Arama

Liken hastalığı nedir?

Güncelleme: 12 Temmuz 2017 Gösterim: 65.742 Cevap: 2
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
6 Şubat 2009       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
6 aydır Liken hastalığı çekiyorum kaşıntım çok fazla bir çok doktora göründüm ama çaresini bulamadım. Hastalık hakkında bilgi verebilir misiniz?
Son düzenleyen perlina; 12 Temmuz 2017 12:20
h_h_h_h - avatarı
h_h_h_h
Ziyaretçi
22 Şubat 2009       Mesaj #2
h_h_h_h - avatarı
Ziyaretçi
Bu yazıyı görür görmez grmek ve bir bilgi paylaşımımı sunmak istedim benim agzımda liken planus vardı çok problemler yaşadım sonra bir doktor tarafından dişimdeki dolgudan olabilir duyumunu aldım ve dişimde bulunan amalgam dolgumu degiştirip yerine porselen dolgu yaptırdım ve şuan bir problemim kalmadı ... Umarım hiç kimse bu hastalıga yakalanmaz...
Sponsorlu Bağlantılar
perlina - avatarı
perlina
Ziyaretçi
12 Temmuz 2017       Mesaj #3
perlina - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
64571d1498821808 liken planus hastaligi liken planus

Öncelikle geçmiş olsun, Allah şifa versin...

LİKEN PLANUS (LP)

Çok nadir görülen bir cilt hastalığıdır.Genel nüfusun %1'ini etkiler.LP nedir? Bu hastalık nasıl bulaşabilir? Tedavi edilebilir mi? İşte cevapları;

LP Ne Değildir?
Bu hastalığı birinden kapmak ya da birine bulaştırmak imkansızdır. Kısaca LP bulaşıcı bir hastalık değildir.Bu hastalık kötü tabiatlı değildir.Yani kanser değildir.Kalıtsal veya beslenme ile ilgili bir rahatsızlık da değildir.

Peki , Bu Ne?
Bu hastalık, en başta deri ve mukozaları etkiler. Nadiren de saç ve tırnakları tutar. LP'nin sebebi genellikle bilinmez. Hastalığın başlamasını bazı ilaçlar, enfeksiyonlar, aşılar ve stres tetikler. Kadın ve erkekler bu hastalıktan eşit derecede etkilenirler ve genellikle orta yaştaki yetişkinlerde görülür.

Tedavi Yöntemleri
LP'a karşı belli, bilinen bir tedavi yoktur ama kaşıntıları azaltmak ve döküntüler kaybolana kadar yapılan tedaviler çoğu kez etkili olur. LP hastalığının farklı klinik görünümleri olduğu için tedavi yöntemleri de farklıdır. Çok kullanılan yöntemlerden ikisi, dıştan kortikosteroid kremler ve antihistaminik ilaçlardır. İkisi de kaşıntı ve iltihabi azaltmaya yardımcı olur. LP'nin çok şiddetli durumlarında ultraviyole ışınlarıyla PUVA tedavisi yapılabilir. Ancak herhangi bir ilacı kullanmadan önce bir dermatoloğa danışmak gerekir...

DEVAMI >>>> Liken Planus Hastalığı

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.