Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 21 Aralık 2013  Gösterim: 26.009  Cevap: 16

Türkiye'nin yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin bölgesel dağılımı nasıldır?

Darky_Dark
24 Mart 2009 21:36       Mesaj #1
Darky_Dark - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba ;

Türkiye'nin yeraltı ve yerüstü kaynaklarının bölgelere göre dağılımı...PLEASE.Msn Cool
Sponsorlu Bağlantılar


fadedliver
24 Mart 2009 22:30       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Misafir
8 Mart 2010 15:27       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

yer ustu zenginlikleri

turkıyenın yer ustu zenglikleri nelerdir
Misafir
20 Şubat 2011 19:42       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
türkiyenin yeraltı ve yerüstü kaynaklarının bulunma nedenleri
Misafir
19 Nisan 2011 19:54       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
neden yeraltı kaynaklarının isimleri tam net olarak yazmıyor ?
Misafir
17 Mayıs 2011 18:10       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yer üstü zenginliği söyleyin
Misafir
17 Mayıs 2011 20:16       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
offffffffff bende bulamadım yeraltını buldum ama yerüstünü bulamadım yardımcı olun nolurrMsn Sad(((
The Eniqmatic
17 Mayıs 2011 20:23       Mesaj #8
The Eniqmatic - avatarı
Ziyaretçi
Bor Madenleri Kaynagi: Son zamanlarda gelisen teknolojivirgulll bor mineralini bütün sanayi dallarininvirgulll vazgeçilmesi mümkün olmayan ve alternatifi de bulunmayan temel girdileri konumuna getirmistir. Petrolün alternatifi bor cevheridir. Fakat borun su anda bir alternatifi yoktur ve olacagi da mümkün görülmüyor. Yeralti kaynaklarimizin basinda bor cevheri gelmektedir. Dünya bor rezervinin % 80'den fazlasina sahip bulunmaktayiz. Rezerv ve kalite yönünden dünyada tekel durumundayiz. Bazi ileri teknoloji ürünlerinin (bilgisayarvirgulll cep telefonu v.s.) imalindevirgulll uzay sanayiinde Türk borlarivirgulll olmazsa olmaz bir öneme sahiptir. Türk bor kaynaklarivirgulll dünyanin asgarî 400 yillik ihtiyacini karsilayacak kapasitededir. Bu bilginin sahibi olan konunun arastirmaci ve uzmanlarina görevirgulll Anadolu'daki bu madenin miktari 10 milyar ton civarindadir. (Bugünkü fiyatlara göre 15-20 trilyon dolar.) Bu çok degerli cevhervirgulll ülke topraklarinin altindavirgulll bu azîz milletin kalkinma ve refahina sunulmayi dört gözle beklemektedir. Dahilî ve haricî ihanet çetelerivirgulll petrolde oldugu gibi bu serveti de esir almis bulunmaktadirlar. Isletilmeyenvirgulll isletilmesine mani olunan madenlere "esir madenler" denilmektedir.
Bor; sanayinin her dalindavirgulll su anda 450 çesitten fazla mamül maddenin üretiminde kullanilmaktadir. Dayanikliligi ve sertligi saglamadavirgulll ara ürün olarak kullanilmaktadir. Isiya son derece dayaniklidir. ABD roketlerinde Türk borlari kullanilmaktadir. Radar dalgalarini emdigivirgulll absorbe ettigi için hayalet uçaklarinin imalinde kullanilmaktadir. Sadece ABD de 600'den fazla projevirgulll bor'un yakit olarak kullanilmasi ile ilgili patent almistir. Borla çalisan otomobiller üretime girmistir.

"Bor mineralivirgulll ayni zamanda alternatif yakit teknolojisinin birincil arastirma ve kullanim kaynagidir. Havavirgulll ulasim ve savas uçaklari ilk defa ses üstü hizlara borlu yakitlar sayesinde ulasmistir. Savas basligi tasiyan füzelerin kullandigi yakitvirgulll uzaya gönderilen uydulari yörüngelerine tasiyan ve oturtan roket motorlarivirgulll borlu yakitlar kullanirlar. Yapilan arastirmalar bor mineralinden sifir emisyonluvirgulll çevre dostu bor motorlarinin üretim ve kullaniminin önünü açmistir. Borvirgulll Ingilterevirgulll Fransa ve özellikle ABD'de askerî arastirmalarin yogunlastigi bir mineraldir. Son yillarda borun problemsiz bir yakit olarakvirgulll özellikle süpersonik ve hipersonik hizlara ulasan uçaklarda kullanildiginda süphe yoktur. (Bor Gerçegi) isimli eserin ön sözünden-Eti Holding Bas Müf. M.M. Çinki"

Altin Varligimiz: "Türkiyevirgulll günümüzde isletilebilir önemli miktarda altin rezervine sahip oldugu haldevirgulll bunlardan yararlanamayan dünyadaki tek ülkedir. Oysa bilinen sahalarin isletmeye alinmasiyla Türkiyevirgulll Avrupa'nin en fazla altin üreten ülkesi olma potansiyeline sahiptir. Söz konusu potansiyelvirgulll devreye sokuldugunda ortalama 160 ton/yil altin ithalatimizin tamamivirgulll yurt içindeki üretimle karsilanabilir hale gelecektir. Türkiyevirgulll altin potansiyelinin tahmini amaciyla yapilan arastirma sonucuna göre 6500 ton ve üstü rakamlara ulasabilecegi hesaplanmistir. 6500 tonluk rezervin (300 dolar/ONS) fiyatiyla degerivirgulll yaklasik 70 milyar dolardir. Ülke ekonomisinde yaratacagi katma deger ise bunun 5-6 katina kadar çikabilir."

Krom (Kromit) Varligimiz: Bu madenvirgulll ülkemizin önemli yeralti kaynaklarindan biridir. Krom üretimi bakimindan dünyanin önde gelen ülkeleri arasindayiz. Dünya rezervinin %10'u Türkiye'de bulunmaktadir. Bulgularvirgulll bu payin %10'un üzerine çikabilecegi yönündedir. ½unu kesinlikle unutmamamiz gerekir. Maden varligimiz yabancilar tarafindan arastirilip tespit edilmis ancak daimavirgulll kastenvirgulll bilerek rezervler düsük gösterilmistir. Tipki verimli petrol kuyularininvirgulll "petrol yok" yalani ile kapatildigi gibi. Onun için bugünvirgulll ülkede bilinen ve tespit edilen maden varligimiz daha genis rezervler ihtiva etmektedir. Borda Türkiyevirgulll dünyada tekel durumunda oldugu halde yabanci sirketler kastenvirgulll "Türkiye'de bor tükenmistirvirgulll çok az rezerv vardir." v.s gibi yillarca rapor yayinlamislardir.

"Krom cevherivirgulll dünya sanayiinin vazgeçilmez bir üretim girdisidir. Atmosfer korozyonunavirgulll kimyasal etkilerevirgulll asinmaya karsi yüksek direnç göstermesivirgulll çok sert olmasi sebebiyle çelik ve öteki minerallerin korunmasinda kaplama olarak yaygin bir sekilde kullanilir. Silâh sanayiininvirgulll ikamesi olmayan çok önemli bir girdisidir."

Türkiyevirgulll dünyanin en büyük kromit ihraç eden ülkesidir. Türk kromitlerivirgulll dünya krom pazarlarinda her zaman üst seviye fiyatlarla talep edilenvirgulll kalitelivirgulll metalürjik kalite cevherler olarak aranmaktadir.

Ülkemizinvirgulll bu cevherden maksimum fayda saglayabilmesi içinvirgulll kaynaklarin (ferrokrom ve paslanmaz çelik) üretimine yönlendirilmesivirgulll bu sanayinin acilen kurulmasi sarttir. Türkiye'ninvirgulll paslanmaz çelik tüketimi 100.000 ton/yil civarindadir. (Yillik 200 milyon- 1 milyar dolarlik ithalat söz konusudur.)

Toryum Varligimiz: Bu madenvirgulll roket ve uçaklarin imalindevirgulll seramik ve elektrik aletleri yapimindavirgulll aydinlatmada kullanilmaktadir. Çok önemli kullanildigi alan ise nükleer enerji sanayiidir. Nötron absorbsiyonu ile (uranyum-223'e) dönüstürülerek nükleer enerji kaynagi olarak kullanilmaktadir. Dünya toryum rezervinin büyük (1/2) bir bölümüne sahip olmamiza ragmenvirgulll uzun yillardan beri bir türlü nükleer santraller insa edemedik. Çünkü; birilerivirgulll "nükleer santralleri içine sindirememektedir." Disaridan pahali enerji ithalivirgulll sanayiye en pahali enerji satmayivirgulll halkin fakirlesmesini içlerine çok güzel sindirmektedirler. Enerji açiginin kapatilmasi için acilen bu santrallerin de devreye girmesivirgulll millî bir borçtur.
Misafir
31 Mayıs 2011 20:38       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya bu nasıl bir iştir be bn bu kadar ayrıntılı istemiom ya bu nasıl iştir be doğru güzgün yazarmıınız acaba dileğimin gereğinin yapılmasını istek ve arz ederim
Son düzenleyen Valeria; 31 Mayıs 2011 20:49 Sebep: msj içeriği
Misafir
19 Aralık 2011 15:15       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya ben isimlerini arıom bulamadım onu da bi yazı verinCevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç