Arama

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Şubat 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Açık Öğretim Lisesinin Genel Kültür Alanından Mezun Olanların
Alan-İçi Olarak Tercih Edebilecekleri Yükseköğretim Programları ile ilgili Bilgi Notu

Açık Lisedeki alanı Genel Kültür olan üniversite adaylarının çoğu tarafından hatalı olarak kullanılan ifadelerden biri “Sözelciyim” ifadesidir.

ÖSYM`nin lise alanları ile ilgili gruplandırmasında “Sözelci” diye bir grup yoktur. Bu adaylar genel liselerin ve Açık Lisenin Genel Kültür alanından mezun olmuş adaylardır. Adayların kendilerini böyle adladırmalarının nedeni, alan-içi olarak tercih edebilecekleri bölümlerin çoğunun SÖZ puanı ile öğrenci almasıdır (aşağıdaki tabloya bakınız).

Açık Lisenin Genel Kültür alanından mezun olan adayların alan-içi olarak (% 80 AOBP ile) tercih edebilecekleri bölümler 2009 ÖSYS kılavuzunun 27. sayfasında Tablo 3 A’da verilmiştir.

Genel Kültür mezunları 88 farklı yükseköğretim programını (bölümü) alan-içi olarak tercih edebilirler. Bu bölümlerin puan türü dağılımı aşağıda verilmiştir.

SÖZ-2 Puanı ile 39 bölüm (0.8 AOBP ile)
SÖZ-1 Puanı ile 8 bölüm (0.8 AOBP ile)
EA-1 Puanı ile 7 bölüm Ortak Alan(0.8 AOBP ile)
EA-2 Puanı ile 27 bölüm Ortak Alan(0.8 AOBP ile)
SAY-1 Puanı ile 3 bölüm Ortak Alan(0.8 AOBP ile)
SAY-2 Puanı ile 3 bölüm Ortak Alan(0.8 AOBP ile)
DİL Puanı ile 1 bölüm Ortak Alan(0.8 AOBP ile)

DİKKAT - AŞAĞIDAKİ TABLOLARDA YER ALAN BÖLÜMLER ALAN İÇİ OLARAK TERCİH EDİLEBİLECEK BÖLÜMLERDİR (0.8 AOBP`li).
BU BÖLÜMLER DIŞINDAKİ TÜM BÖLÜMLER ALAN-DIŞI OLARAK KABUL EDİLMELİDİR. (0.3 AOBP`li)
Ad:  lise.JPG
Gösterim: 2263
Boyut:  162.2 KB
Son düzenleyen Safi; 13 Ağustos 2018 20:46