Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 30 Aralık 2013  Gösterim: 41.024  Cevap: 47

Su molekülü maketi nasıl yapılır?

su molekülü
25 Kasım 2008 22:01       Mesaj #1
su molekülü - avatarı
Ziyaretçi
bu maketin yapılışını görmek istiyorum resimli olsun lütfen
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
aşağıda bir su molekülünün resmi var en azından şekil olarak bir fikir edinebilirsin diye düşündüm ama yapılışıyla ilgili bir dökümana rastlamadım.
bulduğumda ekleyeceğim

Sponsorlu Bağlantılar
water
The Water Molecule
For 3D structure of water molecule using Jmol
Keten Prenses tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
25 Aralık 2009 18:55       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana molekülle ilgili bilgi verin molekül nedir?
Misafir
31 Aralık 2009 11:10       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Aynı elemanın birden fazla atomunun birleşmesiyle meydana gelen atom gurubuna "molekül" adı verilir. Moleküldeki atom sayısı en az iki tanedir. Fakat soy gazlarda olduğu gibi bir atomluk moleküller de vardır.

Bu açıklamadan kolayca anlaşılacağı gibi,bütün cisimler moleküllerden meydana gelmiştir. Gazlarda ve sıvılarda moleküller serbesttir. Hareket edebilirler. Gazlarda ve sıvılardaki molekül hareketliliği,bunu ilk kez 1827 yılında farkeden ve açıklayan Robert Brovn'ın adından dolayı "Brown Hareketleri" diye adlandırılmıştır.

Molekül,ayrı elemanların bir atomuyla ya da birden fazla atomunun birleşmesiyle de oluşabilir. Örneğin karbonmonoksit gazının molekülü, 1 karbon atomu ile 1 oksijen atomunun birleşmesinden meydana gelmiştir. Burada belirtilmesi gereken önemli bir nokta, molekülün,bir maddenin kendi başına bulunabilen en küçük miktarı olduğudur. Ancak, bu durumdaki molekül o maddenin bütün özelliklerini taşır.

Katı cisimlerde moleküller titreşim hareketi yapabilirler, aralarında güçlü bir çekim kuvveti vardır. Bu nedenle ayrı ayrı yer değiştiremezler. Daha yukarda değinmiş olduğumuz gibi, moleküllerde atom sayısı çok çeşitlilik gösterir.Alkol molekülü 9 atomludur. Gliserin 14, şeker (sakkaroz) 45, nişasta 4000 atomludur.

Değişik eleman atomları bulunan molekül "bileşik molekül"diye isimlendirilir. Bu tür bir molekül, dolayısıyla ait olduğu bileşik,yapısındaki atomların ve bu atomlardan meydana gelen elemanın özelliklerinden başka özellik gösterir.

Herhangi bir elemanın molekülü,atom simgesinin(sembolünün) sağ alt tarafına sayısı yazılarak belirtilir.Hidrojen molekülü,bu nedenle H2 olarak yazılır. Yani hidrojen molekülünde (2) hidrojen atomu vardır. Bileşik moleküller için de durum aynıdır. Sözgelimi suyu ele alalım.Suyun bileşik molekülü, 2 hidrojen ve 1 su atomu belirtilerek,yani H2O şeklinde yazılır.

Molekülleri meydana getiren atomlar birbirlerine elektriksel güçle bağlıdırlar. Bir çift atomu birbirine çekerek birleştiren kuvvet "kimyasal bağ" diye tanımlanır.

Moleküllerin gerçek ağırlığı o derece azdır ki,kimya hesaplarında kullanılmaması daha uygun görülmüştür.Bunun yerine, molekülü en hafif atomla (hidrojen)karşılaştırılarak esas tutulur. Yani bir cismin molekül ağırlığı, kabaca bir hesapla, o cismin bir molekülünün 1 hidrojen atomunun ağırlığına olan oranıdır.
Misafir
6 Ocak 2010 18:13       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atom nasıl yapılr yardım edin cumaya ödev var
Misafir
7 Ocak 2010 14:48       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bilgi vermiyoki görsel veriyo
Misafir
20 Ocak 2010 23:40       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atom insanın yapabileceği bir cisim değil arkadaşım atom ELEKTRON yardımıyla birleşen bir PROTON ve bir NÖTRON'nun oluşturduğu PROTON ve NÖTRON'dan sonra en küçük hüçredir sırasıyla PROTON,NÖTRON,ATOM,MOLEKÜL,HÜCRE olarak birleşir ve değişik şekil ve cisim olarak ortaya çıkar anladınmı güzel arkadaşım senin anlayacağın atomuda. en küçük hüçreden en büyük cisme kadar görüp ve göremediğiz bütün kainatı yaratan allah yaratmıştır ...?
Misafir
2 Şubat 2010 02:29       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
su molekülü modelini nelerden yapabiliriz bu konuyla alakalı

birşey bulamadım sizde
Misafir
5 Mayıs 2010 17:50       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya su molekulunun maketininde ne kullanabilirim.. degisik gusel bisiler onerebilir misinis acaba..?/!!!??cok acilll
Misafir
19 Ekim 2010 20:39       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bnce bu konuda bır model we sekıl gosterılmeliCevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç