Arama

Femur kemiği kırığından sonra ne zaman yürüyebilirim?

Güncelleme: 25 Mayıs 2018 Gösterim: 989 Cevap: 1
24 Mayıs 2018       Mesaj #1
Fahrettin Erdoğ - avatarı
Onaysız
Merhaba arkadaşlar,
Benim de yaklaşık 35 gün önce düşme sonucu sol ayak femur kemiği parcali kırığım olustu ameliyat oldum platin takıldı femur uyluk başı 2 vidalama ve diz kapağı üstü 1 vidalama oldu ilk kontrolümde dikişler alındı 1 ay sonrası tekrar kontrol 2 değnekle kırık ayağıma 20 kilo yük vererek ev içinde yürüyorum kaslarımı zorda olsa çalışarak açmayı başardım dizim şu an 90 derece 10 gündür kırık ayağımda gerilmeler oluyor ayağımı gererek uzatmak istiyorum sakıncalı mı ? Bu arada yaşım 48 geleneksel olacak ama ne zaman yürüyebilirim saygılarımla,
Son düzenleyen Safi; 25 Mayıs 2018 00:45
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
25 Mayıs 2018       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
İyileşme Süresi
Femur şaft kırıkları küçük çocuklarda 3 ay içerisinde iyileşme görülmektedir. Bu süre içerisinde çocuğun hareketsiz kalması ve yeterli düzeyde beslenmesi çok önemlidir. Yetişkin bir bireyde ise iyileşme süresi 4 ile 6 ay arasında değişmektedir. Fakat kişinin yaşı kemiğin iyileşmesinde son derece etkili olacağı gibi aynı zamanda da kişinin sigara kullanıp kullanmadığı da iyileşmeyi hızlandıracak bir durum olmaktadır. Ağrı iyileşme süresi boyunca görülecektir. Bu nedenle de doktor tarafından verilen ağrı kesicileri zamanında kişinin kullanması gerekmektedir. Kişinin gündelik hayatına döndükten bir süre kadar hareketsiz kalacağı için kaslarında güç kaybı yaşanması da söz konusu olacaktır. Bu nedenle de fizyoterapist ile görüşmeli ve kişiye uygun ev egzersizleri verilmelidir. Bu egzersizler sayesinde kişi normal kas kuvvetini tekrardan kazanarak ayağının iyileşme süresini de hızlandırmış olacaktır.
Sponsorlu Bağlantılar

BAKINIZ Femur kırığı olan bacağımın iyileşme sürecini hızlandırmak için neler yapabilirim?
SİLENTİUM EST AURUM