MsXLabs

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Cevaplanmış (https://www.msxlabs.org/forum/cevaplanmis/)
-   -   Televizyonun insanlar üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri nedir? (https://www.msxlabs.org/forum/cevaplanmis/295902-televizyonun-insanlar-uzerindeki-olumlu-ve-olumsuz-etkileri-nedir.html)

Misafir 3 Ocak 2010 23:15

Televizyonun insanlar üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri nedir?

Televizyon insanları nasıl etkiler?
Televizyonun hayatımıza etkileri nelerdir?
Televizyonun insanlara zararları nelerdir?
Televizyonun sosyal hayata etkileri nelerdir?

Baturalp 14 Kasım 2016 03:07

Televizyonun insan hayatındaki yeri, önemi ve etkileri

Giriş
  • Televizyon, günlük hayatımızın görsel ve işitsel anlamda vazgeçilmez unsurlarından biridir.
  • Çağımızda, insan hayatını iletişim ve bilgilenme anlamında olumlu ya da olumsuz etkileyen önemli faktörlerden biridir.
  • Günümüz insanının iş dışında en fazla zaman ayırdığı etkinlikler arasında yer alır.
Konu başlıkları
  • İletişim aracı olarak televizyon
  • Kültür aracı olarak televizyon
  • Eğitim aracı olarak televizyon
  • Tüketim (reklam) unsuru olarak televizyon
  • Televizyonun olumlu etkileri
  • Televizyonun olumsuz etkileri
  • Televizyonun çocuklar üzerindeki etkileri
  • Televizyon izlerken nelere dikkat etmek gerekir?
1. İletişim Aracı Olarak Televizyon
  • Televizyon küresel bir iletişim aracıdır.
  • Yayımlanan haberlerle dünyayı yönlendirmektedir.
  • Belgesellerle dünyanın bir ucunda bulunan insanların belki de hiçbir zaman göremeyecekleri, doğal çevre, kültürel varlıklar, tarihi ve turistik yerler evlerin içine kadar girebilmektedir.
  • Dünyanın her hangi bir yerindeki olaylardan anında haberdar olmayı sağlar.
2. Kültür Aracı Olarak Televizyon
  • Yayınlanan programlarla insanların kültürleri tanımasına yardımcı olur.
  • İnsanların kültürlenme sürecinde önemli bir yeri vardır.
  • Evrensel kültür değerlerinin oluşmasında etkilidir.
  • Kültürel yozlaşmada birinci derecede etkili bir faktördür.
3. Eğitim Aracı Olarak Televizyon
  • Yayınlanan programlarla televizyon bir eğitim aracıdır.
  • Toplum değerlerinin oluşmasında etkilidir.
  • Açık öğretim lisesi programları, eğitim çağı dışına çıkmış insanların yetiştirilmesinde yararlı olabilmektedir.
  • Çocuk programları ile çocukların yetiştirilmesinde göz ardı edilemez bir etkiye sahiptir.
  • Hazırlanan filmlerle televizyon, toplumda olması gerekenlerle olmaması gerekenlere eleştirel bir yaklaşımla baktığında eğitici bir nitelik kazanmaktadır.
  • Özellikle küçük yaştaki çocukların televizyonun karşısında fazla kalması nedeniyle, bu çocukların genel karakterini televizyonun oluşturduğu söylenebilir.
  • Şiddetin yaygınlaşmasında önemli bir etkendir.
4. Tüketim (Reklam) Unsuru Olarak Televizyon
  • Yayınlanan reklamlarla insanlar tüketime yönlendirilmektedir.
  • İnsanlarda kalite ve fiyat kriterlerinin ötesinde marka kriteri gelişmekte ve marka tutkusu oluşturulmaktadır.
  • Piyasadaki mal ve hizmetlerden haberdar olmayı sağlamaktadır.
  • Özellikle ekonomik düzeyi düşük ailelerin çocuklarında, reklamlarda görülen fakat alınamayan ürünlerden ötürü psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.
5. Tüketim (Reklam) Unsuru Olarak Televizyon
  • Çocuklar ve gençler lüks tüketime yönlendirilmekte, aile ekonomileri zor duruma sokulmaktadır.
  • Özellikle çocuklarda ve gençlerde gelişen lüks tüketim nedeniyle her istenileni alma isteği çocukları ve gençleri suça (hırsızlık, gasp, kapkaç) itmektedir.
  • İstedikleri alınamayan çocuklar aşağılık kompleksine kapılmakta, özellikle ergenlik döneminde ailelerinden utanç duymaktadırlar.
6. Televizyonun Etkileri
  • Televizyonun etkisinin olumlu ya da olumsuz olması tamamen kullanmaya ve yayınlanan programlara bağlıdır.
  • İzlenecek programlar iyi seçildiği takdirde televizyonun yaydığı az miktardaki radyasyon dışında hiçbir zararı olmaz.
  • Programlarda seçici davranılmadığı takdirde televizyonun bir çok zararı ortaya çıkabilmektedir.
6. 1. Televizyonun Olumlu Etkileri
  • İstenildiği takdirde, programlarda seçici davranıldığı takdirde iyi bir zaman geçirme aracıdır.
  • Günümüzde yakın çevresiyle, komşusuyla ilişkisi olmayan insanlara dünyanın her yanını tanıtabilmekte.
  • Eğitici programlarla yetişkinleri olduğu kadar çocukların eğitimi üzerinde de etkili olabilmektedir.
  • Haber kuşak programlarıyla ülke içinde ve dünyada meydana gelen gelişmelerden insanların haberdar olmasını sağlamaktadır.
  • Toplumsal kültürün yaygınlaştırılmasında etkilidir.
  • Alanlarında uzman kişilerce toplumun bilgilendirilmesini sağlamaktadır. (Sağlık, deprem, ekonomi vb.)
  • Çocuklara yönelik yayın kuşaklarıyla çocukların zihinsel, ruhsal gelişimlerine katkı sağlanabilmektedir.
  • Eğlence programlarıyla günümüzde yoğun stres altında yaşayan insanların stresinin azaltılmasında önemli bir etkendir.
  • Eğlence yerlerine gidemeyen, ekonomik sıkıntılarla boğuşan günümüz insanının eğlence ihtiyacını gidermektedir.
  • Eğitim kuşağı programlarla yüz yüze eğitim imkanına sahip olmayan insanımıza eğitim imkanı sağlayabilmektedir.

DEVAMI >>>> Önemli İcatlar - Televizyon

Saat: 15:54

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık