Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 28 Eylül 2015  Gösterim: 82.952  Cevap: 96

Açık liseyi nasıl okuyabilirim?

alev
6 Ocak 2009 13:35       Mesaj #1
alev - avatarı
Ziyaretçi
ben orto okulu bitirmiş bi öğrenciyim ama sonradan liseye gitmedim şimdide dışardan okumak istiyorum bunun için gerekli olan nedir bilmiyorum şimdiden tşk...
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
Linki inceleyiniz
Sponsorlu Bağlantılar


fadedliver tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
6 Ocak 2009 14:03       Mesaj #3
Kral_Aslan - avatarı
VIP MsXTeam
ÖĞRETİM SİSTEMİ

Ders geçme ve kredi sistemi ilk kez 1991-1992 öğretim yılın başından itibaren uygulamaya konulan eğitim sistemidir.
Açıköğretim Lisesi de 1992 yılında kurulduğunda yürürlükte olan ders geçme ve kredi sistemine tabi olmuş ve eğitim-öğretimini bu sisteme göre başlatmıştır. Bu sistemde sınıf değil ders geçme esası vardır. Dolayısıyla öğrenci her dönemde belirlenen dersleri vererek yine mezuniyet için belirlenen krediyi tamamladığı takdirde mezun olabilir. Her yıl iki dönemden (yarıyıl) oluşur. Dönem sonunda seçilen derslerden merkezi sistemle yapılan sınavlara giren öğrenci sınavlarda başarılı olursa o derse ait krediyi almış olur. Ders geçme ve kredi sisteminde dersler birbirinden bağımsız olup I. Dönemde başaramadığı bir dersi II. dönemde ki dersle aynı anda alabilir. Yani I. dönemde matematik 1 dersinden başarısız olan bir öğrenci II. dönemde hem matematik 1 hem de matematik 2’nin derslerini seçebilir. Dolayısıyla bir dersin başarısızlığı bütün bir yılı etkilemez sadece o dersin kredisini etkiler ve öğrenci sınıf tekrarı yapıp ya da beklemek yerine başarısız olduğu dersi bir sonraki dönem alarak kredilerini toplaya toplaya öğrenimine devam eder.

3 YILLIK SİSTEMDE DERSLER


3 yıllık sistemde dersler ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan biri ortak dersler (zorunlu dersler) diğeri de seçmeli derslerdir. Ortak dersler mutlaka başarılması gereken derslerdir. Bu derslerin en az üç kez alınarak sınavına girilmesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde hala o dersten öğrenciler başarılı olamamışlarsa dersin kredisini alamazlar ama o dersin başarılması zorunluluğu ortadan kalkarak muaf olurlar. Yerine seçmeli derslerden istediklerini alarak mezuniyet kredisini tamamlamaya çalışırlar.
Her dersin haftalık ders saati o dersin kredisini göstermektedir. Ortak dersler öncelikli başarılması veya muaf olunması gereken derslerdir.Mezuniyet için gerekli olan kredileri seçmeli derslerle tamamlayarak mezuniyet kredisine ulaşanlar okuldan mezun olarak diploma almaya hak kazanırlar.
Ayrıca Ders geçme ve kredi sisteminde öğrencilerin ilgi, yetenek ve istekleri doğrultusunda gelişmelerine olanak sağlanmakta olup, onlara istedikleri alandan mezun olma hakkı tanınmıştır. Buna göre ortak derslerin dışında seçmeli dersler arasında alanlara kaynaklık eden dersler vardır. Öğrenci seçtiği alanın derslerini başararak yine o alan için belirlenen alan kredisine ulaşırsa seçmiş olduğu alana ait diplomaya sahip olabilir.

4 YILLIK SİSTEMDE DERSLER


2005-2006 eğitim-öğretim yılından itibaren Liselerin öğrenim süresi 4 yıla çıkarılmış ve müfredat programı değişmiştir. Dolayısıyla Açıköğretim Lisesi’nde e sistem ve müfredat değiştirilmiştir ve bu geçiş kademeli olarak devam etmektedir. Açıköğretim Lisesi'ne 2005-2006 eğitim-öğretim yılından itibaren kayıt yaptıran tüm ortaokul, ilköğretim okulu diplomasına sahip öğrenciler bu yeni sisteme tabi olmuşlardır. Söz konusu durumdaki bu öğrenciler yeni sisteme uygun olarak 4 yıl (8 dönem) okuyup ve gerekli diğer mezuniyet şartlarını tamamladıklarında mezuniyet aşamasına gelirler. 4 yıllık sistemde okuyan öğrenciler ortak ve seçmeli derslerin yanında (Genel Kültür hariç) alan dersleri adı altında bir ders grubu bulunmaktadır.3 yıllık sistemden farklı 4 yıllık sistemde okuyan ve alan tercihi yapan bir öğrenci tercih ettiği alana ait tüm alan derslerinden sınava girerek mezuniyet için yeterli krediyi toplamak zorundadır.Örneğin 4 yıllık sistemde okuyan ve Sosyal Bilimler alanını tercih eden bir öğrenci bütün alan derslerinden (Bkz. 4 yıllık dersleri Sosyal Bilimler alanı) sınava girmek ve mezuniyet için yeterli krdiyi toplamak zorundadır.
2008-2009 eğitim-öğretim yılı sonunda bütün öğrenciler 4 yıllık sisteme tabii olacaklar ve mezun olabilmek için 4 yıllık sistemin mezuniyet şartlarını taşımaları gerekecektir.

Detaylı bilgi almak için tıklayınız
Misafir
3 Eylül 2009 22:26       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

liseyi dışardan okumak


liseyi dişardan okumak isterim ne yapmam lazım nereye muracaat edıcem bılgısı olan varmı
Misafir
15 Eylül 2009 16:49       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

dışardan lise diploması nasıl alınır

ben hakan dsardan lıse kayıt olmak ıstıyorum cumartesı pazar derlerı warmıs ona kayıt olmak ıstoyorum da napmam lazım acba
Misafir
20 Eylül 2009 20:04       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lise sonu dışardan nasıl okuyabilirim
Misafir
25 Eylül 2009 09:31       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben liseyi hazırlık döneminin birinci döneminde bıraktım şimdi tekrar dışarıdan okuyarak lise diplomamı almak istiyorum ne yapmam gerekir
Misafir
28 Eylül 2009 11:38       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
NORMALDE LİSE 3'E GEÇTİM PUANIM TUTUYOR AMA İŞTEN DOLAYI ÇIKMAK ZORUNDA KALDIM MESLEK LİSESİNDEYDİM DIŞARDAN OKUMAM İÇİN NE YAPABİLİRİM TŞK
Misafir
28 Eylül 2009 12:42       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
AÇIK LİSE KOLAY MI ZOR MU?
Misafir
2 Ekim 2009 14:15       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben orta okul okuduktan sonra 3yıl geçti şimdi okumak istesem nasıl okurum bana lütfen yardımcı olurmusunuzCevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç