Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 20 Aralık 2012  Gösterim: 25.177  Cevap: 42

Hemoroid nasıl tedavi edilir?

Ziyaretçi
19 Ocak 2009 17:57       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
ben 46 yaşındayım ve 20yi geçen süreden beri hemoraidim var bi çok kez ameliyat oldum ancak bi fayda görmedim sancım çok oluyor ne kullanmam yada yapmam gerekir?
Sponsorlu Bağlantılar
20 Ocak 2009 21:55       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Üye
ilaç adı öneremeyeceğimizi belirtmek isterim öncelikle.. ılık oturma banyosu , kabız olmamak adına lifli ve posalı gıda tüketimi, bol sıvı alımı, ve o bölgeyi temiz ,kuru ve nemli tutmanızı öneririm..
sağlıklı günler dilerim..
Sponsorlu Bağlantılar
GAYE
27 Ocak 2009 17:32       Mesaj #3
GAYE - avatarı
Ziyaretçi
BENİMDE O BÖLGEDE KANAMAM VE KAŞINTI BATMA SIZLAMA VAR
AİLEMDEDE VAR
BABAMA AMELİYAT DEDİ DOKTOR BU HASTALIĞIN Bİ ÇÖZÜMÜ VARMI
Sponsorlu Bağlantılar
fadedliver
27 Ocak 2009 17:38       Mesaj #4
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
27 Ocak 2009 21:57       Mesaj #5
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
bendede hemoroid var ama bunu hemşire kardeşim söylüyor sosyal hehangi güvencem olmadığı için doktora gidemyorum tedavi olamıyorum özellikle geceleri çok sancım oluyor takii uykudan uaynıyorum hatta bi keresinde sancıdan bayıldım acile götürdüler ama ilgilenmediler sigortam olmadığı için psikolojik dediler tedavi edilmezse ileride ciddi bi durumla karşılaşabilirmiyiz kabızlıktan korunmaya çalışıyorum ama bu bi türlü mümkün olmuyor
Misafir
31 Temmuz 2009 17:21       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Liften zengin gıdalarla beslenilmeli ve gerekirse diyete lif ilavesi yapılmalıdır. Bitkisel lifler büyük abdestin suyu emerek daha yumuşak olmasını, böylece de daha rahat çıkarılabilmesini sağlarlar.
· Kabızlıktan korunulmalıdır.
· Dışkılama sırasında ıkınmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca hemoroid oluşumuna yol açabileceğinden uzun süren öksürük, ağır kaldırma gibi ıkınmaya yol açan etkenler de ortadan kaldırılmalıdır.
· Alkol, acı biber ve baharatlı gıdalardan sakınılmalıdır.
· Uzun süre hareketsiz olarak oturulmamalı ya da ayakta kalınmamalıdır.
· Düzenli egzersiz yapılmalıdır. Günde uyku dışında geçen her saat başına 5 dakika yürünmelidir. Uzun süre oturmanın hemoroid oluşumu ile ilgisi vardır.
· Yeterli miktarda su içilmelidir. Suyun çay, kahve gibi içeceklerle karşılanması yoluna gidilmemelidir.
· Büyük abdestten sonra rahatsızlık oluyorsa ılık suyla oturma banyosu yapılmalıdır.
Hemoroidin tedavi yöntemleri nelerdir ?
Hemoroidin tedavisinde evreleri çok önemlidir. Çok ileri evrelerdeki ağır vakalar dışında ameliyatsız ve outpatient (ayaktan tedavi şeklinde uygulanabilen) metodlar mevcuttur. Bu metodların en büyük faydaları hastanın normal hayatını aksatmaması, işgücü kaybına yol açmaması, hastanede yatmayı gerektirmemesi ve ameliyata göre son derece ekonomik olmasıdır. Evrelerine göre hemoroidlerin tedavisinde önerilen ve tıbben kabul gören yöntemler şunlardır:
1- Grade I hemoroid: Bu evrede ameliyatla tedavi gerekmez. Bazen sadece medikal tedavi, yani bazı ilaçlar (fitil ya da krem şeklinde), diyet ve oturma banyoları da yeterli olabilir. Altta yatan ishal, kabızlık, ıkınma gibi faktörlerin tedavi edilmesi de tedavinin önemli bir parçasıdır. İlaç tedavisinde kullanılan medikasyonların temel amacı ağrıyı kesmek, o bölgedeki ödemi, şişliği azaltmak ve dolaşımı rahatlatmaktır.Rubber band ligasyonu, sklerozan madde enjeksiyonu ve infrared koagulasyon metodları uygulanabilir.
2- Grade II hemoroid: Yine cerrahi tedavi gerektirmezler. Ilık su ile oturma banyoları, kremler, damar büzüştürücü bazı ilaçlar, istirahat ve ağrı kesiciler kullanılabilir. Grade I'de söz edilen yöntemler burada da başarıyla kullanılabilir.
3- Grade III hemoroid: Bu evrede öncelikle ilaç tedavisi ile durumun yatıştırılması gerekebilir. Sonrasında en uygun tedavi yöntemleri rubber band ligasyonu veya infrared koagulasyon uygulamaktır.
4- Grade IV hemoroid: Bu evrede çoğu hasta iyi bir tıbbi tedavi, kabızlığı önleyici bol posalı diyet, düzenli tuvalet alışkanlığı edinilmesi gibi tıbbi ve hijyenik tedbirlerden kısmen yarar görürler. Bir kısım hastada rubber band ligasyonu, skleroterapi veya infrared koagulasyon yeterli olabilir. Vakaların çoğunda cerrahi tedavi gerekli olmaktadır. Ancak hastanın ameliyata engel bir yandaş hastalığı varsa, ömür boyu koruyucu yöntemler ve tıbbi tedavi ile devam edilebilir.
5- Akut Tromboze Eksternal Hemoroid: Bu hastalarda dış hemoroid memelerinin bir veya birkaçı içerisine pıhtı oturmuştur. Çok şiddetli ağrı ve şişlik yakınmaları vardır. Bu vakalarda cerrahi tedavi acilen uygulanmalıdır. Tedavinin esası lokal ya da bölgesel anestezi ile, tıkanmış olan hemoroid memesinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Bunun üzerine antibiotik ve uygun ilaç tedavileri de eklenmelidir. Bu tedavide gecikildiği veya ilaç tedavisi ile geçiştirildiği durumda, tıkanmış olan damarın etrafında ödem ve iltihap giderek ilerler ve bir süre sonra doku nekrozu ile kanama ve ağır enfeksiyon ortaya çıkar.
Hemoroidin ameliyatsız tedavisi mümkün müdür?
Hemoroidler için de tıbbi teknolojinin de ilerlemesi ile, pek çok ameliyatsız, ağrısız ve non-invaziv yani girişimsel olmayan tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Uygun hastalarda kullanılmak kaydı ile ameliyat gereksinimini ortadan kaldıran bu metodlarla hemoroidlerin outpatient (yani yatış gerektirmeyen, ayaktan) tedavisi mümkün hale gelmiştir. Bu metodların tümü de hastalığın oluşum teorilerine yönelik müdahalelerdir. Temelde hepsi de genişlemiş olan damarların çeşitli yöntemlerle büzüştürülmesi ya da yok edilmesini sağlarlar. Bölgenin çok geniş bir damar ağı olduğundan, bu damarların ortadan kaldırılması herhangi bir tıbbi soruna ya da eksikliğe yol açmaz
alinti
Misafir
9 Eylül 2009 11:29       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BENDE YAKLAŞIKM OLARAK 7 SENEDEN BERİ BASUR VAR NE YAPACAĞIMI BİLMİYORUM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜREDERİM
Misafir
19 Eylül 2009 11:06       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bendede basur var yalnız ben ameliyat oldum bir sene kadar rahat ettim ama şimdi gene basur başlangıcı var ne yapmalıyım
Misafir
19 Eylül 2009 11:08       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bendede basur var yalnız ben ameliyat oldum bir sene kadar rahat ettim ama şimdi gene basur başlangıcı var ne yapmalıyım

eğer basur başlangıcı olduğuna kanaat getirdiyseniz doktora görünmelisiniz sizi yönlendirecektir.
Misafir
8 Ekim 2009 01:57       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
slm bende hemoraod vardı 1 yıl kadar cektim sonra daflon diye bir ilac verdi doktor 3 ay süreyle kullandım simdi cok rahatım ama hayatımda bir cok seye özne gösteriyorum agır kaldırmayın acılı seyler yemeyin stresde uzak durun

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Soru-Cevap forumu 'Hemoroid nasıl tedavi edilir?' konusunu görüntülüyorsunuz: ben 46 yaşındayım ve 20yi geçen süreden beri hemoraidim var bi çok kez ameliyat oldum ...

Aramalar: basuru iple bağlamak

Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç
Paylaş