Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 11 Eylül 2018  Gösterim: 257.557  Cevap: 6

Kırık kemiğin iyileşme sürecindeki belirtiler nelerdir?

Misafir
28 Eylül 2009 23:52       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kaval kemiğim kırıldı. Şu an 12. gün bitti. ilk bir hafta yarım alçı yapıldı. 1 hafta sonra kontrole gittim. film çekildi kırıkta kayma olmadığı ve filmin iyi çıktığı söylenerek tam alçı yapıldı. 10 gün sonra dr tekrar kontrole gelmemi söledi tekrar kontrol filmi çekmek için. Herşey normal mi sizce ve kırık kaynarken o bölge ısınır mı çünkü kırık kısmında bir sıcaklık artışı hissediyorum .
EN İYİ CEVABI perlina verdi

Kırık İyileşme Belirtileri


Kırıkların iyileşme süreçleri çok iyi takip edilmelidir. Bazen kırığın iyileşmesinin uzun sürmesi ters bir durumun olduğunun göstergesi olabilir. Kırığın yanlış şekilde kaynaması, bölgede ödem oluşması gibi durumlar kişinin iyileşme süresince acı çekmesine sebep olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Kırık kemik düzgün bir şekilde iyileşmeye başlayınca kişinin kırık bölgesinde bulunan ağrı ve sızısı azalmaya başlar. Aynı zamanda bu bölgede oluşan morluk, kızarıklık ve ödem gibi şikayetler de zaman içerisinde hızla gözden kaybolur.

Kişi alçı çıkmadan iyileşme olumlu yönde gidiyor ise kırığın olduğu bölgeyi daha rahat hareket ettirmeye başlar. Buraya gelen herhangi bir darbe eskisi kadar kişinin canını yakmaz. Tüm bunların tersi özellikler gözleniyor ise kişinin uzman bir doktora giderek tekrar muayene olmasını ve kırığın kontrol edilmesini tavsiye ederiz.

DEVAMI >>>>> Kemik Nedir - Kemiğin Yapısı ve Görevleri


Son düzenleyen perlina; 29 Ekim 2016 13:18

ener
14 Ekim 2010 09:25       Mesaj #2
ener - avatarı
Ziyaretçi
Köprücük kemiği kırıklarından sonra ilerde bazan kırık olan yerde gözle görülür bir çıkıntı olabilir..
bu durum , özellikle yanlış ve kusurlu kaynama olduğuna işaret eder.
yanlış ve kusurlu kaynayan kemiklerin tıbbi yöntemlerle düzeltilmesi mümkün değildir.. bu durumda cerrahi olarak kusurlu kaynayan kemik tekrar kırılır ve ameliyatla düzeltilme yoluna gidilir.
Sponsorlu Bağlantılar

Ancak; özellikle köprücük kemiği kırıklarında bu tip düzeltici ameliyatlar hem çok zor , hemde çok risklidir.
Esasen bütün ortopedistler hiç bir hayati tehlike yaratmayan , sorun çıkarmayan bu ufacık çıkıntının düzeltilmesi için ; bu kadar riskli ve tehlikeli bir ameliyatı yapmazlar..ve bu cins ameliyatlardan haklı olarak kaçınırlar.

duş aldıktan sonra 8 bandajının eskiden bağlandığı şekilde usülüne uygun olarak aynen tekrar bağlanması gerekir.. bandajın rahatsızlık verecek derecede çok sıkı olmamasına veyahutta tam aksine çok gevşek olmamasına dikkat edilir..

Geçmiş olsun
Son düzenleyen perlina; 29 Ekim 2016 13:00
11 Ağustos 2011 03:11       Mesaj #3
nicely - avatarı
VIP VIP Üye
Öncelikle geçmiş olsun bu konu ile ilgili vereceğim bilgi size bu tür kırıklarda genel olarak kemik suyu , paça çorbası gayet faydalıdır kaynama açısından aynı şekilde bir arkadaşımda oldu bu durum ve bunları hep çorba olarak içti ve dikkat ederek yatınca ve kolunu kullanırken tez zamanda iyleşti
Son düzenleyen perlina; 29 Ekim 2016 12:16
M Murtaza Turan
15 Eylül 2011 18:12       Mesaj #4
M Murtaza Turan - avatarı
Ziyaretçi
Bence kırık yeri iyileşince ısı normal çünkü kırık alan boştur kemikler ısıya dayanamaz ısınır ve erir buda kırığın tedavi olmasına yardımcı olur.Eğer doktor iyi olduğunu söylediise korkma doktar hepimizden iyi bilir. Msn Happy
27 Eylül 2011 12:16       Mesaj #5
kosovalı hulya - avatarı
VIP VIP Üye
Çatlakların iyileşme süresi ;
1) hastanın yaşına
2) çatlak olan bölgeye
3) çatlak sayısına
4) çatlağın şekline
5) hastanın genel durumuna
6) çatlak sonu bakımına
7) başka hastalığı ( şeker , kalp , tansiyon gibi ) olup olmamasına
8) çatlak sonu bir komplikasyon gelişip gelişmeyeceğine göre değişir.

bu durumda ; sorunuzun en doğru ve net cevabını tedavinizi yapan doktor size söyleyecektir.

Alçı çıkarıldıktan sonra en kısa zamanda bir fizik tedavi merkezine giderek ; tembelleşen kas ve kemiklerinizi çalıştırıcı egzersizler yapmanızı ve gereken fizik tedaviyi görmenizi öneririm.

Dr. Ümit Hazar
Alıntı...
Son düzenleyen perlina; 29 Ekim 2016 12:17
perlina tarafından gönderilmiş olan #6 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
11 Eylül 2018 10:13       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Benim sol kolum kirildi ilk tam alçı yaptılar olmamış ameliyat dediler sonra başka bir hastaneye gittim alçı olmamış dediler atel yaptılar ilk kontrolünde birşey çıkmadı bir sonraki kontrolum Pazartesi kayma veya yanlış kayma olursa nasıl anlarım ve bu durumlar nasıl tedavi edilir şuan hafif sızlıyor kolum 2.haftamdayim sol kolunun bileğin altinda kirik
Hızlı Cevap
Mesaj:
paneli aç