yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının, gastrit, ülser ve reflü gibi hastalıkları akla gelmelidir.
* Karın sol alt bölümünde olan ağrılarda; kalın barsak iltihapları, yumurtalık sorunları, karın şah damarının hastalıkları, idrar sorunları, dış gebelik sorunu ve apandisit problemi olabilir.
* Karın sağ alt bölümünde olan ağrılarda ise apandisit, idrar sorunları, dış gebelik sorunu, yumurtalık sorunları, fıtık boğulması, safra kesesi ve yolları sorunları düşünülmelidir


Karın ağrısı sorunu olan kişilerin bazı hallerde kesinlikle doktora başvurması gerekiyor. Prof. Dr. Taviloğlu, bu durumları şöyle sıralıyor:
"Şiddetli, tekrarlayıcı, artan ve devamlı karakterde ağrılar, ağrı ile nefesin kesilmesi, baygınlık hissi, kanama, kusma ve yüksek ateş olması, karın ağrısının göğse, boyuna ve omuza yayılması, dışkıda kan görülmesi, karında gerginlik ve şişme olması."


GEÇMİŞ OLSUN, ŞİFALAR DİLERİM.8 Mart 2009 17:16       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Üye
Karnın sol alt bölgesinin ağrısı teşhis konacak kadar özel bir semptom değildir. Sağ ya da sol kadran ağrıları bir çok sebebin belirtisi olabilir ve boşaltım sistemlerinini sorgulanması çok önemlidir.
Bununla beraber barsak hareketlerinin oskültasyonu, palpasyon yoluyla muayene, kan ve idrar tahlilleri sonucu ancak teşhis konabilir.

Bir sağlık kurumuna başvurmalısınız.

Sağlıklı günler dilerim

nicely tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
2 Ağustos 2011 03:00       Mesaj #4
nicely - avatarı
VIP VIP Üye
Karın Ağrısının Sebepleri
Karın ağrısı tek başına bir hastalığı tanımlamaz. Ancak birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazı hastalıklar karın içindeki organlardan kaynaklanmasa bile karın ağrısına neden olabilir. Buna en tipik örnek akciğerlerin alt kısımlarını ilgilendiren enfeksiyonlardır. Zatürre (pnömoni) olarak tanımlayabileceğimiz bu gibi durumlarda öksürük ve benzeri bulgular yanında karın ağrısı da tabloya eklenebilir. Bir diğer örnek kalp krizidir (miyokard enfarktüsü). Kalp krizi genellikle sol omuz ve kola yansıyan göğüs ağrısına neden olurken seyrek olarak karın ağrısı ile de belirti verebilir.

Karın ağrısının şiddeti ile hastalığın şiddeti ile genellikle paralel seyretmez. Örneğin gaz sıkıştırması veya gastroenterit gibi kendiliğinden geçen veya basit bir tedavi ile düzelebilecek durumlar şiddetli, kıvarandırıcı tarzda, şiddetli karın ağrısına neden olabilir. Buna karşın kalın barsak kanseri veya erken dönemde bir apandisit çok daha önemli hastalıklarken daha az şiddetde karın ağrısına neden olur.

Karın ağrısı toksinlere, infeksiyona, safra yolları, böbrek, hastalıklarına, idrar yolu infeksiyonlarına, kadınlarda adet dönemine, ovülasyona, damar hastalıklarına, mide, karaciğer, pancreas, barsak sistemindeki ülser, kanser ve infeksiyonlara bağlı olarak gelişebilir. Burada sayılması mümkün olamayacak daha birçok nedene bağlı olarak da gelişebilir.


Kaynakçayı inceleyiniz:
Kaynakça

Misafir
9 Mart 2015 09:50       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sağ kaburga altında agrı sağa sola hareketlerde daha cok agrı şişginlik ne olabilir
İrem
12 Mart 2015 05:36       Mesaj #6
İrem - avatarı
Ziyaretçi
Karnımın bazı yerlerıne dokandığımda acıyor öksururken sanki karnımın içindeki kemikler sıkışıyor ve şiddetli bi şekilde ağrıyor. Uzanırken oturur pozisyona gelmek için bile zar zor bi şekilde kalkıyorum cok ağrıyor nedeni nedir?
Umut1234
25 Ağustos 2015 02:21       Mesaj #7
Umut1234 - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba uyurken karnimin sol alt tarafinda bir gerilme ile uyandim. Sol bacagim gerildi. Karnimin sol alt tarafinda bir patlama hissettim. Sonra yukari ve saga dogru vücudumda hareket eden tepkimeler oldu sanki iceride baloncuklar patlıyor. Ağrı suan solda ve gobek hizasında. Bir sure daha bekleyecegim.
Misafir emre
28 Ekim 2015 08:26       Mesaj #8
Misafir emre - avatarı
Ziyaretçi
karnım sol tarafı oturunca batma oluyor ve cok sıdetlı agrılar oluyor sankı grap gırıyor neden


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç