Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 2 Ekim 2016  Gösterim: 144.355  Cevap: 82

İyi şarkı söylemek için ne yapmalıyım?

Siyah Cin
22 Şubat 2009 23:29       Mesaj #1
Siyah Cin - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar sesimi inceltince halk dilinde kız sesi gibi yapabiliorm sesimi o zaman cok rahat titretebiliom detone olmak yok ama kız sesi ben bir erkeğim sonuçta sesim biraz kalın ve titretemiyorum fazla nefesimde pek yetmiyor şarkının bağırmalı yerlerinde detone oluyorum her sabah yumurta içiyorum ama daha iyi yöntemler varmı hızlı gelişmek içinn
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
Ses Sanatçılarında Ses Bozukluklarının Nedeni

Aşağıdaki şekil üzerindeki sayıların her biri, ayrı bir nefes türünü göstermektedir.
Sponsorlu Bağlantılar
Şekil l'de 1 sayısı ile gösterilen nefes, akciğerlerin eşit bir biçimde havayla dolmasıdır. Bu nefes bizi rahat hale getirmediği, yumuşak ve kaynaşan bir sesin oluşumuna elverişli olmadığı için şarkı söylerken kullanamayız.
Şekil 2'de 2 sayısı ile gösterilen omuz ve göğüs nefesidir. (Jimnastik nefesi) Bu nefes, havanın daha çok ciğerlerin üst yarısında toplananıdır. Bu tür nefes, bilindiği gibi beden eğitimi çalışmalarında kullanılan nefestir. Kalbe daha fazla yük Olduğu ve göğüs boşluğundaki rezonansı önlediği için şarkı söylemeye fazla elverişli değildir.. Havayı, kalbi sıkıştıracak şekilde ve hançeresinin pek yakınına topladığı için yorucu ve tehlikeli bir nefes alış şeklidir. Ayrıca bu nefesle alınan hava, diğer nefes alış şekillerine göre, ciğerlere dolan havadan daha azdır.
Şekil 3'de gösterilen nefes diyafram nefesidir. İşte bu nefes şarkı nefesidir. Çiçek koklar gibi, havayı ciğerlerimizin en derin köşelerine doldurmaya çalışırken, karnımızı dışarı doğru itersek diyafram nefesini elde ederiz. Nefes verirken de, karnımızı hafıfçe içeri doğru çekerek, diyaframımızı çalıştırrnış oluruz.
Doğru diyafram neresi almak için, önce burnumuzdan nefes almalıyız. Diyafram nefesi, yatmakta olan bir insanın doğal nefes alış biçimidir. Sırt üstü yatarken, elimizi karnımızın üzerine koyarsak, bu hareketi rahatlıkla izleyebiliriz. Yatarken çok doğal olan bu nefes, ayakta iken zorlukla ve belirli bir teknikle elde edilir. Bir şarkıcı için diyafram nefesi çok önemlidir.
sekil2Diyafram nefesinde, diyafram kubbelenip düzlcşerek, havayı düzeni bir şekilde boşaltır. Bu ritmik hareketi kontrol etmek için, ayakta bir elin avucunu göğsün üst kısmına, diğerini de alt tarafına dayamalıdır. Böylece, diyafram bölgesindeki avucun, hava basıncı ile dışarı doğru itildiği hissedilmelidir.. Bir çiçeği koklarken, hayret ve korku anında, yatarken alınan nefes, doğal diyafram nefesidir. Diyafram nefesi alınırken omuzlar yukarı kaldırılmamalı ve göğüste gözle görülür bir hareket olmamalıdır.

Diyafram nefesi, daha çok akciğerlerin alt yarısında toplanan ve ciğer uçlarına kadar inerek diyaframla ilişki kuran nefestir. Bu nefes, ses eğitimine en uygun olan nefestir.Diyafram nefesinde hava, diyafram ve ses organının güç birliği şarkı söylememizi kolaylaştırır. Diyafram nefesi, diğer nefeslere oranla, kalbimize fazla yük olmaz. Diyafram nefesi, şarkı söylemek için gerekli olan daha geç, daha düzenli ve istenen basınçta nefes boşaltmaya çok elverişlidir. Bu nefes göğüs boşluğu rezonansını kısıtlamaz

Nefes egzersizleri başlangıçta baş dönmesi ve yorgunluk yapabilir. Bunda çekinilecek bir şey yoktur. Fazla oksijen almak, insanda sersemlik yapar. Nefes alma- verme süreci sona erdiği zaman, çok kısa bir an bütün kasları gevşeterek , daha verimli yeni bir nefese hazırlanılmalıdır.
Şarkı söylerken, gereğinden fazla hava vermek, sesin hışırtılı ve havalı çıkmasına neden olur. Her ses içiıı, gerektiği kadar hava harcanmalıdır. Fazla hava kullanmak yüzünden, ses tellerinin kasılmaları ile ses tizleşmeleri ve ses kısılmaları meydana gelir. Bunun için başlangıçta, doğru nefes alma, ölçülü verme ve zamanında gevşemeleri iyi öğrenmek için yaptığı çalışmalar bir şarkıcıyı amacına daha çabuk ulaştırır. Şarkı söylerken, müzik cümlelerinin durumuna göre denetimle veya kaçamak nefes alınır.
A) DENETİMLİ NEFES: Yavaş, uzun, geniş ve yeterince alınmalıdır. Gereğinden fazla nefes almak ses tellerini sıkıştırır. Denetimli nefes hem ağız hem de burundan alınabilir.

B) KAÇAMAK NEFES: Çabuk, kısa, geniş ve yeterince alınmalıdır. Kaçamak nefes sadece ağızdan alınır. Bu nefes. gülme, korkma gibi durumlarda karın duvarının kasılması ile oluşur.
sekil3Nefes Çalışmaları

1- Çiçek koklar gibi nefes almak ve alınan nefesi F veya S konsonu (sessiz harfi) ile boşaltmak. Bu çalışmada çiçek koklar gibi alınan nefes tıslar gibi düzenli bir biçimde boşaltılmalıdır.

2- Alınan bir tek nefesin, kesik kesik boşaltılması.Bu çalışma nefesin, diyafrarnla sıkı bir şekilde işbirliği yapmasına yardımcı olacak ve nefes basıncını arttıracaktır. Alınmış bir tek nefes S konsonu kullanılarak kesik kesik verilirken ikinci bir nefes alınmamalıdır. Kesik nefes çalışmalarına, eğiticinin sayacağı her sayıya karşı bir kesik nefes istenmesiyle başlanmalıdır.
Başlangıçta 5 kesik nefes, birinci yıl çalışmaları sonunda en çok 30 kesik nefese kadar çıkarılmalıdır.. Nefes çalışmalarında kalbimiz, normal nefese oranla daha büyük bir yük altındadır. Tutularak boşaltılan bir nefes esnasında, kalbimizin daha kuvvetli ve sık çarptığını hissederiz. Bu yüzden, bütün nefes çalışmalarının, kalbe fazla yüklenmeden dengeli ve makul sürelerde uygulanması gerekir.
3- Kesik ve uzun nefes çalışmaları bir arada yapılmalıdır.
4- Kuvvetli, hafif, kesik ve uzun nefes çalışmaları. Bu çalışmaların amacı kesik ve uzun nefes çalışmalarına kuvvetli ve hafif nefesleri de katarak nüans yapılmasını sağlamaktır.
5- Büyüyen ve küçülen, kesik ve uzun nefes çalışmaları. Bu çalışmaların amacı, diyafram gücünü ve nefes basıncını arttırmaktır.
Olcay Kolçak,Ses Eğitimi ve Şarkı Sanatı


kaynak


Keten Prenses tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
23 Şubat 2009 00:49       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Üye
Alıntı

diyaframını yukarı değil tam tersine aşağı doğru harelet ettir. ve tabi gerçekten diyafram nefesini iyi alman lazım. diyafram nefesi dediğimiz şeyi bilmiyorsan yere sırt üstü yat kendini zorlamadan nefes al. karnının şiştiğini göreceksin. işte bu diyafram nefesidir. veya bir çiçeği aniden kokla. valla bende şan bölümüne yeni geçtm. o yüzden söyleyebileceklerim bunlar şimdilik

kaynak
Siyah Cin
24 Şubat 2009 15:29       Mesaj #4
Siyah Cin - avatarı
Ziyaretçi
hmm güzel kaynak şimdi diyafram nefesini iyi alırsam detone olmamı engellermi ve iyi titretmemi sağlar mı
Misafir
1 Mart 2010 12:50       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sesim acayip güzel ama başkalarının yanında şarkı söylemeye utanıyorum ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz?
_KleopatrA_
1 Mart 2010 15:09       Mesaj #6
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

Sesim acayip güzel ama başkalarının yanında şarkı söylemeye utanıyorum ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz?

Ailenizin önünde şarkı söylemeye başlayarak bu durumu değiştirebilirsiniz kademe kademe.
Misafir
20 Nisan 2010 21:52       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benimde sesim çok güzel ama bende başkalarının yanına söyleyemiyorum ben ne yapmalıyım ?hele ailemin yanında hiç...
Misafir
31 Temmuz 2010 16:28       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben sesimin güzel olmasını gerçekçi olmasınnı doğal bir şekilde şarkı söylem ek istiyorum ne yapmalıyım
Misafir
12 Eylül 2010 13:53       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
şy be sesimi güzel buluorum ve arkadaşlarımda çok beğeniyorlar ve müzik öğretmenlerimde kulağımın ve sesimin iyi olduğunu söylüyor ama ben dahada güzel olmasını istioyrum ve ben 15 yaşındayım sesim sürekli değişiyor benm sesim gür çıkyıyor yane bağırmama gerek kalmıyor bana yardım edrseni< çok sevinirim şimdiden çok teşekkr edrm
anadolubozkurdu
12 Eylül 2010 13:58       Mesaj #10
anadolubozkurdu - avatarı
Ziyaretçi
bazı kaynaklar çiğ yumurta için diyor.Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç