Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 5 Haziran 2017  Gösterim: 94.840  Cevap: 4

Sağ testisteki ağrının nedeni ne olabilir?

senolcıydem
26 Ağustos 2009 01:59       Mesaj #1
senolcıydem - avatarı
Ziyaretçi
Sağ testisteki ağrının nedeni ne olabilir?
EN İYİ CEVABI senolcıydem verdi
NOT: TESTİS AĞRILARI İLE İLGİLENEN TIBBİ BÖLÜM ÜROLOJİDİR.

Erkek Yumurtalık Ağrısı
Sponsorlu Bağlantılar
Erkek yumurtalık ağrısı, yumurtalıklarda meydana gelen ağrılar erkek açısından oldukça endişe verici bir durumdur. Fakat ağrıların şiddeti dayanılmayacak dereceye ulaşana kadar doktora başvurmak çoğu zaman ihmal edilir. Erkekler de yumurtalık ağrısı farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmez. Yumurtalık ağrısı başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Yumurtalık ağrısı, travma, çıban, kasık fıtığı, kist, böbrek taşı gibi pek çok farklı nedenden dolayı oluşum gösterebilir. Devamlı yumurtalık ağrısı yaşayan kişiler mutlaka doktora başvurarak ağrıya neyin sebep olduğunu tespit ederek gerekli tedaviye başlamalıdır.

Erkeklerde Yumurtalık Ağrısı Nedenleri
Kasık Fıtığı: Kasık fıtığı erkeklerde çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Ancak çoğu zaman fıtık fark edilmeyebilir. Şayet yumurtalık ağrısı yaşanıyor ve nedeni bilinmiyorsa kasık fıtığı yumurtalık ağrısı için bir neden olabilir.
Testis Kanseri: Yumurtalık ağrısı çok sık olmasa da testis kanseri nedeniyle yaşanıyor olabilir. Testis kanseri yaşayan erkeklerin %10'unda yumurtalık ağrısına rastlamak mümkündür. Testis kanseri yumurtalık ağrısı haricinde karın ve göğüs ağrısına da neden olabilir. Aynı zamanda yumurtalıklarda şişlik fark edilmişse hemen doktora başvurulmalıdır.
Testis Bükülmesi: Testislerde bükülmeye yol açabilecek yaralanmalar kan akışına engel olabilir. Kan akışı gerçekleşmediğinde yumurtalıklarda şiddetli ağrı oluşur ve kişi bu ağrı nedeniyle doktora başvurma ihtiyacı hisseder. Damar kapanması ve yumurtalıklarda kan akışının durması çok ciddi bir sağlık sorunudur. Bu durum yumurtalık kaybına neden olabileceğinden vakit kaybedilmeden tedavi edilmelidir. Cerrahi tedavi ile kan akışı normal seyrine döndürülebilir.
Kan Çıbanı: Yumurtalıklara alınan darbe bazı durumlarda çok ciddi semptomlara neden olabilir. Yumurtalıklara alınan şiddetli darbe bölgede kan birikmesine yol açabilir. Bu durum kan çıbanı olarak tanımlanır. Kan çıbanı bazı vakalarda istirahat ile kendiliğinden geçebilir. Bazı vakalarda ise muayene ile aynı gün ufak bir cerrahi ile sorun kontrol altına alınabilir. Kan çıbanının bölgede yarattığı hasar kanamanın nerede gerçekleştiğine bağlı olarak değişir.
Varikosel: Varikosel yumurtalık ağrısına yol açan diğer bir nedendir. Fazla ayakta kalındığında yumurtalıklarda kitle hissedilebilir. Kişi oturduğunda kitlenin kaybolduğunu fark eder. Varikosel skrotum içinde bulunan damarlarda genişleme anlamına gelir. Hastalığa bağlı yaşanan ağrılar bazen çok şiddetli bazen hafif seyredebilir. Damarlarda genişleme yaşandıkça hastalığın tanısı kolaylaşır. Aynı anda her iki yumurtalıkta birden görülebileceği gibi daha çok sol yumurtalıkta fark edilir. Ufak bir cerrahi ve antibiyotik tedavisi ile kontrol altına alınabilir.
Epididimit: Daha çok bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle oluşan epididim iltihabı yumurtalık ağrısına yol açabilir. Epididim sper depolanması ve spermin olgunlaşması için gerekli bir yapıdır. Hastalık cinsel yolla bulaşarak bölgeye yerleşir ve bölgede bakteriler çoğalır. İltihap ile beraber yumurtalıklarda şişlik, kızarıklık ve ağrı hissi oluşur. Ağrılar daha çok idrar yaparken ve cinsel birliktelik sırasında boşalma ile beraber sıklaşır. Spermde kana rastlanabilir. İltihabı yok etmek için antibiyotik tedavisi yeterli olur.
Orşit: Orşit yine yumurtalıklarda gelişen bir tür iltihap hastalığıdır. Yumurtalıklarda şişlik ve ağrıya yol açabilir. İltihap viral bir enfeksiyon ya da cinsel birliktelik ile bulaşan bir bakteri nedeniyle oluşum gösterebilir. Yumurtalıklarda gelişen ağrıya, menide kan, ateş gibi belirtiler eşlik eder. Bazı durumlarda kabakulak hastalığı da yumurtalıklarda iltihap gelişimine yol açabilir.
Spermatosel: Bir tür kist olan spermatosel yumurtalık arkasında bulunan epididim de meydana gelir. Bazen tek bir yumurtalıkta bazen her ikisinde birden görülebilir. Bu tür kistler genellikle kişiye rahatsız etmeyecek kadar ufaktır. Fakat bazı kistler rahatsızlık verecek kadar büyük olabilir. Tıbbi müdahaleye gerek duyulmaz ve doktor belli aralıklarla kistin yapısını incelemek için takip önerir. Kist aslında cerrahi ile alınabilir. Ancak cerrahi ile alındığında erkeğin üreme fonksiyonu kaybolabilir. Bu nedenle cerrahi tercih edilmez.
Böbrek Taşı: Böbreklerde meydana gelen taş erkeklerde yumurtalık ağrısına yol açabilir. Ağrının yalnızca yumurtalıklarda olduğu zannedilebilir. Aslında ağrı yumurtalıklarda değildir ve bölgeye şiddetli olarak yayılır.
Son düzenleyen Safi; 5 Haziran 2017 00:09


senolcıydem
26 Ağustos 2009 02:20       Mesaj #2
senolcıydem - avatarı
Ziyaretçi

TESTİS AĞRISI NEDENLERİ


Testis ağrısı bir ya da iki testisin çevresinde oluşan ağrılı bir sağlık sorunudur. Bazen testis ağrısı, kasık veya karın içi gibi başka bir yerde başlar ve testislerin içine doğru yayılır. Dayanılmaz derecede erkekleri sıkıntıya sokan bu ağrılar sürekli olabileceği gibi alarm şeklinde de olabilmektedir. Hangi şekilde olursa olsun testis ağrıları ihmal edilmemeli ve ilgili uzman tarafından konunun üzerine durulmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar
Testis ağrısı birçok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Testisler çok hassas olan organlardır, bu nedenle ufak bir yaralanma dahi testislerde ağrı veya rahatsızlıklara neden olabilir. Testis ağrıları testislerin kendi içinde veya testislerin arkalarında yer alan sarmal tüplerde (epididimis) başlayabilir. Bazen, kasık ya da karın gibi başka bir yerde başlayan bir sorun da testislerde ağrı nedeni olabilir. Örneğin böbrek taşları ve bazı fıtıklar(kasık fıtığı yada diğer adı ile inguinal herni, göbek fıtığı, bel fıtığı) testiste ağrıya neden olabilir. Testis ağrısı nedenleri her zaman tespit edilemez.

Testis ağrıları veya testis bölgesindeki ağrıların aşağıdaki nedenlerden dolayı olabilir;
 • Diyabetik nöropati (diyabet nedeniyle sinir hasarı)
 • Epididimit (testis iltihabı)
 • Gangren (özellikle Fournier gangreni denilen kangren bir türü)
 • Henoch-Schönlein purpurası (kan damarı iltihabı)
 • Hidrosel (skrotum şişmesi)
 • İdiyopatik testiküler ağrı (nedeni bilinmeyen)
 • Kasık fıtığı
 • Böbrek taşları
 • Kabakulak
 • Orşit (iltihaplı testis)
 • Retraktil testis (kasık içine testisin çekilmesi: Bu durum genç erkeklerde ortaya çıkar)
 • Skrotal kitle
 • Spermatosel(testis içinde sıvı birikmesi)
 • Testis hasarı veya testislerin içine alınan darbe
 • Testis torsiyonu (bükülmüş testis)
 • Testis kanseri, testis tümörü
 • İnmemiş testis (inmemiş)
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Varikosel (skrotum içinde genişlemiş damarlar)
 • Meni kanalı ameliyatı
Bunların dışında;
Testislerdeki meni birikmesi, testislerin sık sık uyarılması yani cinsel organların sürekli kanla dolması da testislerde ağrılara neden olabilir. Bu olayda meydana gelen sancılara, sık sık cinsel gerilime ulaşıldığı fakat meni boşalması olmadığı için “damat sancıları” adı da verilmektedir. Bu tip rahatsızlıklarda meninin herhangi bir şekilde boşaltılması ağrı ve sancıları kesecektir. Uzun süre meni boşaltılmadığı zaman, bünye kendi kendine meniyi geceleyin boşaltacaktır. Önlem olarak sizi cinsel olarak uyarabilecek nedenlerden uzak durmanız, sizi bu sıkıntıdan kurtaracaktır.
Testise kan getiren damarlar üstünde basınca yol açan herhangi bir durum da testislerde ağrı ve sancıya yol açabilir. Örneğin; dar iç çamaşırı, düşük bel pantolon gibi. Bu sebeple kıyafet seçiminde çok dikkatli olmalısınız.

ÖNEMLİ NOT!!! Burada gösterilen nedenler genellikle testis ağrısı belirtileri ile ilişkilidir. Kesin tanı için doktorunuza ya da diğer sağlık çalışanlarına danışınız.

NE ZAMAN DOKTORA GÖRÜNMELİSİNİZ?
Testislerde ani olarak meydana gelen burulma, sıkılma yada burkulma şiddetli ağrılara neden olabilir. Hızlı bir şekilde kan kaybedileceği nedeni ile testis kaybını önlemek için acil tıbbi tedavi gerektirir.
Aşağıdaki belirtiler varsa derhal tıbbi yardım alın:
 • Ani, şiddetli testis ağrısı
 • Mide bulantısı,
 • Ateş
 • Titreme veya null eşliğinde testis ağrısı
Aşağıdaki belirtiler varsa bir doktoru ziyaret etmeyi programınıza alın:
 • Birkaç günden uzun süren hafif testis ağrısı
 • Testislerin etrafında veya içinde şişlik yada kümelenme
Kendi kendinize bakım:
Bu önlemlerin alınması hafif testis ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir:
 • Aspirin, ibuprofen(Advil, Motrin, diğerleri) veya asetaminofen (Tylenol, diğerleri) gibi bir reçetesiz ilaç alabilirsiniz.
 • Destek vermek amacı ile atletik bir skrotum destekçisi kullanabilirsiniz.
 • Asla doktorunuzla konuşmadan çocuğunuza aspirin vermeyin.

Son düzenleyen Safi; 5 Haziran 2017 00:13
Misafir
26 Ağustos 2009 03:03       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

TESTİS AĞRISI


Testis ağrısı, testislerin biri veya her ikisinde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Ağrı bazen karnın altına kadar yayılabilmektedir.

Bilindiği gibi testisler skrotum(testis torbası) içinde yer almaktadır. Skrotum içindeki testislerin biri aşağı ve diğeri yukarı konumlu olup, ortalama her biri aynı boyda ve 20 gr. civarındadır. Çoğu okuyucumuz bu bilgiyi bilmediğinden sorunmuş gibi yakınmaktadırlar.

ERKELERDE YUMURTALIK AĞRISI NEDEN OLUR?
Testisler dış etkilere karşı çok duyarlıdır. Hatta küçük bir yaralanma testislerin için ağrı ya da rahatsızlıklara yol açabilir. Ani, şiddetli testis ağrıları acil tıbbi bakım gerektirir.
Genç bir erkekte karın ağrısı varsa, skrotum her zaman dikkatle ele alınması gerekir. Karın ağrısı, testis ağrısı öncesinde ortaya çıkabilir. Testis torsiyonu gibi bazı durumlar doğrudan testislerde ağrıya neden olmayarak karında ağrı meydana getirir. Testis torsiyonu, testislerde meydana gelen ve kan akımını kesebilen bir bükülme sonucu ortaya çıkan ve ilgili dokunun ölmesine yol açan kritik bir durumdur. Testis torsiyonu derhal müdahale edilip, acil tedavi gerektiren bir durumdur.

Testis kanseri genellikle ağrısızdır. Ancak herhangi bir testiste kümelenme, topak ya da biçimsiz bir parça görülmüşse ağrı olsun veya olmasın doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

TESTİS AĞRISI BELİRTİLERİ
Testis ağrısına bir testis torsiyonun sebep olup olmadığı öncelikle bir sağlık uzmanı tarafından belirlenmelidir. Bu, tıbbi müdahale gerektiren bir cerrahi acil bir durumdur. Aşağıdaki bilgiler sizin testis torsiyonu ve epididimit belirtileri ayırt etmeye yardımcı olacaktır. Gene de testis ağrısı olan herhangi bir birey tıbbi değerlendirmede gecikmeye meydan vermemelidir.
 • Testis torsiyonunda ağrı genellikle aniden gelir.
 • Epididimitte ise ağrı genellikle yavaş yavaş başlar. Başlangıçta epididimit ağrıları sık sık epididim bölgesinde lokalize olur.
Herhangi bir kaynaktan oluşan testiküler ağrı ile etkilenen birey aşağıdaki belirtilerden biriyle karşılaşabilir:
 • Şişlik, hassasiyet veya testis ve skrotumda kızarıklık
 • Bulantı ve kusma
 • Ateş
 • Ağrılı idrara çıkma veya penil akıntı
 • Cinsel ilişki ile ağrı
 • Boşalma ile ağrı
 • Meni(semen) veya idrarda kan
ERKEK YUMURTALIK AĞRISININ ORTAK NEDENLERİ
Testis ağrısı başlı nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:
 • Yaralanma
 • Enfeksiyon veya inflamasyon
 • Testiküler torsiyon (10 ve 20 yaşları arasındaki genç erkeklerin çoğunda)
Testis Ağrısına Neden Olan Olası Enfeksiyonlar ise şunlardır;
Epididimit: Epididim içinden spermlerin geçtiği testis yaprakları kanallarının iltihabıdır. Epididimit genellikle klamidya adı verilen cinsel yolla bulaşan bir hastalık, bir idrar yolu enfeksiyonu yada prostat büyümesi nedeniyle meydana gelebilir.
Orşit: Kabakulak rahatsızlığına neden olan bir virüs ya da bakteri bir veya her iki testiste iltihaplanmaya neden olabilir. Orşit, epididimit veya prostatit (prostat bezi iltihaplanması) olarak aynı zamanda ortaya çıkabilir.

Testislerde sıvı testislerin çoğunlukla ağrısız ama şişlik ile ortaya çıkan hafif rahatsızlığa sebep olabilir. Fakat sıvı toplanmasının da birkaç ana türü vardır:
Varikosel: Testislere kan taşıyan skrotum içinde genişlemiş damarlar.
Spermatosel: Epididim sıvısıdır. Bu sıvıda genellikle ölü sperm hücreleri içeren kist formları mevcuttur.
Hidrosel: Yeni doğanlarda yaygın olan bir rahatsızlıktır. Skrotum içindeki alanda ya da testis çevresinde sıvı birikmesi durumuna verilen isimdir.

Testis ağrısı ya da ağrıları fıtık veya hafiflemiş ereksiyona neden olabilir. Testis ağrısı ile ilgili ve farklı nedenler içeren testis ağrıları isimli makalemiz sitemizde ayrıca yer almaktadır.

TESTİS AĞRISI NASIL ÖNLENEBİLİR?
Testis ağrısı birçok nedeni olduğundan tamamen önlenebilir değildir, ancak bazı tedbirler alınarak riski azaltmak mümkündür. Bunlar;
 • Sportif faaliyetlerde testiküler travmayı önlemek için uygun koruyucu ekipman giyilebilir.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların yol açtığı epididimit gibi durumlar için prezervatif kullanarak güvenli cinsel davranışta bulunmak büyük ölçüde cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Kabakulak aşısı viral orşit sıklığını azaltabilir. Buna bağlı olarak testis ağrılarına neden olan bir faktör daha ortadan kaldırılmış olur.
 • Testis tümörleri de kendi kendinizi erken muayene sonucunda erken tanı konularak, uygun tedavi kontrolünde testis ağrıları durdurulabilir.
TESTİS AĞRISI TEDAVİSİNE EVDE BAKIM
Genel olarak testis ağrınız olduğunda derhal tıbbi yardım almalısınız. Çünkü testis ağrılarını bir tek nedene bağlı değildir. Öncelikle nedenin belirlenmesi gerekir. Tedavi bu süreç dikkate alınarak yapılır. Testis ağrılarını dindirmede geçici olarak Ibuprofen (Motrin, Advil) ve asetaminofen (Tylenol) gibi ağrı kesici ilaçları kullanılması size yardımcı olabilir.

YUMURTALIK AĞRISINDA MEDİKAL TEDAVİ

Testiküler ağrı için medikal ve cerrahi tedavi tamamen ağrı için altta yatan nedeni üzerine bağlıdır.
Travma: Altta yatan neden ciddi testiküler yaralanma tespit edilmiş ise çoğu tedavi edilebilir ve evde bakım gerekir. Tedavi aşağıdaki önlemleri oluşur:
 • Anti-inflamatuar ilaçlar dahil ağrı kesiciler
 • Skrotal destek
 • Buz paketleri
 • Dinlenme
Testiküler travmadaki hematosel (kan toplama) ve delici travmatik yaralanmalar ile testis rüptürü, künt travma gibi daha şiddetli vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir.
Testis Torsiyonu: Bu durum bir ürolog tarafından acil cerrahi gerektirir. Testis torsiyonunda sonuçta cerrahi müdahale gerekecektir ama bir doktor, geçici olarak sorunu gidermek için el ile testisi onarmak girişiminde bulunabilir. Cerrah etkilenen testis burkulmasını önlemek için skrotal duvara girişimde bulunacaktır.
Epididimit: Epididimit olaylarında hastaların hastanede yatmayı gerektirmeyen, buna rağmen bu durum için tedavi genellikle ayaktan tedavi yapılabilen testis ağrılarıdır. Epididimit tedavi edilmediğinde kısırlığa kadar götürebilmektedir. Genel olarak tedavi aşağıdaki gibidir:

10 ila 14 gün süreyle uygun görülen bir antibiyotik kullandırılır. Antibiyotik yaş ve bireyin cinsel geçmişi bağlı olarak değişerek reçete edilir.
 • Anti-inflamatuar ilaçlar dahil ağrı kesiciler kullandırılabilir.
 • Skrotal destek gerekebilir.
 • Buz paketleri ve dinlenme tedavinin ana basamaklarıdır.
Nadiren, epididimit meydana gelen bireylerde bir skrotal apsesi gibi cerrahi tedavi gerektiren bir komplikasyon gelişebilir. Ayrıca, kronik epididimitte ağrının kontrolü için nadiren cerrahi olarak sinirler bloke edilebilir yada epididimler kaldırılabilir. Bu nedenle hastanın kendi özel tıbbi durumu açısından iyi bir ürolog ile çalışması gerekir.

Testis apendiks torsiyonu:
Bu durum öncelikle anti-inflamatuar ilaçlar, skrotal destek ve buz paketleri ile ağrı kontrolü yapılır. Ağrı genellikle yaklaşık bir hafta içinde yok olacaktır.
Kasık fıtığı: Kasık fıtığının kesin tedavisi ameliyat gerektirir. Bu bireyler ıkınma önlemek için ağır nesneleri kaldırmamalarını sağlamak için uyarılmalıdır. Ayrıca fıtığı olan bireyler için destek sağlamak amacı ile kullanılan çeşitli tıbbi cihazlar vardır. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.
Orşit: Orşit için tedavi önlemleri ağrı kesici, buz paketleri, skrotal destek ve dinlenmedir. Antbiyotikler orşit olanlar için koruyucudur. Nadiren, orşit (apse gibi) komplikasyonu cerrahi drenaj gerekebilir.
Testis tümörü: Testiküler kitleye kesin bir tanı koymak için bir ürolog tarafından değerlendirmesi gerekir. Hastanın testis kanseri varsa daha ileri tedavi seçenekleri için bir uzmana sevk edilecektir.
Böbrek taşı: Karmaşık olmayan bir böbrek taşı için tedavi, genellikle ağrı kesici, anti-bulantı ilaçları ve böbrek taşı geçişini kolaylaştıran ilaçlar (örneğin, tamsulosin [Flomax]) kullanımını içerir. Böbrek taşı enfeksiyon ile komplike ise acil ürolojik konsültasyon gereklidir.

NOT: TESTİS AĞRILARI İLE İLGİLENEN TIBBİ BÖLÜM ÜROLOJİDİR.
Son düzenleyen Safi; 5 Haziran 2017 00:33
senolcıydem
27 Ağustos 2009 02:28       Mesaj #4
senolcıydem - avatarı
Ziyaretçi
ERKELERDE YUMURTALIK AĞRISI NEDEN OLUR?
Testisler dış etkilere karşı çok duyarlıdır. Hatta küçük bir yaralanma testislerin için ağrı ya da rahatsızlıklara yol açabilir. Ani, şiddetli testis ağrıları acil tıbbi bakım gerektirir.
Genç bir erkekte karın ağrısı varsa, skrotum her zaman dikkatle ele alınması gerekir. Karın ağrısı, testis ağrısı öncesinde ortaya çıkabilir. Testis torsiyonu gibi bazı durumlar doğrudan testislerde ağrıya neden olmayarak karında ağrı meydana getirir. Testis torsiyonu, testislerde meydana gelen ve kan akımını kesebilen bir bükülme sonucu ortaya çıkan ve ilgili dokunun ölmesine yol açan kritik bir durumdur. Testis torsiyonu derhal müdahale edilip, acil tedavi gerektiren bir durumdur.

Testis kanseri genellikle ağrısızdır. Ancak herhangi bir testiste kümelenme, topak ya da biçimsiz bir parça görülmüşse ağrı olsun veya olmasın doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

TESTİS AĞRISI BELİRTİLERİ
Testis ağrısına bir testis torsiyonun sebep olup olmadığı öncelikle bir sağlık uzmanı tarafından belirlenmelidir. Bu, tıbbi müdahale gerektiren bir cerrahi acil bir durumdur. Aşağıdaki bilgiler sizin testis torsiyonu ve epididimit belirtileri ayırt etmeye yardımcı olacaktır. Gene de testis ağrısı olan herhangi bir birey tıbbi değerlendirmede gecikmeye meydan vermemelidir.
 • Testis torsiyonunda ağrı genellikle aniden gelir.
 • Epididimitte ise ağrı genellikle yavaş yavaş başlar. Başlangıçta epididimit ağrıları sık sık epididim bölgesinde lokalize olur.
 • Herhangi bir kaynaktan oluşan testiküler ağrı ile etkilenen birey aşağıdaki belirtilerden biriyle karşılaşabilir:
 • Şişlik, hassasiyet veya testis ve skrotumda kızarıklık
 • Bulantı ve kusma
 • Ateş
 • Ağrılı idrara çıkma veya penil akıntı
 • Cinsel ilişki ile ağrı
 • Boşalma ile ağrı
 • Meni(semen) veya idrarda kan
ERKEK YUMURTALIK AĞRISININ ORTAK NEDENLERİ
 • Testis ağrısı başlı nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:
 • Yaralanma
 • Enfeksiyon veya inflamasyon
 • Testiküler torsiyon (10 ve 20 yaşları arasındaki genç erkeklerin çoğunda)
 • Testis Ağrısına Neden Olan Olası Enfeksiyonlar ise şunlardır;
Epididimit: Epididim içinden spermlerin geçtiği testis yaprakları kanallarının iltihabıdır. Epididimit genellikle klamidya adı verilen cinsel yolla bulaşan bir hastalık, bir idrar yolu enfeksiyonu yada prostat büyümesi nedeniyle meydana gelebilir.
Orşit: Kabakulak rahatsızlığına neden olan bir virüs ya da bakteri bir veya her iki testiste iltihaplanmaya neden olabilir. Orşit, epididimit veya prostatit (prostat bezi iltihaplanması) olarak aynı zamanda ortaya çıkabilir.

Testislerde sıvı testislerin çoğunlukla ağrısız ama şişlik ile ortaya çıkan hafif rahatsızlığa sebep olabilir. Fakat sıvı toplanmasının da birkaç ana türü vardır:
Varikosel
: Testislere kan taşıyan skrotum içinde genişlemiş damarlar.
Spermatosel
: Epididim sıvısıdır. Bu sıvıda genellikle ölü sperm hücreleri içeren kist formları mevcuttur.
Hidrosel:
Yeni doğanlarda yaygın olan bir rahatsızlıktır. Skrotum içindeki alanda ya da testis çevresinde sıvı birikmesi durumuna verilen isimdir.

Testis ağrısı ya da ağrıları fıtık veya hafiflemiş ereksiyona neden olabilir. Testis ağrısı ile ilgili ve farklı nedenler içeren testis ağrılarıisimli makalemiz sitemizde ayrıca yer almaktadır.

TESTİS AĞRISI NASIL ÖNLENEBİLİR?
Testis ağrısı birçok nedeni olduğundan tamamen önlenebilir değildir, ancak bazı tedbirler alınarak riski azaltmak mümkündür. Bunlar;
 • Sportif faaliyetlerde testiküler travmayı önlemek için uygun koruyucu ekipman giyilebilir.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların yol açtığı epididimit gibi durumlar için prezervatif kullanarak güvenli cinsel davranışta bulunmak büyük ölçüde cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Kabakulak aşısı viral orşit sıklığını azaltabilir. Buna bağlı olarak testis ağrılarına neden olan bir faktör daha ortadan kaldırılmış olur.
 • Testis tümörleri de kendi kendinizi erken muayene sonucunda erken tanı konularak, uygun tedavi kontrolünde testis ağrıları durdurulabilir.
Son düzenleyen Safi; 5 Haziran 2017 00:40
senolcıydem tarafından gönderilmiş olan #5 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç