Arama


Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Nisan 2012   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
KAFDAĞI’NIN ARDINA YOLCULUK ÖZET
Yıllar yılı hiç geçit vermeyen Kafdağı’nı aşıp Uzakdoğu’daki gizemli dünyayı görme düşleri kurdum.Ve birgün düşlerim gerçekleşiverdi. Yolculuk başlarken,hem coşkulu hem de kuşkuluydum.Uzakdoğu’da düşlediklerimi bulabilecek miydim?Yoksa o masal beldelerinin yerinde yeller mi esiyordu?
Her şey eksiksiz olmalıydı.Okuyucularım,gezi izlenimlerini okurken,oralara gitmişe dönmeliydi.Bu yüzden fotoğraf makinem ile teybim hiç elimden düşmedi.

SİNGAPUR
Uzakdoğunun İsviçresi,güneydoğu asyanın tüm para akışı buradan sağlanıyor.Türkiyede yaz yaşanırken burada muson yağmurları yaşanırmış.Singapur çok ucuz ve lüks bir ülke.

BOTANİK BAHÇESİ
Değişik ülkelerden gelen 3 bini aşkın farklı bitki türü burada yetiştirilmeye başlanmış.Hindu tapınağı göz kamaştırıcı Hintliler ineği kutsal sayıyorlar.

TAYLAND
Tayland’ın başkenti Bangkok a gidiyoruz burası uzakdoğunun ta kendisi.Bangkok Havalimanı,5 kıtaya aralıksız hizmet veren bir havalimanı.Tayland’da .Burada Budizm yaygın Bangkok heykeli altından.

PATTAYA
Bir kıyı kasabası tatilcilerin kimi sörf yaparken kimi güneşleniyor.Gruptan uzaklaştığım sırada köpek peşime takılıyor endişeleniyorum.

ROSE GARDEN

Türkçe’de gül bahçesi anlamına geliyor.Burada çeşitli gösteriler oluyor.Çarşı bölümünde turistik eşyalar satılıyor.Çocuklar ikili gruplar halinde biri omzuna yılan diğeri maymun almış fotoğraf çektirip para kazanıyorlar.

FİLİPİNLER-MANİLA
Geceleri sokaklar tehlikeli,burada iç savaş var.Nehirde kanolarla yüzülüyor ben eşimle yüzdüm çok korkunçtu

JAPONYA
Manilada hava sıcaklığı otuz beş derece idi Uçakta Tokyodaki hava durumunu bildirdiklerinde ürperdik.Tokyoda ısı dört dereceydi.Bizler,kışlık giysilerimizi çıkarıp onları giydik.
Japonyada herşey elektronik.Her düzenek aksamadan işliyor.Hiç bir ülke bizim sağlığımızla ilgili belge doldurtmamıştı.Ama Japonya bunu istior.Bir kaç derece ateşi olan yolcu sağlık denetiminden geçmesi isteniyor.
Pasaport denetimleri başka ülkelerde uzun zaman alır.Burada Göz açıp kapanıncaya Kadar işlemler bitti.Rehberimiz Japonyada yaşayan bir Türk Hanım.Bizi otobüsle karşılıyor.Hemen Japonyayı ve Japonları tanımaya başlıyoruz.Kente Doğru giderken,Ne yana bakacağımı şaşırıyorum Tokyo tamamen gökdelenler kenti.

JAPON HALKI

Japon Halkını Şöyle Tanımlayabiliriz:ÇALIŞIR,UYUR,OKUR. Gerçekten Japonlar dünyanın en çalışkan insanları.Her gün sabah dokuzdan akşam beşe kadar iş yerlerinde üstlendikleri işi yapıyorlar.Beşten Sonra fazla ücret karşılığında başka işler üstleniyorlar.Sonra Yorgun olarak evlerine dönüyorlar.Evler iş merkezlerine çok uzak Hemen her Japonun günde 3 saati yoldayken geçiyor. Japonlar için yaşam İŞ demek.BAŞARI ve İLERLEME demek.

EV YAŞAMI
Halkın çoğunluğu iki odalı evlerde yaşıyor.Herkesin evinde televizyon,buzdolabı,çamaşır makinesi var.Evlerde gereksiz eşya yok.Çokluk çiğ balık,soya makarnası,pirinç ve sebze yiyor.Okullar kırk gün tatil.Japonya oyuncak yapımında birinci.

TRAFİK

Japonyada trafik en büyük sorun.Taksiler yaygın ama pahalı.Şoförler üniformalı,genellikle trenle ulaşım yaygın yerin altlarında metrolar var.

TEKNOLOJİ
Japonyada teknoloji çok harika,teknolojide insanlar yerine robotlar kullanıyorlar.Robotlar çok seviliyor her birinin adı var.Herşeye rağmen geleneklerine çok bağlılar Geyşa Evleri var.
Kapıda kimonolu kadınlar karşılıyor.Geleneksel yemekler ikram ediliyor.

DİSNEYLAND
Disneyland Tokyo dışında adeta başka bir dünya. Bu dünya insanları,çokluk,masal,öykü,film kahramanları,düşsel kişiler. Ne varki tümüde öylesine canlıki.Gerçekten.,o kişileri masallardan mı tanıyoruz,yoksa halen yaşamakta olan dostlarımız mı? İnsan,boş bulunup bazen böyle düşünebiliyor.
Disneyland,adını dünyaca ünlü miki Fare nin yaratacısı Walter Elias Disney den alıyor. Kısaca Walt Disney olarak tanınan bu Ameriaklı,1901 yılında Kaliforniya,Burbankta doğdu. Mesleği desinatörlüktü.Ama onun gönlü sinemadaydı.Film Dünyasına önce oyuncu olarak katıldı.Disneyland Disney ülkesi demek.Burası Gerçekten başlı başına ülke.Bu ülkenin yurttaşları,İnsanlığın gönlüne taht kurmuş düşsel yaratıklar.Gerçekten dünyanın dört bir yanında gelen insanlar burada birlikte eğleniyoar.Gülüyor,Söylüyor,çoşkua kapılıyor.Birbirine Düşman bilinen ülkelerin insanları disneyland da yan yana Dostluğu ve Kardeşliği yaşıyorlar Gösteri alanlarına girmek için saatlerce sırada beklmek gerekmekten kaçınmıyorlar.Tokyo Disneyland 5 Farkı bölümden oluşuyor.

HONGKONG
Kai-tak Havalimanı dünyayı dört bir yanına bağlayan bir kavşak noktası.Kentin içi dahada bir güzel özellikte şehir tablolar,anıtlar ve ışıklarla oluşturulmuş.Burası İngilizlerin sömürgesi altında burası İngilizler tarafından 99 yıllığına kiralanmış.Muson yağmurlarının yaşandığı aylar dışında bura hep sıcak.Aberden köyünde halk fakir ve yoksul ev yerine sampan denilen balıkçı teknelerinde yaşıyorlar.

SEUL
Gezimizin son durağı Seul.Burada Türk askerleri savaş için Japonyaya yardıma gittiler.Şehit oldular buraya onlar için anıt yapılmış anıtın adı ANKARA.Burada Türkler çok seviliyor.Gezide hayalimdeki Kaf Dağını’nın ardını göremedim.O eski hikayeler hazineler artık müzelerde.Günümüzün uzakdoğusu 21. yüzyılı yaşayan çağdaş bir yer.

BAKINIZ Gülten Dayıoğlu
Son düzenleyen Safi; 22 Nisan 2018 21:07