Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Aralık 2014  Gösterim: 135.833  Cevap: 170

Marmara Bölgesi'nin ekonomik faaliyetleri nelerdir?

Ziyaretçi
15 Ocak 2009 22:55       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
marmara bölgesindeki ekonomik faaliyetler
EN İYİ CEVABI _KleopatrA_ verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bana acılen ekonomik faliyetler gerekiorr.. yollarmısnız internette yazmıyor ya ooff

Ekonomi

Ülkemizin en önemli sanayi ve ticaret mer­kezleri Marmara Bölgesi'ndedir. Tarım ve turizmden de önemli miktarda gelir elde edilen bölgede başlıca sanayi tesisleri İstan­bul, Kocaeli ve Bursa illerinde yoğunluk gösterir. Hem ülke ve hem de uluslararası düzeyde ulaşım yollannın buluşma noktasın­da yer alan İstanbul kenti, ekonomi açısından Türkiye'nin başkenti durumundadır (bak. is­tanbul).
Sponsorlu Bağlantılar
Bir petrol rafinerisi ve tersanelerin bulun­duğu bölgede başlıca sanayi kuruluşlan oto­mobil, yedek parça, vagon, elektrikli eşya, cam, ilaç, kimyasal maddeler, çimento, kâğıt, lastik, dokuma, hazır giyim, metal eşya, şeker, içki, sigara ve gıda maddeleri üreten fabrikalardır. Bölgenin sanayi ürünlerinden bir bölümü yurtdışına satılır. Türkiye'nin ve bölgenin en önemli ticaret merkezi de İstan­bul'dur.
Çok çeşitlenmiş bir tarımsal etkinliğin oldu­ğu Marmara Bölgesi'nde en çok yetiştirilen ürünler buğday, şekerpancarı, mısır, ayçiçeği ile çeşitli sebzeler ve meyvelerdir. Bağlar ve zeytinlikler geniş alanlar kaplar. Bölgede yaygın olarak hayvancılık da yapılır. Daha çok koyun yetiştirilen Marmara Bölgesi'nin özellikle Trakya kesiminde çok sayıda mandı­ra vardır. Sığır yetiştiriciliği de yapılan bölge­nin çeşitli yörelerinde kurulan tesislerde hay­vansal ürünler işlenir. Tavukçuluk, arıcılık ve balıkçılık bölgenin ekonomik etkinlikleri ara­sında yer alır. Ayrıca yaygın bir biçimde orman ürünleri de değerlendirilir ve işlenir.
Marmara Bölgesi, ülkenin çeşitli kesimleri ile Türkiye'yi öteki ülkelere bağlayan gelişmiş ulaşım olanaklarına sahiptir. İstanbul limanı­nın ülkemiz dış ticaretinde önemli bir yeri vardır. Transit karayolu taşımacılığı açısından büyük önem taşıyan E-5 Karayolu ise hem ülkemizi, hem de Ortadoğu ülkelerini Avru­pa'ya bağlar. Bölgenin Bulgaristan ve Yuna­nistan'a komşu olan Trakya kesiminde sınır kapıları vardır. Bunların en önemlisi, kara ve demiryollarıyla giriş ve çıkış yapılan, Bulga­ristan ile ülkemiz arasındaki Kapıkule sınır kapısıdır. Bölgedeki bir başka ulaşım yolu da Avrupa ile Edirne'yi İstanbul'a, İstanbul'u da yurdun öteki kesimlerine bağlayan demiryo-ludur. İstanbul'daki Atatürk Havalimanı da uluslararası çapta önem taşıyan bir havayolu ulaşım merkezidir.
Böylesine gelişmiş ulaşım olanaklarına sa­hip olan Marmara Bölgesi eşsiz doğal ve tarihsel değerleriyle turizm açısından büyük ilgi görür. Gezmekle bitmeyecek kadar çok tarihsel yapı bulunan bu bölgeye gelen yaban­cı turistler için İstanbul, aynı zamanda bir alışveriş merkezidir. Turistlerin en çok ilgisini çeken alışveriş merkezi ise Kapalı Çarşı'dır (bak. Kapali Çarşi).
Yeraltı kaynaklan açısından da zengin olan Marmara Bölgesi topraklarında bor minerali, cıva, demir, linyit, mermer ve volframit içe­ren maden yatakları ile çok sayıda şifalı madensuyu kaynakları vardır. Bu kaynaklar­dan başlıcaları Balıkesir ilindeki Gönen, Bur­sa ilindeki Çekirge ve Oylat, İstanbul ilindeki Yalova kaplıcalarıdır. Çeşitli konaklama ve hizmet tesisleri bulunan bu kaplıcalar, bölge­deki turizm etkinliğine çeşitlilik katar.
Marmara Bölgesi doğal değerler açısından da çok zengindir. Bölgenin doğal bitki örtüsü ile yabanıl hayvan varlığının korunması ama­cıyla bazı çalışmalar yapılmaktadır. Bölgede kurulmuş olan ulusal parklar Gelibolu Ya­rımadası Tarihi Milli Parkı, Manyas Gölü kıyısındaki Kuş Cenneti Milli Parkı ve Uludağ Milli Parkı'dır.
Marmara Bölgesi'nde eğitim ve kültür ile sağlık konularında ülke çapında hizmet veren kurumlar vardır. Ülkemizin en gelişmiş ola­naklarla donatılmış hastanelerinden çoğu İstanbul'dadır. Marmara Bölgesi'ndeki yük­seköğretim kurumları İstanbul'daki altı, Bur­sa ve Edirne'deki birer üniversitedir. __________________


MeLL
15 Ocak 2009 23:25       Mesaj #2
MeLL - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Ziyaretçi adlı kullanıcıdan alıntı

marmara bölgesindeki ekonomik faaliyetler


Sorduğunuz soru;
"Marmara Bölgesinin Gelir Kaynakları" konusu ile eş anlamlı diye düşünüyorum.
Sponsorlu Bağlantılar

Lütfen linke tıklayın: Marmara Bölgesi - Genel Bilgi
Ziyaretçi
19 Ocak 2009 14:19       Mesaj #3
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Marmara Bölgesi'nin turizmi, ekonomik faaliyetleri ve sanayisi hakkında bilgi arıyorum. Yardım ederseniz sevinirim.
Ziyaretçi
21 Ocak 2009 18:07       Mesaj #4
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
ya ben yapılmayan ekonomik faaliyet istiyorum ama hiçbir sitede bulamıyorummmm
21 Ocak 2009 20:56       Mesaj #5
Keten Prenses - avatarı
Üye
Alıntı
Ziyaretçi adlı kullanıcıdan alıntı

ya ben yapılmayan ekonomik faaliyet istiyorum ama hiçbir sitede bulamıyorummmm

yapılanların dışında kalanlar yapılmayanlardır.. mesela turizm,tarım, ve sanayii marmara bölgesi için önemlidir. hayvancılık yapılmaz diyebilirsiniz.
şEyMaNuR AkAr
24 Ocak 2009 20:17       Mesaj #6
şEyMaNuR AkAr - avatarı
Ziyaretçi
sen arkadaşım googleye bölgemizin bitki örtüsü ve hayvancılık faaliyetleri yaz 2ciye tıkla orda yazıyo zaten galiba aramışsın ama dikkatli bakmamışsın siz dikkatli bakın
Ziyaretçi
28 Ocak 2009 09:20       Mesaj #7
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
MARMARA BÖLGESİNİN TARIM ALANINDAKİ EKONOMİK FAAİLET NEDİR
Ziyaretçi
28 Ocak 2009 16:01       Mesaj #8
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
bana marmara bölgesinin ekonomik faaliyetlerinin cevabını verirmisinizzz??????????????????????????????
help
11 Şubat 2009 17:34       Mesaj #9
help - avatarı
Ziyaretçi
yarına ödevim yardım edin
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç