Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 13 Mayıs 2016  Gösterim: 11.438  Cevap: 2

Kanın sıvılaşması nedir?

Misafir
3 Eylül 2009 05:10       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kanın sıvılaşması nedir?
EN İYİ CEVABI Safi verdi
KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ
Kan, damarlar içerisinde sürekli hareket halinde olan canlı bir sıvıdır. Bu sıvı , iki temel kısımdan oluşmaktadır : Plazma ve Hücreler. Plazma kısmı büyük oranda sudan meydana gelir ve içerisinde, besin maddeleri, proteinler ve metabolitler gibi bir çok katı maddeyi barındırmakta ve bunların dokulara naklini sağlamaktadır. Normal bir insanda 5000-6000 mL (5-6 litre) kadar kan bulunmaktadır. Kanın % 50-60' sıvı kısım olan plazmadan ve %40-50'si ise hücrelerden meydana gelmektedir.
Plazma :
48778d1463003169 kan nedir kanin yapisi ozellikleri ve gorevleri kan nedir3

Sponsorlu Bağlantılar


Plazmanın % 90'ı sudur.
Kalan %10 ise katı maddeleri içerir.
Bunların % 8'i proteinler , % 2'si ise diğer çözünmüş maddelerdir.
Kanın temel protein içeriği şöyle özetlenebilir :
• Albumin ..... % 60
• Globulinler ...% 36
• Fibrinojen.....% 4
Hücreler :
• Eritrositler
• Lökositler
• Parçalı Lökositler (Granulositler, PMNL)

DEVAMI Kan Nedir - Kanın Yapısı, Özellikleri ve Görevleri
Son düzenleyen Safi; 13 Mayıs 2016 04:00


Daisy-BT
3 Haziran 2010 08:48       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Kan,atardamar, toplardamar ve kılcal damarlardan oluşan damar ağının içinde dolaşan; akıcı plazma ve hücrelerden (alyuvar, akyuvar ve kan pulcukları) meydana gelmiş kırmızı renkli hayati bir sıvıdır. Bir sıvı topluluğu gibi göründüğü halde, kan aynı zamanda bir vücut dokusudur. Bu vücut dokusunun ara maddesini diğer dokulardan farklı olarak bir sıvı meydana getirir. Plazma kanın % 55'ini teşkil eder. Kalan kısmı ise alyuvarlar, akyuvarlar ve pıhtılaşmada rol oynayan trombositlerden meydana gelmiştir.

Kan sıvılaşması, kanın yoğunluğunun azalması ve akışkan olması durumudur. Kişiye, yaşa, var olan ya da geçirilmiş hastalıklara ve özellikle kalp, damar, karaciğer, dalak gibi organlardaki durumlar nedeniyle kanın sıvılığında değişmeler olur. Kanın sıvı halde olması, damar içindeyken pıhtılaşmaması gerekir ve bu çok önemli ve hayati bir sorundur.

Damarda yaralanma, kireç toplanması veya kolesterin birikmesi gibi hallerde kan damarın içinde pıhtılaşabilir. Damarda meydana gelen bu pıhtıya emboli (tıkaç) denir. Bu pıhtının kalbi besleyen ince damarları (karonerleri) tıkamasından kalp enfarktüsü ortaya çıkar. Çok tehlikeli olan bu hastalıkta kalp kasları beslenemediğinden zaman içinde bozulur. Bu gibi hastalar kalp yetmezliğinden ölebilir.Tıkanma akciğer veya böbreklerde olursa akciğer ve böbrek enfarktüsü adını alır.

Son düzenleyen Safi; 13 Mayıs 2016 04:02
Safi tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç