MsXLabs
Sayfa 1 / 3

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Yasal yollardan isim değiştirme veya eklettirme nasıl yapılır? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/328299-yasal-yollardan-isim-degistirme-veya-eklettirme-nasil-yapilir.html)

Misafir 30 Temmuz 2010 22:26

iyi akşamlar benim adım yaşar. bu isim genelde erkeklerde kullanıldığı için bende bir bayan olarak çok zorluk çekiyorum. iletilerde belirtildiği gibi kimse beni başka bi isimle tanımıyor ama dalga konusu olmaktan bazı yerlerde yasadıgım zorluklardan dolayı isim eklettirmek istiyorum bunun için mahkemede nasıl bi gerekçe göstereyim ki ismim degişsin yardımcı olursanız cok sevinirim.

biruni 31 Temmuz 2010 00:37

18 yaşından küçüklere anne veya babası açabilir. velayaten sorumlu kimse o açar.

18 yaşından büyükler kendi açabilir.

adliyeye, asliye hukuk odasına gideceksiniz. asliye hukuk nüfüs müdürlüğüne dava açacak.

neden isim değiştirmek istediğine birşeyler hazırlarsın arttık. ;)

buyur dava dilekçe örneği

......ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

DAVACI :
ASRESİ :

DAVALI : … Nüfus İdaresi Müdürlüğü.

KONU : Haklı neden sebebiyle isim tashihi talebinden ibarettir.

AÇIKLAMALAR :

1- Her ne kadar nüfus kayıtlarında …..... ismiyle kayıtlı olsam bile aile ve arkadaşlarım ve hatta çalıştığım işyerinde çevremde bile......... ismiyle tanınmakyım.

2- Bu durum kayıtlar ile özel hayatımda ve iş hayatımda karışıklığa neden olmaktadır.

3- Bu nedenle nüfus kayıtlarında ....... olarak geçen ismimin ........ olarak değiştirilebilmesi için sayın Mahkemenize başvurmam zorunlu hale gelmiştir.

HUKUKİ NEDENLER : MK, NK, HUMK ve diğer ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER : Nüfus kayıtları, tanık beyanları ve diğer yasal deliller.

SONUÇ VE İSTEM : Açıkladığım sebeplerle nüfusta ......ismiyle kayıtlı olan adımın........ olarak değiştirilmesini ve bu ad değişikliğinin çocuğumun nüfus kayıtlarına baba adı olarak teşmiline karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim. …/…/…

Davazı

Adı ve Soyadı

İmza.

----------------

Misafir 8 Şubat 2011 17:58

iyi akşamlar benim ismim arif ozan ben ismimi orhan olarak değiştirmek istiyorum yaşım 21 isim değiştirmekte hakkım bulunuyormu acaba

Misafir 22 Şubat 2011 18:50

bende kızımın adını değiştirmek istiorum. daha 3 aylık adı meryem rüya bu isim yüzünden lohusalık senduromundan çıkamadım.. kafayı yicem nasıl değiştirebilirim..

Misafir 27 Şubat 2011 12:47

Merhaba bnm adım gülşen ben adımı değiştirmek istiyorum ve sorun çıkacağından endişeleniyorum çünkü sadece 1 bhakkımız warmış yardımcı olur musunuz lütfen 21 ağusts 93 doğumluyum

Misafir 9 Mart 2011 16:39

merhaba benim ismim mustafa 21 yaşındayım bu ismi değiştirebilmem için ne yapmam gerek

Misafir 30 Haziran 2011 08:39

adım ilayda 13 yaşındayım ismimi değiştircek bir neden yok ama ben ismimi beğenmiorum.İsmimi değiştirebilirmiyim ?

DERUNİ 30 Haziran 2011 09:13

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2121057)
adım ilayda 13 yaşındayım ismimi değiştircek bir neden yok ama ben ismimi beğenmiorum.İsmimi değiştirebilirmiyim ?

konunuzla ilgili il yada ilçe nüfus müdürlüğüne müracaatınız halinde tarafınıza gerekli bilgi verilecektir.

seramiksır 30 Haziran 2011 10:23

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2121057)

reşit olmadığınız için isim değiştirme işleminizi siz yapamassınız ebeveynlerinizin onayı olmadan gerçekleştiremessiniz.
18 yaşınıza geldiğinizde mahkeme kararı ile değiştirebilirsiniz.

efsane38trtc 30 Haziran 2011 10:59

Yasal olmayan yoluda mı varmış bunun :D

Saat: 20:40
Sayfa 1 / 3

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık