Arama

Düz lise mi daha avantajlıdır yoksa meslek lisesi mi?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 13 Ağustos 2018 Gösterim: 92.044 Cevap: 35
daMLa- - avatarı
daMLa-
Ziyaretçi
5 Nisan 2009       Mesaj #1
daMLa- - avatarı
Ziyaretçi
Düz lise mi daha avantajlıdır yoksa meslek lisesi mi?
EN İYİ CEVABI kyle verdi
Meslek lisesi daha avantajlıdır.

Sponsorlu Bağlantılar
Tabi ki meslek lisesi mezunu olduğunuz zaman iş olanakları daha fazla. Düz lise mezunu bir bilgisayar firmasına giremez.
Düz liselerdeki eğitim kalitesi zaten belli, vasıfsız eleman yetiştirelen yerlerin ötesine gidemiyorlar.
Meslek liselerinde ise yine eğitim kalitesi çok yüksek değil ama mezun olduğunuz da elinizde sertifikanız veya iş yeri açma belgeniz oluyor...
Son düzenleyen Safi; 13 Ağustos 2018 14:57
SEDEPH - avatarı
SEDEPH
Ziyaretçi
5 Nisan 2009       Mesaj #2
SEDEPH - avatarı
Ziyaretçi
Bunun için öneride bulunmamız için gelecekteki ideallerinizi bilmemiz gerekiyor. Öncelikle şunu sormak istiyorum. Okuduğunuz bölümle ilgili bir gelecek mi planlıyorsunuz? Çünkü meslek liselerinde okuduğunuz bölümlerde ilerlemek çok avantajlı. Diğer yandan düz liselerde daha geniş bir seçim yelpazeniz var. Eğer meslek lisesinde okuduğunuz bölümle ilgili bir şeyler düşünmüyorsanız düz liseyi tavsiye ederim..
Sponsorlu Bağlantılar
SEDEPH - avatarı
SEDEPH
Ziyaretçi
6 Nisan 2009       Mesaj #3
SEDEPH - avatarı
Ziyaretçi
Anadolu meslek lisesinden düz liseye geçeceksiniz..

Şöyle söyleyeyim bu geçişi yapmak için bence geç kalmışsınız. Çünkü geçiş yapsanız bile aradaki müfredat farkını kapatmak sizin için oldukça güç olacaktır. Çünkü meslek liselerinin ders içeriği ile düz diye tabir edilen genel liselerin ders içerikleri bir kaç temel ders dışında örtüşmüyor. Seneye son sınıfınız. Geçiş yapsanız bile acaba 3 senelik farkı kapatabilecek misiniz? Ayrıca genel lisenin hangi alanına geçiş yapacaksınız. Çünkü 4. sınıfta alanlar belirlenmiş olup bölüme özel konular üzerinde derinlemesine ders işleniyor. Aradaki farkı kapatmanız güç gibi. Bunu daha önceki senelerde denemiş olsaydınız ,örneğin 9.sınıfken, ve bölümünüzü istemiyor olduğunuzu düşündüğünüğzü o zaman söyleseydiniz, size tereddüt etmeden geçiş yapın derdim ama şu an çok riskli. bilmem anlatabildim mi..

Diğer yandan baktığımızda da meslek lisesinde okuyup alanınız dışı tercih yaptığınızda ek puanınız çok düşük gelecektir ki söylediğinize göre sanırım alanınızı tercih etmeyeceksiniz. "Hayatımı sevmediğim bir mesleği yaparak geçirmek istemiyorum, neye mâl olursa olsun bunu başarabilirim" diyorsanız sizi çok zorlu birkaç yıl bekliyor.. Geçiş yapın ve kendinizi tamamen derlerinize odaklayıp hayattan bir kaç yıl kopun.. Neden bu kadar kötümser konuşuyorum, olabileceğin en kötüsünü bilerek buna kalkışırken neyle karşılaşabileceğiniz konusunda bir şeyleri gözünüzde canlandırabilirn istedim.

Sonçta sizin hayatınız seçiminizin sonuçları öyle ya da böyle zorlayıcı sonuçlara yol açacak..
Size kolay gelsin demekten başka bir şey gelmez elimizden..

İyi geceler...
SEDEPH - avatarı
SEDEPH
Ziyaretçi
9 Nisan 2009       Mesaj #4
SEDEPH - avatarı
Ziyaretçi
yukarıda söylediklerim halen geçerli . Ama daha başında oluşunuz sizin için daha iyi bir haber.. Önerilerim aynı. Geçişler hakkında sizin için bilgi toplayabilirim.. Onları da inceler bir sonuca varırsınız..
İyi günler dilerim..
cruel_91 - avatarı
cruel_91
Ziyaretçi
8 Eylül 2009       Mesaj #5
cruel_91 - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ben yanlış tercih yaptığım için boşta kaldım düze mşi gideğim mesleğe mi karar veremiyorum lütfen yardım edin puanım 367

Diploma puanı ile öğrenci alımı yapan meslek liselerine ön kayıt yaptırsaydınız: meslek lisesine gitmeniz mümkün olabilirdi. Fakat ön kayıt işlemleri sonucunda kayıt yaptırmayan öğrencilerin oluşturduğu boşluktan yararlanıp meslek lisesine girebilirsiniz.
Meslek lisesi mi? Düz lise mi? Konusuna gelince şahsi görüşümdür : Meslek lisesini tercih etmeniz.
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ya beyler ben bi meslek lisesi kazandım şahsen ben okuyup ünüversite bitircem ama bubnu össden biraz korktuğum için meslekte yapacam lütfen söyleyin ben meslekte çalışsamda kzanamazmıyım öss yi

Meslek liselerinin üniversite sınavını kazanamamaları gibi bir durum sözkonusu olmamakla beraber değişen sınav sisteminde meslek liseliler sadece YGS( Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı) ile 4 yıllık lisans programlarına yerleşebiliyorlar. ÖSS varken sınav 1. ve 2. bölümden oluşuyordu. YGS sınavında da 1. bölümde çıkan konular çıkacağı için meslek liselilerin Lise-1. sınıfta aldığı okul eğitimi sınavı kazanmaları için yeterlidir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Eylül 2009       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Düz Liseye gidiyorum.Keşke Mesleğe gitseydim =(. Anadolu Turizm Meslek lisesine puan yetiyordu.Keşke Meslek lisesine gitseydim diyordum. Öss'den açıkta kaldık.Katılımcı sayısı çok o yüzden kazanamıyoz kalıyoz =( .Avrupa'da Meslek liseleri ön planda bu yüzden ileriler.Bence Meslek lisesii
The Unique - avatarı
The Unique
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2009       Mesaj #7
The Unique - avatarı
Kayıtlı Üye
Sağlık Meslek Lisesi Bence En İyisi Siz Bi Rehberlik Hocasına Danışın Bence...
Bir bildiğim varsa hiç bir şey bilmediğimdir. (:
LeqoLas - avatarı
LeqoLas
Ziyaretçi
2 Ekim 2009       Mesaj #8
LeqoLas - avatarı
Ziyaretçi
Meslek Lisesi Senin İçin Daha İyi olur.Çünkü ilerde ünüversite sınavına girersin eger kazanırsan üniversite okursun eger kazanamassan meslek lisesine devam edersin Msn Wink
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Kasım 2009       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çocuk gelişim lisesine gitsen olabilirsin fakat sınawlarına girmelisin mesela avukat olmak istiyorsan avukatlık sınavlarana girmelisin avukat olmak istiyorsan düz lisede de olabilirsin illa meslekte olacan diye bi şart yok ama mimar olmak istiyosan meslek lisesinden mimarlık bölümünü okumalısn yardımcı olabildiysem ne mutlu bana
iyi günler dilerim
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Aralık 2009       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

meslek lisesinden duz liseye gecis

ben anadolu kız meslek grafik bölümüne gidiyorum lise 1 deyim ve isteyerekte gidmiiyorum hatta nefret ediyorum düz liseye geçiş yapa bilir miyimm ??