Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var|Gösterim: 97.343|Cevap: 46|Güncelleme: 8 Şubat 2016

Türkiye'de en çok para kazandıran meslek hangisidir?

benSEB
22 Mart 2009 20:56   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
TÜRKİYEDE EN ÇOK PARA KAZANDIRAN MESLEK
EN İYİ CEVABI MeLL verdi
Lütfen linki inceleyiniz:

Meslek Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar
Pixabay Resimleri:
22 Mart 2009 21:27   |   Mesaj #2   |   
Keten Prenses - avatarı
Üye
İşte çok para kazandıran meslekler


IbHsxJKG


ÖSSde az puan aldım diye üzülmeyin. İşsiz bir mühendis olacağına iyi maaşla optisyen ol!İki yıllık at antrenörlüğü, at işletmeciliği, optisyenlik, su altı teknolojileri, diş-protez, iklimlendirme ve soğutma, biyomedikal cihaz teknolojisi gibi bölümleri bitirenlere her zaman ekmek var.

Mühendis, doktor, avukat, uluslararası ilişkiler uzmanı, öğretmen... Türkiye’deki her gencin hayalini bu meslekler süslüyor. Bir dershanenin yaptığı araştırmaya göre üniversite tercihlerinde ilk 3 sırayı yüzde 95 oranında bu meslekler alıyor. Gençlerin meslek seçimindeki kararını ise önemli oranda aile etkiliyor. Anne-babalar gerçekleştiremedikleri hayallerinin uygulamasını çocuklarından bekliyor. Oysa bir kişinin seçtiği veya gerçekleştirmek istediği meslek, sadece akademik yeteneğe bağlı değil. Bireyin fiziksel özellikleri, ilgi alanları, kişilik özellikleri, yetenekleri, gelecek planları, özel becerileri, sosyal etkinliklere katılımı, okul dışı yaşantısı, ailenin sosyo ekonomik ve kültürel durumu, değer yargıları gibi olgulara da bağlı. Ancak günümüzde mesleklerin cazibesi, güncel ve popüler olmasından ziyade iş bulma ihtimali ve mesleğin geleceği bir gencin en fazla dikkat etmesi gereken özelliklerin başında geliyor.

Öğrenci Seçme Sınavı’nın (ÖSS) stresi bitti; şimdi sıra tercihlerde. Gençler 23 Temmuz’dan itibaren geleceklerini belirleyecek bir mesleğe adım atacaklar. Tercih kılavuzunda çok sayıda seçenek var. Ankara Ticaret Odası’nın Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yararlanarak hazırladığı “İş’te Yükseköğretim” başlıklı rapora göre her 100 yüksekokul mezunu gencin 36’sı atıl durumda. Bunların da yüzde 72’si işsiz ve iş aramaktan ümidini kesmiş gençlerden oluşuyor. Bu rapora göre 510 bin yüksekokul mezunu gençten 109 bini günlerini iş arayarak geçiriyor. 24 bin yüksekokul mezunu genç ise iş bulmaktan ümidini kestiği için iş aramıyor.

Bazı meslekler çok cazip

Gençlerin işsiz gezmesindeki etkenlerden biri de gözünü sürekli toplumsal cazibesi olan popüler mesleklere dikmesi. Oysa bazı meslekler var ki, mezun olduğunda hem dolgun bir maaş alabilir hem de yurtiçi ve yurtdışında önemli görevler alabilir. İşte bu mesleklerden bazıları şöyle: At antrenörlüğü, at işletmeciliği, optisyenlik, su altı teknolojileri, diş-protez, iklimlendirme ve soğutma, biyomedikal cihaz teknolojisi. 2 yıllık meslek yüksekokulu bünyesinde yer alan bu bölümleri bitirenler çok rahat iş bulabiliyor. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Adem Şenünver, 5 yıldır mezun veren atçılık işletmeciliği, nalbantlık, antrenörlük gibi bölümlerden bugüne kadar işsiz gezen birine rastlamadığını söyledi. Türkiye’de 10 bin yarış atı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Adem Şenünver, “Mezunlarımız Türkiye Jokey Kulübü’nün hara ve hipodromlarında çok rahat iş buluyor. 2 bin 500-3 bin YTL ücretle çalışıyorlar. Ayrıca eğittikleri atların performansına göre de ücret alıyorlar.” dedi. Prof. Şenünver, bölümlerinden 4 yıllık Veteriner Fakültesi’nin ilgili bölümlerine de dikey geçiş imkânı olduğunu hatırlatıyor. 25’er öğrencinin girdiği bölümlerden mezun olanlar ayrıca yurtdışında da görev yapıyor. Şenünver’in verdiği bilgiye göre Amerika, Avustralya, Dubai ve İngiltere’de çok sayıda at antrenörü görev yapıyor.

At antrenörlüğü gibi cazip mesleklerden sualtı teknolojileri bölümü mezunları da çok rahatlıkla iş bulabiliyor. İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, verilen dalgıçlık eğitiminden sonra su altında vida sıkmaktan kaynak yapmaya kadar çok sayıda işin bu bölümü bitirenler tarafından yapıldığına dikkat çekerek, “Su altında yapılan bütün işler bu bölümün ilgi sahasına giriyor. Boru döşenmesinden kaynak yapmaya kadar. Yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda şirket daha mezun vermeden birçok öğrenciye talip oluyor.” dedi. Sualtı teknolojisi gibi bilgisayar teknolojisi ve programlama, çini işlemeciliği, endüstriyel elektronik, iklimlendirme ve soğutma, savunma ve güvenlik, biyomedikal cihaz teknolojisi cam seramik, endüstriyel otomasyon, otomotiv, radyo televizyon yayıncılığı, elektronik haberleşme, lastik-plastik teknolojisi gibi bölümlerin de cazibesini devam ettirdiğini kaydetti. Her yıl anket çalışması yaptıklarını ve mezunların yüzde 70’inin çok rahat iş bulduğunu, yüzde 20’sinin de 4 yıllık fakültelere geçiş yaptığını söyledi.

Mezuniyetten önce iş buluyorlar!

Görme bozukluklarının düzeltilmesi ve giderilmesi için dizayn edilmiş optik gereçleri tedarik eden ve hastaya uygulayan eğitim görmüş kişilerin yetiştirildiği optisyenlik programından optisyen olarak mezun olanlar da şanslı olanlardan. Gözlükçü açmak ve gözlükçülük yapmak isteyenlerin üniversitede optisyenlik eğitiminden geçmiş olma şartının yasalaştığı 2004 yılından beri pisayada optisyenler büyük rağbet görüyor. Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrenci işleri yetkilileri öğrencilerin mezun olmadan iş bulduklarını söylüyor. Kontenjanların çoğunlukla sağlık meslek lisesi mezunları tarafından doldurulduğunu ifade eden yetkililer, kontenjan açığı kaldığında normal lise mezunlarından da bu bölümü tercih ettiğini belirtiyor.

Zirve Dergisi Rehberlik Uzmanı Hakan Baykal, halk arasında ismi popüler olmayan ancak mezunlarının rahat iş bulduğu çok sayıda bölüm olduğunu belirterek “Bunlar iki yıllık bölümler olduğu gibi mekatronik mühendisliği, enerji sistemleri mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri, biyomedikal mühendisliği, uluslararası lojistik ve taşımacılık gibi 4 yıllık bölümler de olabiliyor. Adayların ve ailelerin dikkat edeceği çok şey var. Ancak ‘Mezun olunca işsiz ve mutsuz biri mi olmak isterler yoksa dolgun bir maaşla iyi bir gelecek mi?” diyor.

Gençleri en kritik dönemlerinde meslek seçimi bekliyor. Hayatın büyük bölümünün işyerinde geçtiği dikkate alındığında işyerinde mutlu olmak hayatın da mutlu geçmesi anlamına geldiğini belirten uzmanlar gençleri ve aileleri meslek seçerken dikkatli olmaya davet ediyor.

ZAMAN
MeLL
22 Mart 2009 21:33   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Lütfen linki inceleyiniz:

Meslek Rehberi
Misafir
12 Temmuz 2010 21:58   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Türkiye'nin en çok para kazandıran mesleğinin ne olduğu söyler misiniz?
Misafir
25 Temmuz 2010 18:49   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
ygs puanim az iş imkanı olan para kazanabilecegim ne onerirsiniz eşit agirlik orencisiyim
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir
11 Aralık 2010 18:35   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
bence bilgisayar mühendisi .. öğrenciyken 1.000 tl alıyorsunuz uzmanlastıkca 3.000 9.000 ... uzman olunca da aylık 20.000 tl .. daha ne istiyorsunuz ki .
Misafir
11 Mart 2011 23:30   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
peki elektrik elektronik mühendisi ne kadar alıyor bi bilginiz varmı ?
Misafir
13 Nisan 2011 03:08   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
elektirik elektironik müh. amele , inşaat müh amele .... gidin lojistik oyun , taşımacılık okuyun , su altı teknoli , iklimlendirme okuyun , ben nakliyatcıyım aylık gelirim 40binle 100 bin arası değişiyor uluslar arası çalışıyorum gemi kiralıyorum nakliye işleri yapıyorum . kendi gemimi aldığımda aylık gelirim en az 200 bin e çıkacak .
Misafir
29 Mayıs 2011 23:04   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
herseyden önce istediginiz meslegi yapın yarın öbür gün anneniz babanız çalışmıycak bizim hayatımızı belirleyecek bi durum bu direk geçişim var benim raylı sistem malinistlik-gemi güverte - otomasyon - biyomedikal vs vs vs gibi bunlardanmakinistlik kafama yatıyo sadece
Misafir
5 Haziran 2011 14:26   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
bende gemi kaptanlıgı düşünüyorum ama 6 ay denizlerde oluyoruz aile hayati pek olmuyor gibi bu yuzden korkuyorum biraz sizce nasil maaşi baya iyi cok sıkılırsam biriktirdigim parayla bi lojistik firmasi vb birşey acip kendi evimi yine kurabilirim diyorum sizce nasil
Sponsorlu Bağlantılar
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç