Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var|Gösterim: 27.361|Cevap: 21|Güncelleme: 30 Eylül 2014

Bitkiler neden fotosentez yapar? Mitokondrinin görevi nedir?

Mesaja atla
Ziyaretçi
23 Aralık 2008 19:55   |   Mesaj #1   |   
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
canlılar niçin fotosentez yapar? ve mitokondrinin gorevi nedir?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
YUMURTA HUCRESININ URETILDIGI ORGAN
Sponsorlu Bağlantılar
Bakteri
23 Aralık 2008 20:06   |   Mesaj #2   |   
Bakteri - avatarı
Ziyaretçi
Fotosentez, klorofil taşıyan canlılarda ışık enerjisi kullanılarak organik bileşiklerin üretilmesi olaydır. Bu yolla besin üreten canlıların tümüne fotosentetik organizmalar denir ve bunların büyük çoğunluğunu bitkiler oluştururlar.
Fotosentetik organizmalar, ışık enerjisinden yararlanarak enerjiyi depolarlar ve organik bileşikler üretebilirler. Bitkiler de diğer canlılar gibi yaşamsal etkinlikleri için gerekli enerjiyi organik maddelerin kimyasal enerjisinden sağlarlar. Bunun için de güneş ışığını kullanarak havanın karbondioksitini indirgeyerek organik besinlerini sentez ederler. Bu işlem CO2'in indirgenmesi ve ancak güneş enerjisiyle gerçekleştiriliğinden "fotosentez" olarak anılır. Bu yolla güneşin ışık enerjisi kimyasal enerjiye dönüştürülür ve organik madde sentezi yapılmış olur.
Yeryüzündeki her canlı, metabolizma etkinlikleri için gerekli olan enerjiyi temelde üç yoldan sağlar. Fotosentez bir özümleme faaliyetidir ve bu yüzden özümleme ya da asimilasyon gibi genel isimlerle de anılır.
Sponsorlu Bağlantılar
Yapraklar, bitkilerin besin üretim merkezidir. Bitki yapraklarını oluşturan hücrelerin içinde kloroplast denilen, çok küçük yapılar vardır. Bu yapıların içindeki yeşil renkli boyar madde (pigment) olan klorofil maddesinin görevi ışık yakalamaktır. Kloroplastlar güneş ışınlarını bir panel gibi toplayıp, kollektör gibi enerjiye dönüştürerek besin üretirler. Üretilen besin yapraklardan, bitkinin beslenmesi gereken diğer bölümlerine götürülür.
Havadaki karbondioksit, güneş enerjisi kullanılarak, nişasta ve diğer yüksek enerjili karbonhidratlara dönüştürülür. Karbon kullanıldıktan sonra ortaya çıkan oksijen ise havaya bırakılır. Bitki daha sonra besine ihtiyaç duyduğunda bu karbonhidratlarda depoladığı enerjiyi kullanır. Bu bitkilerle beslenen canlılar da bitkide bulunan karbonhidratlardan enerji ihtiyaçlarını karşılarlar.
Fotosentezle her yıl yaklaşık olarak 200-500 milyar ton CO2 dönüşüme uğratılmaktadır. Bu nedenle fotosentezin önemi yalnız kalitatif değil ayrıca kantitafitir. Fotosentezle havanın karbondioksiti ve su, karbonhidartlara dönüştürülür. Karbonhidratlar C elementine ek olarak H ve O2 elementlerini de içeren organik besin taşlarıdır.
Fotosentez olayının meydana gelebilmesi için gerekli olan maddeler, ışık, klorofil, karbondioksit, canlı organizmadır


Mitokondri
, hücre organelerinden biridir. Yunanca mitos (iplik) ve
khondrion (tane) sözcüklerinden türetilmiştir.


Boyları 0,2-5 mikron arasında değişir. Şekilleri ise ovalden çubuğa kadar değişkenlik göstermektedir. Bazı hücreler tek bir büyük mitokondri içerebilse de çoğunlukla büyük sayılarda bulunurlar. Bir karaciğer hücresinde sayıları 2500 civarına ulaşabilir. Bölünüp çoğalma özelliğine sahiptirler.
Mitokondriler, oksijenli solunum yapan ökaryotik hücrelerde bulunur. Prokaryotik hücrelerde ve memelilerin alyuvarlarında bulunmaz.
Mitokondri hücrede enerji üreten organeldir.
Son düzenleyen Keten Prenses; 24 Aralık 2008 23:31
ispermecet
23 Aralık 2008 20:16   |   Mesaj #3   |   
ispermecet - avatarı
Ziyaretçi
Fotosentez, besin elde etme yöntemidir. Ve besinleri sadece bitkiler üretir. Hayvanlar üretemez. Fotosentez ile klorofilli canlılar şeker üretir. Besin dediğimiz madde de budur. Fotosentez işleminden sonra bu küçük organik moleküller yani şeker ya da sakkoroz, sonra bitki tarafından birleştirilerek nişasta molleküllerine büyütülür. Depolamak için.
Misafir
10 Eylül 2009 10:29   |   Mesaj #4   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yok gecemi gündüzmü fotosentez yapar o nu dicektim bnm istedmm o.......
Misafir
25 Eylül 2009 16:06   |   Mesaj #5   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
gndz
Sponsorlu Bağlantılar
25 Eylül 2009 16:24   |   Mesaj #6   |   
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
fotosentez için güneş ışığı gereklidir bu nedenle gündüz gerçekleşir doğal olarak geceleride CO2 alıp O2 vererek bitkiler havayı temizlemiş olurlar ayrıca sadece bitki hücresi fotosentez yapar ve büyük enerji gerektiren hücrelerde mitokondri bulunur kısacası mitokondri hücreye enerji sağlar(karaciğer hücresi,bitki hücresi vsvs..mitokondri bulunur.) yukarıda da detaylı açıklanmış zati....
Misafir
30 Eylül 2009 20:09   |   Mesaj #7   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yyaaaa mitekondrinin görevleri nee kısa ama net olursa sevinrm çok acilllll (ödev) şimdiye lazım hadi
Misafir
15 Ekim 2009 16:13   |   Mesaj #8   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mitokondri nedir internet yazmıo acil lzm bana arkadaşlar bilen varsa yazsın
Misafir
15 Ekim 2009 16:35   |   Mesaj #9   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

mitokondri nedir internet yazmıo acil lzm bana arkadaşlar bilen varsa yazsın

Mitokondri, hücre için gerekli olan enerjinin üretildiği bir organeldir.
Görevleri

Hücre içindeki hayatsal olaylara gerekli enerjinin %95'ini sağlarlar. Solunum, oksidasyon ve fosforilizasyon için gerekli enzim ve koenzimlere sahiptirler.

Bu organeller besin maddelerinin oksitlenip parçalanarak enerjinin açığa çıktığı yerlerdir. Metabolizma olayları yönünden çok aktif olan hücrelerde, fazla enerjiyi sağlamak üzere çok sayıda mitokondri vardır.
Misafir
1 Kasım 2009 16:48   |   Mesaj #10   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
YUMURTA HUCRESININ URETILDIGI ORGAN
Sponsorlu Bağlantılar
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:
Soru-Cevap forumu 'Bitkiler neden fotosentez yapar? Mitokondrinin görevi nedir?' konusunu görüntülüyorsunuz: canlılar niçin fotosentez yapar? ve mitokondrinin gorevi nedir?...

Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç