Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 26 Haziran 2017  Gösterim: 27.844  Cevap: 12

Gül hastalığı teşhisi kondu, hastalık geçer mi?

Ziyaretçi
17 Aralık 2008 11:05       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
GÜL HASTALIĞI TEŞHİSİ KOYULDUM AMA KAŞINTIM YOK OLABİLİRMİ? TEKRAR DR'A GİTMEM GEREKİRMİ?
EN İYİ CEVABI Kral_Aslan verdi
Bilgi olarak bakınız Gül Hastalığı (Pityriasis Rosea)

Yinede doktora gitmenizde fayda var.
Sponsorlu Bağlantılar


Kral_Aslan tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
18 Aralık 2008 01:16       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Üye
başka bir doktora gidebilirsiniz.. ama eğer size teşhis konduysa eminim bir dayanağı vardır. tıbbın matematiği olmaz. herzama tüm belirtiler olacak diye bir şart da yok.. geçmiş olsun..
Gül hastalığı (Pityriasis Rosea), stres, sıkıntı gibi nedenlerle ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Başlangıcında öncelikle sivilceye benzeyen bir doku çıkar, sonra bu doku döküntü haline dönüşür ve kırmızı bir halka halini alır. Yüzde çıkmaz. Bu hastalığın görülmesi durumunda tahriş edici kıyafetler giyilmez ve kese cilde uygulanmaz. Hastalığın geçiş süresi bünyeden bünyeye değişiklik gösterir. Geçtiğindede hiçbir iz kalmaz.Sıcaklayıp terlemeden kaçınılmalı, ıslak tutulmamalı temiz tutulup doktora başvurulmalıdır. Ortalama 20-25 gün süren bir cilt hastalığı.
Pityriasis Rosea (Gül Hastalığı) Pityriasis rosea her yaşta görülebilen, fakat sıklıkla 10-35 yaşlara arasında rastlanılan döküntülü bir deri hastalığıdır. Döküntü birkaç hafta veya yıl sürebilir. Genellikle hastalık kalıcı bir iz bırakmaz, fakat esmer kişilerde zaman içinde gerileyen kahve renkli lekeler kalabilir.
Hastalığın diğer bulguları nelerdir? Bu hastalık göğüs veya sırtta geniş pembe bir leke şeklinde başlar. Bu lekeye madalyon belirtisi denir. Sıklıkla bu leke halka şeklini alıp orta kısmı solar, bu nedenle de mantar sanılıp mantar ilaçları uygulanabilir. Bu döküntü mantar enfeksiyonu olmadığı için bu kremler faydalı olmaz. Birkaç hafta içinde çok sayıda pembe döküntü meydana gelir, hatta bazen yüzlerce döküntü gövde kollar ve bacaklarda görülür. Döküntü boyunda, nadiren yüzde görülebilir. Bu döküntüler madalyon döküntüsünden daha küçüktür ve yine mantar hastalığı ile karıştırılabilirler. Döküntüler ovaldir ve sırtta cam ağacına benzer şekilde dağılırlar. Bazen hastalık çok şiddetli ve yaygın olabilir. Hastaların yarısında kaşıntı vardır, özellikle sıcakta kaşıntı artar.
Ara sıra halsizlik ve ağrı gibi diğer bulgular görülebilir. Bu döküntü genellikle 6-8 haftada geriler. Fakat bazen daha uzun da sürebilir. Fiziksel aktiviteler ve sıcak banyo döküntüyü arttırabilir. Bazı olgularda döküntü geriledikten birkaç ay sonra tekrarlayarak birkaç ay sürebilir.
Hastalığın nedeni nedir? Hastalığın nedeni belli değildir. Sebebi bir bakteri veya mantar enfeksiyonu değildir. Ayrıca bir alerjik reaksiyon da değildir. Herhangi bir iç hastalıkla ilişkisi yoktur.
Bir virüsün bu döküntüye neden olabileceği düşünülebilir. Diğer viral enfeksiyonlardaki gibi hastada halsizlik ve yorgunluk bulunabilir. Fakat hastalığın virüs enfeksiyonu sonucunda oluştuğu ispatlanmamıştır. Diğer virüs enfeksiyonlarının aksine Pitriasis rozasea kişiden kişiye bulaşmaz.
Tanı nasıl konulur? Tanı dermatolojik muayene ile konulur. Pitriasis rosea genellikle sırtı, boynu, göğsü, karnı ve kol ve bacakların üst bölümünü etkiler. Döküntü farklı kişilerde farklı biçimlerde görülebildiğinden bazen tanıda zorluk çekilebilir. Döküntünün sayısı ve boyutları kişiden kişiye değişir, ara sıra döküntü vücudun farklı alanlarında, örneğin vücudun alt kısmı ve yüzde görülebilir. Gövdede ki mantar enfeksiyonu ile karıştırılabilir. Bazı ilaçlara karşı olan döküntülerde pitriasis roseaya benzeyebilir. Dermatoloji Uzmanınız tanı koymak için bazı kan testleri isteyebilir, gerekirse biyopsi yapabilir.
Tedavi nasıl yapılır? Kaşıntıyı gidermek için ağızdan alınan veya sürülebilen bir takım ilaçlar kullanılabilir. Nemlendirici losyonlar yazılabilir. Sıcak olmayan ılık banyolar yapılması tavsiye edilir. Döküntüyü arttıracak fiziksel aktivitelerden kaçınılması önerilir.
Bazen kortizon gibi antienflamatuar tedaviler kaşıntıyı baskılamak için verilebilirler. Hastalar bu hastalığın önemli bir hastalık olmadığı konusunda bilgilendirilmelidir.
Unutulmamalıdır ki pitriasis rosea sık rastlanılan bir hastalıktır ve genellikle hafif geçirilir. Bir çok hasta tedavi ihtiyacı duymaz.
Misafir
21 Aralık 2009 12:36       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
gül hastalıgı tesısı kondu okudugum kadarı ıle 3 ay ıcerısınde gececek bır hastalık esmer tenlı ısenız hafıf lekeler vıcutda kalabılır ama emınım sız de benım gıbı hıssedıyorsunuz gecsınde leke kalacaksa kalsın öyle degıl mı
Misafir
4 Ocak 2010 21:04       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sevgili arkadaşlar PSORCUTAN\ Beta Pomat tavsiye ediyorum süper 3 ayda geçmeyen oğlumun gülleri 2 günde geçti deneyin
Misafir
17 Aralık 2010 12:16       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ban yaklaşık 2yıl önce kaşıntılarım yüzünden cildi yeye gittiğimde 'gül astalıı' teşhisi kondu. ve üzüntüden çıkar dendi. 6ay boynca kremler kullandım ancak bi eytkisi olmadı. en sonunda 'aktar'a gidip gavur ermenisi die bi kiremite benzeyn taşlardan aldım. onları yice ezip 2lt şişeye suyn içine koydum . bi kaç gün dinlendikten sonra normal bir su içer gibi içtim. son dibine çöken bu taşın tozlarıyla da banyoda yıkandım. bir süre snra geçti. ancak yine ıktı yine kremler sürdm 3gündürde iğne vuruluyorum. eğer yne bi fayda göremezsem o taştan alıcam. tavsiye ederm
Misafir
19 Ocak 2012 11:37       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar PSORCUTAN\ Beta Pomat ı öneren kişiye çok çok teşekkür ediyorum forumda okudum ve kullandım ikinci gün etkisini gösterdi.Mutlaka denemenizi tavsiye ederim.geçmiş olsun.
Misafir
15 Nisan 2012 23:00       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bu kortizon iğnesi işe yarıyor mu ya? ne kadar sürede etki ediyor bir de?
Misafir
15 Nisan 2012 23:08       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kortizon iğnesi işe yarıyor mu ya ayrıca ne kadar sürede etkisini gösteriyor?
Misafir
25 Kasım 2012 02:11       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar aynı hastalığı bende geçirdim 2 gün iğne tedavisi gördüm iğnenin adını hatırlamıyorum ve krem kullandım BETNOVATE die bi krem ilk günden itibaren dökülmeye başladı 2. gün tamamen geçti neredeyse kesinlikle bu kremi kullanmalısınız..Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç