MsXLabs
Sayfa 1 / 2

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Evli olan bir erkek ikinci bir eş için imam nikâhı kıyabilir mi? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/404857-evli-olan-bir-erkek-ikinci-bir-es-icin-imam-nikahi-kiyabilir-mi.html)

Misafir 10 Eylül 2011 22:03

Evli bir erkek eşine söylemeden başka birisine dini nikah kıyabilir mi?

Misafir 8 Mart 2012 01:10

iyi aksamalar benim bir erkek arkadasim var ilk onceden evli oldugunu bilmiyodum simdi ogrendim ve kendisiyle imam nikahi kiymak istesek olabilirmi cunku onun kendi esinle de var suanda ve beraberler yani hem benle hem kendi esinle imam nikahli olabilirmi??LÜTVEN BANA YARDIMCI OLUN COK ÖNEMLI BENIM ICIN!!!

pusula 8 Mart 2012 09:24

Kur’an-ı Kerim, adil davranacağına inanan kişilerin dörde kadar kadınla evlenmelerine müsaade etmiştir. Erkeğin birinci eşine karşı olan bütün hak ve sorumlulukları diğer eşleri için de geçerlidir. Türkiye’de birden fazla evlilikler her zaman olmuştur.

Müslüman olmayan toplumlarda erkeğin birden fazla kadınla birlikteliği yaygındır. İslamiyet, evlilik dışındaki birliktelikleri kesin olarak yasaklayıp evliliği dört kadın ile sınırlamıştır. Karşılıklı hak ve sorumluluklar tespit edilip kanunun koruması altına alınarak kadınların sömürülmesinin önüne geçilmiştir.

Bugün ülkemizde asırlarca bizimle savaşmış ve hala bizi sıkıntılara sokmak için yapmadığını bırakmayan batı toplumundan alınmış kanunlar yürürlüktedir. Bunların toplum yapımıza uyarlanması için bir çaba da sarf edilmemiştir. Meselâ Türk Medeni Kanunu, 1926 yılında, İsviçre Federal Kanunu’ndan iktibas edilmiş olduğundan bize ve çağımızın ihtiyaçlarına uymayan bir çok hükümleri vardır.

Türkiye’deki Müslümanları Hıristiyan yapamayacağımıza ve Kur’an’daki hükümleri değiştirmeye kimsenin gücü yetmeyeceğine göre Kur’an’ın tanıdığı birden fazla kadınla evlenme hakkına mani olunamamıştır. Üstelik bugün bu, çok yaygınlaşmıştır.

Menfaatleri söz konusu olduğu zaman dindarlaşan ama aleyhlerine olduğu zaman dinin hükümlerini görmezlikten gelenlerin sayısı oldukça kabarıktır. Devlet ve kanunlar bu gibi hallerde devreye girip zulme mani olmak için vardır. Bu sebeple ikinci eşle ilgili hukuki düzenleme yapılması çok acil ihtiyaçlardandır. Aksi taktirde sadece kendimizi kandırırız ve İslam’ın bir hükmü, menfaatinden başka bir şey düşünmeyen kişilerin elinde bir zulüm vasıtası olarak kullanılabilir.

Misafir 29 Mart 2012 23:31

Bu ne onursuzluk, bu ne gurursuzluk! Hadi ikinci kadin olmayi kabul edecek kadar gurursuzsun, adamin esi ve belki de cocuklarina bunu yapacak kadar da vicdansiz misin?! Boyle bir seyi soracagina gercegi ogrendigin an o yalanciyi terketmeli, onurlu bir kadin gibi davranip bir baska kadinin mutlulugu uzerine coreklenmemeliydin. Ne gunlere kaldik ya, senin olmayi kabul ettigin seye buz gibi "metreslik" denir, edep ya hu!

byseus 30 Mart 2012 00:36

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2376414)
Bu ne onursuzluk, bu ne gurursuzluk! Hadi ikinci kadin olmayi kabul edecek kadar gurursuzsun, adamin esi ve belki de cocuklarina bunu yapacak kadar da vicdansiz misin?! Boyle bir seyi soracagina gercegi ogrendigin an o yalanciyi terketmeli, onurlu bir kadin gibi davranip bir baska kadinin mutlulugu uzerine coreklenmemeliydin. Ne gunlere kaldik ya, senin olmayi kabul ettigin seye buz gibi "metreslik" denir, edep ya hu!

bu durum zamanımızda aynen söylediğiniz gibi düşünülüyor ve dinde 4 e kadar müsade var denilip bahane ediliyor. evet dinde 4 e kadar müsade var fakat koşul razılık ve eşit muamele gösterilmesi. bu durumda ne onursuzluk nede adaletsizlik olmaktadır. eğer ki bu durumu kabullenmeyen bir taraf var ise zaten müsade yoktur. ama genelleme yaparak kimseyi aşağılamaya gerek yok. sonuçta bu duruma razı olanlarda vardır olmuştur. bu durum tamamen adaletli davranmaya ve iki tarafında razılığına bırakılan bir durumdur.

Misafir 22 Aralık 2012 14:41

geçmişte kalan birini hala aklımızda ve sürekli onu düşünüyosak evli oldumuz halde zina mıdır?

Misafir 28 Mart 2013 15:43

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2553157)
geçmişte kalan birini hala aklımızda ve sürekli onu düşünüyosak evli oldumuz halde zina mıdır?

Hayır bence degil çünkü yapmadıgimız biseyden dinimizde sorumlu degilız

baaris 17 Ocak 2014 11:19

ya o adami cok sevdiyse ya onsus yapamasa bence cok bos yazmisin evli odunu bile bil

bence onursuzluk deyil sadece masum bir asktir bu eyer gercekten sevirse birisi onur kalkir aradan gurur kalkir aradan herseye razi olur insan yeterki gore bisen sinsizce birakip gitmek kolaymi yuh deyener utansin ya hic sevmemislerdir yahut nedecemi bilemiyorum sevmek dunyanin he guzel seyidir

Misafir 9 Nisan 2014 14:06

evlilik üstüne

"dörde kadar kadınla evlenmelerine müsaade etmiştir."
bir erkek şartları sağlamak kaydıyla birden fazla nikah kıyabiliyor da; bir kadın neden şartsız tek evliliğe mecbur, hala bir kişi bunun mantıklı, ilmi ve dini cevabını gerekçeleriyle verebilmiş değil bana. haram deniyor, zina deniyor cezası recm deniyor. içki içmekte haram değil mi, neden onun hükmü bu denli uçta değil?

Misafir 6 Kasım 2014 00:34

Evli bir erkek eşinden habersiz dini nikah kıyabilir mi?

kocam benim rızam olmadan başkasıyla nikah kıymış ben hakkımı helal etmiyorumistemiyorum ne yapmam lazım

Saat: 13:04
Sayfa 1 / 2

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık