Arama

Ankara Üniversitesi - Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF)

Güncelleme: 4 Aralık 2016 Gösterim: 10.750 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Kasım 2008       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF)

Ad:  Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF)1.jpg
Gösterim: 1537
Boyut:  68.5 KB

Siyasal bilgiler fakültesi

Sponsorlu Bağlantılar
devlet yönetiminin belirli kadrolarına uzman yetiştirilmesini sağlamak amacıyla Ankara'da, Ankara Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan (1950) yükseköğretim kurumu. Temelini 4 aralık 1859’da İstanbul’da Mektebi mülkiyei şahane adıyla açılan eğitim kurumu oluşturur. Kaymakam ve nahiye (bucak) müdürü yetiştirmesi amaçlanan bu kuruluş, Dahiliye nezareti'ne bağlı olarak etkinlik gösterdi. Başlangıçta, öğretim iki yıldı.

Bu süre, 1877'de beş yıla çıkartılarak kurum yüksekokul' düzeyine getirildi. 1883’te okula yatılı öğrenci de alınmaya başlandı. 1892’de öğrenim süresi altı yıla çıkarıldı. 1902-1903 ders yılında yatılılığa son verildi. 1908'de adında değişiklik yapılarak Mektebi mülkiye diye anılmaya başlandı. Okul, 1915'te kapatıldı, 1918’de yeniden açıldı. 1920'de statüsünde değişiklik yapılarak Maarif nezareti’ne bağlandı. İstanbul'un işgalden kurtulması üzerine, Ankara hükümeti okulu kendi Maarif nezareti'ne bağladı (1922). Okulun Ankara'ya taşınması için 1934’te Cebeci semtinde yapımına başlanan bina 1935’te tamamlandı.

Aynı yıl, Atatürk'ün isteği doğrultusunda Mülkiye mektebi'rıın adı Siyasal bilgiler okulu'na çevrildi. Öğretim süresi dört yıl olarak saptanan okul, Ankara’da etkinlik göstermeye başladı (1936). 1946 ve bu tarihi izleyen yıllarda kuruma yeni bir statü kazandırılması için çalışmalar yürütüldü. 23 mart 1950 tarih ve 5627 sayılı yasa’yla okul, fakülteye dönüştürülerek Ankara Üniversitesi'ne bağlandı. 1956'da doktora programları yürürlüğe kondu. 1965-1966 ders yılında fakülteye bağlı bir Basın ve yayın yüksekokulu öğretime başladı. 1983'te yükseköğretim kurumlan örgütünü düzenleyen 2809 sayılı yasa’yla Ankara Üniversitesi yeniden düzenlenirken Basın ve yayın yüksekokulu Siyasal bilgiler fakültesi'nden alınarak rektörlüğe bağlandı.
Siyasal bilgiler fakültesi 1992-1993 öğretim yılında 6 anabilim dalından (Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, İktisat, İşletme, Kamu yönetimi, Maliye, Uluslararası ilişkiler) oluşmaktadır.

Kaynak: Büyük Larousse

İletişim Bilgileri

Web: A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi
Telefon: +90 (312) 319 77 20
Adres: Cemal Gürsel Cad., Cebeci, Çankaya, Ankara

Son düzenleyen NeutralizeR; 4 Aralık 2016 04:49
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
3 Aralık 2016       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF)
Siyasal Bilgiler Fakültesi, diğer bir deyişle MÜLKİYE Türkiye’de, Siyaset Bilimi, Maliye, İktisat, Kamu Yönetimi, İşletme, Çalışma Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek öğrenim sağlayan en köklü kurumdur. Fakültemizin kuruluşu ve gelişmesi yüz yıldan uzun süredir devam etmekte olan ülkemizin modernleşme ve batılılaşma hareketiyle yakından ilgilidir.
Sponsorlu Bağlantılar

Toplumsal reformların başlamasıyla birlikte , yönetim anlayışının, yapılmakta olan reformlara uyum sağlaması, siyasi ve idari kurumların etkinliğini arttırma ihtiyacları, çağdaş standartlarda idarecilerin yetiştirilmesini gerekli kılmıştır.

Fakültemiz bu ihtiyacı karşılamak üzere, 1859 yılında İstanbul’da bir meslek okulu olarak kurulmuş ve kuruluşundan itibaren bir dizi değişikliğe uğramıştır. Kuruluşunda Mekteb-i Mülkiye-i Şahane adıyla İç İşleri Bakanlığına bağlı bir kurumken, 1918 yılında adı Mekteb-i Mülkiye olarak değiştirilmiş ve Eğitim Bakanlığına bağlanmıştır. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra, 1936-1937 öğretim yılında, Atatürk’ün isteğiyle Ankara’ya taşınarak adı Siyasal Bilgiler Okulu olmuş ve öğretim süresi dört yıla çıkmıştır. 23 Mart 1950 tarihinde 562 sayılı yasa ile de Ankara Üniversitesinin çatısı altına girerek adı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi olmuştur.

1955 yılında Fakültemiz kendi statüsünde değişikliğe giderek eğitim ve öğretiminin ilk iki yılını sosyal ve siyasal bilimlerde ortak derslere ayırmış, son iki yılını ise uzmanlaşmaya tahsis etmiştir. Buna bağlı olarak, üçüncü sınıfa gelen öğrencilerin, Diplomasi ve Dış İlişkiler, İktisat ve Maliye ile İdare bölümlerinden birini tercih etmeleri istenmiştir.

Yüksek Lisans ve Doktora Programından oluşan lisansüstü öğretim, Fakültemizde 1955-56 akademik yılından bu yana yürütülmektedir.
Fakültemiz, 1982 yılında, Yüksek Öğrenim Kanununca yeniden düzenlenen çerçeveyi kabul etmiştir. Buna bağlı olarak, Fakültenin uzmanlık alanları altıya çıkmış ve bölümler birinci sınıftan itibaren bağımsız olacak şekilde örgütlenmiştir. Bu bölümler:

Uluslararası İlişkiler

Ad:  Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF)2.jpg
Gösterim: 1078
Boyut:  59.1 KB
  • Siyasi Tarih Anabilim Dalı
  • Uluslararası Hukuk Anabilim Dalı
  • Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

Yönetim Bilimleri
  • Personel Yönetimi
  • Yönetim Psikolojisi
  • Kamu Yönetimi
Hukuk Bilimleri
  • Medeni Hukuk ve Borçlar Hukuku
  • Devletler Özel Hukuku
  • İdare Hukuku
  • Ceza Hukuku
  • İnsan Hakları
Siyaset ve Sosyal Bilimler
  • Anayasa
  • Siyasal Davranış
  • Siyasal Teori
  • Sosyoloji
  • Türk Siyasal Tarihi
Kentleşme ve Çevre Sorunları
  • Kentsel Politikalar
  • Çevresel Politikalar
Karşılaştırmalı Siyaset
Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları

İktisat

1. SINIF DERSLERİ
  • İktisada Giriş
  • Matematik
  • İktisada Giriş II
  • Matematik II
2. SINIF DERSLERİ
  • Mikro İktisat
  • Matematiksel İktisat I
  • İstatistik I
  • İktisat Tarihi
  • Araştırma Yöntemleri ve Etiği
  • Makro İktisat
  • İktisadi Düşünceler Tarihi
  • Doğal Kaynaklar ve Çevre
3. SINIF DERSLERİ
  • Para Teorisi
  • Uluslararası İktisat Teorisi
  • İktisadi Büyüme
  • Türkiye İktisadi Tarihi
  • Sanayi İktisadı
  • Uluslararası İktisat Politikası
  • Kalkınma İktisadı
  • İstatistik II
  • Uluslararası Finans
  • Kamu Finansmanı Analizi
4. SINIF DERSLERİ
  • Ekonometri I
  • Türkiye Ekonomisi
  • Finansal İktisat
  • Finansal Kuruluşlar
  • Ekonometri II
  • Dünya Ekonomisi
  • Para Politikası
  • Oyun Teorisi

Maliye

• Mali İktisat
  • Mali Hukuk
  • Maliye Teorisi
  • Bütçe ve Mali Planlama

İşletme

• Muhasebe ve Finansman
  • Sayısal Yöntemler
  • Ticaret Hukuku
  • Üretim Yönetimi ve Pazarlama
  • Yönetim ve Organizasyon
  • Kooperatifçilik

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

• Çalışma Ekonomisi
  • İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik
  • Yönetim ve Çalışma Psikolojisi
  • Yönetim ve Çalışma Sosyolojisi
  • Sosyal Politika Araştırma ve Uygulama Merkezi (SPAUM)

Araştırma Merkezleri

• Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi - ATAUM
  • İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı Araştırma ve Uygulama Merkezi - İKDAM
  • Küçük İşletmecilik ve Girişimcilik Araştırma ve Uygulama Merkezi - KİGAUM
  • Ernst Reuter İskan ve Şehircilik Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi - İHM
  • Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Araştırma ve Uygulama Merkezi - KAYAUM
  • Sosyal Politika Araştırma ve Uygulama Merkezi - SPAUM
  • Uluslararası Siyasi ve Ekonomik İlişkiler Araştırma Merkezi
  • Ekonomik ve Mali Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • İşletme Ekonomisi Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Gelişme ve Toplum Araştırma ve Uygulama Merkezi - GETA
Aynı düzenlemeyle lisansüstü öğrencilerin sorumluluğu da Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ ne geçmiştir.
Bugün için, Fakültemizin altı bölümü ve dokuz araştırma merkezinde, 168 akademik personel (34 profesör, 25 doçent, 25 yardımcı doçent, 74 araştırma görevlisi, 2 öğretim görevlisi, 4 uzman) ve 69 idari personel lisans ve lisansüstü eğitim ve öğretimi sürdürmektedir. Fakültemiz mezunları ki MÜLKİYELİLER olarak adlandırmaktadır, Dış İşleri, İç İşleri ve Maliye Bakanlığı gibi kamu kurumlarının yanında bankalar ve özel şirketlerde en üst makamlarda istihdam edilmektedir. Ayrıca, Fakültemiz mezunu Mülkiyeliler arasında çok sayıda başbakan, bakan, milletvekili, büyükelçi, vali, gazeteci ve önde gelen iktisatçılar bulunmaktadır.

Fakültemiz, tarihi boyunca Türk Halkının nezdinde değişim, reform ve akademik özgürlüğün sembolü olmuş, tarihsel misyonunun ve sorumluluğunun bilincinde Türkiye Cumhuriyeti’nin entellektüel ve siyasi evrimine katkıda bulunmaya devam etmiştir. Bu sorumluluğun yansıması olarak da sosyal ve siyasal sorunlar karşısında yapıcı eleştiri hakkını kullanmaya devam etmektedir.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
SİLENTİUM EST AURUM
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
3 Aralık 2016       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM

Mekteb-i Mülkiye

tam adı MEKTEB-Î FÜNUN-İ MÜLKİYE, Osmanlı döneminde, mülki yöneticiler yetiştirmek için İstanbul’da açılan (4 Aralak 1859) öğretim kurumu.

Osmanlı yenileşme hareketinin temel amaçlarından biri merkez ve taşra yönetim örgütünün yeniden düzenlenmesiydi. Tanzimat Fermanı (1839) ve Islahat Fermanı (1856) bu alanda buyurucu hükümler getirmiş, sonuçta yeni kurumlar oluşturulmuştu. Bu kurumlarda yeni yasa ve tüzükleri sağlıklı biçimde yorumlayarak uygulayacak yönetici eksikliği, bu alandaki eğitimin bir an önce ele alınmasını zorunlu kıldı.

Mekteb-i Mülkiye bu koşulların dayatmasıyla kuruldu. Okula rüştiye mezunlarından seçme sınavını kazananlarla yaşı 30’u geçmeyen düşük maaşlı memurlar alınacak, ila yıl olan öğretim süresi sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlar Dahiliye Nezaretinde memurluğa atanacaktı. İlk yıl Mekteb-i Mülkiye’ye 50 öğrenci kabul edildi. 1861’de, mezun olan ilk öğrenciler kaymakamlık ve kaza müdürlükleriyle mal müdürlüklerinde görevlendirildi. Okul 1863’te, ilk kurulduğu yer olan Ticarethane binasından Divanyolu’ndaki Nuri Efendi Konağı’na taşındı. Konağın ertesi yıl yanması üzerine de Vefa’da Saib Paşa Konağı’na yerleşti. Öğretim süresi 1869’da üç, ertesi yıl da dört yıla çıkarıldı.

I. Meşrutiyet’in ilanından (1876) sonra Mekteb-i Mülkiye yeniden düzenlendi. Öğretim süresi beş yıla çıkarılarak adı Mekteb-i Mülkiye-i Şahane oldu. Üç idadi ve iki yüksek sınıftan oluşan okula Mekteb-i Sultani (sonradan Galatasaray Lisesi) son sınıf öğrencileri ve mezunlarıyla Mahrec-i Aklâm (Mekteb-i Aklâm) öğrencileri sınavla alınacaktı. Fransızca öğretimi zorunluydu. Öte yandan bu okuldan mezun olmayanların kaymakamlık, kaza müdürlüğü gibi görevlere getirilemeyeceği de hükme bağlandı. Mekteb-i Mülkiye-i Şahane 1 Aralık 1877’de, bugün Cağaloğlu Anadolu Lisesi’ne ait olan Maarif Nezareti binasındaki bir dairede öğretime başladı. 1880’de yatılı öğrenci kabul etmeye başlayan okulun idadi bölümü 1900’de ayrılarak Mercan İdadisi’ne dönüştürüldü.

II. Meşrutiyet’in ilanından (1908) sonra adı yeniden Mekteb-i Mülkiye olarak değiştirilen okul ödenek yetersizliği nedeniyle 1915’te kapatıldı. 1918’de üç yıl süreli bir okul olarak yeniden açıldı ve aynı yıl Yıldız Sarayı’ndaki Yaveran Dairesi’ne taşındı.

Cumhuriyet’in ilanından sonra eğitim alanında yapılan düzenlemeler sırasında Mülkiye Mektebi programı da ele alındı. Okulun idari ve mali şubelerinin üç, siyasi şubesinin ise dört yıl öğretim vermesi öngörüldü. Ama ilk iki yıl bütün şubelerde ortak öğretim yapılacaktı. 1930’daki düzenlemede ise okulun bütün şubelerinin öğretim süresi üç yıl olarak belirlendi.

Mülkiye Mektebi, 1933 Üniversite Reformu sonrasında, 16 Haziran 1935’te çıkarılan 2777 sayılı yasayla Siyasal Bilgileı Okulu adını aldı. Aynı yıl Ankara’da, öğretimin bugün de sürdürüldüğü Cebeci’deki okul binasının yapımına başlandı. 1936’da öğretim süresi dört yıla çıkarıldı, aynı yıl okul Ankara’ya taşındı. Siyasal Bilgiler Okulu 23 Mart 1950’de 5627 sayılı yasayla Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne (SBF) dönüştürüldü ve Ankara Üniversitesi’ne bağlandı.

kaynak: ana Britannica
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
SİLENTİUM EST AURUM