Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 22 Aralık 2008  Gösterim: 27.494  Cevap: 2

Yıkandıktan sonra kıyafetler neden çeker?

DilhanxD
22 Aralık 2008 18:05       Mesaj #1
DilhanxD - avatarı
Ziyaretçi
Kumaşlar yıkandıktan sonra nie çekerler
Sponsorlu Bağlantılar


fadedliver
22 Aralık 2008 18:08       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Kumaşlar yıkanınca niçin çekiyorlar acaba? Islandıklarında mı çekiyorlar, yoksa kururken mi? Pantolonun boyunu ayarlamadan önce kaç kere ıslatmalıyız? Sıcak suda mı daha çok çekerler, soğuk suda mı?

Yünlü kumaşların veya giysilerin ıslanınca çekme olayı şu şekildedir: Nem ve ısı şartları kumaşları oluşturan liflerin sadece boylarını değil çaplarını da değiştirirler. Kumaş ıslanınca yün lifleri şişerler. Liflerin bu genişlemesi ipliklerdeki bükümler arasındaki açıya da tesir eder ve iplerin boylarının kısalmasına neden olur.

Kumaş yıkandıktan sonra kurutulduğunda şişmiş lifler eski durumlarına gelirler. Ama kumaş ilk ölçülerine dönemez. Su, yüksek ısı, çalkalama ve sabun hepsi birden kumaşın çekmesini kolaylaştırırlar. Kumaş birkaç kere yıkandıktan sonra ölçüleri dengeye ulaşır ve bundan sonra ne kadar yıkanırsa yıkansın boyca kısalmaz.

Bazen kumaşa giysi olarak dikilmeden önce özel bir çekme işlemi uygulanır. Bu durumda kumaşın çekmesi sorun olacak ölçüde gerçekleşmez.

Yünlü kumaşların veya giysilerin ıslanınca çekme olayı biraz karışıktır, çünkü nem ve ısı şartlan liflerin sadece boylarını değil çaplarını da değiştirirler. Ham iplik, kot kumaşı olmak üzere dokunurken dayanıklılığını arttırmak için tabii boylarındaki liflere bükümler, yani bir çeşit düğümler ilave edilir. Kumaş ıslanınca yün lifleri şişerler. Liflerin bu genişlemesi ipliklerdeki bükümler arasındaki açıya da tesir eder ve iplerin boylarının kısalmasına neden olur.

Aslında kumaş ıslanınca lifler şiştiğinden boyunun az bir miktar uzaması gerekir ama bükümlerin açılarındaki deformasyonun yarattığı çekme kuvveti daha fazla olduğundan sonuçta kumaş boydan kısalır.

Kumaş yıkandıktan sonra kurutulduğunda şişmiş lifler eski durumlarına gelirler. Ama kumaş ilk ölçülerine dönemez. Su, yüksek ısı, çalkalama ve sabun -ki burada lifler arasında yağlayıcı görevi görür- hepsi birden kumaşın çekmesini kolaylaştırırlar. Kumaş birkaç kere yıkandıktan sonra ölçüleri dengeye ulaşır ve bundan sonra ne kadar yıkanırsa yıkansın boyca kısalmaz.

Kumaşın çekme miktarı ipliklerin boyutlarına, miktarlarına, dokunma şekillerine, kıvrımlarına ve kumaşın geçmişine bağlıdır. Bazen kumaşa giysi olarak dikilmeden önce özel bir çekme işlemi uygulanır. Bu durumda kumaş ilerde yüzde birden fazla çekmez.
Alıntı
MaRCeLLCaT
22 Aralık 2008 18:15       Mesaj #3
MaRCeLLCaT - avatarı
Ziyaretçi
kumaşın çekmezlik değerleri eğer boya işlemi esnasında doğru uygulanırsa kumaşta çekme görülmez...
penye kumaşlarda lycranın esnemesi birden fazla giyilmede çoğalır ve kumaşta sarka görülür yıkandığında normal değerlerine döner.Viskon ipliktede aynı durum sözkonusu....

yünlü kumaşlarda ipliğin cinsine bağlı olarak esneme yada çekme olabilir....


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç