MsXLabs
Sayfa 1 / 2

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Nüfusun yaş yapısının belirlenmesi sonucu toplum için ne gibi çalışmalar yapılabilir? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/383644-nufusun-yas-yapisinin-belirlenmesi-sonucu-toplum-icin-ne-gibi-calismalar-yapilabilir.html)

Misafir 26 Ekim 2011 17:59

Bu soruya cevap arıyorum

Misafir 13 Kasım 2011 18:51

yhaa lutfen cabuk olun

Misafir 13 Kasım 2011 21:50

Ülke nüfusundaki yaş gruplarının bilinmesi sosyal ve ekonomik açıdan önemlidir. Ülkedeki yaş grupları belirlenerek devlet planlar yapar. Yaş gruplarının ihtiyaçlarını karşılamak için çalışır. Örneğin, bir dönem doğum oranlarının fazlalığı ileride okul ve iş ihtiyacını doğuracaktır. Ülkedeki çalışabilir ve çalışamayan nüfus da yaş yapısı ile ortaya çıkar.

Birleşmiş Milletler ölçütlerine göre;

• 0-18 yaş çocuk nüfus,

• 18-64 yaş yetişkin veya çalıştırılabilir (faal) nüfus,

64 yaş ve üstü yaşlı nüfus olarak sınıflandırılır.

Yaşlar Nüfus % Oranı
0-14 18.642.391 26
15-64 46.943.690 67
65 ve üstü 5.000.157 7
Toplam 70.586.238 100

• Ülkemiz nüfusunun 40 milyona yakını 0-25 yaş arasındadır. Yani nüfusun yarısın¬dan fazlası gençtir. Bu hâlimizle Avrupa‘nın en genç nüfuslu ülkesi oluyoruz. Ülke nüfusumuzun bu kadar genç olmasının olumlu ve olumsuz yönlerini tartışınız ve çıkan sonuç¬ları tahtaya maddeler hâlinde yazınız.

Misafir 19 Kasım 2011 21:17

kitaptakilerin aynısı yazıyo bana bunlar lazım değil ne gibi çalışmaların yapıldığı lazım maddler halinde

Misafir 6 Ekim 2012 16:50

Nüfusun yaş yapısının belirlenmesi sonucu toplum için ne gibi çalışmalar yapılab

bu 7, sınıf içinmi

Misafir 16 Ekim 2012 19:02

Nüfusun yaş yapısının belirlenmesi sonucu toplum için ne gibi çalışmalar yapılab

bu yazılar kıtapta var zaten bana maddeler halinde lazım

Misafir 20 Ekim 2012 14:40

arkadaslar ben kendim bir cevap buldun insallah isinize yarar.
yaslılar için huzurevleri ve saglık hizmeti,gençler için egitim merkezleri ve iş imkanları,çocuklara ise egitim ve sağlık önceligi hakkı ...

Saygılar !!!

Misafir 27 Ekim 2012 17:47

nüfusunun yaş yapısının belirlenmesi sonucu aşağıdaki çalışmalar yapılabilir

1 Okuma yazma bilmeyen nüfusun belirlenmesi ve buna göre okuma yazma seferberliğine başlanması,

2 İşsizlerin sayısının belirlenmesi ve buna göre iş sahalarının açılması,

3 Okula başlayacak çocuk sayısının belirlenmesi ve ona göre okul ve derslik yapılması,

4 Ülkelerin ihtiyacı olan öğretmen, doktor, mühendis vb ihtiyacını belirlemek,

5 Ülkelerin nüfus artış hızını tespit etmek ve nüfus planlamasının yapılması veya nüfus artırma çalışmalarına başlanması,

6 Ülke kaynaklarının tespiti ve nüfusa göre kullanımının planlanması,

7 Ülkelerde meydana gelen nüfus hareketlerini tespit etmek ve bunun ortaya koyacağı sonuçlara gerekli önlemler almak,

8 Asker sayısı ve askerlik sürelerinin belirlenmesi

gamze çiçek 27 Ekim 2012 17:57

1 İşsizlerin sayısının belirlenmesi ve buna göre iş sahalarının açılması,

2 Okula başlayacak çocuk sayısının belirlenmesi ve ona göre okul ve derslik yapılması,

3 Ülkelerin ihtiyacı olan öğretmen, doktor, mühendis vb ihtiyacını belirlemek,

4 Ülkelerde meydana gelen nüfus hareketlerini tespit etmek ve bunun ortaya koyacağı sonuçlara gerekli önlemler almak,

5 Asker sayısı ve askerlik sürelerinin belirlenmesi

6 Yaşlılar için huzur evleri kurulması, sağlık hizmetlerinin artırılması

7Ülkelerin nüfus artış hızını tespit etmek ve nüfus planlamasının yapılması veya nüfus artırma çalışmalarına başlanması,

ben düzenleyerek yazdım..

Misafir 3 Kasım 2012 11:07

bunların aynısı kitapta var ya bana maddeler halinde yazımı lazım

Saat: 01:27
Sayfa 1 / 2

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık