MsXLabs
Sayfa 1 / 3

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Cevaplanmış (https://www.msxlabs.org/forum/cevaplanmis/)
-   -   Denizkızları gerçek midir, eski zamanlarda yaşadıkları doğru mudur? (https://www.msxlabs.org/forum/cevaplanmis/304552-denizkizlari-gercek-midir-eski-zamanlarda-yasadiklari-dogru-mudur.html)

Misafir 11 Şubat 2010 21:18

Denizkızları gerçek midir, eski zamanlarda yaşadıkları doğru mudur?

Denizkızları gerçek midir, eski zamanlarda yaşadıkları doğru mudur?

Misafir 11 Şubat 2010 21:28

Hayır gerçekte böyle bir canlı yoktur.Bunlar birer efsanedir.Ama halk dilinde deniz kızı adı verilen, Akciğerli balıklar vardır.

''Bu yarı insan yarı balık vücutlu insansıların efsaneleri M.Ö. 5000 yılına kadar dayanır. Genel bir kanı ise, bu efsanelerin oluşumunda, deniz ineklerinin büyük etkisi olduğudur. Bu teoriyi destekleyecek bir örnek olarak, Christopher Columbus'un yeni dünyaya olan yolculuğu sırasında deniz kızları gördüğünü, ama çok çirkin olduklarını ve daha cazip olmalarını beklediğini söylemesi verilebilir. Deniz inekleri gibi büyük vücutlu deniz memelilerinin kolları, yavrularını bir beşikte gibi taşıyabilmeleri için evrim geçirmiş ve insan kollarına benzemiştir. Denizcilerin bu deniz memelilerini görüp doğa üstü yaratıklar olduklarını düşünmeleri oldukça mümkündür. Geleneksel deniz kızı betimlemelerindeki, akan uzun saçların ise, deniz ineklerinin okyanus yüzeyine yakın yerlerde yüzerlerken kafalarına dolanan yosunların verdiği uzun saçlı görüntüsünden kaynaklandığı düşünülmektedir. Deniz kızı gördüğünü iddia edenlerin verdiği ortak bilgiler de yosun renkleriyle ve deniz ineklerinin özellikleriyle oldukça uygundur. Deniz kızlarını konuşmayan, yeşil, siyah, kahve rengi veya sarı saçlı, balık kuyruklu, genelde okyanuslarda ve bazen de nehirlerde yüzen doğa üstü insansılar olarak tanımlarlar.'

RuffRyders 11 Şubat 2010 23:03

Deniz kızları, belinden yukarısı dişi bir insan görünümünde olan, ama aynı zamanda bir balık kuyruğuna sahip olan efsaneleşmiş düşsel inanışlardır.

Dünya üzerinde birçok kültürde deniz kızları farklı, ama birbirine çok yakın şekillerde betimlenmiştir. Sirenler gibi bazı deniz kızları denizcilere şarkılar söyleyip onları büyülerler, işlerinden alıkoyarlar ve güverteden denize yuvarlanmalarına ya da daha kötüsü geminin batmasına neden olurlar. Diğer hikâyelerde ise deniz kızları boğulma tehlikesi geçiren erkekleri kurtaran iyi kalpli deniz canlıları olarak betimlenmişlerdir. Aynı zamanda bu erkekleri su altındaki krallıklarında yaşamaya da davet ederler. Hans Christian Andersen'in Küçük Deniz Kızı'ında ise deniz kızlarından bazılarının erkekleri denizin altına doğru çekerken insanların su altında nefes alamadıklarını unuttukları ya da bilmedikleri söylenir.

Yunan Mitolojisi'ndeki Sirenler ise daha sonraları deniz kızlarıyla bir tutulmuş, hatta bazı dillerde iki yaratık için de aynı sözcük kullanılmıştır. Deniz kızlarına benzeyen diğer mitolojik ve efsanevî deniz yaratıkları ise su perileri (Nemfler gibi) ve başka formlara (Başka hayvanlara ya da diğer efsanevî hayvanlara) bürünebilen hayvanlardır.

nötrino 11 Şubat 2010 23:24

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1690468)
ben eskiden denizkızlarının gerçekten yaşayıp yaşamdığınımerak edip araştırdım pek bişi elde etmedim ama bulabildiğim tek şey belden yukarısı insan kemiği omurlar ve el kol kemikleri insan şeklindeydi belden aşşağısı ise birlesik 1.59 cm olan bir bütün kemik bulduk ama kafası insanlarınkine benzemiyordu ve kuş gagası gibi uzantılydı acaba bu havaaililer uydurdu mu yoksa gerçekmi vede bir başka araştırmam dünyada hala iki denizkızının yaşadığını ve birinin atlas okyanusunda birininde marmara denizinde olduğunu okudum bunun gerçeklik payı nedir acaba?

İlginç araştırmalarınız olmuş...Deniz kızı sadece mitolojik bir efsane olarak geçiyordur tüm kaynaklarda heryerde, özellikle yunan mitolojisinde deniz kızları sirenes adıyla anılmışlardır Bu bilgi heryerde yazar Muhtemelen bulduğunuz iskelet değişik bir başka canlı türüne ait bir fosil gibi görünüyordur Fosil diyorum çünkü eskiden yaşamış bir canlı olduğu belli oluyordur tasvirinize göre Ayrıca marmara ya da atlas okyanusu civarında deniz kızı denilen bu mitolojik canlılar yaşıyor olsaydı şimdiye kadar duyulur ve mutlaka açığa çıkarılırdı Konuyla belki alakasız ama bir kız kulesi vardır marmarada boğaz girişinde onunda hikayesi bellidir...

nötrino 8 Ağustos 2011 10:46

Alıntı:

nicely adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2138571)
kuranda yeri var

Gökteki ,yerdeki,denizlerdeki kısaca kainat üzerinde yaratılmış herşeyden Kur-an bahsetmektedir Ama bunun yanında ,Kur-an'daki ayetler tefsirsiz anlaşılmaz. Tefsir ayrı bir ilim dalıdır Böyle bir cümle kuruyorsanız,ayetin tefsirini ve tefsir kaynağını belirtmelisiniz.

nicely 10 Ağustos 2011 04:24

Alıntı:

nötrino adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2138665)
Gökteki ,yerdeki,denizlerdeki kısaca kainat üzerinde yaratılmış herşeyden Kur-an bahsetmektedir Ama bunun yanında ,Kur-an'daki ayetler tefsirsiz anlaşılmaz. Tefsir ayrı bir ilim dalıdır Böyle bir cümle kuruyorsanız,ayetin tefsirini ve tefsir kaynağını belirtmelisiniz.

selam bunu söyleyen hoca bu sene vefat etti ama ben genede bu konuyu inşallah iyce öğrenmeye çalışacağım eskilerden çok iyi bilen bir hoca idi ve osmanlıca ve arapça dilinde ise gayet tecrübeli idi müsait bir zamanda bunu araştıracağım.

nötrino 10 Ağustos 2011 17:55

Alıntı:

nicely adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2139789)
selam bunu söyleyen hoca bu sene vefat etti ama ben genede bu konuyu inşallah iyce öğrenmeye çalışacağım eskilerden çok iyi bilen bir hoca idi ve osmanlıca ve arapça dilinde ise gayet tecrübeli idi müsait bir zamanda bunu araştıracağım.

Aleyküm Selam;Yukarıda her ne kadar açıkca ifade etmişsem de ,asıl demek istediğim şu=>Araştırılan bir bilginin Kur-an da bulunup bulunmadığı kesin olarak bilinmeden bunun doğruluğundan emin olunmadan Bu bilginin ''Kur-an da yeri var'' denilerek Kur-an'a isnad edilmesi Böyle bir cümle kurduktan sonra ,ayetin tefsirini ve tefsir kaynağını belirtmelisiniz. Duyum aracılığıyla ya da her ne şekilde olursa olsun edindiğiniz bir bilginin,Kur-an da kesin olarak bulunduğundan emin olmadan,bu bağlamda kuracağınız cümlelere dikkat etmeniz gerekir.

Kaldı ki bir konunun Kur-an da yeri olup olmadığını anlamak için ciddi kaynak taraması yapılmalı(sağlam tefsir kaynakları) ve bu tefsir kaynakları dikkatli ve hassas bir şekilde incelenmelidir Bu da haliyle hiç de kolay bir iş değildir.

Tanıdığınız hocanın arapça ya da osmanlıca bilmesi de bu gerçeği değiştirmiyordur Eğer hocanız size Kur-an da şu ayette bu gerçekten şu şekilde bahsedilmektedir Bu ayetin tefsiri şu şekildedir ve tefsir kaynağı şu dur şeklinde bir bilgi vermiş olsaydı O zaman yukarıdaki cümleyi kurabilirdiniz Kısacası burada söz konusu olan hocanızın(Allah rahmet eylesin) neyi bilip bilmediği ya da ne kadar bilgili olduğu değil; Bir bilginin Kur-an da bulunup bulunmadığı kesin olarak bilinmeden bu bilginin Kur-an'a isnad edilmesidir Umarım anlatabilmişimdir.

Misafir 15 Kasım 2011 16:00

bence deniz kızları gerçek değildir öyle bir şey olsaydı bütün kaptanlar ölürdü benim babam kaptan ama öyle bir şeyin olmadığını söylüyor bunlar çok yalan dolan işler ben inananlara enayi diyiyorum. bu söylelenlere kanmayın benim merak etiğim şey acaba bunu kim uydurdu. bence bu olaylardan uzak durun ben bu tür olaylara burnumu soktum başım belaya girdi................................ güle güle size hikayemi sonra anlatmalıyım şimdi babamın teknesindeyim çook işimiz var.........................

Misafir 7 Ocak 2012 16:08

denizkızı ruhu

denizkızı var çünkü ben 53 yaşındayım.rahmetli dedem ile birlikte derin bir ırmağa girdik o zaman 6 yaşındaydım küçük bir taş gördüm sonra onu cebime koydum ama bir baktım balık,hem de gümüş rengiydi.sonra büyük bir evin yarısı kadar bir deniz kabuğu gördüm
dedeme dedim dedem çok merak etti gerçekten korkmuştum dedem içini açınca denizkızı üstümüze saldırdı.beyaz tenli
idi cin gözlü sonra dedem ile bir soruşturma başlattık kumun dibini aradık hatta bir icat yaptık ayna gibi birşey kuma tutunca nerede deniz kızı olduğnu söylüyor ama inanmazsanız inanmayın böyle bir şey var sonra ise en korkunç yeri onu öldürdük ve ölüsünü benim odamdaki bir sandığa koyduk ama en korktuğum şey gece ruhu gelip dedem ve beni rahatsız ediyordu.sakın deniz kızını öldürmeyin.başınız bir aksiyondan geçebilir...

melis26 30 Ocak 2012 19:33

Deniz kızları, belinden yukarısı dişi bir insan görünümünde olan, ama aynı zamanda bir balık kuyruğuna sahip olan efsaneleşmiş düşsel inanışlardır.
Dünya üzerinde birçok kültürde deniz kızları farklı, ama birbirine çok yakın şekillerde betimlenmiştir. Sirenler gibi bazı deniz kızları denizcilere şarkılar söyleyip onları büyülerler, işlerinden alıkoyarlar ve güverteden denize yuvarlanmalarına ya da daha kötüsü geminin batmasına neden olurlar. Diğer hikâyelerde ise deniz kızları boğulma tehlikesi geçiren erkekleri kurtaran iyi kalpli deniz canlıları olarak betimlenmişlerdir. Aynı zamanda bu erkekleri su altındaki krallıklarında yaşamaya da davet ederler. Hans Christian Andersen'in Küçük Deniz Kızı'ında ise deniz kızlarından bazılarının erkekleri denizin altına doğru çekerken insanların su altında nefes alamadıklarını unuttukları ya da bilmedikleri söylenir.
Yunan Mitolojisi'ndeki Sirenler ise daha sonraları deniz kızlarıyla bir tutulmuş, hatta bazı dillerde iki yaratık için de aynı sözcük kullanılmıştır. Deniz kızlarına benzeyen diğer mitolojik ve efsanevî deniz yaratıkları ise su perileri (Nemfler gibi) ve başka formlara (Başka hayvanlara ya da diğer efsanevî hayvanlara) bürünebilen hayvanlardır.

Saat: 22:41
Sayfa 1 / 3

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık