Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 11 Aralık 2013  Gösterim: 128.036  Cevap: 86

Ülkemizde müzik eğitimi veren kurumlar hangileridir?

Misafir
13 Aralık 2009 14:06       Mesaj #31
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
TÜRKİYE’DEKİ MÜZİK EĞİTİMİ VEREN KURUMLAR

Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümleri (AGSL)
Sponsorlu Bağlantılar
Müzik Eğitim Fakülteleri
Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümleri
Müzik ve Sahne Sanatları Fakülteleri
Devlet Konservatuvarları (İlköğretim-Lisans ve Yarı Zamanlı bölümleri vardır)
Türk Müziği Devlet Konservatuvarları
Askeri Mızıka Okulu (Askeri Bando Okulu )
Müzik Araştırma Merkezleri


ÖZDEM MÜZİK MÜZİK OKULLARI YETENEK SINAVLARINA HAZIRLIK SINIFLARI

Türkiye’deki Müzik anlayışı ve Eğitiminin farkında olan Özdem Müzik her yaşa uygun Müzik Eğitim Sınıfları açarak belki de Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmektedir. Hazırlık Sınıflarımız her yaşa uygun ayrı ayrı kurgulanmış ve profesyonel Akademik eğitim almış eğitimciler tarafından yürütülmektedir.İLKÖĞRETİM HAZIRLIK SINIFI (7-14 YAŞ )

Ülkemizde İlköğretim Sınıfı bulunan tek kurum Devlet Konservatuvarlarıdır. Avrupa ve Amerika’da Özel veya Devlete bağlı birçok Müzik İlköğretim Okulu olmasına karşın ülkemizde böyle bir yapılanmaya gidilmemiştir. İlköğretim Hazırlık Sınıfında öğrencilerimize Oyun-Dans –Drama gibi yardımcı konularla müziği daha iyi anlamaları sağlanır. Ayrıca İşitme Eğitimi ile müziksel duyularının gelişmeleri sağlanır. Ses ve İşitme organlarının tam gelişmediği göz önünde bulundurularak,yapılan müzik eğitimi dersleri çocuğun bilinçaltında sağlam bir müzik altyapısı oluşturmayı,ilerde yaptığı ve dinlediği müziği daha iyi algılaması hedeflenmektedir. Hedeflenen bu yolda öğrencinin daha iyi bir müzik eğitimi alacağı müzik okullarına en hazır şekilde bulunması sağlanmaktadır. Bu sınıfta verilen Müzik Eğitimi Dersleri :

Müzik Dinleme
Çocuk Şarkıları ve Türküleri Söyleme
Oyun-Dans-Müzik
Drama-Müzik
Temel Müzik Eğitimi
Müziksel İşitme
Müziksel Söyleme
Blokflüt ile Nota Çalma-Tanıma
Müzik Tarihi
Bireysel Çalgı (Tercihen Piyano-Keman-Yan Flüt )
LİSE HAZIRLIK SINIFLARI (10-12 YAŞ )

Lise Hazırlık Sınıfında 10-12 Yaş Grubunda bulunan İlköğretim Öğrencileri bulunmakta ve bu öğrenciler,Devlet Konservatuvarı Lise Bölümü,Anadolu Güzel Sanatlar Liselerine ve Askeri Mızıka Okulu gibi Lise düzeyinde eğitim veren Müzik Öğretim Kurumlarına hazırlanmaktadır.10-12 Yaş Grubu gereği ergenlik çağında olan bu öğrenciler sesi ve bedeni yormayacak şekilde İşitme Eğitimine tabi tutulurlar. Çalgı seçimi konusunda yönlendirilerek öğrenciye en uygun çalgıyı seçmesine yardımcı olunur. Çalgı seçiminde ve Eğitimimde Türkiye’de Müzik Eğitimi veren Liselerin Çalgı Eğitim müfredatları göz önünde bulundurularak danışmanlık hizmetinde bulunulur.

Temel Müzik Bilgileri
Solfej (Müziksel Okuma )
Dikte(Müziksel Yazma )
Nota Okuma
Müzik Tarihi ve Form Bilgisi
Çok Ses İşitme (İki,Üç,Dört Ses Duyma )
Ezgisel Bellek
Ritimsel Bellek
Şan Eğitimi
Bireysel Çalgı Eğitimi
Yardımcı Piyano Eğitimi


LİSANS HAZIRLIK SINIFLARI (17-25 YAŞ GRUBU )

Lisans Hazırlık Sınıfında halen Lise Eğitimine devam eden,mezun veya Lisans düzeyinde müzik eğitimi almak isteyen öğrenciler bulunmaktadır. Bu sınıfa A.G.S.L. öğrencileri,Devlet Konservatuvarı Lise Bölümü öğrencileri ve Lise Dengi Okullarda okuyan veya mezun öğrenciler başvurabilir. Lisans Hazırlık Sınıfı,Yetenek Sınavlarına Hazırlık Sınıflarının en önemli parçasıdır. Çünkü öğrencilerin Yüksek Öğrenimleri esnasında Müzik Eğitimi almaları hususunda Lisans düzeyi şarttır. Ayrıca Türkiye’de Lisans düzeyinde eğitim Eğitim Fakülteleri ve Güzel Sanatlar Fakültelerine bağlı birçok Müzik Bölümü vardır.

Temel ve İleri Müzik Bilgileri
Çok Ses İşitme-Yineleme
Ezgisel Bellek-İşitme
Ritimsel Bellek-İşitme
Solfej-Deşifraj (Müziksel Okuma )
Dikte (Müziksel Yazma )
Nota Okuma
Müzik Tarihi ve Form Bilgisi
Armoni ve Form Analiz
Şan Eğitimi
Bireysel Çalgı Eğitimi
Yardımcı Piyano Eğitimi


Misafir
13 Aralık 2009 18:01       Mesaj #32
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen sadece müzik egitimi veren kurumları çıkarınız ve kendisini yani kurumun başkanını koyunuz
sadece bunu ögrenmek istiyorum 5 dakikaya
kadar
Misafir
14 Aralık 2009 18:46       Mesaj #33
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ülkemizde müzik eğitimi çoğunlukla Devlet okullarında ve parasız olarak verilmektedir. İlköğretimden Lisans ve Yüksek lisansa kadar her seviyede eğitim alabileceğiniz Bölümler Başlıca Aşağıdaki gibidir.

* Devlet Konservatuarları
İlköğretim
Orta Öğretim
Lisans
Yüksek Lisans
Yarı Zamanlı Lisans, İlköğretim ve Orta Öğretim
* Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri
Orta Öğretim
* Askeri Mızıka Okulu
Orta Öğretim
* Sanhe Sanatları Fakülteleri
İlk Öğretim
Orta Öğretim
Lisans
Yüksek Lisans
* Güzel Sanatlar Fakülteleri
Lisans
Yüksek Lisans
* Eğitim Fakülteleri, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümleri
Lisans
Yüksek Lisans
* Türk Müziği Konservatuarları
Lisans
Yüksek Lisans
Sertifikasyon
* Özel Öğretim Kurumları
Sertifikasyon

Görüldüğü gibi çok çeşitli eğitim birimlerinde pek çok eğitim dalı tercih etmek mümkündür. Elbette her okulun kendince özellikleri, kazanç ve zaafları bulunmaktadır. Aşağıda hangi okulların ne gibi özellikleri olduğuna kısaca değinilmiştir.

Devlet Konservatuarları

Devlet konservatuarları bilinen en Klasik Müzik okuludur. Ülkemizde Cumhuriyetin ilk yıllarından beri Devlet Konservatuarları bulunmakta ve her geçen gün yenilenip gelişmektedir.
Esasen en kapsamlı müzik eğitimi Devlet Konservatuarlarında verilir. Neredeyse tüm batı müziği çalgılarının eğitimleri ülkemizdeki konservatuarlarda verilmektedir. Elbette çalgı eğitiminin yanı sıra Şan eğitimi de konservatuarlarda verilen eğitimlerdendir.
Devlet konservatuarlarında İlk ve Orta Öğretimden Lisans ve Yüksek Lisans düzeyine kadar eğitimler verilir. Alınan diplomalar normal öğretim kurumlarında alınan diplomalara denktir ve ayrıca bu okulları okumak gerekmez. Ancak yarı zamanlı konservatuarlar için aynı durum söz konusu değildir. Yarı zamanlı konservaturlarda alınan diploma, örneğin Lise Diploması yerine geçmez ve mutlaka normal öğretimin buna paralel sürdürülmesi gerekir.
Devlet Konservatuarları Sınavla Öğrenci Alır. Sınavlar her seviye (İlk, Orta, Lisans, Y.Lisans) için farklıdır. Bu konuya ileride değinilecektir.

Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri

Eski İsmiyle Lise yeni tabiri ile Orta Öğretim düzeyinde eğitim veren Lise dengi bir öğretim kurumudur. Bu alanda çalışmakta olan bir özel okul bulunmamaktadır. Yani sadece devlet' e ait Güzel Sanatlar Liseleri bulunmaktadır.
Genellikle Lisans eğitimine hazırlık olarak nitelendirilen kurumlarda öğretim 4 yıl çalgı ağırlıklı müzik eğitimi şeklindedir. Güzel Sanatlar Liseleri sınavla öğrenci alır.

Askeri Mızıka Okulu

Türk Silahlı Kuvvetleri Bünyesinde Hizmet edecek, Astsubay Müzisyen personelin yetiştirilmesi amacıyla çalışan müzik okuludur. Genel Kurmay Başkanlığına Bağlıdır. Orta öğretim ve MYO. Düzeyinde diploma verir. Bando okullarına giriş için ya orta öğretim ya da ön lisans düzeyinde başvuru gerekir. Sınavla Öğrenci alır.

Sanhe Sanatları Fakülteleri

Ülkemizde henüz yeni gelişmekte olan bir alan olmakla birlikte oldukça fazla rağbet görmektedir. Bilinen en meşhur sahne sanatları fakültesi Bilkent Üniversitesi bünyesindedir. Bilkent' e bağlı İlk ilk öğretim, orta öğretim ve fakülte düzeyinde eğitim veren kurumlar vardır.
Müzik eğitiminde Devlet konservatuarlarına rakip olan sahne sanatları, devletçe tanınan, denk diplomalar verir ve yine konservatuarlarda olduğu gibi yarı zamanlı bölümleri bulunabilir. Yarı zamanlı bölümler için konservatuarlarda geçerli olan koullar geçerlidir. Bu okullarda Sınavla Öğrenci Alır.

Güzel Sanatlar Fakülteleri

Müzik bilimcisi, müzisyen yetiştiren fakültelerdir. Lisans ve yüksek lisans düzeyinde öğrenci alır. Al dallarında pek çok kategoriye ayrılmakla birlikte genelde Müzik Bilimleri bölümü olarak tanınır. İsminden de anlaşılacağı gibi müziğin daha çok bilimsel ve teknik boyutu ile ilgilenir. Elbette çalgı ve şan eğitimi de bu okullarda verilmektedir.
4 Yıllık lisans diploması veren bölümler Sınavla Öğrenci Alır.

Eğitim Fakülteleri, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümleri

Eğitim fakülteleri günümüzde en çok rağbet gören müzik okullarıdır. Eğitim seviyesi konservatuarlara göre, göreceli olarak düşük görülse de, iş garantisi ve mesleki kaygılar bu okulları ön plana çıkarmaktadır. Esasen güzel sanatlar fakültelerinden farkı, verdiği formasyon olan eğitim fakülteleri yine sınavla öğrenci almaktadır.

Türk Müziği Konservatuarları

Kimileri Üniversitelerin alt birimi olarak kurulmuş olan konservatuarlar, çoğunlukla cemiyetler ve belediyelere ait konservatuarlar biçiminde ortaya çıkar. Günümüzde popülerliğini oldukça yitirmiş olan Türk Müziği Konservatuarlarının, lisans düzeyinde eğitim verenler Diploma verebilirken, Cemiyet ve belediye konservatuarları sertifika verebilmektedir. Üniversitelerin konservatuarları sınavla öğrenci alır.

Özel Öğretim Kurumları

Modernleşme çizgisi yükselmekte olan ülkemizde müzik ve sanata verilen önem arttıkça, hobi eğitimine olan eğitim de artmaktadır. Elbette müzik ciddi nbri hobidir ve mutlaka profesyonel destek gerektirir. İşte ülkemizde bireysel ve isteğe bağlı müzik eğitimi almak isteyenlerin yararlandığı, Milli Eğitim Bakanlığı kontrolündeki özel teşebbüsler. Özel Öğretim kurumlarıdır.
Sadece sertifika eğitimi verebilen kurumların sertifikalarının normal öğretime denk bir eğitim diploması verme yetkileri yoktur. Yani normal öğretim sürdürülmelidir. Bu sertifikalar sadece kişisel becerilerinizi geliştirmek için gittiğiniz kurslara katılım belgesi niteliğindedir.
Her özel öğretim kurumunun Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmış olmak koşuluyla kendine ait bir müfredatı ve öğretim süresi vardır. Dolayısıyla bu okulların öğretim sürelerini söylemek güçtür. Bu okulların öğrenci alma işlerinin sınavlı yada sınavsız oluşu tamamen kendi insiyatiflerine bırakılmıştır. Ancak bilinen pek çok özel öğretim kurumu sınavla öğrenci almaz.
Misafir
18 Aralık 2009 14:27       Mesaj #34
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ülkemizde müzik eğitimi veren kurumlar nelerdir
Misafir
19 Aralık 2009 14:06       Mesaj #35
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfern daha ayrıntılı yapın bölee mesajla falan uğraşmayın. türkiyede müzik eğitimi veren kurumlar hangisi? cevap istiyorum.
Misafir
23 Aralık 2009 13:09       Mesaj #36
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen ülkemizde müzik eğitimi veren kurumları bulun acil lazım
Misafir
23 Aralık 2009 13:47       Mesaj #37
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ülkemizde müzik eğitimi veren kurumlar hangileridir
Misafir
23 Aralık 2009 14:44       Mesaj #38
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ülkemizdeki müzik eğitimi veren kurumlar hangi amaçla ve niçin kurulmuştur
Daisy-BT
23 Aralık 2009 14:49       Mesaj #39
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

müzik nedir

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

müzk kurumları neler?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

lütfen müzik eğitimi veren kurumlar hakkında bir sürü bilgi verir misiniz?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

lütfen sadece müzik egitimi veren kurumları çıkarınız ve kendisini yani kurumun başkanını koyunuz
sadece bunu ögrenmek istiyorum 5 dakikaya
kadar

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ülkemizde müzik eğitimi veren kurumlar nelerdir

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

lütfern daha ayrıntılı yapın bölee mesajla falan uğraşmayın. türkiyede müzik eğitimi veren kurumlar hangisi? cevap istiyorum.

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

lütfen ülkemizde müzik eğitimi veren kurumları bulun acil lazım

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ülkemizde müzik eğitimi veren kurumlar hangileridir

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ülkemizdeki müzik eğitimi veren kurumlar hangi amaçla ve niçin kurulmuştur


 • Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı - Ankara
 • Gaziantep Üniversitesi Türk Müziği Konservatuarı - Gaziantep
 • Hacettepe Üniversitesi Konservatuarı - Ankara
 • İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı - İstanbul
 • Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı - İstanbul
 • Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuarı - Konya
 • Mustafa Kemal Üniversitesi Devlet Konservatuarı - Antakya (Hatay)
 • Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı - Bursa
 • Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi - Ankara
 • Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuarı - Adapazarı (Sakarya)
 • İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı - İstanbul
 • Afyon Üniversitesi Devlet Konservatuarı - Afyon
 • Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı - Eskişehir
 • Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı - İzmir
 • Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı - Adana
 • Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı - İzmir
 • Dicle Üniversitesi Devlet Konservatuarı - Diyarbakır
 • Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı - Mersin
 • Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuarı - Antalya
 • Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı - Edirne
 • Fırat Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı - Elazığ
 • KaraelmasÜniversitesi Devlet Konservatuarı - Zonguldak
 • Kafkas Üniversitesi Devlet Konservatuarı - Kars
 • Ondokuzmayıs Üniversitesi Devlet Konservatuarı - Samsun
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç