Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var|Gösterim: 22.443|Cevap: 21|Güncelleme: 20 Ekim 2016

Ensefalit geçiren biri nelere dikkat etmelidir?

SARENAY
7 Nisan 2009 23:10   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
ben ensefalit geçirdim belimden su aldılar bu hastalığı geçireli 1.5 ay oldu ama belim ağrıyo sizce doktora gitmem gereklimi bide ensefalit geçiren bir hasta nelere dikkat etmeli
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
Ensefalit için omurilikten alınan sıvı yani BOS sıvısı tedavi için değil teşhis teyyit etmek için kullanılır. ve 1.5 ay sonra ağrı yapmasıda pek düşünülmez ..
ancak doktorunuza başvurup belinizden muayene olmanızı önerebilirim..

Sponsorlu Bağlantılar
Ensefalit geçiren bir hastanın herhangi bir enfeksiyon ve bulaş hastalığı geçiren bir hastadan bir farkı yoktur.
yani dikkat etmesi gereken durumlar kişisel hijyen ve bakım kuralları, kalabalık mekanlar ve kendisine hastalık bulaşacak mekanlardan kaçınmak gibi koruyucu önlemlerdir.
sağlıklı günler dilerim
Son düzenleyen SEDEPH; 8 Nisan 2009 00:02
Diğer Konular:
SEDEPH
8 Nisan 2009 00:04   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
İnceleyiniz. Tavsiye verecek tıp bilgisine sahip değilim. Konu hakkında bilgili olan arkadaşımızdan sağlıklı tavsiyeler alabilirsiniz. Kendisi cevap yazacaktır. Sorunuzu takip ediniz.
Geçmiş olsun
iyi günler..
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı
Blue Blood adlı kullanıcıdan alıntı

Beyin İltihabı (Anseptik Menenjit)
Merkezi sinir sisteminin virüslerden ileri gelen hastalıklarına ansefalit adı verilir. Şiddetli baş ağrısı, ense sertliği ve ateş gibi belirtilerle başlar. Bu hastalığa kabakulak, herpes simplex, enfluenza, enfeksiyoz hepatit ve enfeksiyoz mononükleoz gibi virüsler neden olurlar. Kuduz virüsünün neden olduğu ansefalit ise öldürücüdür. Bu hastalığa, bakteriye rastlanmadığı göz önünde tutularak, cerahatli menenjitten ayırmak için aseptik menenjit adı da verilir. Teşhis için alınan beyin omurilik sıvısında, glikoz, normal hücreler yani lenfositler ve albüminin artmış olduğu görülür.
Lenfositler çok arttığı için lenfositik koriomenenjit adı verilen bir viral menenjit tipi daha vardır ki, grip gibi, salgın olarak görülür. Bu gibi vakalarda baş ağrısı, ateş, ense sertliği gibi menenjit belirtileri hafif olarak vardır. Hastalık genellikle 1-2 haftada semptomatik tedavi ile iyileşir.
Tedavide antiviral ve ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar kullanılır. Komada gibi baygın yatan hastalar hastanede bakıma alınır, kas kasılmaları şeklinde görülen konvülsiyonların hastaya zarar vermemesine çalışılır.

Alıntı
Sedef 21 adlı kullanıcıdan alıntı

Ensefalit
Beyin Hastalıkları:
Beyinde görülen kanamalar,urlar, iltihaplanmalar vb. çeşitli hastalıklardır. En önemli organ olan beyinde görülen çeşitli hastalıkların vücudun başka bir yerinde önemli bozukluk yaratma olasılığı yüksektir. Kızamık, tifo, zatürree gibi hastalıklar sırasında, ya da göz, iltihaplanmalarında mikroplar beyne yayılarak beynin iltihaplanmasına yol açabilirler, buna beyin iltihabı (ansefalit) denir. Ansefalit, ölümle, psikolojik yetersizliklerle ya da felçlerle sonuçlanabilir. Kılcal damarların sertleşmesinden doğan beyin kanamaları daha çok yaşlılarda görülür. Şiddetli kanamalarda koma durumu, felç ya da ölüm görülebilir. Kan dolaşım sistemine katılan bir kan pıhtısı beyinde tıkanmaya neden olur, buna beyin ambolisi denir ve sonucunda felç görülür. Beyin damarlarının iç yüzeylerinin kanser vb. gibi hastalıklarla bozulmasından dolayı tıkanmalar da olabilir, buna beyin trombozu adı verilir. Çeşitli nedenlerle beyin dokusunda ya da beyin zarında urlar ortaya çıkarak, bulundukları yere ve neden oldukları rahatsızlıklara göre değişik belirtiler gösterirler. Hareketlerde görme, işitme gibi duyularda bozukluklar, baş ağrısı gibi belirtiler yapan urlar çoğunlukla ameliyatla alınır. Daha çok küçük yaşlarda beyine, beyin-omurilik suyunun birikmesinden ileri gelen “hidrosefali” görülür. Nedeni, beyin-omurilik sıvısının beyinden akmasını sağlayan yollardan birinin tıkanmasıdır. Düşme, çarpma, vurma gibi olaylar sonucu beyin sarsıntıları, ezilme, yaralanma ve beyin patlaması görülür. Kimi akıl hastalıkları doğrudan beynin yapısıyla ilgili değilse de, psikoz tipi hastalıklar beynin iyi çalışmaması sonucu ortaya çıkar. Bellek yitimi (amnezi) gibi hastalıklarsa beyin zedelenmesiyle ilgilidir. Bu bakımdan birçok akıl hastalığı son zamanlarda beyin cerrahisiyle iyileştirilmektedir.


8 Nisan 2009 02:14   |   Mesaj #3   |   
Keten Prenses - avatarı
Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Ensefalit için omurilikten alınan sıvı yani BOS sıvısı tedavi için değil teşhis teyyit etmek için kullanılır. ve 1.5 ay sonra ağrı yapmasıda pek düşünülmez ..
ancak doktorunuza başvurup belinizden muayene olmanızı önerebilirim..

Ensefalit geçiren bir hastanın herhangi bir enfeksiyon ve bulaş hastalığı geçiren bir hastadan bir farkı yoktur.
yani dikkat etmesi gereken durumlar kişisel hijyen ve bakım kuralları, kalabalık mekanlar ve kendisine hastalık bulaşacak mekanlardan kaçınmak gibi koruyucu önlemlerdir.
sağlıklı günler dilerim
müüüüsss
25 Ekim 2009 20:05   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
ben geçen yıl ensefalit geçirdim 13 gün hastanede yattım hafıza kaybı dil tutulması yer ve yön karmaşası kusma hepsini yaşadım hastanede yattığım sürede yaklasık serumla karıştırılmış 50 yi aşkın antibiyotik tedeavisi gördüm belimden iki kez sıvı alındı inanılmaz acılar çekti hastane çıkışımda karazeppin kullandım 3 ay ardından lamictal çiğneme tableti kullandım ve doktor tavsiyesi olmadan bırakmak zorunda kaldım yaklaşık 2 ay önce ağrı şikayeti ile tekrar eeg ve emar çekildim emar normal eeg voltaj yüksek çıktı hala haftada bazen 1 bazen 2 3 kez mide bulantılı uyuşmalı şekilde ağrılarım oluyor size sorum bu hastalık tekrarlar mı hem korkuyorum hem merak ediyorum şu andada çalıştığım yer bir köy böcek pire tahta kurusu hepsi var ve 1 haftadır onlarda ısırdılar ve ne yapıcağımı nasıl önlem alacağımı bilmiyorum çok ama çok acil cvp istiyorum nevşehir devlet hastanesindeki bir doktor bu hastalığı geçirmemiş insanlara göre daha çok risk sahibi olduğumu söyledi bazıları ise tam tersini söylüyor BİLGİLERİNİZE ÇOK İHTİYACIM VAR ÇARŞAMBA GÜNÜ TEKRA KONTROLE GİDEECĞİM
nurcan
12 Haziran 2010 12:11   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
i günler teyzem su anda ensefalit ile mücadele ediyor.kimseyi tanımıyor bir tanıyor bir tanımıyor.sizce düzelir mi?
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir
16 Aralık 2010 09:40   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Arkadaşlar ben ensafalit rahatsızlığı nedeniyle 3 hafta hastanede tedavi gördüm ama hiçbir şey hatırlamıyorum.Son birkaç gün kendime geldim. Bendede 1,5-2 ay gibi bir süre bos sıvısı alınması nedeniyle belimde ağrılar oldu ve zamanla hepsi düzeldi. Ensefalit rahatsızlığı geçirmiş olan kişilerin yoğun antibiyotik alması nedeniyle bağışıklık sistemlerinde zayıflama oluyor. Bu sebeb nedeniyle ilk 6 ay hijyene çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bu zamandan sonra hiç hasta olmamış gibi normal yaşamınıza devam edebilirsiniz. Herkes birşeyler söylüyor ama bu rahatsızlıktan hiçbir zarar almadan kurtulmuş olanların korkmalarına kendilerini psikolojik olarak tedirgin etmelerine hiç gerek yok. Zaten kalıcı bir rahatsızlık olacaksa tedavi zamanı ortaya çıkıyor. İyileştikten sonra risk grubunda olmuyorsunuz. Ben şimdi turp gibiyim Msn Happy
Misafir
20 Şubat 2011 15:46   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
slm arkadaşlar bu rahatsızlıgı bende gecirdim 2 gün önce taburcu oldum araştırmak istedim ansefaliti nyse 1 hafta tedavi oldum ilk 3 günü htrlamıyorum.ama acil den yogun bakıma gectigm günden itibaren bilincim yerine geldi sol kolumu efektif kullanamıordm ve sag koluma göre güçsüzdü konusma bozuklugu 3 gün sürdü 1 hafta sonunda taburcu oldum cok sükür iiyim baş agrısı arada oluyor ilk halimi görenler simdi ziyarete gelip cok sasırıyorlar enteresan bi hastalık konusma düsünme tanıma fonksiyonlarını aniden kaybediosun sonra yavas yavas tadavi ile kazanıosun allah kimsenin basına vermesin gecmiş olsun
Misafir
27 Şubat 2011 19:47   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
bende geçem yıl ağustos ayında ensefalit geçirdim. 3 gün yoğun bakım- 15 günde serviste yattım. doktorlar %90 ölür, ölmezseede felçli yaşar demişler. yoğun bakımın ilk 3 gününde hiçbişey hatırımda yok. ama ayıldıktan sonrasını hatırlıyorum. belden sıvı aldılar 2 kez, çıktığımda bendede bel ağrısı olmuştu ama, sebebi, bilinçsiz yatarken yaşanan dengesiz kasılmalar, iyileştikten sonra yeniden yakalnma riski, Allaha bağlı, yani herkesin yakalanma ihtimali ile aynı. Allaha şükür ben şu an çok iyiyim, hiçbi sıkıntısı yok. kurtulan kurtuluyor bu hastalıktan, hastaneden çıktıktan sonra bi sıkıntı yoksa korkmayın. Geçmiş Olsun.
Misafir
21 Nisan 2011 23:30   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
annem suan ensefalit geçiriyor durumu gittikçe kötüye gidiyor yoğun bakımda.iki haftadan fazladr yatıyor acaba düzelecek mi?
Misafir
11 Mayıs 2011 10:49   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
benim annem bu ağustos ayında ensefalit geçirdi. 15 gün kendini bilmeden yoğun bakımda yattı trabzon farabi de. 15 gün sonra biraz biraz bilinci yerine gelmeye başladı ama bizi tam olarak tanıması yaklaşık 1 ay aldı. sonrasında yavaş yavaş düzeldi ama hafıza kaybından tam olarak kurtulamadı. eski yaşamına adapte olamadığı için psikolojik sorunlar yaşıyor. psikiyatri ilaçları kullanıyor. bizim için de zor bir dönem. ama düzeleceğini umuyoruz. çünkü yoğun bakımda yatarken doktorlar durumumun kritk oldğunu söylüyorlardı.ama iyileşti. inşallah Allah ım bütün hastaların dertlerine şifa verir.
Sponsorlu Bağlantılar
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
Pixabay Resimleri:
paneli aç