MsXLabs
Sayfa 1 / 3

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Suyun buharlaşmasını sağlayan veya hızlandıran sebepler nedir? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/280185-suyun-buharlasmasini-saglayan-veya-hizlandiran-sebepler-nedir.html)

Misafir 10 Kasım 2009 20:43

suyun buharlaşmasını sağlayan veya hızlandıran sebepler nelerdir ?

nötrino 11 Kasım 2009 21:17

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1562265)
suyun buharlaşmasını sağlayan veya hızlandıran sebepler nelerdir ?

Su buharlaştığında sıvı halden gaz haline dönüşür. Buharlaşma 0 C ve 100 C arasındaki herhangi bir sıcaklıkta olabilir. Buharlaşma her zaman için aynı hızda meydana gelmez. Buharlaşma bazen çabuk bazen de yavaş olur.Suyu sıvı halden gaz haline dönüştürmek için Isı Enerjisi gereklidir. Su ısıtıldığında yüksek enerjili olduğu için daha çabuk buharlaşır.

Su geniş bir yüzeyde, dar bir yüzeye göre daha çabuk buharlaşır. Islak olan çamaşırlar serildiğinde daha kolay kurur.Esintili hava, oluşan buharı anında uzaklaştırır. Islak cisimlerin üzerine hava püskürttüğümüzde onları daha kolay kuruturuz.
Yüksek sıcaklık, geniş yüzey ve esintili hava buharlaşmayı hızlandıran faktörlerdir.

Misafir 29 Kasım 2009 20:59

hanisi enerji kaynağı suyun buharlaşmasını doğrudan etkiler
a:çöp kovası
b:güneş
c:kazık
d:çeşme

Misafir 6 Aralık 2009 17:23

suyun buharlaşmasına örnek

Misafir 21 Kasım 2010 21:21

buharlaşmaya örnekler

Kolonyayı elimize döktüğümüzde buharlaşarak gaz haline dönüşür.Kolonya buharlaşırken elimizden ısı alır ve elimiz bu yüzden serinler. ÇAMAŞIRLAR KURURKEN ORTAMDAN ISI ALIR VE ORTAMI SERİNLETİR

Misafir 4 Aralık 2010 12:39

suyun buharlaşmasına örnk olarak;
bi bardak suyu sıcak ve üstü açk bir ortamda 1-2 gn bekletin buharlaştıını göreceksinizzzz

Misafir 7 Aralık 2010 15:46

Su buharlaştığında sıvı halden gaz haline dönüşür. Buharlaşma 0 C ve 100 C arasındaki herhangi bir sıcaklıkta olabilir. Buharlaşma her zaman için aynı hızda meydana gelmez. Buharlaşma bazen çabuk bazen de yavaş olur.Suyu sıvı halden gaz haline dönüştürmek için Isı Enerjisi gereklidir. Su ısıtıldığında yüksek enerjili olduğu için daha çabuk buharlaşır.

Su geniş bir yüzeyde, dar bir yüzeye göre daha çabuk buharlaşır. Islak olan çamaşırlar serildiğinde daha kolay kurur.Esintili hava, oluşan buharı anında uzaklaştırır. Islak cisimlerin üzerine hava püskürttüğümüzde onları daha kolay kuruturuz.
Yüksek sıcaklık, geniş yüzey ve esintili hava buharlaşmayı hızlandıran faktörlerdir
(( BUHARLAŞMAYA ÖRNEKLER))

Kolonyayı elimize döktüğümüzde buharlaşarak gaz haline dönüşür.Kolonya buharlaşırken elimizden ısı alır ve elimiz bu yüzden serinler. ÇAMAŞIRLAR KURURKEN ORTAMDAN ISI ALIR VE ORTAMI SERİNLETİR

Misafir 13 Aralık 2010 16:40

bakın hele ;

bakın gari ben buharlaşmaya örnek isteyom . acil buluverirseniz sevinirim . yarına yazılım var . ögretmen çabuk isteyomuş . lutfen buluveremedim ben bare siz buluverin .:)

ener 13 Aralık 2010 16:44

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1896183)
bakın hele ;

bakın gari ben buharlaşmaya örnek isteyom . acil buluverirseniz sevinirim . yarına yazılım var . ögretmen çabuk isteyomuş . lutfen buluveremedim ben bare siz buluverin .:)

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1884943)
suyun buharlaşmasına örnk olarak;
bi bardak suyu sıcak ve üstü açk bir ortamda 1-2 gn bekletin buharlaştıını göreceksinizzzz

Yüksek sıcaklık, geniş yüzey ve esintili hava buharlaşmayı hızlandıran faktörlerdir.

Misafir 6 Ocak 2011 17:30

çok saol ya buharlaşmaya örnek isimli ödewime yardımcı oldunn ama daha değişik seyle rsölerseniz sewinirim acill performans ödewi yaoıyomm :) :'(

Saat: 01:58
Sayfa 1 / 3

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık