Arama

Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
26 Ağustos 2010       Mesaj #59
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Cevap :
Merhaba arkadaslar, ben Oznur Tahtabacak,Yeditepe Universitesi Eczacilik Fakultesi 2010 mezunuyum. Bolumumle ve okulumla ilgili sorularinizi cevaplayacagim. Klavyemde Turkce karakter olmadigi icin simdiden affiniza siginiyorum Msn Happy

Soru :
merhabalar öncelikle hoşgeldinizMsn Happy neden eczacılığı tercih etmiştiniz?

Cevap :
Merhaba siz de hosgeldinizMsn Happy Eczaciligi tercih etmemin nedeni annem ve babamin bu konuda cok israrci olmasiydiMsn Happy Istemeyerek secilmis bir bolum yani... Fakat su an iyiki eczacilik okumusum diyorum, meslegimi cok seviyorumMsn Happy

Soru :
hoşgeldinizMsn Happy bizim için sorun değilMsn Happy eczacılık okuması zor mu? tamamen kimya mı görüyorsunuz ? bir de bu bölümde başarılı olmak ezberemi bağlı?

Cevap :
Eczacilik okunmasi kolay bir bolum degil, fakat bolumu zamanla severseniz, derslere calismakta zor olmaktan cikiyor. Cunku genel kultur iceren bircok dersimiz var Msn Happy Hayatta kullanilan bilgiler ogreniyoruz.

Soru :
farmakoloji dersi çok mu zor.ezber mi

Cevap :
Farmakoloji dersi zor evet. Fakat ezber yeteneginiz biraz iyiyse cok rahat ustesinden gelebilirsiniz. Sadece farmakoloji degil, eczaciliktaki bir cok ders ezbere dayali malesef...

Soru :
eczacılık kalkıyor diyolar tercih ettiğimizde iş sıkıntısı yaşar mıyız

Cevap :
Kesinlikle is skintisi yasamazsiniz. Sadece eczane degildir eczacinin yeri. Sirketlerde calisabiliyoruz, hastanelerde calisabiliyoruz, kendi eczanemizi de acabiliyoruz tabiki Msn Happy

Cevap :
Eczaciligin kalkmasi gibi bir seyi ben mumkun olarak gormuyorum.

Soru :
eczacılık neden kalkıyor onların işini kim yapcak

Cevap :
Eczacilik kalkiyor diye bir sey henuz yok, olacagini da sanmiyorum. Cunku herhangi bir insandan hicbirimiz ilacimizi almayiz degil mi? Guven meselesi isin icine giriyor birazda... Bizim isimizi yine biz eczacilar yapacagizMsn Happy

Soru :
Açıkçası dışardan bakınca sadece ilacı vermek gibi görünüyor. Kendi içindede bölümlere ayrılıyor mu? Ayrılıyorsa bu bölümler neler? Galiba tüm anneler ve babalar için bu böyleMsn Happy aç dükkanını otur kızımMsn Happy

Cevap :
Evet haklisin anneler ve babalar... Bayan icin en uygun meslek ya ogretmenliktir yada eczacilik gbi bir inanis da mevcut Msn Happy Fakat eczaciligin bayana cok uygunlugu tartisma konusuMsn Happy

Cevap :
Sadece ilaci vermek gibi gorunsede, aslinda halk sagliginin bir parcasiyiz biz. Dongunun icinde bir halkayiz, doktorun hastaya zaman ayirip anlatmadigi seyleri, biz anlatiyoruz. Kimi zamanda 1.basamak saglik kurulusuyuzMsn Happy

Cevap :
Eczacilik fakultesinde tibbi bitkiler, farmakognozi, klinik eczacilik gibi dersler var. Bunlar uzerinden doktora yapmaya karar verirseniz farkli bir alanda ilerleme imkani bulmus olursunuz.

Cevap :
Ilac firmalarinda calismaya karar verirseniz; ruhsatlandirma, farmakovijilans, medikal bilgi servisi bunun yaninda satis ve pazarlama departmanlarinda calisma imkani bulabilirsiniz.

Soru :
siz burslu mu okuyorsunuz Öznur Hanım

Cevap :
Ben 2005 OSS ile universiteye girdim. Puanim 348 di. Bursluyu 2 puanla kacirdim malesef... Fakat simdi Yeditepe Yari Burslu kontenjana sahip. Bizim zamanimizda yoktu...

Soru :
burslu okumanın şartlarını biliyor musunuz?

Cevap :
Burslu okumanin tek bir sarti var, o da OSS de uygun puani almakMsn Happy

Cevap :
Ilk 5000 e girip Yeditepe yi tercih ettiyseniz, yemek kartiniz ve yurdunuzu okul karsiliyor Msn Happy

Soru :
siz ne düşünüyordunuz meslek olarak?

Cevap :
Ben meslek olarak net bir sey dusunmuyordum bu nedenle ailemi dinledim.

Cevap :
Fakat istedginiz baska bir bolum varsa, kesinlikle o yoldan gidin. Eczacilik okumak o zaman gercekten skici olurMsn Happy

Soru :
memnun musunuz şimdi mezun olmuşsunuz ne yapacaksınız?

Cevap :
Mezun oldum evet , sudan cikmis balik gbiyim acikcasiMsn Happy Cok kisa bir sure gecti mezuniyetimin uzerinden Msn Happy Eczane acmayi dusunuyorum Msn Happy

Soru :
peki ücret durumlarından bahseder misiniz? yeditepe için özellerin arasında en zor okunanlardan biri diyorlar. (maddi açıdan) varmıdır böyle bir durum?

Cevap :
Yeditepe nin adi cikmis arkadaslar, yoksa ki koc da bahcesehir de yeditepeyle esdeger diye dusunuyorum. Saglik muhendislik gbi bolumlerde o kafanizdaki simarik zengin cocuk profilini gormeniz pek mumkun degil. Belli bir puanla oraya girmeye hak kazanmis basarili insanlarla okuyorsunuz.

Cevap :
Zannediyorum 21-23 milyar gibi bir ucreti var senelik .

Cevap :
Eger donemsel olarak ilk 3 e girerseniz bolumunuzde, 0 u % gbi burslar kazaniyorsunuz. ( donemsel)

Cevap :
Yuzde yuz, yuzde 75 gbi burslar aliyorsunuz . ( sayilar cikmamis )

Soru :
eczacılık okuması da tıp gibi mi

Cevap :
Biraz tip gibi, fakat kesinlikle tip okumaktan daha rahat. Cok daha fazla sosyal yasantiniza zaman ayirabiliyorsunuz.

Cevap :
Derslerimiz sirf kimya uzerine kurulu degil, fakat kimya agirlikli zorlandigimiz dersler. Ornegin Farmasotik kimya baya zorlar biziMsn Happy

Cevap :
Tipin gormedigi botanik, kognozi, fitoterapi gbi derslerimiz var. Bunlarda da bitkilerin ne ise yaradiklari, hangi hastaliklarda kullanilacagini ogreniyoruz.

Soru :
evet arkadaşlık ortamına da kötü diyorlardı öyle değil mi diyorsunuz yani

Cevap :
Yeditepe'ye girmeyi ben de hic istememistim. Dediginiz gibi herseyine kotu diyorlardi Msn Happy Fakat oyle degil kesinlikle. Guzel sanatlar giibi daha rahat bolumlerde insanlarin daha "sosyal" olmasini da dogal karsilamak lazim. Msn Happy

Soru :
eczacılık okuyan bir insanın kaç saat çalışması lazım günde

Cevap :
Ben gunluk calisabilen bir insan olmadim hicbir zaman, aslinda eczacilik okurken de buna gerek oldugunu dusunmuyorum. Sadece vize ve finallerden once 1-2 haftalik kampa girmeniz yeterli Msn Happy

Cevap :
Gunluk calismak bizim bolumde skinti olabilir cnku hersey ezber uzerine kurulu . Ezberlediginiz seyi kisa surede unutuyorsaniz, en iyisi sinavlardan once calismak oluyorMsn Happy

Soru :
Eczane açarak eczacılık yapmak geleceği aydınlık bir düşünce midir?

Cevap :
Gayet aydinlik bir dusuncedir. Amaciniz para degil de insan sagligiysa toplum olarak cok yararli bir insan kazanmisiz demektir.

Cevap :
Eczane actiktan sonra halka yonelik hizmektler yapabilirsiniz. Ornegin eczaneye doktor cagirabilir, hastalariniza hastaliklari hakkinda egitim verdirtebilirsiniz. Yda diyabet obezite hipertansiyon gibi ulkemizde yuzdesi yuksek hastaliklar hakkinda egitimler duzenleyebilirsiniz.

Cevap :
Daha bilimsel bir yasantiniz olsun istiyorsaniz okulda kalip doktora yapmak en mantiklisi olurMsn Happy

Cevap :
Sunu da belirtmeden gecemeyecegim. Ulkemizdeki eczanelerin ve eczacilarin ciddi manada ceki duzene ihtiyaclari var. 40 sene onceki bir eczaci ideal kisiniz olmamali.

Soru :
Ooo ilk defa son gün çalışmayı tavsiye eden biriMsn Happy SüpermişMsn Happy)

Cevap :
Ben herzaman son guncuydumMsn Happy Degistiremedim malesefMsn Happy

Soru :
girdiğiniz sene sıralamanız nasıldı

Cevap :
15.000 . olmustum

Soru :
Eczacılıkta ortalama ne kadar kazanılıyor?

Cevap :
Eczane eczaciligi yapiyorsaniz eczanenizin yerine gore kazanirsiniz. Alisveris merkezindeki eczaneler dudak ucuklatici rakamlarla oynuyorlarMsn Happy Saglik ocagi karsisinda iseniz 10-15 milyar gbi bir geliriniz olur.( bu cok yuvarlak bir rakam )

Cevap :
ILac firmalari da yerli ve yabanci olmasina gore degisik ucretlendirmelere sahip . Ortalama 1.500- 2.500 arasi bir maasiniz olur.

Soru :
hani eczaneler kapatılıp yerine farklı satış merkezleri kurulması gibi bir şey duymuştum açıklar mısınız

Cevap :
Eczanelerin bir kismini kapatip bunun yerine zincir eczaneler ve marketlerde ilac satisi haberleri olmustu. Zincir eczacilik su an bazi Avrupa ulkelerinde uygulanmakta. Fakat Turkiye deki hicbir eczaci bunu istemezken, boyle bir duzenlemeye gdilmesi imkansiz.

Cevap :
Marketlerde de sadece recetesiz ilaclarin satisi olacak denmisti. Fakat insan sagligini tehlikeye dusurecek ciddi bir sorun bu .Bilincsiz ilac tuketimi bir felakete yol acabilir.

Soru :
bu söylediklerinizden ben sizin çok heyecanlı mesleğe yeni bir soluk getiren bir insan olacağınızı anlıyorum. ama şu ana kadar hiç bir eczanede ben doktor getiren eğitim verdiren falan görmedim.Msn Happy

Cevap :
Istanbul da iseniz Capitol Eczanesi , Akmerkez Eczanesi ve Goztepe de Pelikan Eczanesini bir ziyaret etmenizi tavsiye ederimMsn Happy

Cevap :
Ben Capitol Eczanesinde ( Capitol AVM) 4 ay staj yaptim, ve bizim 2 gunde bir egitimlerimiz oluyordu. Cumartesi gunleri de halka yonelik etkinliklerimiz...

Soru :
peki hastanede olan eczacılar var sanırım bir de o nasıl oluyor teşekkürler..

Cevap :
Devlet hastanelerinde calismak icin devletin duyurularini takip etmek isin ilk kismi. Saglik Bakanligi nin sitesini takip edip, basvurunuzu yapiyorsunuz. Sonrasinda sozlesmeli yada kadrolu olarak calisiyorsunuz. Kadro icin KPSS gerekiyor tabiki. Hastaneye gore de maasiniz degisiyor.

Soru :
benim ezberim iyi değil aslında çabuk ezberleyip çabuk unutuyorum çok zorlanır mıyım

Cevap :
Bol bol tekrar etmeniz gerekir sinavlardan once. Bir de son gun degil de 3-4 gun oncesinden sinavlara calismaya baslayip , hergun bir onceki gun calistigniz yeri de gozden gecirmeniz gerekir. Tekrar her zaman yararlidirMsn Happy

Soru :
benim ezberim iyi değil aslında çabuk ezberleyip çabuk unutuyorum çok zorlanır mıyım

Cevap :
Bol bol tekrar etmeniz gerekir sinavlardan once. Bir de son gun degil de 3-4 gun oncesinden sinavlara calismaya baslayip , hergun bir onceki gun calistigniz yeri de gozden gecirmeniz gerekir. Tekrar her zaman yararlidirMsn Happy

Soru :

Cevap :

Soru :

Cevap :

Soru :

Cevap :

Cevap :
Teknik bir aksakliktan dolayi ayni soru ve cevabi birkac kez goruyoruz, kusura bakmayinizMsn Happy

Soru :
ilaç firmasında net olarak göravimiz ne oluyor? ilaç mı yapıyoruz

Cevap :
Ilac firmasinda Ruhsatlandirma Departmaninda calisirsaniz, firmanin yeni cikacak ilacinin saglik bakanligindan ruhsat alim surecini yapiyorsunuz. Dosyalar hazirlayip bakanliktan onay alma surecini yurutuyorsunuz.

Cevap :
Farmakovijilans departmanindaysaniz, firmaya bidirilen ilac yan etki bildirimlerini ilgili merciilere gonderiyorsunuz.

Cevap :
Uretimde ilac yapiliyor, fakat genelde kimyagerleri ise aliyorlar. Eczacilar da pek fazla tercih etmiyorlar.

Soru :
merhabalar benim babam eczacı eczacılığı yazmamı hiç istemiyor siz ne düşünürsünüz bu konuda?

Cevap :
Babanizin degil sizin ne dusundugunuz onemli . Eger gercekten istiyorsaniz, bu meslegi severek yaparim diyorsaniz, kesinlikle yazmalisinizMsn Happy

Soru :
vaay güzelmiş tebrik ederimMsn Happy umarım artar böyle eczanelerin sayısıMsn Happy

Cevap :
Biz genc eczacilar boyle seyler dusunurse tabiki artar, yeni fikirlere acik olmak lazim. Artik kimse yikik dokuk eczanelerden ilac almiyor, daha modern daha dinamik eczaneler daha fazla kazaniyor bu nedenleMsn Happy

Soru :
staj durumunu da anlatır mısınız zorunlu mu

Cevap :
Evet zorunlu stajlarimiz var. 2. ve 3. sinif yazlarinda eczane staji zorunlu 1 yada 2 ay. 4.sinif yazinda firma staji zorunlu veya hastane eczanesinde yapabiliyorsunuz. 5.sinifta ise, zorunlu olan eczane staji ( Avrupa Birligi uyum surecine gore ) fakat firma istiyorsaniz okulunuzda bunu kabul ediyorsa firmada da yapabilirsiniz.

Cevap :
Yeditepe nin diger okullardan farkli olarak 5. sinifta ders programi soyle: Ilk donem sadece secmeli dersler aliyorsunuz(5 tane) Ikinci donem ise sirf staj yapip okula mezuniyet projeniz icin ugruyorsunuz. Ikinci donem 4 ay gibi bir zaman boyunca staj yapmis oluyorsunuz.

Cevap :
Eczaciligi sadece eczanede ilac vermekten ibaret olarak gormeyin. Insanlarla iletisiminiz kuvvetliyse ve insanlara yardimci olmaktan bilgilerinizi paylasmaktan hoslaniyorsaniz cok guzel bir meslek oldugunu dusunuyorum.

Cevap :
Eczacilara halk arasinda "doktor yarisi" olarak bakilirMsn Happy Hatta kimi hastalar, doktora gitmeden once eczaneye ugrarlarMsn Happy bu da hem size mesleki acidan tatmin saglamakta hem de insanlarla iletisiminizin ne kadar guclu oldugunu hissettirmekte...

Soru :
siz yeniden sınava grmiş olsaydınız diş tıp eczacılık üçlüsünden hangisini tercih ederdiniz?

Cevap :
Meslegini seven bir kisi olarak tabiki eczacilik Msn Happy 2. olarak da tip olurdu heraldeMsn Happy Dis hekimligini sevemedim bir turlu, Surekli insanlarin agzinin icinde calismak bana gore degilMsn Happy

Soru :
Sağlıkla ilgili olarak ne tür dersler görüyordunuz?

Cevap :
Farmakoloji goruyoruz en basta ( hastaligin yapisi ve tedavide kullanilan ilaclar), tipta oldugu gbi. Fizyoloji goruyoruz insan vucudunu taniyoruz. Anatomi goruyoruz 1.sinifta. Halk sagligi diye bir dersimiz var, Farmakoterapi dersinde hastaliklari ve ne sekilde tedavi edilecegini goruyoruz.

Soru :
tıpla ortak dersler var mıydı? eskiden ben eczacılarun iğne vurduğunu pansuman yaptığını hatırlıyorum da yanlış mı hatırlıyorum acaba?

Cevap :
Dogru hatirliyorsunuz. Fakat yeni yonetmeliklerle birlikte eczacilarin igne vurmasi yasaklandi. Halen igne yapan eczaneler mevcut, aslinda yasal degil.

Cevap :
Tipla ortak derslerimiz tabiki var; Farmakoloji , Anatomi , Fizyoloji vb... Tipla ayni seyin mucadelesini veriyoruz: Insan sagligi... bunun icin de ayni seyleri goruyoruz tabiki.

Cevap :
tipta hastalik uzerine daha cok egiliyorsunuz, biz de ise tedavide verilen ilaclar , etken maddeler ve bitkisel tedavi...

Soru :
eczacılık 4 yıllık mı 5 yıllık mı?

Cevap :
Eczacilik 2005 yilinda 5 sene oldu. ( Avrupa Birligi Uyum sureci cercevesinde) Ben ilk 5 yillik mezunlardanim Msn Happy

Cevap :
5. yil kisinin hangi alanda calismaya karar vermesinde cok onemli bir yil. Cunku Yeditepe Universitesi nde eczane eczaciligi yapicaklar ve firmada calisacaklar icin ayri ayri secmeli dersler veriliyor.

Soru :
çok teşekkürler özellikle yeditepe konusunda fikrimi biraz daha değiştirdinizMsn Happy yine de biraz daha araştırıcamMsn Happy) size de başarılar dilerim..

Cevap :
Yeditepe hakkiinda hersey duyabilirsiniz ama hepsine inanmayinMsn Happy

Cevap :
Eczacilik fakultesi olsun tip dis muhendislik bolumleri olsun gayet kalifiye hocalardan olusuyor.

Cevap :
Hocalarimla arkadas gibiydim, istediginiz zaman odasina girip dert yanabilir, dertlesebilir ve soru sorabilirsiniz. Devlet okulunda boyle bir imkani elde etmek neredeyse imkansiz.

Soru :
Peki ilerde diğerini yapmak isterse ne olacak?

Cevap :
Istediginiz alana yonelebilirsiniz. Okuldayken sadece dusundugunuz alanla ilgili daha fazla bilgi sunuluyor size secmeli derslerle. Tanimaniz saglaniyor. Ilerde ne yapacaginiz yalniz sizi ilgilendiriyor.

Cevap :
Bahsettigim alana yonelik secmeli derslerden karisim yapabilir ve yarisini eczane eczaciligi uzerine olanlardan diger kismini da firmaya yonelik olanlardan secebilirsiniz.

Cevap :
Bu arada eczane acip sonra ben bunu yapamayacagim diyip firmada calisan, sonrasinda da bu da bana uygun degilmis diyip, okulda akademisyen olan hocalarim vardi Msn Happy

Soru :
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler

Cevap :
Ben tesekkur ederim, umarim yardimci olabilmisimdirMsn Happy

Soru :
teşekkürler gerçektenMsn Happy iyi akşamlar..

Cevap :
Rica ederim, iyi aksamlar Msn Happy

Soru :
Çoook teşekkür ederiz size ve emeği geçen herkese.. Meslek yaşamınızda başarılar.

Cevap :
Cok cok tesekkurler, saolun...Umarim siz ve tabiki herkes gonlunde yatan bolume girebilir ve sevdigi isi yaparak yaslanirMsn Happy
Son düzenleyen Safi; 13 Ağustos 2018 01:29