Arama

4 yıllık mesleki açık öğretim lisesini kaç krediyle geçebilirim? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 16 Ağustos 2018 Gösterim: 277.005 Cevap: 14
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Eylül 2011       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
meslek liseleri toplam 240 kredi
yüzyüze eğitim mutlaka tamamlanacak . (yoksa mezun olamazsınız )
Sponsorlu Bağlantılar
ortak derlerin tümünden sınava girilecek ( muaf yada o dersi geçmek şart ) Muafiyet için üçkez başarısız olman gerekir.
dil ve anlatımda muafiyet yoktur mutlaka geçmen gerek

ortak derleri bitirdin ve yüzyüze eğitiminide tamamladın diyelim kredin eksik kaldı ise SEÇMELİ dersler ile tamamlayabilirsiniz. zaten 30 kredi kadar eksiğin varsa ara sınavlar oluyor. bir sonraki kayıt yenileme yaptıktan sonraki sınavları beklemenede gerek kalmıyor.
Son düzenleyen Safi; 16 Ağustos 2018 16:24
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Eylül 2011       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
Sponsorlu Bağlantılar
Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Genel Kültür alanı hariç),
Alan derslerinin tamamından en az bir defa sınava girilmiş olunması,
Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması,

DÜZ OKUYANLAR İÇİN....
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Ocak 2012       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Açık Öğretim Liseleri Hakkında ön bilginiz olsun;
Açık Lise ; Ders geçme sistemine dayalı KREDİLİ sistemli okuldur.

KREDİ :
Bir dersin örgün eğitim deki haftalık ders saatidir.
Örnek : Matematik dersi hafta da 4 saat olduğu için KREDİSİ (4) Dinkültürü haftada bir saat olduğu için KREDİSİ (1) dir.
Açık Öğretim Liselerinde yaş sınırlaması yoktur. Sadece İlköğretim Okulu mezuniyet yaşının geçmiş olmalıdır.
Kredili sistemin özelliği ; örgün eğitim liselerinde okuması gereken dersler 3 guruba ayrılmıştır.
Bu guruplar ; ORTAK (Zorunlu ) ALAN ve SEÇMELİ derslerdir.
Ortak (Zorunlu) dersleri Tüm Öğrencilerin okuması gereken derslerdir.
Alan Dersleri ; Okulların bölümlerine göre seçilmiş derslerdir.
Seçmeli Dersler ; Öğrencinin ilgi ve isteğine göre alabileceği derslerdir.Ortak (Zorunlu ) derslerinden en az üç kez , Alan derslerinden bir kez sınava girenler , dersi geçemezlerse MUAF durumuna düşer.
Muaf; O dersten sınava girme zorunluluğun kalkmasıdır.( Dersten muafiyet kredi getirmez) Seçmeli derslerden ders alır sınava girer kredisini tamamlar .
Açık Öğretim Lisesi Mezuniyeti için 192 kredi toplanmalıdır.

Yılda 3 kez sınava girerek kredi toplanır. Her dönem bir birinden bağımsızdır.Sınavları Test usulüdür. Yanlış Doğruyu götürmez. 20 Soru sorulur, 9 net doğrusu olan o dersi geçer,kredisini almış olur. Her dönemin başında süresi içerisin de bankaya ……TL yatırılır , Dekont her hangi bir Halk Eğitime verilerek sisteme girilir. O Sınav döneminde okumak istediği ders İnternet ortamından seçilir.
(Yeni kayıt olurken size Öğrenci numarası ve Şifre verilir. Bu numara ve şifreyi kullanacaksınız. ) Bir dönemde en fazla 30 kredilik ders seçebilir. TOPLAMDA . 192 kredi ile mezun olunur.
Açık Liseni Bölümleri
Genel Kültür
Türkçe – Matematik
Fen Bilimleri
Sosyal Bilimler
Yabancı Dil dir.

Açık Öğretim Lisesi için Mezuniyet Şartları
a) Açık Öğretim Lisesine alansız olarak kayıt yaptıran öğrencilerin mezuniyet şartları.
• Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
• Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
• Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması. Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.
• Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olmak,

b) Açık Öğretim Lisesine alanlı olarak kayıt yaptıran öğrencilerin mezuniyet şartları:

• Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
• Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
• Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.
• Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Genel Kültür hariç),
• Alan derslerinin tamamından en az bir defa sınava girilmiş olunması,
• Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olmak,

Mesleki Açık Öğretim Okulları
1) Mesleki Açık Öğretim Lisesi de KREDİLİ sistemli ve alan derslerinden devam zorunluluğu olan okuldur.. (110 + 130 kredi (Meslek derslerinin kredisi)=240 )
2 )Okulları ; Endüstri Meslek,Kız Meslek,Ticaret Meslek ve İmam Hatip Liseleridir.
3) Dersleri ; Alan, Ortak dersler Seçmeli olarak 3 Çeşittir
4) ALAN dersleri mutlaka okul ortamında alınır. Buna YÜZ YÜZE eğitim denir. ders saati Zamanı Okulların durumuna göre değişir. YÜZ YÜZE eğitim her meslek lisesinde verilmeyebilinir.
5 ) 9.Sınıf ortak sınıf olduğu için 9.sınıfı okumuş tasdiknameli öğrenciler istedikleri Açık öğretim lisesine kayıt yaptırabilirler.
6) Meslek Lisesi 2.sınıfını okumuş not almış öğrenciler DÜZ LİSEYE geçiş yapamazlar. meslek lisesinden herhangi birine gidebilirler.
7 ) YÜZ YÜZE eğitim bir bütündür ve yıllıktır. YÜZ YÜZE eğitim alanlar 2. dönem kayıt yenilemek zorundadır. kayıt yenilemeyen yüz yüze eğitimi kesilir.
8)Mesleki Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemleriniz için hiçbir yazı gönderilmez, internet üzerinden takip edilir. Ulusal ve Mahalli basın tarafından sınav ve kayıt dönemlerinde bilgilendirme yapılması iyi olur.
Son düzenleyen Safi; 16 Ağustos 2018 16:23
KinqofTheDewil - avatarı
KinqofTheDewil
Ziyaretçi
28 Nisan 2012       Mesaj #14
KinqofTheDewil - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ben meslek açıktayım staj için kaç kredi gerekiyo öğrene bilirmiyim 65 fln diyo herkafadan bi ses lütfen yardımcı olurmusunuz

Staj yapabilmen için alan kredinin en az 70 olması qereklidir...
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 3 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 16 Ağustos 2018 16:21
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Ağustos 2013       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kredi ve Dönem Bilgileri
Okul / Alan - Bölüm : MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ ALANI
Öğrencilik Durumu : AKTİF
Toplam Dönemi : 14 AOL'de Okuduğu Dönem : 10
Toplam Kredi : 169 Alan Kredi : 124
Yüz Yüze Eğitimi Tamamladı Mı? : EVET
Son düzenleyen Safi; 16 Ağustos 2018 16:23