Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Şubat 2016  Gösterim: 68.250  Cevap: 112

Uygarlığın gelişmesinde sanat mı yoksa bilim mi ön plandadır?

Ziyaretçi
20 Aralık 2008 16:00       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba,

Uygarlığın gelişmesinde Sanat mı daha çok öne çıkar, yoksa bilim mi?

Uygarlığın sadece gelişiminde değil, yapılanmasında neler önemli etkendir?

İyi Günler.
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
Bunları bu kadar keskin çizgiyle ayırmak olası mı?
Her ikisi de birbirine karşı önceliği olan değil, destekleyen, dengeleyendir.
Sanat duygu dili olarak tanımlanır. Bu anlamda denge, duygu ile bilgi dili arasında kurulursa gelişimden sözedilebilir.
Sponsorlu Bağlantılar

Sanatçı olabilmenin önkoşulu içinde yetenek sadece %30.
%70' i bilgi, eğitim Sözün özü; bilgi ve teknoloji olmadan sanat yapmaya çalışmak, ilk insanların mağara duvarlarına yaptıkları resimlerin ötesine geçmez.


'Şuan dünyayı bırakıp sadece ülkemize bakarsak sanatın ne kadar etkin olduğunu görürüz..''

Tiyatroların seyirci toplayabilmek için iki ekmek fiyatına bilet sattığı, devlet tiyatrolarında kadrolaşma sonucunda, ahbap- çavuş ilişkileriyle repertuvar seçtiği, iyi bir resim sanatçısının sergi açabilmek için parası ya da ismi yoksa galeri bulamadığı, caz eğitimi gören sanatçıların para kazanmak için popüler kültüre yöneldiği, her gece sanatçı adı altında onlarca kişinin üretim bantlarından kucaklarımıza fırlatıldığı, sinema sanatında şaklabanlığın prim yaptığı, yaratılan karakterlerle toplumun daha da yozlaştığı bir ülkede açıkçası çok merak ettim sevgili RABELAUS, sanatın toplumsal gelişmeye katkısı bağlamında örnekler verebilir misiniz?


Keten Prenses tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
20 Aralık 2008 18:25       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Üye
Alıntı

Şuan dünyayı bırakıp sadece ülkemize bakarsak sanatın ne kadar etkin olduğunu görürüz..'
tamamiyle katılıyorum, ülkemizin doğusunda bilim, teknoloji yok mu?
televizyon - çamaşır, bulaşık makineleri - telefon - bilgisayar ve benzerleri.

bunlar doğuda da var ama gel gelelim kütüphane yok! müze yok, sanat eserleri yok! sanatla alakaları yok! çok mu uygarlar şimdi onlar! alakası yok..

ünlü düşünce adamı montesqieu "Bir milletin mü******likteki meyline önem verilmezse o milleti ilerletmek mümkün olmaz" diyerek güzel sanatlardan müziğin uygarlık ilerlemesinde ki etkili rolünü açıkça belirtmiştir.Montesqieu'nin sözünü tasdik eden Atatürk 1 Kasım 1934 tarihinde TBMM'nin açış nutkunda montesqieu'nün görüşüne yakın şu cümleyi söylemiştir: "Bir milletin yeni değişikliğinde ölçü, musikide değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir."

üstelik bir de şu var dünyada uygarlıkların yeniden yapılanmasına, değişmesine ve gelişmesine katkıda bulunan bilim adamlarının temellerinde de sanatı görüyoruz: Ünlü italyan rönesans dönemi mimarı michelangelo aynı zamanda ressam, heykeltraş ve şairdir de..

bu arada ilk yazdığım yazıda deniz altı örneğim tamamiyle yanlış oldu.. tekrar dikkatli araştırdım ve denizaltı 1640 yılında icat edilmiş jules verne yokmuş bile o zamanlarda... gelgelelim denizaltı yapılırken Leonarda Da Vinci tarafından resmi çizilmiş ve daha sonra william bourne tasarımını yapmış 1560 yılında... 40 yıl fark var arada...

aslında demek istediğim bilimden bir adım önce sanatın olması sanatın hayal gücünü geliştirmesi yada hayal gücünün sanatı geliştirmesi...

sonuçta bilim; düşünce ile ortaya çıkar, düşünce gücünü geliştiren hayal gücü değil midir ?

uygarlığın gelişmesinde bilim etkisizdir demiyorum - sanat daha önemli ve etkilidir diyorum !

..
20 Aralık 2008 18:26       Mesaj #4
Keten Prenses - avatarı
Üye
Alıntı

öncelikle uygarlık-sanat ve bilim in birer tanımlamasını yapmanın faydaları var sanırım.

uygarlık:insanlığın yerleşik hayata geçmesi ile ortaya çıkan bir lüküs hayatın başlangıcıdenebilir.fakat bu lüks hayat için sadece ne bilim yeterlidir tek başına nede sanat.
bir uygarlıktan bahsetmek gerekiyor ise o uygarlıkta bilim,sanat,düşünce-felsefe,teknoloji vs bunların hepsinin olması gerekir.eğer bunlar yoksa zaten uygarlıktan bahsetmek pek bir komik olsa gerek.çok fazla binaların olduğu yer uygarmıdır sorusuna verile bilecek cevap sanırım olumsuz olur.
diğer bir şekilde tanımlamak ta gerekirse elin sıcak sudan soğuk suya girmeMEsi için çabalayan, bulunduğun yopluluk-devlet içerinde tüm kültürel etklinlikleri yapma olanağın bulunacak bunun yanında başkaları gibi düşünmediğin için kimse sana saldırmayacak,sataşmayacak,yaşamına saygı duyacak vs.tüm bunların olduğu bir topluluk için uygar denilmesi mümkün olur sanırım.

şimdi sanata değinelim.sanırım en zoru sanat olsa gerek.insanlık tarihi kadar eski olan,din mitolojilerinde bile geçen,insanların hayatına renk katan o yüce değer.ama tanımsal olarak hep bir tartışma söz konusu.kimileri sanatın doğası gereği hiçbir tanımın onu tam olarak karşılayamayacağını düşünüyor.akademik kesim ise ona bir kıyafet bulup giydirmenin peşinde.zaten bunu onu birçok parçaya bölüp gerçekleştirmiş bir durumdada.kalıplara koyup şekiller vermiş bir sıvıya kalıplara koyup şkillendirir gibi.
ama snat kişinin duygusunu-düşüncelerini belli materyaller ile ifade etmesi olarak tanımlıyorum ben.

bilim ise kökeni sanattan gelir.insanları daha iyiye taşımak için vardır temelinde merak haliyle nasıl sorusu yatar.toplumların var olmayan olguları bulmasına ve yeni şeyler öğrenmesine ön ayak olmuştur bilim.


şimdi soruya dönelim belli bir uygarlıktan bahsetmenin şartı bilimnde sanatında olmasında geçer.amahangisi daha ağır basar dersek ikisininde kökeninin nereden geldiğine bakmak gerekir.sanat insanlar var oldu olalı vardı.mağaralarda ki el resimlerini hayvan resimlerini sadece yaptıkları işin nasıl yapıldığını anlatmak olduğunu sanmıyorum ilk çağlarda yaşayan insanların.
öte yandan bilime gelince,bilim sanattan doğmuştur.zaten bilimin beslendiği yer yaratıcılıktır.eğer birşeyler tasarlamaya karar verdiyseniz bunun diğer adı sanat yapmayada karar verdiğiniz anlamına gelir.hayal gücünün olduğu her yerde sanat vardır.albert einstein çok iyi bir hayal perest olarak tanımlıyor du kendini.yoksa izafiyetin varlığı hiçbir zaman bulunamazdı.

sanatın bir çocuğu oldu adını bilim koydular.sanat olmadan bu hayat sıkıcı olur hatta yaşamak için bir sebep kalmaz.ama bilim olmadan sadece gelişmişlik seviyesi düşer.çamaşır makinasında değilde elde yıkanır çamaşırlar,otomobille değilde at arabası ile ulaşum yapılır,cep telefonu değil de mektup kullanılır bide biz bu şekilde bir tarışmayapmazdık bilim olmasaydı.

umarım anlata bilmişimdir.

..
elif pek
21 Nisan 2009 15:05       Mesaj #5
elif pek - avatarı
Ziyaretçi
merhaba ben elif öğretmenimiz bizi yarın bir münazaraya koyacak.konumuz insanların gelişmesinde sanat mı önemli yoksa bilim mi? karşı takım bilimi destekliyecek biz ise sanatı. bize sanatın insanların gelişmesinde önemi ile ilgili cevap gönderir misiniz? biraz uzun olsa sevinirim.hayırlı işler
nur
22 Mayıs 2009 18:37       Mesaj #6
nur - avatarı
Ziyaretçi
BENCE BİLİM DERİM SİZCE BİLŞMEM AMA YHAWİİİİİMsn GrinMsn RoseHystericRoseDon't KnowDon't KnowDon't KnowDon't Know:dont know:Don't KnowDon't KnowDon't KnowDon't KnowDon't KnowDon't KnowDon't Know No AngelNo AngelNo AngelNo AngelKartKartKartKartKartCheerleaderCheerleader: cl:CheerleaderCheerleaderCheerleaderCheerleaderCheerleaderCheerleaderCheerleaderCheerleaderCryingCryingCryingDon't CryDon't Cry:banana :BananaBananaBanana
nur
22 Mayıs 2009 18:38       Mesaj #7
nur - avatarı
Ziyaretçi
VALLA BENİM İÇİN BİLİM DERİM AMA SİZXİ BİLWEWTürkiyemTürkiyemTürkiyem
Misafir
22 Aralık 2009 18:35       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bana bilimin santtan daha önemli olduğunu anlatan bi kompozisyon lazım lütfen plsssss
Misafir
22 Şubat 2010 16:05       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benm konm bilim nolur yardm edn o sınfı yenmemz lazm
Misafir
2 Mart 2010 13:05       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

sanat mi bilim mi

toplumların gelişmesinde bilim sanattan daha önemlidir8bu konuda sınıfımızda münazara yapacağız-yardım ve fikirlere ihtiyacım var-teşekkürler)Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç