Arama

Bilgisayar ekranındaki karıncalanma neden olabilir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Mayıs 2020 Gösterim: 73.288 Cevap: 13
zatüre - avatarı
zatüre
Ziyaretçi
14 Ağustos 2009       Mesaj #1
zatüre - avatarı
Ziyaretçi
Bilgisayar ekranındaki karıncalanma neden olabilir?
EN İYİ CEVABI kompetankedi verdi
İlginç bir çözüm yolu muhtemel bende denicem ama ben tabanca cekicemki server gibi calışsın....
Konumuza dönersek tipik karıncalanmanın sebebi :
Sponsorlu Bağlantılar
VGA kablonuzda kırık olabilir
Ekran kartınıza ait soğutma sistemi stabil calısmadığında aşırı ısınma buna sebebp olabilir
Monitor yada kasanın yakınıda bulunan yuksek seviyeli sinyal yayan (cep telefonu) gibi elektronik araçlar sebep olabilir.
En son Ekran kartı arızalı yada driver sorunu / çözünürlük oranı ayarı

Yukardaki alternatiflerden en sıklıkla karsılanı VGA kablonuzdaki kırık yada kopukluktur. Mumkun ise başka bir monıtorda test edin önceki mesajlarda buna benzer bir uyemizin servise gittiği 2 gun calıstıgı soruna karsılaşılmamasının sebebi evdeki kablonun arızalı oluşuna bağlanmalıdır.

Ayrıca elektrik prizlerinde genelde sıklıkla tak çıkar yapılan fişler prizlerin gevşemesine fişin girdiği notadaki temas alanının acılmasına sebep olur ve buradan tam temas olmadıgında atlama ceyran dediğimiz şerare oluşur buda sebep olabilir genelde çıkan yangınlarında baş sebebidir. Bu yüzden elektrik prizlerinin kontrolu periyodik yapılmalıdır. Mumkun ise kalın topraklı fiş aksamı kullanılan bu prizlere takçıkar yapıldıgında ince fişler takılmamalıdır örneğin ses sisteminin fişi bilgisayarın elekrik fişinden ince yapıya sahiptir.

Bir diğer husuta inverter devresi: Bu laptoplarda kullanılan ekranı aydınlatan flerosans devresidir. Tuksek voltaj sistemi ile çalısır. Bu devreye bağlı flerosans soketlerınde bir gevşemede sisteme bu sekılde yansıyabilir ancak bunu kontrol etmek son kullanıcının el beceresine bağlıdır çünkü teknik servis işidir.
Son düzenleyen Safi; 15 Aralık 2017 01:32
Rower - avatarı
Rower
VIP MazessezaM
14 Ağustos 2009       Mesaj #2
Rower - avatarı
VIP MazessezaM
Alıntı
zatüre adlı kullanıcıdan alıntı

bilgisayarı açıyorum oyun veya internetten bişeylere bakarken 5 10 dakika içinde karıncalanmalar oluyo bna yardım edebilecek biri varmı 4 5 aydır karıncalanma var anlmadım gitii yaa

Pc'nin özellikleri nedir ve ne kadar süredir kullanıyorsunuz?
Sponsorlu Bağlantılar
Garantisi varsa servise götürün donanımınızda arıza varsa ve garanti kapsamındaysa yaparlar.
Gölgen misali yanındayım!Msn Thunder
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Haziran 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
senin pcnin baglantılı oldugu pirizle alakalı muhtemelen. Prizin topraklamalı olmadığı müddetçe bu tarz sorunlarla karşılaşırsın. Hatta Pirizi değiştirmediğin zaman 5 6 ay gibi bi sürede ekran kartında yanma veya Hard Disc te bozulmalar olabilir.
şakir - avatarı
şakir
Ziyaretçi
27 Haziran 2013       Mesaj #4
şakir - avatarı
Ziyaretçi
kardeşim ekran kartının devreleri yanmış veya han çalışmıyordur o ekran kartının değişmesi lazım sorun monütor de değil kasada istersen kasanı komple değiştir istersen bi bilgisayarcıya götür ekran kartı satın alıp kasana takarsan sorun giderilecektir
kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
27 Haziran 2013       Mesaj #5
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
İlginç bir çözüm yolu muhtemel bende denicem ama ben tabanca cekicemki server gibi calışsın....
Konumuza dönersek tipik karıncalanmanın sebebi :
VGA kablonuzda kırık olabilir
Ekran kartınıza ait soğutma sistemi stabil calısmadığında aşırı ısınma buna sebebp olabilir
Monitor yada kasanın yakınıda bulunan yuksek seviyeli sinyal yayan (cep telefonu) gibi elektronik araçlar sebep olabilir.
En son Ekran kartı arızalı yada driver sorunu / çözünürlük oranı ayarı

Yukardaki alternatiflerden en sıklıkla karsılanı VGA kablonuzdaki kırık yada kopukluktur. Mumkun ise başka bir monıtorda test edin önceki mesajlarda buna benzer bir uyemizin servise gittiği 2 gun calıstıgı soruna karsılaşılmamasının sebebi evdeki kablonun arızalı oluşuna bağlanmalıdır.

Ayrıca elektrik prizlerinde genelde sıklıkla tak çıkar yapılan fişler prizlerin gevşemesine fişin girdiği notadaki temas alanının acılmasına sebep olur ve buradan tam temas olmadıgında atlama ceyran dediğimiz şerare oluşur buda sebep olabilir genelde çıkan yangınlarında baş sebebidir. Bu yüzden elektrik prizlerinin kontrolu periyodik yapılmalıdır. Mumkun ise kalın topraklı fiş aksamı kullanılan bu prizlere takçıkar yapıldıgında ince fişler takılmamalıdır örneğin ses sisteminin fişi bilgisayarın elekrik fişinden ince yapıya sahiptir.

Bir diğer husuta inverter devresi: Bu laptoplarda kullanılan ekranı aydınlatan flerosans devresidir. Tuksek voltaj sistemi ile çalısır. Bu devreye bağlı flerosans soketlerınde bir gevşemede sisteme bu sekılde yansıyabilir ancak bunu kontrol etmek son kullanıcının el beceresine bağlıdır çünkü teknik servis işidir.
Son düzenleyen Safi; 15 Aralık 2017 01:35
REYİZLOR - avatarı
REYİZLOR
Ziyaretçi
3 Ağustos 2013       Mesaj #6
REYİZLOR - avatarı
Ziyaretçi
bendede oldu ama eski televizyonlarda bembeyaz olduğu gibi oldu ben dükkandan bağlanıyorum yanımda 1 masaüstü var benimki dizüstü mıknatıs falan yok yani Msn Grin olay şöle oldu:
gta 4 ü oynuodum bişey oldu pc den 1 sn kaltım sonra pc ye oturdum ve elm mouseye değdiği anda pc karıncalandı hemde tamamen pc daha yeni yarım yıl oldu pc'nin özellikleri:

Model: Casper_Nirvana

Tür: Dizüstü

İŞLEMCİ: IntelMsn Rainbow PentiumMsn Rainbow CPU B970 @ 2.30 GHz 2.30 GHz

Yüklü Bellek: 4,00 GB KULLANILARBİLİR MİKTAR 3,84 GB

SİSTEM TÜRÜ: 64 bit İşletim Sistemi,x64 tabanlı işlemci

Lüfen söyleyin sizce neden oluo Msn Sad
Fırat.Duran - avatarı
Fırat.Duran
VIP Limitlerimi çoktan aştım!
4 Ağustos 2013       Mesaj #7
Fırat.Duran - avatarı
VIP Limitlerimi çoktan aştım!
Alıntı
REYİZLOR adlı kullanıcıdan alıntı

bendede oldu ama eski televizyonlarda bembeyaz olduğu gibi oldu ben dükkandan bağlanıyorum yanımda 1 masaüstü var benimki dizüstü mıknatıs falan yok yani Msn Grin olay şöle oldu:
gta 4 ü oynuodum bişey oldu pc den 1 sn kaltım sonra pc ye oturdum ve elm mouseye değdiği anda pc karıncalandı hemde tamamen pc daha yeni yarım yıl oldu pc'nin özellikleri:

Model: Casper_Nirvana

Tür: Dizüstü

İŞLEMCİ: IntelMsn Rainbow PentiumMsn Rainbow CPU B970 @ 2.30 GHz 2.30 GHz

Yüklü Bellek: 4,00 GB KULLANILARBİLİR MİKTAR 3,84 GB

SİSTEM TÜRÜ: 64 bit İşletim Sistemi,x64 tabanlı işlemci

Lüfen söyleyin sizce neden oluo Msn Sad

Gta 4 te olması normal. Büyük ihtimal korsan oyun kullanıyorsunuz ve gta4 te bazı dosylardan dolayı karıncalanma yada ekranda sallanma şeklnde problemler çıkıyor.
Ayrıca grafik gücünü standart ramlerden aldığınızdan dolayıda bir yavaşlık söz konusu olabilir...
Ceybil - avatarı
Ceybil
Ziyaretçi
7 Ekim 2013       Mesaj #8
Ceybil - avatarı
Ziyaretçi
MERHABA ARKADAŞLAR...

EKRAN KARINCALANMALARI Konusunda bir çok yorumu okudum fakat tam manası ile sorunun Kesin Çözümü geçmemiş..

Ekran karıncalanmaları ile alakalı 3 neden olabilir bunların hiç biri yazılımsal değildir.

1. VGA kablosu yerine oturmamış VGA kablosunda kırılma veya temasızlık olabilir.

2. Monitor Elektrik (Power) kablosu arızalıdır. yatağında sorun vardır veya kullandığınız elektrikte topraklama hattı yoktur
yapacağınız Monitor elektrik kablosunu prizden çıkarıp 180 derece döndürüp yeniden takmaktır..

3. Sorunun kaynağı kesinlikle elektrikten kaynaklanıyordur Cihazınız yeterli akımı almadığından dolayı bu ve benzeri sorunları veriyordur.

İyi çalışmalar...
kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
25 Kasım 2015       Mesaj #9
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Slm arkadaşlar bilgisarin kasası hafif sarsintida reset atiyo kendisi neden ?

Bir kaç açıklaması olabilir ki;
Birinci akla gelen sarsıntıda reset atması power kablosunun pc ye girdiği noktada sok/çıkar veyahut darbeye dayalı zamanla oluşmuş soguk lehim olasıgı bunun için power sokulup kontrol edilmeli,

İkincisi yine power dan cıkan soketlerin boarda sokulduğu soketlerın tam yerine oturmamış olasılığı,

Üçüncü secenek olasığıda reset butonunun arızalanması yani buton içinde yayın görev yapmamaz olması esnekliğini yitirmesi

Muhtemel sıkıntı kaynağı olarak düşünülüp bu secenekler gözden geçirilmeli.
kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
25 Kasım 2015       Mesaj #10
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
Alıntı
mayonez adlı kullanıcıdan alıntı

benim pc'de karıncalanma oluyor daha yeni başladı ekran kartı r7 240 2 gb 128bit 2-3 ay oldu alalı moniter arıza wardı yaptırdım baya oldu onada ben bir türlü anlayamadım

Karıncalanmanın bir çok sebebi olabilir ancak yazdıgınız dan bir yorum yapmakta zor. Bu karıncalanma ne sıklıkla oluyor yada bellı bır zaman sonramı yada monıtor oynatıldıgında sarmadamı bu detayları verirseniz alternatif çözüm üretmemiz mümkün olabilir yada resim koymanızda yardımcı olabilir.