Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 17 Kasım 2012  Gösterim: 55.897  Cevap: 6

Liken hastalığı nedir?

Ziyaretçi
6 Şubat 2009 17:21       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
iyi günler 6 aydır liken hastlığı çekiyorum kaşıntım çok fazla bir çok doktora göründüm ama çaresini bulamadım vücudumun her yerinde var agzımda tırnaklarımda yüzümde yok ne yapmam gerekiyo lütfen yardımcı olun
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
LİKEN PLANUS (LP)

Çok nadir görülen bir cilt hastalığıdır.Genel nüfusun %1'ini etkiler.LP nedir? Bu hastalık nasıl bulaşabilir? Tedavi edilebilir mi? İşte cevapları;
LP Ne Değildir?
Bu hastalığı birinden kapmak ya da birine bulaştırmak imkansızdır. Kısaca LP bulaşıcı bir hastalık değildir.Bu hastalık kötü tabiatlı değildir.Yani kanser değildir.Kalıtsal veya beslenme ile ilgili bir rahatsızlık da değildir.
Sponsorlu Bağlantılar
Peki , Bu Ne?
Bu hastalık, en başta deri ve mukozaları etkiler. Nadiren de saç ve tırnakları tutar. LP'nin sebebi genellikle bilinmez. Hastalığın başlamasını bazı ilaçlar, enfeksiyonlar, aşılar ve stres tetikler. Kadın ve erkekler bu hastalıktan eşit derecede etkilenirler ve genellikle orta yaştaki yetişkinlerde görülür.
LP'un Deri Tutulumu
Ciltteki LP oldukça rahatsız edici bir durum sayılır. Ciltte; kırmızı-mor üzeri, düz-kesik, çok kaşındırıcı bir döküntü olarak tanımlanır.
lpbilek
El Bileğinde Liken Planus
Vücudun her yerinde oluşabilir ama en favori yerleri el ve ayak bilekleridir. Aynı zamanda bel ve boynun alt kısmı, cinsel organlarda oluşur. Nadir durumlarda da saç ve tırnaklarda oluşur. LP'nin dış görünüşü klinik olarak tanınmasını kolaylaştırmasına rağmen deri biopsisi ile teşhis edilmesi gerekir. % 20 olguda ciltte hafif semptomlar oluşturur ve tedavi gerektirmez ama çoğu zamanda da çok şiddetli kaşıntılara neden olur. LP'nin sebepleri bilinmiyor. LP'a benzer diğerklinik bulguları yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve romatizma ilaçları kullananlarda da görebiliriz. Bu durumları doğru teşhis etmek gerekir.Bu hastalıklara karşı kullanılan ilaçları keserek birkaç hafta içinde döküntülerin kaybolduğunu gözleyebiliriz.
LP hastaları ortalama iki sene boyunca bu hastalığı taşırlar. İyileşseler bile Liken Planus, cildin üzerinde koyu kahverengi lekeler olarak kalabilir. Bu lekeler zaman içinde tedavi edilmeden kendi kendilerine yok olurlar. İyileşen insanların yaklaşık beşte biri tekrar LP hastalığına yakalanabilir.Yani yinelemeler görünebilir.

Tedavi Yöntemleri
LP'a karşı belli, bilinen bir tedavi yoktur ama kaşıntıları azaltmak ve döküntüler kaybolana kadar yapılan tedaviler çoğu kez etkili olur. LP hastalığının farklı klinik görünümleri olduğu için tedavi yöntemleri de farklıdır. Çok kullanılan yöntemlerden ikisi, dıştan kortikosteroid kremler ve antihistaminik ilaçlardır. İkisi de kaşıntı ve iltihabi azaltmaya yardımcı olur. LP'nin çok şiddetli durumlarında ultraviyole ışınlarıyla PUVA tedavisi yapılabilir. Ancak herhangi bir ilacı kullanmadan önce bir dermatoloğa danışmak gerekir.
lpayak
Ayak Bileğindeki Liken Planus
Ağızda LP Tutulumu
Ağızdaki LP'de ağız içi ve dil etkilenir. Ağızdaki Lichen Planus, ciltteki Liken Planus'a göre daha zor tedavi edilir ve çok uzun süre kalır. Neyse ki, ağızdaki LP'nin görüntüsü çok ciddi problemler oluşturmaz. Ağızdaki LP hastalarının %30'unda LP'nin cilt tutulumu da vardır. Vajinal LP ise, kadınlarda oluşur.Nadirdir.
Özellikleri
Ağız LP'nin özelliği normal, beyaz çizgili, noktalı ve dantel gibi olmasıdır. Bunların çoğu, check-up sırasında diş doktoru tarafından fark edilebilir. Ağız LP'unun rahatsız edici durumlarından birisi ise, dokunulduğunda çok ağrılı olmasıdır.LP'la birlikte maya enfeksiyonu olma ihtimali de vardır. Bu durumlarda öncellikle maya enfeksiyonunun tedavi edilmesi zorunludur. Maya enfeksiyonu için tedaviler genelde LP'a da iyi gelir. Nadiren, diş dolgu malzemelerine LP-benzeri allerjik reaksiyonlar gelişebilir. Bu diş dolgu maddelerini kaldırmak için çok zaman harcandığı ve maliyeti yüksek olduğu için son tedavi yöntemi olarak başvurulabilir.
Tedaviler
Ağızdakı LP'ta belli bir tedavi yoktur.Çünkü çoğu zaman, bu hastalık hiç bir rahatsızlık oluşturmadığı için tedaviye gerek yoktur. Ancak, LP'un ağrılı ve hassas klinik tipleri içi tedavi gerekebilir. Bu ilaçlar ise genelde ağızdan alınır. Ağızdakı LP'u çok dikkatli takip etmeniz lazımdır. Çünkü ,LP diş sağlığını zayıflatır ve diş eti hastalığına neden olabilir. LP'li hastaların yılda 2 kez dermatolog ve diş hekimlerine görünmeleri gerekir.
Siz tehlikede misiniz?
Lichen Planus'un çok şiddetli göstergelerinden biri ise, dilin altında oluşmasıdır. Bu çok nadiren ağız kanserine neden olabilir. Bu nedenle alkol ve sigara ürünlerinin kullanılmaması uygun olur.
Yemekler ve LP
LP'li hastalar; baharatlı yemekleri, asitli meyve sularını, domatesten yapılan yemekleri, kahve, kola gibi kafein içeren içecekleri, tost ve mısır cipsi yemeyi azaltmalıdırlar. Çünkü bunlar LP'un iyileşmesine engel olduğu gibi, hastayı daha da kötüleştirebilir.
Tırnak Bağlantısı
LP hastalarının %10'unda tırnak değişiklikleri olmaktadır. Tırnak değişikliklerinin çoğu, tırnağın büyüdüğü kısmın zarar görmesiyle oluşur. El ve ayak parmağının ise sadece birkaçında değişiklik görünmesine rağmen bazen bütün parmak tırnakları da etkilenebilir. LP'a ait olan tırnak değişikleri ise tırnak kaybı, tırnağın incelmesi, kırılması ve soyulması şeklinde olabilir. Çok şiddetli bir durum ise, geçici ya da sürekli olarak tırnağın yok olmasıdır.
lptirnak
Tırnaklarda incelme ve renk değişimine sebep olan Liken Planus
Saç Bağlantısı
Nadir durumlarda LP saçlı bölgeleri de etkiler. Buna Liken Planopilaris denir ve tamamen saç kaybına bile sebep olabilir.
Liken Planus hakkında Daha Fazlası
LP kalıcı bir durumdur. Şiddeti ve dağılımı ilk 2 aydan sonra pek artmaz. LP'u anlatan pekçok teori olmasına rağmen dermatologlar bunu, bağışıklık sistemi hastalığı olarak sınıflandırırlar.

KAYNAK
1. AAD , 1995 , Patient Education Pamplet



Keten Prenses tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
h_h_h_h
22 Şubat 2009 16:09       Mesaj #3
h_h_h_h - avatarı
Ziyaretçi
Bu yazıyı görür görmez grmek ve bir bilgi paylaşımımı sunmak istedim benim agzımda liken planus vardı çok problemler yaşadım sonra bir doktor tarafından dişimdeki dolgudan olabilir duyumunu aldım ve dişimde bulunan amalgam dolgumu degiştirip yerine porselen dolgu yaptırdım ve şuan bir problemim kalmadı ... Umarım hiç kimse bu hastalıga yakalanmaz...
12 Kasım 2009 19:36       Mesaj #4
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
Liken Planus

Liken planus sık görülen deriyi, ağız içini veya her ikisini birden etkileyen bir hastalıktır. Toplumda %1 oranında görülür.
Liken ne değildir?
Liken planusun (LP) anlamak için önce ne olmadığını bilmek gerekir. Liken planus bir enfeksiyon hastalığı değildir. Liken planusun başka bir kişiye bulaşması imkansızdır. Hastalık bir kanser türü değildir, kalıtımsal olarak geçmez ve gıdalarla ilişkili değildir.

Liken planus nedir?
Liken planus deriyi, ağız içini ve bazen her ikisini de etkileyen enflamatuar bir deri hastalığıdır.Hastalık cinsel bölgede de görülebilir. Hastalığın nedeni bilinmemektedir. Bazen kalp, hipertansiyon ve eklem hastalıklarında kullanılan ilaçlara karşı liken planus tipinde reaksiyon gelişebilir. Bu durumda ilaçlar kesildikten bir kaç hafta sonra döküntü gerilemeye başlar. Liken planusu olan kişilerin bazılarında Hepatit C bulunabilir ve Dermatoloji uzmanınız hepatiti C araştırmak için bazı kan tahlilleri isteyebilir. Liken planus erkek ve kadınları eşit olarak etkiler ve en sık orta yaşlarda görülür.

Deride Liken Planus
Liken planusta deride kırmızımsı morumsu, çok kaşıntılı, düz yüzeyli kabarıklıklar meydana gelir.
Vücudun herhangi bir yerinde görülebilmekle birlikte el bileği ve ayak bileği en çok görüldüğü yerlerdir. Hastalık sırtın alt bölgesi, boyun, bacaklar, cinsel bölge ve nadir olarak da saçlı deri ve tırnaklarda görülebilir. Kalın olan döküntüler özellikle alt bacak ön yüzünde görülür. Su kabarcığı olması nadirdir. Tipik görünümde olan liken planusu tanımak kolayken, bazen biyopsi almak gerekebilir.

Bazen derideki liken plan daha az problem yaratır ve tedavi gerektirmeyebilir. Bununla birlikte hastaların çoğunda kaşıntı şiddetlidir. Bir çok hastada hastalık 2 yıl sürer. İyileştiğinde sıklıkla deride koyu renkli lekeler bırakır. Kendiliğinden ortaya çıkabildikleri gibi, kendiliğinden de kaybolabilirler. Beş hastadan birinde ikinci bir liken planus atağı olur.
Liken planusta kesin tedavi olmamakla birlikte, hastalık gerileyene kadar tedavi kaşıntıyı azaltır ve döküntüyü iyileştirir. Her liken planus olgusu birbirinden farklı olduğu için tedavi seçenekleri de birbirinden farklıdır. En yaygın iki tedavi kortizonlu kremlerin ağızdan alınan antihistaminiklerle birlikte kullanımıdır. Her iki ilaçta kaşıntıyı azaltır. Daha şiddetli liken planus olgularında kortizon ağızdan verilebilir. PUVA denilen ultraviyole ışık tedavisi kullanılabilir.
Bu tedavileri almadan evvel doktorunuzla bu tedavilerin yan etkileri konusunda konuşun.

Liken plan tedavisinde doktorunuzun önerilerine uymak takipleri aksatmamak gerekir. Travmaya uğrayan alanlarda liken planus lezyonları çıkabildiğinden derinizi travmalardan koruyun.

Ağızda liken planus
Ağız içindeki liken planus en çok yanakları, dişetleri ve dili etkiler. Ağızdaki liken planusu tedavi etmek zordur, derideki liken planusa göre hastalık daha uzun sürer. Ne yazık ki liken plalnusu bulunan bir çok hastanın az da olsa ağızlarında lezyon vardır. Ağızda liken bulunan beş hastadan birinde ise deride liken planus vardır.

Ağızdaki liken planus beyaz çizgiler ve noktalar şeklinde görülür. Bu değişiklikler genellikle rahatsızlığa yol açmazlar. Diş hekimleri rutin muayeneleri sırasında liken planusu saptayabilirler. Çok şiddetli liken planusta ağızda ağrılı yara ve ülserler görülebilir. Liken planusu doğrulamak için ağızdan biyopsi almak gerekebilir. Doktorunuz bu yaranın bir enfeksiyon sonucu gelişip gelişmediğini araştırmak isteyebilir. Bazen biyopsiyi bir kaç kez tekrar etmek gerekebilir.
Liken planus tipinde allerjik reaksiyonlarda diş malzemelerine karşı gelişebilir, fakat bu durum nadirdir. Eğer böyle bir durum var ise allerjiye neden olan madde çıkartılmalıdır.
Bir çok tedavi ağrıyı azaltmasına ve yaraları iyileştirmesine rağmen ağız içi liken planusunda kesin tedavi yoktur. Ağrı ve yanma hissi yok ise tedavi yapmaya gerek yoktur. Çok şiddetli ağız içi liken planus olguları lokal sürülen ve ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilebilir. Ağızdaki liken planus kötü ağız bakımından negatif yönde etkilenir. Bu nedenle hastalar yılda iki kez diş hekimine muayene olmalıdırlar.
Cinsel bölgede liken planus
Liken planusu bulunan beş bayandan bir tanesinde vajinal bölgede liken planus lezyonu vardır. Eğer hafifse hiçbir rahatsızlığa yol açmaz. Fakat yara açılırsa, cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir. Erkeklerde cinsel bölgede liken görülme sıklığı daha azdır.

Risk altında mısınız?
Ağız içinde liken planusu olan hastalarda kanser geliştirme riski hafifçe artmıştır. Bu nedenle ağız içinde liken planus bulunan hastalarda tütün ve alkol kullanımı kanser gelişim riskini arttırdığı için yasaklanmalıdır. 6-12 ayda bir rutin ağız içi dermatolojik muayenesi yapılmalıdır.

Diyet
Baharatlı gıdalar, domates ve domatesli ürünler, kafeinli kahve ve kola, cips, mısır patlağı, eğer ağız içinde yara var ise liken planusu tetikleyebilir.

Tırnak tutulumu
Bazı liken planus olgularında tırnak tutulumu olabilir. Tırnak değişikliklerinin bir çoğu tırnak yatağını haraplar. Genellikle yalnızca bir kaç el ve ayak parmağı tutulabilir, fakat bazen hepsinde de görülebilir.
Tırnakta uzunlamasına girinti ve kabarıklıklar, kalınlaşma, yataktan ayrışma ve tırnak kaybı görülebilir. Şiddetli olgularda tırnak geçici veya kalıcı olarak haraplanabilir.

Saçlı deri tutulumu
Nadir olgularda liken saçlı deride de görülebilir. Bu durum liken planopilaris adını alır. Liken planopilaris görülen alanda kızarıklık, tahriş ve bazı olgularda kalıcı saç kaybı gelişebilir.

Liken planus durağan ise hastalığın şiddeti ve dağılımında 1-2 aylık dönemde değişiklik olmaz. Liken planusun sebebini açıklayacak bir çok teori olmasına rağmen, bir çok dermatolog bu hastalığın otoimmun olduğunu düşünmektedirler. Otoimmun terimi şu anlama gelmektedir: Hastanın mikroplarla mücadele etmesini sağlayan beyaz küre hücreleri normal deri, ağız içi mukozası, tırnak ve saç hücrelerine saldırırlar.

Liken plnus hakkında daha fazlası

Liken planus rahatsız edici ve tedavisi zor bir deri hastalığıdır. Hastalığın şiddeti ve dağılımı birkaç aydan sonra nadiren değişir. Liken planusta tam iyileşme görülmezken, Dermatoloji uzmanınız sizin bulgularınız kontrol altına alacak tedavi planını oluşturacaktır.
Misafir
8 Mart 2012 15:33       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba Bende bugün doktora gittim ve LP teşhisi kondu.

22 yaşında erkegim. Sadece Gögüs bölgemde var. el ve ayak bileklerimde yada vücudumun baska bir yerinde yok. doktor bunun izleri kalıcak dedi.

Ama özelliklerini okudugumda geçme ihtimalinden bahsediliyor. Sizlerin Bu hastalığı atlatan arkadaşlar biraz daha bilgi verirse sevinirim.

Herkese Geçmiş Olsun. SAĞLIKLI GÜNLER
Misafir
12 Temmuz 2012 08:18       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
maalesef çok illet bir hastalık sene 2006 şu an 2012 ve 7. seneye girdik hala çekiyorum
doktorlarında tam bir bilgisi olmadığından başlarından savmakla yetiniyorlar...
Misafir
17 Kasım 2012 09:34       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bendede liken başladı sadece boynumda 2 tane mercimek kadar bianönce doktora gidin entehlikeli olanı ağıziçindeki liken kanser hücresinin başlangıcıolabiliyor .unutmayın erken teşhis çok önemli .şimdiden geçmiş olssun hepinize


Daha fazla sonuç:
Liken hastalığı nedir?

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç