Arama

Teknixs - avatarı
Teknixs
Ziyaretçi
2 Mayıs 2007       Mesaj #10
Teknixs - avatarı
Ziyaretçi
Şimdi öncelikle bir kaç konuya burdan hem cevap vermiş olalım hemde yardımcı olmaya çalışalım ortak sorun genelde bilgisayarı CD-Rom desteğiyle başlatamamak sanırım ben buraya yazıcam ama ilerki sayfalarda yine çıkıcaktır.
Buradan resimli olarak anlatamıyorum çünkü her anakartın biosu farklı olduğundan Boot menuleri ve diğer seçeneklerden ayrı ve farklı olacaktır. Bu yüzden biosa girdiğinizde genellikle Boot diye ayrılmış bir bölüm görürsünüz buradan ayarlıyabilirsiniz eğer yoksa First Device Rom = diye geçer yada Startup Device diye gewçebilir bu seçeneği CD-Rom yaparak bu sorunu aşabilirsiniz. Bir başka yolda;

Örneğin Asus marka tüm model anakartlarda bilgisayarın ilk açılışında (Bilgisayarınız ekran kartının özelliklerini gösterir Ram sayar işlemciyi tanımlar v.s yani biosa girdiğiniz yer...) F8 tuşuna basarsanız Windows yükleme ekranı öncesi ekrana mavi bir menü gelir ve hangi drive 'ı kullanarak bilgisayarı açmak istediğinizi sorar. Bu esnada CD-Rom'unuzu seçerek bilgisayarınızı CD-Romdan başlatabilirsiniz. Yalnız bu verdiğim örnek yazlnızca Asus marka anakrtlar için geçerlidir...

Alıntı
caporeista adlı kullanıcıdan alıntı

c:\>format c bu şekilde de yapabilirsin eğer sistem c de yüklüyse

Format atma konusuna gelince Windows'ta iken ve İşletim sisteminiz C sürücüsüne kuruluyken Dos moduna geçipte format c: yazarak format atamazsınız (windows kurulu olmayan partitiona -bölüme- atabilirsiniz.) bilgisayarınız buna izin vermez... Ya başlangıç CD'si yada Disketi kullanıcaksınız bilgisayarınızı bununla açıp C yi veya D yi formatlıyacaksınız yada Windows kurlum CD'nizde başlatıp windows yükleme öncesi format atıcaksınız.