Arama

Pilot olma şartları nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 13 Ağustos 2018 Gösterim: 71.209 Cevap: 4
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
12 Kasım 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Pilot olma şartları nelerdir?
EN İYİ CEVABI Ziyaretçi verdi
Pilot olmak için aranan şartlar nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar
Pilot olmak için:
  • T.C. uyruklu olmak,
  • Üniversitelerin öncelikle mühendislik bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olmak
  • Son 2 yıl içinde TOEFL (Test of English as a Foreign Language) sınavından asgarı 530 puan,
  • IELTS için (International English Language Testing System) sınavından asgari 6.0 puan
  • Veya KPDS için (Kamu Personeli Dil Sınavı) 80 ve üstü puan almış olduğunu belgelemek,
  • 28 yaşından gün almamış olmak,
  • Boy 1.65 cm'den kısa, 1.90 cm'den uzun olmamak
  • Ve boy-kilo oranı beden/kitle endeksine uygun olmak,
  • sağlık şartları, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı'nın (ICAO) Annex-1 ve JAR-FCL 3'e göre Class 1 Havayolu Nakliye Pilotu şartlarına uygun olmak,
  • Askerlik hizmetini tamamlamış olmak şartları aranmaktadır.
Madde 28-Hususi Pilot lisansı almak genel şartlar:
a) En az 18 yaşından gün almış olmak,
b) Uluslarası anlaşmalara uygun olarak geçerli 2.nci sınıf sağlık şartlarına sahip olmak,
c) Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında gerekli uçuş ve teorik eğitiminibaşarıyla tamamlamış olmak,
d) Teorik sınav ve uçuş kontrollarında başarılı olmak gereklidir.

Madde 35-Ticari pilot lisansı almak için genel esaslar:

a)En az 18 yaşından gün almış olmak.
b)Uluslararası anlaşmalara uygun olarak geçerli 1.nci sınıf sağlık şartlarına sahip
olmak.
c)Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında gerekli uçuş ve teorik eğitimini
tamamlamış olmak.
d)Teorik sınav ve uçuş kontrollarında başarılı olmak.
e)Bu yönetmelikte belirtilen uçuş tecrübesine sahip olmak

Madde 44-Hava yolu nakliye pilotu lisansı almak için genel esaslar:
a)En az 22 yaşından gün almış olmak.
b)Uluslararası anlaşmalara uygun olarak geçerli 1.nci sınıf sağlık şartlarına
sahip olmak.
c)Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında ATPL için gerekli uçuşve teorik eğitimini tamamlamış olmak.Bu düzeyde alınmayan eğitimler için farkeğitimlerini tamamlayarak çok pilotla işletilen uçaklarda 2nci pilot olarak uçuyor olmak.

(NOT:Bu yönetmelik yürürlüğe girdiğinde halen çok pilotla işletilen uçaklarda
2nci pilot olarak uçmakta olan ticari pilot lisanslı pilotlar fark eğitimlerini
tamamlamadan ATPL sınavına katılamazlar.)

d)ATPL Teorik sınav ve uçuş kontrollarında başarılı olmak.Bu uçuş kontrolü pilotların yıllık teknik kontrol uçuşları ile birleştirilebilir,ancak teorik sınavlardan önce yapılan uçuş kontrolları ATPL uçuş testiyerine sayılmaz.Teorik sınavlar İngilizce yeterlilik sınavı ve teorik sınav şeklinde yapılır.
e)Bu yönetmelikte belirtilen uçuş tecrübesine ve 2 pilot ileişletilen bir uçakta geçerli ticari pilot lisansına sahip olmak.

DEVAMI Pilot
Son düzenleyen Safi; 13 Ağustos 2018 02:04
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
12 Kasım 2008       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
T.C. uyruklu olmak, üniversitelerin öncelikle mühendislik bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olmak, son 2 yıl içinde TOEFL (Test of English as a Foreign Language) sınavından asgarı 530 puan, IELTS için (International English Language Testing System) sınavından asgari 6.0 puan veya KPDS için (Kamu Personeli Dil Sınavı) 80 ve üstü puan almış olduğunu belgelemek, 28 yaşından gün almamış olmak, boy 1.65 cm'den kısa, 1.90 cm'den uzun olmamak ve boy-kilo oranı beden/kitle endeksine uygun olmak, sağlık şartları, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı' nın (ICAO) Annex-1 ve JAR-FCL 3 'e göre Class 1 Havayolu Nakliye Pilotu şartlarına uygun olmak, askerlik hizmetini tamamlamış olmak şartları aranmaktadır."

Sponsorlu Bağlantılar

Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
22 Aralık 2008       Mesaj #3
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Pilot olmak için aranan şartlar nelerdir?

Pilot olmak için:
  • T.C. uyruklu olmak,
  • Üniversitelerin öncelikle mühendislik bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olmak
  • Son 2 yıl içinde TOEFL (Test of English as a Foreign Language) sınavından asgarı 530 puan,
  • IELTS için (International English Language Testing System) sınavından asgari 6.0 puan
  • Veya KPDS için (Kamu Personeli Dil Sınavı) 80 ve üstü puan almış olduğunu belgelemek,
  • 28 yaşından gün almamış olmak,
  • Boy 1.65 cm'den kısa, 1.90 cm'den uzun olmamak
  • Ve boy-kilo oranı beden/kitle endeksine uygun olmak,
  • sağlık şartları, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı'nın (ICAO) Annex-1 ve JAR-FCL 3'e göre Class 1 Havayolu Nakliye Pilotu şartlarına uygun olmak,
  • Askerlik hizmetini tamamlamış olmak şartları aranmaktadır.
Madde 28-Hususi Pilot lisansı almak genel şartlar:
a) En az 18 yaşından gün almış olmak,
b) Uluslarası anlaşmalara uygun olarak geçerli 2.nci sınıf sağlık şartlarına sahip olmak,
c) Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında gerekli uçuş ve teorik eğitiminibaşarıyla tamamlamış olmak,
d) Teorik sınav ve uçuş kontrollarında başarılı olmak gereklidir.

Madde 35-Ticari pilot lisansı almak için genel esaslar:

a)En az 18 yaşından gün almış olmak.
b)Uluslararası anlaşmalara uygun olarak geçerli 1.nci sınıf sağlık şartlarına sahip
olmak.
c)Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında gerekli uçuş ve teorik eğitimini
tamamlamış olmak.
d)Teorik sınav ve uçuş kontrollarında başarılı olmak.
e)Bu yönetmelikte belirtilen uçuş tecrübesine sahip olmak

Madde 44-Hava yolu nakliye pilotu lisansı almak için genel esaslar:
a)En az 22 yaşından gün almış olmak.
b)Uluslararası anlaşmalara uygun olarak geçerli 1.nci sınıf sağlık şartlarına
sahip olmak.
c)Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında ATPL için gerekli uçuşve teorik eğitimini tamamlamış olmak.Bu düzeyde alınmayan eğitimler için farkeğitimlerini tamamlayarak çok pilotla işletilen uçaklarda 2nci pilot olarak uçuyor olmak.

(NOT:Bu yönetmelik yürürlüğe girdiğinde halen çok pilotla işletilen uçaklarda
2nci pilot olarak uçmakta olan ticari pilot lisanslı pilotlar fark eğitimlerini
tamamlamadan ATPL sınavına katılamazlar.)

d)ATPL Teorik sınav ve uçuş kontrollarında başarılı olmak.Bu uçuş kontrolü pilotların yıllık teknik kontrol uçuşları ile birleştirilebilir,ancak teorik sınavlardan önce yapılan uçuş kontrolları ATPL uçuş testiyerine sayılmaz.Teorik sınavlar İngilizce yeterlilik sınavı ve teorik sınav şeklinde yapılır.
e)Bu yönetmelikte belirtilen uçuş tecrübesine ve 2 pilot ileişletilen bir uçakta geçerli ticari pilot lisansına sahip olmak.

DEVAMI Pilot
Son düzenleyen Safi; 13 Ağustos 2018 02:08
IrResistibLe - avatarı
IrResistibLe
Ziyaretçi
6 Mart 2013       Mesaj #4
IrResistibLe - avatarı
Ziyaretçi
Pilotaj eğitimine katılabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 17 yaşını doldurmuş, 35 yaşından gün almamış, en az lise mezunu, orta derecede İngilizce biliyor olmak ve herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması gerekiyor.Ortalama 15 ay süren eğitim sırasında pilot adaylarına hava hukuku, uçak genel bilgisi, uçuş performansı ve planlama, insan performansı ve limitleri, meteoroloji, seyrüsefer, işletme prosedürleri, uçuş prensipleri, haberleşme usulleri gibi ana başlıklar altında dersler veriliyor.Kursiyerlere, 45 bin avroya yakın pilotaj kurs ücretini, eğitim sürecinin ardından geri ödeme imkanı sunan banka kredisi de bulunuyor.Türkkuşu Genel Müdürü Şendil, Türkiye’deki hava yolu şirketlerinin yerli pilot eksikliği nedeniyle yabancı pilotlarla uçtuğunu ifade ederek, ”Bu, gelecekte olumsuz sonuçlar doğuracak. Onun için bir an önce yerli okullardan yetişen pilotlara öncelik vermelerini, uçuş okullarının ve Türk gençlerinin önünü açacak iş sahalarını sağlamaları diliyorum” diye konuştu.Şendil, Türkiye’de 1935′ten beri pilotaj eğitimi veren Türkkuşu’nun, Etimesgut ve Selçuk’taki eğitim tesislerinde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade ederek, öğrenci kapasitesini bu yıl 150′den 300′e çıkaracaklarını bildirdi.Eğitim programlarının gelecek ay başlayacağını kaydeden Şendil, Türkkuşu’nda başarılı personelle kaliteli eğitim sunduklarını, bu sayede kursiyerlerinin sektördeki başarılı şirketlerde rahatça istihdam edildiğini vurguladı.Pilot eğitiminin uluslararası kuralları bulunduğunu ve AB müstebatına uygun standartlara sahip olduğunu anlatan Şendil, Türkkuşu’nun bu koşullara uygun eğitim imkanı sunan, köklü bir eğitim kuruluşu olduğunu sözlerine ekledi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Mart 2013       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

lise mezunları ile ilkokul mezunları aynı kefeye konulmasın diyorsun ama kendini üniversite mezunları ile aynı kefeye koymaya çalışıyorsun

kesinlikle çok haklısınız liseyi zaten bi bakıma üniversiteye girmek için okuyorsunuz ,siz bırakmışsınız. pilotluk için çok iyi eğitim gerekir liseyle olcak iş değil.