MsXLabs
Sayfa 1 / 17

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   İyonlar, Urartular, Frigler, Lidyalılar ve Hititlerin yönetim şekilleri nasıldır? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/286863-iyonlar-urartular-frigler-lidyalilar-ve-hititlerin-yonetim-sekilleri-nasildir.html)

Misafir 4 Aralık 2009 16:34

yhaw bunların yönetim şekillerini, ekonomik faliyetlerini söyler misiniz?

nötrino 4 Aralık 2009 17:59

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1590152)
yhaw bunların yönetim şekillerini, ekonomik faliyetlerini söyler misiniz?

Hititler:Hitit Devletinin,Yönetim şekli merkezi krallıktır Kral ve üyeleri kraliyet ailesinden gelen kişilerden oluşan politik bir kurumdur. Yönetimin politik organı Pankuş’tur (İmparatorluk Meclisi).Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Frigyalılar: Krallarına Midas ünvanı verirlerdi.
Tarım ve hayvancılıkla uğraşmışlardır.Tarım ve hayvancılıkla ilgili sert kanunlar koymuşlar tarıma ve hayvancılığa zarar verenleri şiddetle cezalandırmışlardır. (saban kırmanın, öküz kesmenin cezası ölümdür.)

Lidyalılar:Kral Giges zamanında bağımsız bir devlet kurmuşlardır.
Başkentleri Sard şehridir.( Bugünkü Manisa-Salihli yakınlarındadır.)
Ticaretle uğraşmışlardır.Kral Giges Efes’ten başlayıp Mezopotamya’ya kadar uzanan Kral Yolu’nu yaptırmıştır.
Ticaretteki bu gelişmeler nedeniyle Lidyalılar tarihte ilk kez parayı icad ettiler.Ticarette paranın kullanılmasıyla takas yöntemi kalktı, düzenli bir ekonomik yapı oluştu.

Urartular:M.Ö 900 yılında Doğu Anadolu’da kuruldu.
Başkenti Tuşpa(Van) şehridir.
Maden işlemeciliğinde ilerlemişlerdir.
Tarımla ve hayvancılıklada uğraşmışlardır.Van ovasını sulamak için yaptıkları su kanalları günümüzde bile kullanılmaktadır.

İyonlar:İzmir, Milet, Foça ve İzmir’de şehir devletleri halinde yaşadılar.
Denizcilikle uğraştılar, deniz ticareti yaptılar.

İlkçağ Uygarlıklarının Genel Özellikleri

-Genellikle iklim ve yer şekillerinin uygun olduğu su kenarlarında kurulmuşlardır.
-Daha çok tarıma dayalı üretim vardır.
-Genellikle site (kent) devleti biçiminde oluşmuşlardır.(Polis, Nom, Site)
-Yönetim anlayışları tanrısaldır:
-Bütünüyle tanrısal; Mısır(tanrı kral)
-Yarı tanrısal; Mezopotamya (rahip kral)
-İlk Federal Devlet Urartular’dır
-İlk parayı Lidyalılar kullandı
-Tapates adındaki kilimler Frigler’de görülür
-Lidyalılar Kral Yolu'nu bulmuşlardır.(Ticaret yolu)

Misafir 7 Aralık 2009 21:18

yaww bana hititlerin, frigyalıların ve asurluların yerleşim yeri, ekonomik faaliyetleri ve dünya uygarlığına katkısını sölermisin acillllll!!!!!!!!!

nötrino 7 Aralık 2009 21:28

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1595584)
yaww bana hititlerin, frigyalıların ve asurluların yerleşim yeri, ekonomik faaliyetleri ve dünya uygarlığına katkısını sölermisin acillllll!!!!!!!!!

Asurlu uygarlığının merkezi ninova'dır.Ticaretle uğraşmışlar, kolonicilik yapmışlardır.Yapılan araştırmalar sonucu anadolu’da ilk yazılı belgeler bulunmuştur. Bu durum anadolu’ya yazıyı Asurluların getirdiğini göstermiştir.Böylece anadolu’nun tarih çağlarına geçmesini sağlamışlardır. Çünkü tarih çağları yazının kullanılmasıyla başlar.Kültepe tabletleri, asurlu tüccarlardan kalmadır
*frigya ve hititlerle ilgili bilgi yukarıda verilmiştir inceleyin

Misafir 8 Aralık 2009 18:12

iyonların yönetim şekli nedir

_KleopatrA_ 8 Aralık 2009 18:34

İyonya'da Siyasi Yapı [değiştir]

Siyasal yapılanmaları bağımsız şehir devleti şeklinde idi. Şehir devletlerinin temsilcileri "Panionion" adlı kutsal alanda (halen Kuşadası'na bağlı Güzelçamlı'da) dini ve siyasi amaçlar için dönemsel olarak toplanmakla birlikte, hiçbir zaman ortak bir siyasi yapıda bir araya gelmediler.Hiç bir zaman bir araya gelmedikleri için ortak karar aldıkları bir yerde yoktur.Tüm Karadeniz, Kuzey Ege, Güney İtalya ve Sicilya sahillerinde çok sayıda koloni kurarak Akdeniz havzasındaki ticari üstünlüklerini geliştirdiler. Amasra, Sinop, Trabzon, Batum, Kefe, Varna, Enez, Napoli, Sirakuza, Marsilya, Nis gibi birçok kent ilk kez İyonyalılar tarafından kolonize edildi.
İyon şehir devletlerinin başında en eski dönemde krallar bulunuyordu. MÖ 7. yüzyılda halkın seçtiği kişiler, meclislerin yardımı ile şehirleri yönetmeye başladılar. 6. yüzyılda seçim yoluyla iktidarı ele geçiren güçlü yöneticiler tiranlık düzenini kurdular.

Misafir 8 Aralık 2009 20:43

iyonların yönetim şekli

nötrino 8 Aralık 2009 21:05

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1597196)
iyonların yönetim şekli

İyonya Şehir Devletlerini önce krallar, asillerin kurmuş olduğu oligarşiler (iktidarın bir grubun veya bir ailenin ya da bir sınıfın elinde bulunması), sonradan da demokratik hükümetler yönetmiştir.
- Şehir devletleri halinde yaşamışlardır. Bu nedenle merkezi bir devlet yoktu.

Misafir 11 Aralık 2009 18:10

iyonlar yönetim biçimi,başkenti,yerleşim yeri,ekonomik faaliyetleri,dünya uygarlığına katkısı

Misafir 15 Aralık 2009 17:51

iyonlar,lidyalılar,sümerler ,asurlar'yönetim biçimi nedir

Saat: 12:42
Sayfa 1 / 17

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık