Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 19 Haziran 2015  Gösterim: 26.308  Cevap: 7

Kulağımı deldirdim gusül abdesti aldığımda çıkarmalı mıyım?

fboquz
27 Ocak 2009 16:38       Mesaj #1
fboquz - avatarı
Ziyaretçi
Şimdi ben kulağımı deldirdim ve bugün 4.günü banyoya girsem bişey olur mu ve bu arada gusül abdesti almak için küpeyi çıkarmam gerekiyor mu? Bilgi alabilir miyim?
Şimdiden tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum
EN İYİ CEVABI MeLL verdi
GUSLÜN FARZLARI
1- Ağzına su vermek.
2- Burnuna su vermek.
Sponsorlu Bağlantılar
3- Bütün bedenini yıkamak.

Boy abdest’i dediğimiz “gusül” de vücudun her tarafını yıkamak farzdır. Göbek çukuru, parmak araları, kulak delikleri, kasıklar vs. ovularak yıkanması ise sünnettir.

Kulak delikleri eğer çok kapalı ise, suyun gitmesine engel varsa bu durumda o deliklere suyun ulaşması için ovalamak gerekir. Şayet su ulaşıyorsa küpe takması şart değildir. Yani gusül abdest’i alırken önemli olan kuru yerin kalmamasıdır. Yoksa küpe şart değildir. Ayrıca küpe takınca o bölgeyi yıkamak ve ovalamak yine şarttır. Ancak küpe olunca suyu ulaştırmak biraz daha kolay olabilir. Küpe takmaya zorlamak doğru değildir.Küpeyi takmak gerekir diyenler varsa, bunlar kulağın küpeyle daha kolay yıkanacağını ümit ettikleri için söylüyorlar. Guslün farzlarından biri değildir

Bu delikler kulak etlerinin birleşmesiyle kapanmışsa bunları tekrar deldirip içini yıkamak gerekmez. Bu delikler kirle dolmuşsa temizlemek mümkünse temizlenir. Mesela;Bu deliklere küpe kolaylıla takılıyorsa, küpe takarak arası temizlenebilir. Bundan fazlası için zorlamak gerekmez, gusle mani değildir.

fadedliver
27 Ocak 2009 19:03       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Çıkarmanızda fayda var.
MeLL tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
fboquz
1 Şubat 2009 22:25       Mesaj #4
fboquz - avatarı
Ziyaretçi
Bilgiler için teşekkürler Msn Happy
Misafir
19 Eylül 2009 03:45       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
küpe deliklerine suyun geçirilmesi için elle ovalamak yeterli midir? Yoksa küpeyi ıslatıp küpe yardımı ile kulak deliklerine suyun geçirilmesi mi gerekir? teşekkürler şimdiden...
MeLL
19 Eylül 2009 04:39       Mesaj #6
MeLL - avatarı
Ziyaretçi
Yüzük sıkı ise, çıkarmak veyâ hareket ettirmek lâzımdır. Küpe de böyledir. Küpe deliğinde, küpe yoksa ve delik açıksa kulağı ıslatırken, delik ıslanırsa, yetişir. Islanmazsa, deliği parmakla ıslatmalıdır. Bütün bunlarda ıslandığını çok zan etmek yetişir.
TAM İLMİHAL- SE'ADETİ EBEDİYYE


Kulak delikleri eğer çok kapalı ise, suyun gitmesine engel varsa bu durumda o deliklere suyun ulaşması için ovalamak gerekir. Şayet su ulaşıyorsa küpe takması şart değildir. Yani gusül abdest’i alırken önemli olan kuru yerin kalmamasıdır. Yoksa küpe şart değildir. Ayrıca küpe takınca o bölgeyi yıkamak ve ovalamak yine şarttır. Ancak küpe olunca suyu ulaştırmak biraz daha kolay olabilir. Küpe takmaya zorlamak doğru değildir. Küpeyi takmak gerekir diyenler varsa, bunlar kulağın küpeyle daha kolay yıkanacağını ümit ettikleri için söylüyorlar. Demek ki kulağı delik olanların bu konuya dikkat etmesi gerekir.

SORU : Küpe takmıyorum. Küpe deliklerim kapandı veya kapanmak üzere, bazıları ip tak, guslün olmaz diyor. Doğru mu?
CEVAP :
Doğru değil. Kapanırsa kapandığı için mahzuru olmaz. Açıksa zaten elinizle azıcık ovsanız delik varsa su girer. Guslünüz olur. Endişelenecek bir durum yok. İplik takmanız gerekmez.
Misafir
24 Kasım 2011 00:54       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben kulağımı yeni deldirdim çıkartırken acıyo kulağım ne yapmalıyım
rakinano
19 Haziran 2015 20:15       Mesaj #8
rakinano - avatarı
Ziyaretçi
Msn Happykulak deldirmek acıyor mu


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç