Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 9 Ocak 2013  Gösterim: 26.029  Cevap: 7

Hidroelektrik nedir?

Ziyaretçi
25 Aralık 2008 20:40       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
hidroelektrik kısa ve öz
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
Türbinlere akıtılan suyun, jeneratörleri çalıştırmasıyla elde edilen elektrik gücü. Barajlardan, akar sulardan, çeşitli su kaynaklarından borular aracı ile türbinlere akıtılan su, türbinlerden geçerken bunlardaki kanatları iter. Böylece kanatların bağlı bulunduğu silindirler döner. Bu silindirler, bir elektrik jeneratörüne bağlı olduğundan, silindirlerin bu hareketi ile jeneratörler çalışmış olur. Böylece su gücünden elektrik gücü elde edilmiş olur.

Su gücünden elde edilen bu elektrik gücü ucuza mal olduğundan, bu yolla elektrik gücü elde etmek işlemi, önemli gelişmeler kazanmıştır.
Sponsorlu BağlantılarKeten Prenses tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
_KleopatrA_
21 Mart 2010 12:59       Mesaj #3
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
yönetmen adlı kullanıcıdan alıntı

hidrolektirik elektirik tir


Hidrolik enerji
ya da hidroelektrik, hidrolik güç ile üretilen elektrik.
Hidrolik enerji, dünyada elektrik ihtiyacının %19'unu karşılamaktadır. Yenilenebilir enerjinin %69'unu oluşturmuştur. [1] Hidroelektrik santrali akan ya da yüksekten düşen suyun enerjisini elektrik enerjisine çeviren tesistir.
13 Nisan 2010 09:33       Mesaj #4
Valeria - avatarı
VIP Çilekli
Alıntı
rapunzel xD adlı kullanıcıdan alıntı

arkdaşlar bu yazdıklarınızın doğru olduğuna emin siniz değil mi

Güvenilir kaynaklardan bilgi veriliyor. Doğru bilgilerdir.
Misafir
24 Mart 2012 20:59       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar petrolü bilmiyorsanız söyleyeyim
petrol:toprak altında,çok derinliklerde bulunan organik menşeli az akışkan,koyu renkli,alev alıcı,sıvı yakıttır.
woltka1001
24 Mart 2012 21:08       Mesaj #6
woltka1001 - avatarı
Ziyaretçi
Güç, su gücünden yarar­lanılarak elde edilen elektrik gücü. Dünya­da kullanılan elektrik enerjisinin üçte-biri bu yoldan üretilir. Güç istasyonunun dağlık bölgelerde kurulması ve elektriğin uzak yerlere iletilmesi gerektiği halde yine de ucuza gelir. Çünkü yakıt olarak kullanılan su, bedavadır. Ayrıca işletme masrafları da düşüktür. Son zamanlarda gel-git hareket­lerinden yararlanarak hidroelektrik elde et­me girişimlerinde bulunulmaktadır. Hidro­elektrik güç elde etmek için yüksekten dü­şen su, bir türbini, bu da bir jeneratörü çalıştırır.
Su gücü bazen doğal çavlanlardan sağ­lanır. Ama, çoğunlukla su gücü elde etmek için barajlar yapılır. Kurulan baraj ayrıca çevresine içme, kullanma ve sulama suyu sağlar.
Türbinleri ve jeneratörleri içeren hidro­elektrik santralı ya barajın tabanında ya da belli uzaklıkta kurulur. Su buralara bo­rular ya da tünellerle iletilir. Kullanılan türbinler etkili ve tepkili türbinler olarak iki çeşittir. Etkili türbinler suyun salt kine­tik enerjisi ile dönerler. Tepkili türbinler ise suyun hem kinetik hem potansiyel enerjisini türbin eksenini dönme enerjisine (mekanik) dönüştürürler. Bu eksen ise kendine bağlı bir jeneratörü çevirir.
Chelsea_Eny
5 Ocak 2013 14:44       Mesaj #7
Chelsea_Eny - avatarı
Ziyaretçi
Hidroelektrik: Su gücüyle elde edilen elektrik enerjisi.
9 Ocak 2013 08:28       Mesaj #8
_EKSELANS_ - avatarı
Üye
Hidroelektrik Enerji Nedir?

Hidroelektrik santrallerinin su gücünü kullanarak ürettiği enerjidir. Dünyadaki elektrik enerjisinin yaklaşık 1/6'sı hidroelektrik santralleri tarafından üretilmektedir.

Sistemin Çalışma Prensibi

Hidroelektrik santraller, suyun potansiyel enerjisinin kullanılarak elektrik üretilmesi esas alınarak çalışmaktadır. Barajlarda depolanan su, yüksekten akıtılarak türbine çarptırılır. Bununla birlikte türbin dönmeye başlar ve suyun potansiyel enerjisi bu türbinde mekanik enerjiye dönüşmüş olur. Bu mekanik enerji yardımıyla jeneratör mili döndürülerek jeneratörden gerilim üretilir.

Hidroelektrik santraller, su düşüşüne göre alçak basınçlı, orta basınçlı ve yüksek basınçlı santraller olmak üzere 3 sınıfa ayrılır. Hidroelektrik santrallerini sudan yararlanma şekillerine göre akarsu, barajlı, hazneli pompalı santraller olmak üzere guruplara ayırabiliriz.

Akarsu Santralleri: Alçak basınçlı santrallerdir. Akarsuyun yatağının değiştirilmesiyle daha fazla debi elde edilir ve türbin döner.

Barajlı Su Santralleri: Yüksek basınçlı santrallerdir. Baraj gölünde biriken su, kontrollü bir biçimde belli yükseklikten akıtılarak türbine çarptırılır ve türbin dönmeye başlar.

Hazneli Pompalı Su Santralleri: Üst haznede biriken su, aşağı düşürülerek türbin döndürülürken türbine çarpan su alt haznede biriktirilir. Biriken su pompayla tekrar üst hazneye pompalanır.

Kullanım Alanları:

Elektrik üretimi

Sulamada

Taşkınları önlemede

Balıkçılığı geliştirme

Ağaçlandırmayı sağlama

Turizmi geliştirme

Ulaşımı kolaylaştırma

Avantajları:

Yenilenebilir enerji kaynağıdır.

Kirlilik oluşturmaz.

Acil durumlarda hızla devreden çıkartılabilir.

Doğal kaynaktır, dışa bağımlı değildir.

Yapılan yatırım sadece enerji için değildir. Sulama ve taşkınları önlemede kullanılır.

Dezavantajları:

Toplam inşaat süresi uzundur.

Yağışlardan olumsuz etkilenebilir.

Yatırım maliyeti yüksektir.

Türkiye ve Dünyada Hidroelektrik Enerji
Türkiye, Avrupa'da Norveç'ten sonra en fazla yıllık hidroelektrik enerji potansiyeline sahip 2. ülke konumundadır. Bu potansiyel, Avrupa ülkelerinin toplam enerji potansiyelinin %16,5'ini oluşturmaktadır.

Halen işletmede olan ve GAP kapsamındaki Atatürk ve Karakaya hidroelektrik santralleri dünyada sırasıyla 23 ve 28. sırada, Avrupa'da ise 8 ve 11. sıradadır.
Türkiye; 433 milyar kWh brüt teorik hidroelektrik potansiyeli ile dünyada %1'lik, 129,9 milyon kWh ekonomik olarak yapılabilir potansiyeli ile Avrupa'da %15'lik paya sahiptir.

Türkiye, elektrik enerjisinin yaklaşık %20-30'unu sudan üretmektedir.

Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki akarsu yataklarının eğimi fazla olduğu için burası, hidroelektrik potansiyeli en yüksek bölgedir. Marmara Bölgesi ise bu potansiyele en az sahip olan bölgemizdir.


Daha fazla sonuç:
Hidroelektrik nedir?

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç