Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 30 Aralık 2013  Gösterim: 118.527  Cevap: 29

Türkiye'nin en büyük nehri hangisidir?

aynur
14 Nisan 2009 16:38       Mesaj #1
aynur - avatarı
Ziyaretçi
ne bicim bilgi bu başka şeyler cıkoyoooooo
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
Türkiye'nin en uzun nehri kuruyor


Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye'nin en uzun nehri olan Kızılırmak'ın Sivas bölümünde, debi 3.9 metreküp/saniyeye kadar düştü.
Sivas'ın İmranlı ilçesindeki Kızıldağ'ın güney yamaçlarından doğup, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Çorum ve Samsun'dan geçerek çok sayıda dere ve çayın sularını toplayan, Bafra Burnu'ndan Karadeniz'e dökülen Kızılırmak'ın Sivas bölümünde debi, gözle görülür bir şekilde düştü.

Çok geniş bir yatağa sahip olan, özellikle İlkbahar mevsiminde yağışlar ve kar sularının etkisiyle taşma noktasına gelen ırmakta, çok az bir bölümden su akıyor.

Debinin düşmesi nedeniyle ırmak yatağında oluşan geniş kumsal alanlar, otluk ve sazlık kısımlar göze çarpıyor. Nehre balık tutmaya gelen vatandaşlar, ırmak yatağında bir süre yürüdükten sonra suyun kıyısına ulaşabiliyor.

Irmağın debisinin çok büyük oranda düştüğünü, nehir üzerinde bulunan, 19 su kemerinin yer aldığı, Selçuklulardan kalma tarihi Kesik Köprü gözler önüne seriyor. Sivas kent merkezinin, Karşıyaka-Esenyurt mahalleleri ve çevre köylerle bağlantısını sağlayan tarihi Kesik Köprü'nün kemerlerinin çoğundan bugünlerde su akmıyor.

Irmağın yatağının yıllar önce yön değiştirmesi üzerine 2 su kemeri nehirden bağımsız hale gelen tarihi köprünün, İlkbahar mevsiminde 17 kemerinden su akarken, şu anda 3-4 kemerinden su akıyor. Adeta bir dere görünümünü andıran ırmakta, köprünün altından yürüyerek karşı kıyıya geçebilmek mümkün.

-DEBİ 3.9 METREKÜP/SANİYEYE DÜŞTÜ-

Devlet Su İşleri (DSİ) 19. Bölge Müdürlüğü ekiplerince Kızılırmak'ın Sivas bölümünde Ağustos ayı sonunda yapılan ölçümlerde, ırmağın debisinin 3.9 metreküp/saniye olarak ölçüldüğü belirtildi.

Irmakta bu yıl mayıs ayında yapılan ölçümlerde debinin 36 metreküp/saniye, Haziran ayı başında ise 22 metreküp/saniye olarak tespit edildiği ifade edildi.

Sarıoğlan (Yamula), Kesikköprü, Hirfanlı, Kapulukaya, Altınkaya, Derbent ve Obruk barajları ile Kızılırmak Deltası'ndaki tarım ve canlı hayatı açısından da büyük önem taşıyan Kızılırmak'ın debisinin, geçen yıl ağustos ayında da 3.2 metreküp/saniyeye kadar düştüğü kaydedildi.
AAKeten Prenses tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
14 Nisan 2009 19:38       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Üye
Türkiye’nin En Uzun Nehri
Türkiye topraklarından doğup Türkiye topraklarından denize dökülen Kızılırmak, 1355 km uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun nehridir.
Sivas’ın Kızıldağ’ında yaklaşık 2000 metre yükseklikten doğan Kızılırmak, sırasıyla Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Çorum ve Samsun illerinden geçerek Bafra Burnu’ndan Karadeniz’e dökülür. Yağmur ve kar sularıyla beslenen nehrin düzensiz bir rejimi vardır. Temmuz ve şubat ayları arasında düşük bir debiye sahip olan nehrin suları mart ayında hızla artarak nisan ayında maksimum düzeye ulaşır. Ortalama debisi ise 184 m³/sn’dir.
Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan nehir, antikçağda “tuzlu akarsu” anlamına gelen Halys adıyla anılmaktaydı.


Son düzenleyen Safi; 12 Nisan 2016 15:54
Misafir
23 Aralık 2010 20:27       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kızılırmak
Misafir
26 Aralık 2010 13:42       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sanane ki allahallah herhalde kızılırmak Msn HappyMsn Sad
Misafir
29 Aralık 2010 19:53       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kızılırmak
Misafir
2 Ocak 2011 17:12       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kızılırmak
Misafir
2 Ocak 2011 18:02       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kızılırmakkkk
Misafir
3 Ocak 2011 17:12       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yaaaa tabiki de kızılırmak
Misafir
6 Ocak 2011 20:22       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
türkiyedeki en uzun nehir nedirCevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç