Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 30 Mayıs 2013  Gösterim: 15.293  Cevap: 4

Elmas nasıl parçalanır? Elmas erir mi?

Ziyaretçi
29 Ocak 2009 22:44       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
elmas nasıl parçalanır?


almas erirmi?
EN İYİ CEVABI Live_ki verdi
Elmas kırılmaz.. Ancak kesilebilir. Elmasın 57 fasetli özel kesilmiş haline pırlanta denir. Dünyanın en sert madeni olsa da, pırlanta belirli yönlerden gelen darbelere karşı dayanıksızdır ve çabucak kırılabilir.

Elmas 247 derecede erir.
Sponsorlu Bağlantılar

kaynak


Misafir
29 Ocak 2009 23:14       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Titanyum ile kesilebildiğini biliyorum.Elmas, bilinen en sert maddelerden biridir ve değerli bir taştır. Karbon elementinin bir modifikasyonu grafit, diğeri ise elmastır.
Elmasın saf karbon olduğu ilk olarak Fransız kimyacı Lavoisier tarafından keşfedilmiştir. Lavoisier, elması yakmış ve yanma gazının sadece karbondioksit olduğunu görünce elmasın karbon olduğu hükmüne varmıştır. Elmas 3547 derecede erir.


Üretimi

Elmasın kazanılması, diğer minerallerin işlenmesi gibidir. Yalnız kristaller o kadar bol değildir. Çok dağınık olup, tespitleri bile güçtür. Yeryüzüne yakın cevherler olduğu gibi, 300 metre derinlerde olan cevherler de vardır. Cevher kayaları, borular daldırılarak kırılır. Çıkarılan balçıklı, kumlu cevher iki ameliyeden geçirilir. Cevher önce yoğun bir sıvıda yüzdürülür. Çok ağır olan mineraller dibe çöker. Daha sonra kumlu-çamurlu karışım bir nevi elekte aşağı-yukarı titreşim verilerek, elmasın dibe çöktürülmesi sağlanır.
Ayrı bir sistemle hem kesilmiş, hem de parlatılmış hâle getirilebilen yegâne mineral, elmastır. Birçok elmas kristali kendiliğinden pırlanta olacak şekildedir. Fakat bir kısmı da kesilmek zorundadır. Kesilmesi dikkat ve titizlik ister. Elmasların kıymeti dört faktörle ilgilidir: Kesilme, renk, büyüklük(karat) ve berraklıktır. Çatlak olup olmaması da çok önemlidir. Çünkü, çatlaklık, ışık girişini zorlaştırmaktadır. Sarı ve kahverengi elmaslar pek istenmez. Pembe, menekşe rengi ve yeşil elmaslar çok makbuldur. Kesilme şekli belki de en mühim faktördür ve parça büyüklüğü ile kıymeti artar. De Beers dünyanın en büyük üreticisi İngiliz bir firmadır.
Misafir
13 Mart 2010 21:01       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

elmas kirilir mi

elmas kırılırmı?
Live_ki tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
30 Mayıs 2013 17:26       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Elmas tabi ki de parçalanır. Bunu sadece elması elmasa sürterek yapabiliriz.


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç